Suche stopy

Suche stopy i pękająca skóra są problemem powszechnym, z którym boryka się wiele osób – niezależnie od płci czy wieku. Jest to dolegliwość nie tylko uciążliwa, ale również krępująca, bowiem nieestetyczny wygląd skóry – szorstka skorupa, pęknięcia i rogowacenie, negatywnie oddziałuje na naszą samoocenę i obniża komfort życia – zwłaszcza w letnich miesiącach, gdy podczas upałów odsłaniamy nieco więcej ciała. Jak zaradzić suchości skóry i jak pielęgnować stopy, by odzyskały jedwabistą miękkość i gładkość?

Sucha skóra na stopach – przyczyny

Sucha skóra na stopach, bolesne pęknięcia czy zrogowacenia i modzele, w większości przypadków, powstają na skutek niewłaściwej pielęgnacji lub też – co gorsza – jej braku, zaniedbań i nieregularności wykonywania zabiegów. By przeciwdziałać przykrym dolegliwościom i nieestetycznemu wyglądowi skóry, konieczne jest zgłębienie wiedzy o pielęgnacji wymagającej skóry stóp, która bazuje na stosowaniu właściwych preparatów poprawiających jej kondycję.

Sucha skóra na stopach to dolegliwość, która objawia się nie tylko miejscowym przesuszeniem skóry, ale również jej szorstkością, nierzadko łuszczeniem się czy pieczeniem. Często również naskórek zmienia swój kolor – jest białawy, żółtawy lub lekko poszarzały.

Zadbane i zdrowe stopy to nie tylko kwestia urody i estetyki, ale głównie – zdrowia. Skóra stóp, z uwagi na to, że musi znosić ciężar nacisku całego ciała, jest o wiele grubsza. Ponadto, nie występują na niej gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe, za to umiejscowiona jest na niej duża liczba gruczołów potowych. Różni się również kolorem. Jednocześnie, z uwagi na funkcję, jaką pełni, szybciej ulega rogowaceniu, ale też – wykazuje mniejsze zdolności do samoistnego złuszczania się naskórka, jeśli więc nie wspomoże się tego procesu, zrogowaciałe komórki będą się jedynie nagromadzać, tworząc tak zwaną nieestetyczną szorstką skorupę, a sucha i twarda skóra na stopach stanie się przyczyną wielu problemów oraz kompleksów.

Skóra stóp pozbawiona jest gruczołów łojowych, co oznacza, że nie jest zabezpieczana warstwą łoju, a brak odpowiedniego natłuszczenia, nie chroni jej przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także sprzyja – niestety – suchości, odwodnieniu i twardości.

Utrzymywanie ciężaru całego ciała, a tym samym nadmierny ucisk i nieustanne ocieranie, przy braku bądź nieodpowiedniej pielęgnacji, są najczęstszą przyczyną suchych stóp, ale nie jedyną. Powodem przesuszeń, zrogowaceń czy szorstkości, mogą być czynniki chorobowe, zwłaszcza dotyczące zaburzeń pracy układu krwionośnego, problemy z krążeniem, reumatyzm, cukrzyca, niewłaściwa dieta i niedobory witamin, czy też alergie skórne bądź grzybica stóp.

Zdarza się również, że do sucha i twarda skóra na stopach jest efektem noszenia nieodpowiedniego obuwia, częstych wizyt na basenie, pracy stojącej, intensywnego biegania lub aktywności fizycznej znacznie obciążającej podeszwy. Najczęstszą przyczyną suchych stóp jest jednak ich niewystarczająca bądź niewłaściwa pielęgnacja.

Suche stopy – najczęstsze błędy pielęgnacyjne

Suche stopy są pierwszym, alarmującym sygnałem, że ze skórą dzieje się coś złego. W ekstremalnych sytuacjach, gdy nie zareagujemy w porę, na podbiciu pojawiają się odciski, modzele, zrogowacenia, a skóra (zwłaszcza na piętach) zaczyna boleśnie pękać, wywołując ból przy każdym kroku. Dodatkowo, tym dolegliwościom mogą towarzyszyć: pieczenie, swędzenie i łuszczenie się skóry.

Gdy o suche stopy nie zadbamy na czas, pęknięcia mogą się jedynie pogłębiać i w skrajnych przypadkach, sięgnąć skóry właściwej. Wówczas dolegliwość może przerodzić się w stan zapalny, któremu towarzyszyć będzie krwawienie i ból – na tyle silny, że utrudni bądź wręcz uniemożliwi chodzenie. Ponadto, suchość stóp i skłonność do nadmiernego rogowacenia skóry, może doprowadzić do powstania modzeli oraz nagniotków.

Modzele są zgrubieniami naskórka, zazwyczaj o żółtawym zabarwieniu. Zwykle pojawiają się na śródstopiu, w jego centralnej części. Nagniotki, to swego rodzaju odcisk – narośl skórna, której rdzeń wrasta w skórę. Najczęściej zlokalizowane są na grzbietowej i bocznej powierzchni palców.

Jedną z najczęstszych przyczyn problemów ze stopami jest zaniechanie pielęgnacji w okresie jesienno-zimowym. O suchych stopach przypominamy sobie dopiero wiosną i latem, gdy temperatury skłaniają nas do odsłaniania ciała, a na stopy przywdziewamy sandały lub klapki. Wówczas możemy starać się jedynie wyeliminować już powstałe problemy, zamiast im skutecznie zapobiegać dzięki całorocznej pielęgnacji.

Zanim zdecydujemy się na kosztowny zabieg w profesjonalnym salonie, spróbujmy zatroszczyć się o suche stopy samodzielnie. Przemysł kosmetyczny oferuje mnóstwo rozwiązań, które pozwalają przywrócić skórze stóp właściwą kondycję, strukturę oraz gładkość i miękkość.

Sucha skóra na stopach

Suche stopy – po pierwsze właściwa pielęgnacja!

Suche stopy są przypadłością, którą dzięki determinacji i regularności, można całkowicie wyeliminować. Pielęgnacja składa się z kilku elementów, z których każdy odgrywa bardzo ważną rolę. Warto zatem wiedzieć, jak nawilżyć suche pięty i czego potrzebuje skóra stóp, by znów zachwycała miękkością, gładkością i pięknym wyglądem.

Rutyna pielęgnacyjna suchych stóp powinna być prowadzona zgodnie ze schematem: namaczanie – ścieranie/złuszczanie – nawilżanie/natłuszczanie – i to przez cały rok, nie tylko latem, gdy zależy nam na pięknym wyglądzie stóp czy po lecie, gdy wymagają ratunku i kompleksowej regeneracji.

Krok pierwszy to kąpiele i moczenie stóp w letniej wodzie, np. z dodatkiem soli (himalajskiej czy z Morza Czarnego), mydlin, wyciągów roślinnych i ziołowych. W efekcie naskórek jest odpowiednio zmiękczony, dzięki czemu łatwiej można go usunąć za pomocą pumeksu lub tarki. Nie należy jednak przesadzać z wykorzystaniem tych akcesoriów, ponieważ nie trudno o uszkodzenia naskórka. Alternatywą jest peeling do stóp, który fenomenalnie złuszcza martwy naskórek, wygładza skórę, a tym samym przygotowuje ją na przyjęcie składników aktywnych znajdujących się w kosmetykach.

Świetne rezultaty wykazuje Bielenda – Anx Podo Expret peeling kremowo-proszkowy do stóp, który bazuje na kwasie salicylowym oraz olejku z drzewa herbacianego. Peeling działa dwutorowo: składniki eksfoliujące złuszczają naskórek, a jednocześnie wygładzają skórę. Z kolei składniki pielęgnacyjne nawilżają go, łagodząc proces ścierania. Kosmetyk działa delikatniej niż pumeks czy tarka do stóp, a równie skutecznie. Dodatkowo poprawia mikrokrążenie oraz wspomaga regenerację.

Warto jednak pamiętać, że peelingów nie należy jednak wykonywać zbyt często – przesadne ścieranie naskórka może wywołać efekt odwrotny od oczekiwanego i stymulować go do aktywniejszego narastania. Peelingi wykonujmy regularnie, ale nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu.

Jeśli nasze stopy są w bardzo złej kondycji, warto pokusić się o skarpetki złuszczające, które są skoncentrowaną dawką składników usuwających suchy i zniszczony naskórek oraz wszelkie odciski i zgrubienia. Są znakomitym rozwiązaniem, gdy suche stopy nie są naszym jedynym problemem, a dodatkowo skóra jest stwardniała. Skarpetki nasączone płynem, który bazuje na substancjach złuszczających, przynosi szybkie efekty, a piękną skórą możemy cieszyć się już po ok. 7 dniach.

Dużą popularnością cieszą się Lirene skarpetki złuszczające profesjonalny zabieg do domowego użytku, który efektywnie usuwa martwy naskórek, odciski i przede wszystkim, rewelacyjnie wygładza. Efekt usuwania naskórka uzyskujemy w tym przypadku bez mechanicznego ścierania, a formuła, którą nasączone są skarpetki zawiera m. in. 7.5% kwasów owocowych (glikolowy, mlekowy), urea, olejek kokosowy, kwas salicylowy, czy wyciąg z trawy azjatyckiej. Co ważne, skarpetek nie można stosować częściej niż raz w miesiącu.

Skarpetki złuszczające suche stopy

Jeśli zależy nam na usunięciu martwego naskórka za pomocą tradycyjnych narzędzi, pumeksu czy tarki, wcześniej warto nanieść na suche stopy preparaty zmiękczające, np. Bielenda Professional PodoCall Therapy Lacrtic Acid&Salicylic Acid żel głęboko zmiękczający zrogowacenia, który przygotowuje skórę do mechanicznego usunięcia zrogowaceń. Żel nanosi się na czystą skórę, a następnie przykrywa folią na 15-20 minut. Po tym czasie można przystąpić do ścierania za pomocą tarki czy pumeksu. W składzie żelu obecne są kwas mlekowy i salicylowy.


Dowiedz się, jak zadbać o suchą skórę rąk: Suche dłonie – czym nawilżyć i jak zregenerować?


Dogłębne nawilżenie, czyli SOS pielęgnacyjne suchych stóp

Najważniejszą kwestią jest z pewnością dbanie o intensywne nawilżenie i natłuszczanie suchych stóp i tu pojęcie „regularny”, oznacza „codzienny”, po każdej kąpieli. Dobrze, gdy nasz kosmetyk dodatkowo wykazuje działanie zmiękczające, wygładzające, odżywiające i regenerujące. Dobre produkty do stóp powinny zawierać mocznik, glicerynę, kwasy AHA, alantoinę, d-panthenol, czy też lanolinę, kwas hialuronowy, wosk pszczeli. Pożądane są również witaminy A, E oraz F.

Pielęgnacja suchych stóp

Wszelkie kosmetyki nawilżająco-odżywiające należy aplikować na skórę wówczas, gdy martwy naskórek zostanie starannie usunięty. Tylko wtedy składniki wnikną w głąb skóry i zadziałają na nią od środka. Kosmetyki nawilżające do stóp są bardzo rozbudowaną kategorią produktową, a do najpopularniejszych preparatów kondycjonujących suche stopy należą:

KREMY
Ich zadaniem jest dogłębne nawilżenie i odżywienie skóry, a także wspomaganie procesów jej regeneracji. Dużą popularnością cieszy się Eveline Extra Soft SOS – intensywnie regenerujący krem-maska do stóp, który przynosi natychmiastowe ukojenie i regeneruje popękaną i szorstką skórę. W składzie kremu obecne są 5% urea oraz lanolina – odpowiedzialne za nawilżenie, zmiękczenie i uelastycznienie.

MASKI DO STÓP
Mają wspomóc działanie kremów dzięki swojej skoncentrowanej formule. Scholl Expert Care Pedi Mask – maska nawilżająca do stóp, zapewnia intensywne i długotrwałe nawilżenie. Maska w formie nasączonych skarpetek wolna jest od dodatków zapachowych i barwników, w składzie znalazł się natomiast olejek kokosowy o silnych właściwościach nawilżających. Już po 20 minutach stopy są idealnie wygładzone i miękkie.

PIANKI
Zazwyczaj mają lekką konsystencję, która szybko się wchłania, dlatego cieszą się coraz większym zainteresowaniem na rynku beauty. Farmona Professional Podologic Herbal intensywnie zmiękczająca pianka do stóp jest specjalistycznym kosmetykiem do intensywnej regeneracji bardzo suchych i zniszczonych stóp. Wyselekcjonowane składniki zmiękczają i nawilżają skórę, a za skuteczność działania odpowiedzialne są m. in. mocznik, biosiarka, ekstrakt z otrąb pszennych, bisabolol, ekstrakt z szałwii, alantoina, witamina E, kwas mlekowy, olej ze słodkich migdałów czy olejki eteryczne z sosny, lawendy i eukaliptusa – skład mówi sam za siebie!

Suche stópki u dziecka – czy to powód do niepokoju?

Suche stópki u dziecka są objawem, który powinien wzbudzić czujność rodzica. Przesuszenie, szorstkość czy łuszczenie może bowiem wskazywać na błędy pielęgnacyjne czy też kontakt z czynnikami alergizującymi albo też może wynikać z obecnego etapu rozwoju i i formowania się układów organizmu.

Skóra dzieci – ze zrozumiałych względów – jest o wiele bardziej delikatna i cieńsza niż człowieka dorosłego. Poprzez to trudno jej również utrzymać optymalny poziom nawilżenia i nawodnienia. Przyczyn suchych stópek u dziecka może być wiele: od zaburzeń alergicznych (często atopowe zapalenie skóry), przez błędy pielęgnacyjne, po czynniki zewnętrzne, (mróz, promienie słoneczne czy wysoka temperatura). Do przesuszeń skóry może przyczynić się również nieodpowiednie obuwie.

Warto przy tym podkreślić podkreślić, że sucha skóra u dziecka jest problemem powszechnym – co oczywiście nie oznacza, że pożądanym. Warto skonsultować się z lekarzem-specjalistą, który wskaże przyczynę problemu i wyjaśni, jakie podjąć działania, by mu przeciwdziałać.

Jeśli suche stópki u dziecka nie są objawem choroby, można natłuszczać je za pomocą łagodnych i bezpiecznych maści, kremów, oliwek czy emolientów, które dedykowane są dziecięcej skórze. Warto również zwrócić uwagę na wystarczające nawodnienie dziecka oraz na odpowiednie zabezpieczenie skóry, która podczas spacerów, może być narażona na wiatr, mróz lub słońce.

Kosmetyki do suchej i twardej skóry na stopach

Suche stopy: powodzenie kuracji zależy od regularności!

Suche stopy przypominają o sobie wtedy, gdy zaczynają wywoływać dolegliwości bólowe, powstają na nich nieestetyczne pęknięcia i zrogowacenia. Niestety, ale skóra stóp jest bardzo często pomijana w pielęgnacji (zwłaszcza zimą), a wyłącznie regularność i staranność może nas ustrzec przed przykrymi i uciążliwymi dolegliwościami. Warto więc poświęcić czas na profilaktykę, by nie musieć poddawać stóp czasochłonnemu leczeniu.

Pamiętajmy jednak, że w wyniku zaniedbań na powierzchni stóp mogą pojawić się rany, a gdy są głębokie, do momentu ich zagojenia, nie należy mechanicznie ścierać naskórka, np. za pomocą peelingu czy preparatów złuszczających. W tym przypadku należy postawić na zabiegi przyśpieszające proces gojenia, a jednocześnie łagodzące dolegliwości, czyli np. przemywać suche stopy wodnymi roztworami czy też moczyć je w wodzie z dodatkiem ziół, na przykład z wyciągiem z rumianku czy lawendy.

Dbając o stopy, nie należy zapominać, że oprócz odpowiedniej pielęgnacji, niezwykle ważna jest również racjonalna i zbilansowana dieta, pozwalająca utrzymać optymalną masę ciała, która będzie jednocześnie optymalna dla naszych stóp. Równie ważne jest stałe nawadnianie organizmu, które przekłada się również na nawilżenie skóry.

Jeśli mimo wszystko, domowe zabiegi pielęgnacyjne nie przynoszą oczekiwanego efektu, warto skonsultować się z podologiem, który specjalizuje się w leczeniu chorób stóp. Specjalista z pewnością udzieli wielu porad i cennych wskazówek dotyczących właściwej pielęgnacji, podpowie jak nawilżyć suche pięty i stopy, by móc w relatywnie szybkim czasie odzyskać komfort, gładkość i miękkość skóry.

Jeśli marzymy o pięknych i zdrowych stopach, niezastąpione będą zaangażowanie, systematyczność i staranność. Wiele produktów kosmetycznych dostępnych na rynku przynosi zadowalające efekty w relatywnie szybkim czasie. Warto jednak dokładnie zdiagnozować swoje problemy, określić dolegliwości i wybrać preparaty, które je zniwelują.

Tylko dzięki profilaktyce, możemy sprawić, że problem suchych stóp, nie będzie spędzał nam snu z powiek. Profilaktyka, czyli odpowiednia pielęgnacja, to jedyne skuteczne rozwiązanie, by móc cieszyć się gładką i miękką skórą i bez krępacji włożyć sandały do letniej sukienki, gdy tylko temperatura na zewnątrz będzie temu sprzyjać.