kobieta smaruje szorstkie łokcie kremem

Szorstkie łokcie, sucha skóra, która przybiera ciemną barwę i wygląda na brudną, to dolegliwości, których doświadcza wielu z nas. Nie są może poważne, a raczej natury estetycznej. Wywołują dyskomfort i bywają problematyczne w pielęgnowaniu. Jakie są przyczyny nadmiernie suchej skóry na łokciach i kolanach? Skąd się bierze ciemniejszy kolor skóry na tych wystających częściach ciała? Jak sobie poradzić z szorstką skórą na łokciach? Jakie kosmetyki stosować, aby zniwelować ten problem? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania i dowiesz się, jakie składniki kosmetyczne włączyć do pielęgnacji, aby zadbać o przesuszoną skórę na łokciach.


Spis treści:

  1. Szorstkie łokcie – przyczyny suchej skóry na łokciach i kolanach
    1.1. Szorstkie łokcie u dziecka
  2. Co na szorstkie łokcie? Kluczowe składniki pielęgnacyjne
    2.1. Domowe sposoby na szorstkie łokcie

Polecane produkty:

 

Szorstkie łokcie – przyczyny suchej skóry na łokciach i kolanach

szorstkie łokcie

Szorstkie łokcie i kolana to najczęściej uciążliwy defekt natury estetycznej, ale może być również spowodowany niedoczynnością tarczycy lub cukrzycą. Przesuszona skóra w tych okolicach to często wypadkowa nieodpowiedniej pielęgnacji i czynników genetycznych.

Łokcie i kolana stanowią szczególną część naszego ciała. Skóra w tych miejscach jest grubsza, aby skutecznie chronić te miejsca przed otarciami, ponieważ to właśnie one najczęściej są narażone na stłuczenia i inne drobne urazy. Najczęściej za łuszczącą się, swędzącą, a nawet pękającą skórą na łokciach odpowiadają zaniedbania pielęgnacyjne.

Szorstkie łokcie a tarczyca? Wydawać by się mogło, że zestawienie ze sobą tak różnych i odległych części naszego organizmu jest niemożliwe, a jednak okazuje się, że praca tarczycy może mieć wpływ na wygląd skóry na łokciach i kolanach. Jeżeli oprócz chropowatej i suchej skóry pojawiają się zmiany w jej kolorze, ciemniejsze plamy, który powodują efekt tak zwanych „brudnych” łokci i kolan możemy mieć do czynienia również z problemami natury zdrowotnej. Jeżeli sądzisz, że ciemne, szorstkie łokcie spowodowane są właśnie kłopotami ze zdrowiem, wykonaj odpowiednie badania, aby wykluczyć niedoczynność tarczycy lub rozwijającą się cukrzycę.

„Brudne” łokcie i kolana to objaw nadmiernego rogowacenia naskórka, który staje się szorstki i pofałdowany, przez co szybciej przywierają do niego zabrudzenia, szczególnie wtedy, gdy bardzo często opieramy łokcie o stół lub kolana o podłogę, gdy wykonujemy ćwiczenia wymagające pozycji klęcznej.

Z uwagi na to, że skóra na łokciach i kolanach jest grubsza, wymaga konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych. Przywiązanie szczególnej wagi do troski o te miejsca, skutkuje poprawą stanu naskórka w tych okolicach. Konieczna będzie konsekwencja w postępowaniu i dobór właściwych kosmetyków, które zawierają składniki wspomagające nawilżanie, natłuszczanie i regenerację skóry na tych wystających częściach rąk i nóg.

Podsumowując, przyczynami szorstkiej skóry na łokciach i kolanach są:

  • zaniedbania pielęgnacyjne (brak nawilżania i natłuszczania skóry, deficyt lipidów i ceramidów),
  • czynniki genetyczne,
  • zaburzenia hormonalne i inne choroby, np. atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • mechaniczne uszkodzenia skóry,
  • długotrwała ekspozycja na niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak: mróz, wiatr, słońce,
  • nieodpowiednia dieta.

Masz nadwrażliwą skórę? Sprawdź, jak ją ukoić: skóra reaktywna


Szorstkie łokcie u dziecka

Szorstkie łokcie u dziecka to może być uciążliwy problem, tym bardziej gdy skóra swędzi, łuszczy się i jest miejscami popękana. Warto wówczas stosować emolienty do kąpieli, np. Naturativ Bath and Body Oli For Babies and Newborns oliwka do ciała i kąpieli dla niemowląt i dzieci (250 ml) i do smarowania ciała, np. MomMe Dla Maluszka delikatne mleczko pielęgnacyjne (250 ml). Jeżeli taka domowa pielęgnacja nie przyniesie spodziewanych efektów, skóra nadal będzie chropowata i nieprzyjemnie sucha, warto skontrolować dziecko u lekarza, bo nieraz zdarza się, że za takimi objawami może stać niedobór żelaza lub alergie pokarmowe.

Co na szorstkie łokcie? Kluczowe składniki pielęgnacyjne

nakładanie kremu nawilżającego na suche łokcie

Co stosować na suche, szorstkie łokcie i kolana? Zacznijmy od tego, że niezwykle ważna jest odpowiednio ułożona pielęgnacja. Nie należy pomijać takich jej etapów, jak:

  • oczyszczanie bez użycia wysuszających kosmetyków z drażniącymi detergentami, takimi, jak SLS, SLES,
  • systematyczne i intensywne nawilżanie i natłuszczanie skóry,
  • stosowanie peelingów,
  • korzystanie z kosmetyków regenerujących skórę,
  • dla wzmocnienia pielęgnacji stosowanie domowych sposobów na suchą skórę.

Jeżeli doskwiera nam szczególnie sucha skóra na łokciach, pamiętajmy, aby stosować delikatne żele do mycia ciała, a po wyjściu z kąpieli koniecznie nawilżać skórę za pomocą bogatych w składniki odżywcze kosmetyków. Mogą to być gęste masła do ciała, np. Naturativ Home Spa Rich Body Butter bogate masło do ciała (250 ml), olejki do skóry, np. Veoli Botanica Enjoy The Calmness olejek do ciała z płatkami róży (150 ml), a nawet maści apteczne z witaminą A. Aby pozbyć się zrogowaciałej skóry, stosujmy peelingi do ciała. Najlepiej, aby były to produkty drobnoziarniste lub enzymatyczne, które delikatnie złuszczają martwe komórki naskórka. Peelingi do ciała należy stosować raz, dwa razy w tygodniu. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, dlatego należy dopasować częstotliwość peelingowania skóry do jej wymagań.

W kolejnym kroku należy zwrócić się ku produktom nawilżającym. To na pewno jeden z najważniejszych etapów pielęgnacji, którego brak niestety skutkuje przesuszoną, ściągniętą skórą na łokciach i kolanach. Jeżeli szorstkość jest wyjątkowo nasilona, pamiętajmy, że zwykle stosowany balsam do ciała może nie wystarczyć i trzeba będzie sięgnąć po bardziej zaawansowane kosmetyki, które zawierają emolienty, a nawet dermokosmetyki. Sucha skóra to efekt braku nawilżenia. Naskórek domaga się dawki wody, aby odbudować naruszoną warstwę hydrolipidową. W tym przypadku doskonale sprawdzą się preparaty ze składnikami o działaniu ratunkowym, które ukoją podrażnioną skórę, przywrócą jej miękkość i gładkość. Jakie to substancje?

Jeżeli chcesz zapobiec szorstkim łokciom lub złagodzić skutki zaniedbań, wybieraj kosmetyki z takimi składnikami, jak:

Jeżeli efekt “brudnych” łokci i kolan nie minie po wprowadzeniu do swojej rutyny odpowiednich kosmetyków i uczciwego ich stosowania, warto wybrać się na wizytę do dermatologa, bo być może taki stan rzeczy jest objawem innych dermatoz.

Niewątpliwe na stan skóry ma ogromny wpływ nasza dieta i sposób życia. Należy odpowiednio nawadniać nasz organizm, pijąc co najmniej dwa litry wody dziennie i spożywać posiłki bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe – ryby, jaja, awokado, orzechy. Unikajmy działającego wysuszająco alkoholu, smażonych dań i słodyczy.


Dowiedz się, jak dbać o suchą skórę zimą


Domowe sposoby na szorstkie łokcie

odżywczy krem do pielęgnacji suchej skóry

Oprócz standardowej pielęgnacji, warto włączyć do swojej rutyny domowe zabiegi SPA, które wzmocnią działanie kosmetyków, przyspieszając zdrowienie skóry w tych obszarach. Oto sprawdzony przepis na domowy specyfik nawilżający i wygładzający suchą i chropowatą skórę, a także rozjaśniający ją.

  • Maseczka z siemienia lnianego, miodu, oliwy z oliwek i cytryny

Z tych składników należy przygotować gęstą pastę. Łączymy ok. 4 łyżeczek siemienia lnianego z połową szklanki gorącej wody. Gdy siemię zmięknie i ostygnie, dodajemy sok wyciśnięty z połowy cytryny i po łyżce miodu i oliwy z oliwek. Gotową pastę o konsystencji kleiku nakładamy na oczyszczone i wcześniej wypeelingowane łokcie i kolana. Trzymamy pastę przez ok. 15 minut i po tym czasie zmywamy letnią wodą. Warto taki zabieg, przynajmniej na początku leczenia suchej skóry, wykonywać dwa razy w tygodniu.

Jeżeli skóra na łokciach jest wyjątkowo wrażliwa i odczuwasz ból, gdy opierasz łokcie o stół, noś ubrania z bardziej mięsistych i miękkich materiałów, które będą opatrunkiem dla naruszonej warstwy rogowej naskórka łokci.

Szorstkie łokcie to przypadłość, której można łatwo zaradzić, o ile nie wiąże się to z naszym zdrowiem, wtedy na pewno leczenie potrwa dłużej. Dogłębne i regularne nawilżanie skóry, skoncentrowanie się na zapobieganiu, a nie niwelowaniu skutków zaniedbań, stosowanie sprawdzonych kosmetyków regenerujących pękniętą i łuszczącą się skórę, dbanie o odpowiedni poziom witamin i mikroelementów w swojej diecie, a także unikanie drażniących substancji chemicznych, może w krótkim czasie przynieść bardzo dobre efekty pielęgnacyjne w postaci gładkiej i miękkiej skóry na łokciach.

Polecane produkty: