Sucha skóra głowy u kobiety

Sucha skóra głowy może poprzedzać pojawienie się poważniejszych problemów, które nie tylko pogarszają komfort życia, ale i wpływają negatywnie na kondycję włosów. Przyczyny tej dolegliwości mogą być różne, a czasem może być ona mylona z czymś innym, np. łupieżem suchym. Bez względu na to suchość skóry powinna być zawsze znakiem, że coś jest nie tak. O tym, czym jest, co ją powoduje i najważniejsze: jak ją nawilżyć, dowiesz się z poniższego artykułu.


Spis treści:

  1. Sucha skóra głowy – przyczyny
    1.1. Sucha skóra głowy u dorosłych
    1.2. Sucha skóra głowy u dzieci
  2. Sucha skóra głowy – jak nawilżyć?
    2.1. Sucha skóra głowy – domowe sposoby
    2.2. Kosmetyki nawilżające skórę głowy

Mycie suchej skóry głowy i włosów

Sucha skóra głowy – przyczyny

Suchość skóry głowy może być skutkiem działanie wielu czynników, zarówno zewnętrznych, jak i tych wynikających z niewłaściwej diety lub pielęgnacji. Zazwyczaj przyczyny tej dolegliwości nie są poważne i można je dość łatwo wyeliminować. Jeżeli sucha skóra głowy powodowana jest np. przez niewłaściwą pielęgnację, czasem wystarczy jedynie zmiana kosmetyków, aby zauważyć efekty. Sytuacja jest zupełnie inna, gdy przyczyn jest wiele i są one bardziej złożone. Wówczas może się okazać, że niezbędna będzie wizyta u specjalisty, który na podstawie wywiadu i przeprowadzonych badań, rzuci nieco światła na źródło dolegliwości.

Sucha skóra głowy występuje zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może pojawiać się okresowo lub trwać wiele miesięcy, prowadząc do uporczywego świądu. Ciągłe drapanie powoduje powstawanie podrażnień i uszkodzeń skóry, w których rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy powodujące nasilanie się dolegliwości. Należy wiedzieć, że objawy suchej skóry głowy mogą być mylone z łupieżem. W drugim przypadku pojawia się również drobne łuszczenie widoczne zwłaszcza u nasady włosów.


Sprawdź również jak nawilżyć włosy – użyj skutecznych sposobów!


Sucha skóra głowy u dorosłych

Dorośli cierpiący z powodu tej dolegliwości w pierwszej kolejności powinni sprawdzić podstawowe czynniki takie jak używane często kosmetyki do pielęgnacji, stylizacji i koloryzacji oraz inne zabiegi regularnie przeprowadzane na włosach. Silne środki chemiczne i wysoka temperatura wpływają niekorzystnie na skórę głowy i włosy, dlatego warto rozważyć ich ograniczenie do minimum. Co jeszcze może powodować tę dolegliwość?

Przyczyny suchej skóry głowy u dorosłych:

  • farbowanie za pomocą silnej farby do włosów i stylizacja na gorąco,
  • suszenie włosów gorącym powietrzem,
  • stosowanie szamponów głęboko oczyszczających,
  • przegrzewanie skóry głowy (np. poprzez noszenie czapek)
  • promieniowanie UV,
  • ekspozycja na warunki atmosferyczne,
  • stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu,
  • alergie kontaktowe,
  • niewłaściwa dieta,
  • stres.

Sucha skóra głowy u dorosłych – zapobieganie:

  • zmień kosmetyki na delikatniejsze,
  • ogranicz zabiegi stylizacji na gorąco,
  • unikaj farbowania silnymi farbami,
  • unikaj olejowania włosów,
  • odżywki do włosów stosuj wyłącznie na włosy, nie na skórę głowy,
  • wykonuj delikatny peeling skóry głowy,
  • stosuj przewiewne i lekkie nakrycia głowy.

Pielęgnacja suchej skóry głowy

Sucha skóra głowy u dzieci

U niemowląt sucha skóra głowy pojawia się przede wszystkim wskutek niewłaściwej pielęgnacji, choć mogą za nią odpowiadać również różnego rodzaju infekcje. Na główce dziecka pojawiają się wówczas strupki, łupież, a także widocznie łuszcząca się skóra. Dla malucha są to dolegliwości bardzo uporczywe i przyczyniające się do pogorszenia jego ogólnego samopoczucia. Wpływ na tę dolegliwość mogą mieć nie tylko źle dobrane kosmetyki dla dzieci, ale i używanie silnych detergentów do prania dziecięcych ubrań i pościeli.

Przyczyny suchej skóry głowy u dzieci:

  • niewłaściwa pielęgnacja,
  • przegrzewanie,
  • infekcje grzybicze,
  • ciemieniucha,
  • alergie.

Sucha skóra głowy u niemowląt u dzieci – zapobieganie:

  • stosuj delikatne kosmetyki,
  • pierz ubranka i pościel w środkach hipoalergicznych,
  • w przypadku podejrzenia infekcji lub alergii udaj się do lekarza.

Sucha skóra głowy – jak nawilżyć?

Gdy problem już występuje, a dolegliwości narastają, konieczne będzie podjęcie odpowiednich kroków. Nawilżanie suchej skóry głowy jest zabiegiem wymagającym regularności. Tylko wtedy uda się odzyskać równowagę i poprawić jej kondycję. W grę wchodzą zarówno domowe sposoby, jak i specjalne kosmetyki dedykowane problemowi suchej skóry głowy. W przypadku bardzo suchej skóry głowy możesz postawić na profesjonalny zabieg w salonie fryzjerskim.

Nawilżenie skóry głowy jest trudniejsze niż nawilżanie skóry twarzy lub ciała. Czasem wymagane jest zastosowanie produktów, które będą ukierunkowane również na inne problemy, takie jak wypadanie włosów. Warto sięgnąć również po suplementy diety, a także sprawdzić, jak wzmocnić cebulki włosów, które z powodu suchej skóry głowy mogły ulec osłabieniu.

Sucha skóra głowy – domowe sposoby

Jeżeli nie masz pod ręką dobrego kosmetyku nawilżającego, możesz sięgnąć po produkty, które prawdopodobnie masz w swojej kuchni. Bardzo suchą skórę głowy nawilży wcierka z octu jabłkowego, oleju kokosowego lub aloesu. Ocet jabłkowy na włosy to także działanie antybakteryjnie i przeciwgrzybicze, dzięki czemu dodatkowo zapobiega powstawaniu łupieżu i niweluje uczucie pieczenia i swędzenia. Kosmetyki z aloesem – zarówno te drogeryjne, jak i domowe, są doskonałym sposobem na nawilżenie. Pomoże również olej kokosowy wtarty w skórę głowy. Jest on emolientem i tworzy ochronną warstwę, która zatrzymuje wilgoć, utrzymując nawilżenie w skórze.

Kosmetyki nawilżające skórę głowy

Mycie i pielęgnacja włosów mogą wpływać na kondycję skóry głowy. Silne składniki myjące, barwniki lub sztuczne aromaty mogą powodować podrażnienia i wysuszenie. Dlatego ważne, aby postawić na kosmetyki nawilżające zarówno włosy, jak i skórę głowy. Poniżej lista 5 kosmetyków, które poprawią kondycję skóry głowy.

  1. Organic Shop Natural Repairing Shampoo naturalny regenerujący szampon do włosów Avocado & Honey (280 ml) – zawiera składniki, które nie tylko utrzymują wilgoć w skórze, ale i silnie odżywiają. Miód w kosmetyce stosowany jest jako naturalny sposób na nawilżenie, a także wzmocnienie skóry. Olej z awokado działa przeciwłupieżowo i zachowuje odpowiedni poziom nawilżenia.
  2. HiSkin Naturalnie szampon do włosów suchych i zniszczonych (300 ml) – łączy olejek arganowy, olej makadamia, a także olej z pestek malin, które chronią, a dzięki zawartym w składzie prebiotykom, szampon wzmacnia mikrobiom skóry.
  3. Anwen Darling Clementine serum do pielęgnacji skóry głowy (150 ml) – działa nawilżająco i kojąco w problemach skóry głowy. Zawiera aloes, ekstrakty z lukrecji, cykorii, alg czerwonych, wyciąg z drożdży, a także ekstrakt z wierzbówki kiprzycy, biotynę, glukonian cynku i wiele więcej. Tak bogaty skład sprawia, że serum do włosów poprawia ukrwienie skóry głowy, przywraca jej równowagę i łagodzi podrażnienia.
  4. Barwa Naturalna octowa odżywka nabłyszczająca do włosów suchych i matowych (200 ml) – zawiera wyciąg z octu jabłkowego i regenerujący kompleks witamin, które wzmacniają nie tylko włosy, ale i skórę głowy. Emolientowa formuła doskonale sprawdza się w przypadku bardzo suchej skóry i zapewnia długotrwałą ochronę.
  5. Apis Trichological Care trychologiczny peeling do skóry głowy (80 ml) – pomoże w utrzymaniu skóry głowy w dobrej kondycji. Peeling enzymatyczny odświeża, poprawia ukrwienie i nawilża. Zawiera bromelinę, mocznik, ekstrakt z mięty, żeń-szenia i kompleks Baicapil, dzięki czemu jego regularne stosowanie daje efekty widoczne już po kilku aplikacjach.