Suche włosy

Suche włosy z reguły są również mocno zniszczone, sianowate, pozbawione witalności, blasku i energii, a więc nie prezentują się zbyt dobrze, a tym samym nie są naszą wizytówką i nie podkreślają urody. Co zrobić, by je uratować i poprawić ich kondycję?

Suche kosmyki wymagają odpowiednich zabiegów, a ich pielęgnacja musi być naprawdę przemyślana – tylko wtedy możliwa będzie ich regeneracja, a tym samym poprawa wyglądu oraz kondycji.

Przesuszone włosy, w pierwszej kolejności, wymagają odpowiedniego nawilżenia, jednak tylko za pomocą właściwie dobranych kosmetyków. Dowiedz się, jakich składników w nich poszukiwać, by zapewnić kosmykom możliwie najlepszą pielęgnację.

Suche włosy, czyli właściwie jakie?

Suche włosy, zamiennie bywają nazywane również sianem. Sprawiają bardzo duże problemy stylizacyjne, a zaraz po umyciu i/lub wysuszeniu, włosy puszą się, elektryzują, są matowe i pozbawione blasku.

Co ważne, nie zawsze suche włosy są jednocześnie włosami zniszczonymi, jeśli jednak w porę nie zadbamy o kosmyki, z pewnością staną się bardziej kruche i łamliwe, a z czasem zaczną wypadać. Ponadto, przesuszone kosmyki są pozbawione energii, blasku i witalności, a końcówki często się rozdwajają.

Typowe oznaki przesuszonych włosów:

Przesuszone włosy wyglądają dobrze w zasadzie tylko po umyciu. Z upływem czasu stają się coraz bardziej sianowane, co wiele osób skłania do sięgnięcia po prostownicę, a ta jedynie potęguje problem i wysusza je jeszcze bardziej.

Przesuszenie jest efektem nadmiernie rozchylonych łusek włosa, przez które dość szybko odparowuje woda i wilgoć, a to z kolei sprawia, że kosmyki stają się odwodnione, szorstkie i matowe.

Suche włosy – przyczyny:

  • niewłaściwa dieta,
  • nieodpowiednia pielęgnacja,
  • częste zabiegi fryzjerskie, m. in. rozjaśnianie, farbowanie,
  • częste zabiegi stylizujące z wykorzystaniem wysokiej temperatury (prostowanie, kręcenie, suszenie),
  • niewłaściwe dobrane kosmetyki i produkty pielęgnacyjne,
  • nadmierne i zbyt częste mycie włosów,
  • czynniki zewnętrzne, np. klimatyzacja, długa ekspozycja na słońce, przebywanie w pomieszczeniach, w których jest suche powietrze,
  • brak termoochrony,
  • zaburzenia hormonalne.

Przeczytaj również: Jak nawilżyć włosy?


Suche włosy: czego brakuje kosmykom?

Suche włosy, podobnie jak i skóra, wymagają właściwej pielęgnacji, która będzie bazować na odpowiednich kosmetykach. Oprócz tego, zdrowie włosów uzależnione jest także od naszej diety i składników odżywczych jakich dostarczamy organizmowi.

Bardzo często przyczyną suchych włosów jest dieta, w której brakuje kwasów omega-3, kwasów tłuszczowych, a także witamin A oraz E. Do swojej diety warto więc wprowadzić ryby i orzechy (zawierają kwasy omega-3), zielone warzywa liściaste i marchewkę (witamina A) – po prostu ją urozmaicić, bowiem kondycja włosów uzależniona jest od sposobu odżywiania.

Nie od dziś wiadomo, że walka o dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci, zaczyna się tak naprawdę na talerzu, dlatego wprowadzając zmiany żywieniowe i pożądane składniki mineralne (cynk, krzem, miedź), możemy doskonale wspomóc swój organizm od środka, ale osiągnąć efekty na zewnątrz.

Inną kwestią są braki, które wynikają ze złego doboru kosmetyków, bo jak wiadomo – produkty muszą być dobrane do konkretnego rodzaju włosów, a jeśli tak nie jest, kosmykom nie są dostarczane substancje, których potrzebują.

Co na suche włosy? Co zrobić, by je uratować?

Co stosować na suche włosy, by poprawić ich kondycję? Niestety, wieloletnie zaniedbania pielęgnacyjne mogą być mogą być bardzo trudne w naprawieniu, jednak zachowując regularność i staranność zabiegów, z pewnością uda się poprawić kondycję kosmyków i uzyskać zadowalający efekt.

Kosmetyki na suche włosy

Warto natomiast wiedzieć, że suche kosmyki – w zależności od swojego rodzaju – mogą wymagać innego typu pielęgnacji i kosmetyków. Innych produktów należy użyć, gdy mamy do czynienia na przykład z włosami suchymi, ale normalnymi, a suchymi i przetłuszczającymi się.

Oprócz pielęgnacji i kosmetyków, niezwykle ważne jest regularne podcinanie końcówek – czynność ta pozwoli utrzymać włosy w dobrej kondycji. Zniszczone partie włosów, a więc zwykle rozdwajające się i przesuszone końce, należy podciąć, by zniszczenia nie objęły większej powierzchni włosów.

By uratować suche i zniszczone włosy, warto wyeliminować bądź ograniczyć stosowanie suszarki, prostownicy i lokówki, a więc unikać stylizacji na gorąco. Nie należy także pocierać włosów i skóry głowy ręcznikiem po kąpieli, by niepotrzebnie nie uszkadzać ich łusek. Nie zapominajmy też, by unikać szarpania włosów – zwłaszcza podczas rozczesywania.

Najważniejsze jest jednak odnalezienie najefektywniejszej i najbardziej optymalnej pielęgnacji, podczas której zostaną wykorzystane kosmetyki bogate w substancje i składniki aktywne, których potrzebują nasze włosy. Warto więc eksperymentować i testować przeróżne produkty, by odnaleźć te, które będą najodpowiedniejsze dla naszych kosmyków, a więc przede wszystkim je nawilżą, ale też odbudują i zregenerują.


Przeczytaj koniecznie: Równowaga PEH – 3 składniki dla zdrowia włosów


Jak nawilżyć bardzo suche włosy?

Metod nawilżania włosów jest naprawdę mnóstwo – oczywiście podstawą jest dobór odpowiednich kosmetyków nawilżających – szamponów, odżywek i masek – najlepiej z jednej linii, gdyż wtedy potęgują swoje działanie i wzajemnie je uzupełniają.


Przeczytaj również: Jak nawilżyć włosy? (najlepsze i sprawdzone sposoby)


Niezastąpione może okazać się także olejowanie włosów, a więc jeden z najbardziej popularnych zabiegów ostatnich lat. Właściwie dobierając olej – do rodzaju i porowatości włosów – możemy osiągnąć naprawdę spektakularne efekty.


Przeczytaj również: Porowatość włosów – czym jest  i dlaczego jest tak ważna?


Dobrym rozwiązaniem może być również mycie włosów metodą OMO, czyli z zachowaniem kolejności odżywka – szampon – odżywka, co sprawia, że włosy są podwójnie odżywione i nawilżone.

Jak nawilżyć suche włosy: domowe sposoby

Suche włosy można również nawilżyć domowymi sposobami, a raczej produktami, które znajdują się niemal w każdym domu. Pomocne mogą być chociażby miód, oliwa z oliwek, ocet, banan czy awokado. W wielu przypadkach pomóc mogą również suplementy diety, np. cynk.

Sięgając po domowe produkty, możemy samodzielnie przygotować nawilżająco maseczkę do włosów. Z pewnością na suche włosy pozytywnie wpłynie maseczka z awokado z dodatkiem octu jabłkowego i śmietany (awokado można zastąpić bananem). Znakomite efekty da również mieszanina żółtek jajek, soku z cytryny i olejek rycynowy, który doskonale nawilża, ale też aktywizuje włosy do wzrostu.


Przeczytaj koniecznie: Ocet jabłkowy na włosy


Świetne rezultaty przynosi płukanka ziołowa, która zawiera skrzyp polny, łopian i pokrzywę. Wystarczy przyrządzić z ziół napar i przepłukiwać nim włosy po umyciu – co ważne, płukanka jest na tyle delikatna, że można ją stosować bez ograniczeń.

Maska na suche włosy

I oczywiście miód! Domowe maseczki na bazie miodu są prawdopodobnie najpopularniejsze i najchętniej stosowane. Nic w tym dziwnego, bowiem miód wspaniale nawilża. Można go wymieszać chociażby z oliwą z oliwek lub innym olejem, ale rewelacyjne efekty przynosi również miodowanie włosów – wystarczy połączyć miód z ulubioną odżywką i nanieść na włosy.

Nanosząc domowe maseczki na włosy, ich działanie można spotęgować, owijając kosmyki folią i ręcznikiem (lub specjalnym turbanem). Wówczas, pod wpływem ciepła, składniki aktywne uwolnią swój potencjał i wnikną głębiej w pasma.

Suche i zniszczone włosy: jakie kosmetyki mogą pomóc?

Przy suchych włosach najważniejsze jest postawienie na kosmetyki silnie nawilżające, odżywiające i regenerujące, które będą działać od wewnątrz i od zewnątrz. Wybierając kosmetyki z tej samej linii, uzyskamy lepsze efekty, bowiem składniki będą się wzajemnie dopełniać i uzupełniać.

Nawet najlepsze i najdroższe nawilżające szampony do włosów nie poprawią kondycji suchych kosmyków, gdyż ich najważniejszą rolą jest działanie oczyszczające i odświeżające. Właśnie dlatego niezbędne są maski oraz odżywki do włosów – zwłaszcza zawierające humektanty (substancje nawilżające) oraz emolienty (substancje ochronne, które zapobiegają odparowywaniu wody).

W kosmetykach do suchych włosów należy poszukiwać, m.in.:

  • pantenolu,
  • aloesu
  • miodu,
  • glicerolu,
  • wyciągów roślinnych,
  • witamin (zwłaszcza A i E),
  • ceramidów.

W składach preparatów nie są pożądane wysuszające alkohole, silne detergenty oraz mydła, które mają zasadowe Ph.

Jaki szampon na suche i zniszczone włosy wybrać?

Szampon jest podstawowym kosmetykiem do pielęgnacji włosów – jest produktem koniecznym, by zadbać o czystość i świeżość kosmyków oraz skóry głowy. W przypadku suchych włosów, należy natomiast przemyśleć wybór preparatu, by nie pogorszyć ich kondycji.

Szampon jest podstawą w pielęgnacji włosów – nie tylko suchych. Właściwie dobrany do rodzaju kosmyków, niweluje problemy z jakimi się borykają. W przypadku suchych włosów, pożądane są produkty, które będą nawilżać, ale też zatrzymywać wodę we wnętrzu kosmyków.

Kosmetyk powinien też bazować na delikatnej formule, która nie będzie naruszać warstwy ochronnej skóry głowy. Dobrze, by w ich składzie obecne były substancje nawilżające oraz odżywcze i regenerujące olejki. Ziaja GdanSkin morski szampon nawilżający do włosów bazuje na delikatnej formule, które optymalnie nawilża i odżywia – zarówno włosy, jak i skórę głowy. Produkt zawiera delikatne składniki pochodzenia roślinnego, m. in. minerały, kocankę nadmorską, szantę zwyczajną i kompleks makroelementów, jak cynk, miedź, żelazo, magnez i krzem.

Doskonałe efekty pielęgnacyjne pozwala osiągnąć również Balmain Moisturizing Shampoo nawilżający szampon do włosów z olejkiem arganowym, który gwarantuje nawilżenie, regenerację i ochronę kosmyków. Świetne recenzje zbiera również Inebrya Black Pepper Iron Schampoo wzmacniający szampon nawilżający do włosów – produkt specjalistyczny, którego skład oparto na nawilżających i odżywczych składnikach. Z jego formuły wykluczono natomiast parafinę, silikony i parabeny.

Szampony do suchych włosów nie powinny zawierać silnych detergentów i składników drażniących, warto rozważyć zatem pielęgnację kosmetykami naturalnymi. Szampony do włosów, powinny dokładnie oczyszczać, ale i nawilżać, a przy tym odbudowywać i rekonstruować strukturę włosa.

Odżywka na suche włosy

Odżywka na suche włosy

Odżywka na suche włosy jest kolejnym produktem, którego nie może zabraknąć w pielęgnacji przesuszonych kosmyków, które bardzo szybko tracą wilgoć i wodę ze swojego wnętrza. Zatem odżywki, maski do włosów, olejki do włosów i sera są preparatami, które poprawiają wygląd kosmyków, ale i zapobiegają utracie wilgoci.

W odżywkach należy poszukiwać witaminy E, pantenolu, pożądany jest także olej z pestek malin czy też olej z pestek winogron. Najważniejsze, by silnie nawilżały i regenerowały. Dwa razy w tygodniu warto na kosmyki nanieść również odżywkę bądź maskę z proteinami, które zadbają o wzmocnienie – tu należy natomiast zachować umiar, gdyż proteiny stosowane z nadmiarze, mogą przesuszyć kosmyki. I pamiętajmy, odżywkę – OBOWIĄZKOWO – należy stosować po każdym myciu włosów.


Dowiedz się więcej: Przeproteinowane włosy – jak je uratować?


Znakomitymi opiniami kobiet cieszą się odżywki marki Anwen, między innymi Anwen odżywka do włosów nawilżająca Bez, która – dzięki wysokiej zawartości substancji naturalnych – zatrzymuje wodę wewnątrz kosmyków, a tym samym zapewnia im długotrwałe nawilżenie. W formule odżywki można odnaleźć m. in. mocznik, sok z aloesu, glicerynę, ekstrakt z cebuli, witaminy, minerały Pentavitin czy Hyaloveil-P.

Oczywiście, zamiennie z odżywką można używać po prostu… olejów. Znakomite efekty w przypadku suchych włosów przyniosą olej migdałowy, olejek arganowy czy też olej z czarnuszki – można je stosować na suche oraz na mokre włosy. Nanoil – Argan Oil olejek arganowy do pielęgnacji włosów i ciała bazuje na płynnym złocie z Maroka. Doskonale wygładza łyski kosmyków, chroni je przed wysokimi temperaturami i przywraca utracony blask.

Maska na suche włosy

Maska na suche włosy powinna wspomagać i uzupełniać działanie szamponów, odżywek oraz olejków. Warto poszukiwać w nich składników nawilżających, które wymieniono we wcześniejszych partiach artykułu.

Maski mają zazwyczaj silniejszą oraz bardziej skoncentrowaną formułę, działają jeszcze intensywniej i warto po nie sięgać minimum raz w tygodniu. Zabieg wykorzystujący maskę powinien trwać minimum kilkadziesiąt minut, by przyniósł naprawdę zadowalające efekty.

 

Jak uratować bardzo suche włosy? Przede wszystkim zacznij działać!

Jak widać, jest wiele sposobów, metod i produktów, które pozwolą uratować nawet bardzo suche włosy. Najważniejsze, to w porę zareagować i zacząć skutecznie działać – wdrażając do pielęgnacji odpowiednie kosmetyki oraz zabiegi, ale nie tylko. Pomocna będzie także właściwa dieta, zdrowy styl życia, ale i wyeliminowanie czynników, które szkodzą włosom.

Jeżeli chcesz wyeliminować sianowatość, łamliwość i suchość kosmyków, koniecznie poświęć im nieco więcej uwagi. Suche włosy, czyli nienawilżone w wystarczającym stopniu, bardzo szybko będą pogarszać swoją kondycję, a jak wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć.