taping twarzy

Taping twarzy to technika rozluźniania mięśni przy pomocy specjalnych taśm do kinesiotapingu. Stosuje się je w celu relaksacji spiętych mięśni, wygładzenia zmarszczek i uniesienia owalu twarzy.

Zdążyliśmy się już z nimi oswoić na przestrzeni lat, kiedy stały się bardzo popularne w sportowym środowisku i na niejednym boisku mogliśmy zobaczyć umięśnione uda czy mocne barki oklejone w charakterystyczny sposób wielobarwnymi plastrami.

Nie trzeba było długo czekać, aż taśmy stały się remedium na wiele dolegliwości bólowych mięśni, ścięgien czy powięzi. Skutecznie je odciążały i regenerowały. Skoro tak wspaniale działały na dużych powierzchniach naszej skóry, to dlaczego miałyby nie zadziałać na mięśnie naszej twarzy? Tak też narodził się pomysł wykorzystania ich w poprawie pracy mięśni twarzy.

Na jakiej zasadzie działają te kolorowe taśmy? Jak je naklejać? Kto może skorzystać z ich fantastycznego działania, a kto niestety musi z nich zrezygnować? Czy kolor ma znaczenie? Jak wykonać taping twarzy w domu? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Polecane produkty:

Taping twarzy – co to jest?

kinesiotaping twarzy

Taping twarzy, zwany inaczej tapingiem lub kinesiotapingiem estetycznym, to metoda polegająca na plastrowaniu twarzy dynamicznymi plastrami (taśmami) używanymi w kinesiotapingu. Coraz większe zainteresowanie naturalnymi metodami odmładzania sprawia, że taping twarzy staje się coraz bardziej popularny, a stosowanie taśm kinezjologicznych wyszło poza obszar rehabilitacji sportowców.

To metoda terapii powięziowej, która polega na czasowym oklejeniu twarzy taśmami do kinesiotapingu. Ich zadanie polega na obniżeniu napięcia powierzchniowego. Taping twarzy służy rozluźnieniu mięśni i przywróceniu skórze elastyczności. Podnosi owal twarzy, redukuje drugi podbródek, lwią zmarszczkę i bruzdy nosowo-wargowe, wspomagając pracę mięśni i przywracając im odpowiedni tonus. Sprzyja również lepszemu dotlenieniu tkanek, poprawie mikrokrążenia krwi i przepływu limfy, dzięki czemu możemy liczyć na pozbycie się obrzęków i zasinień.

Szerszym pojęciem się facemodeling, w skład którego wchodzi masaż twarzy, np. masaż Kobido, zakończony naklejeniem taśm kinezjologicznych, które mają wzmocnić działanie intensywnego masażu twarzy.


Czy wiesz, że…

kinesiotaping został stworzony przez dr Kenzo Kase w latach 70. ubiegłego wieku. W 1970 roku Dr Kenzo Kase zaczął się interesować metodami, które wspomogłyby sportowców w rekonwalescencji. W 1973 roku Dr Kenzo stworzył technikę tapingu i taśmy, których zadaniem byłoby wsparcie pracy mięśni i stawów bez ograniczania ich ruchu. Zaprojektował specjalne taśmy (plastry) o wysokiej elastyczności, naśladujące działanie mięśni, służące do tak zwanego dynamicznego plastrowania. Metoda kinesiotapingu opiera się na kinezjologii, czyli nauce specjalizującej się w badaniu ruchu ciała człowieka.

W 1988 roku kinesiotaping po raz pierwszy został pokazany podczas Igrzysk Olimpijskich w Seulu. To był moment przełomowy i od tego czasu kinesiotaping stał się popularną metodą autoleczenia mięśni, wykorzystywaną nie tylko przez sportowców, ale również osoby spoza świata sportu jako wsparcie procesu rehabilitacji różnych schorzeń.

Kinesiotaping wykorzystuje oryginalne taśmy, które charakteryzują się odpowiednia grubością, ciężarem właściwym i rozciągliwością o 130 – 140%. Ich specyficzna budowa jest zbliżona do właściwości ludzkiej skóry.


Taping twarzy – efekty

taping twarzy efekty

Taping twarzy – efekty potrafią zaskoczyć, ale przede wszystkim realnie wpłynąć na poprawę wyglądu twarzy. Taping estetyczny twarzy, jak sama nazwa wskazuje, nieco różni się istotą działania od klasycznego kinesiotapingu, ponieważ jego kluczową rolą jest wizualne poprawienie wyglądu twarzy i szyi, co nie zaprzecza jego właściwościom terapeutycznym, ponieważ relaksuje mięśnie na głębokim poziomie i wspomaga regenerację tkanek.

Kinesiotaping twarzy jest wygodną metodą, ponieważ specjalistyczne taśmy działają w nocy, wtedy gdy śpimy. Oczywiście możemy również nosić tejpy cały dzień, jednak nie każdy czułby się komfortowo pójść z oklejoną twarzą do biura.


Jak wykonać masaż Kobido? Przeczytaj artykuł: Masaż twarzy Kobido


Taping twarzy – jak zrobić?

Technika tapingu jest dość wymagająca i wymaga chociażby kilkudniowego treningu pod okiem fizjoterapeuty. Dobrze jest również zaznajomić się z anatomią twarzy i wybrać się samemu na sesję tejpingu, aby dowiedzieć się, o jakie mięśnie musimy najbardziej zadbać, które wymagają rozluźnienia, w jaki sposób przyciąć i przykleić tejpy. Po takim instruktażu zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej będzie nam plastrować twarz w domowym zaciszu.

1. Przygotowania twarzy

Zanim przystąpimy do aplikacji plastrów, należy dokładnie oczyścić skórę, wykorzystując, np. żel do twarzy OnlyBio Bakuchiol & Squalane wygładzający żel do mycia twarzy, który starannie, ale delikatnie umyje twarz, usuwając kosmetyki. Jeżeli mamy nałożony makijaż, przed oczyszczaniem skóry należy wykonać demakijaż, na przykład przy pomocy balsamu do demakijażu marki Fluff.

Po umyciu buzi skóra powinna pozostać sucha. Nie aplikujemy kremów czy serów. To ważna zasada, ponieważ tejpy nie przykleją się dobrze do śliskiej powierzchni. Poza tym odpowiednio przygotowana skóra pod taśmy kinezjologiczne przyczyni się do tego, że taśmy będą się dłużej trzymały skóry i lepiej spełniały swoją odprężającą mięśnie rolę.

2. Naklejanie taśm

Naklejanie taśm kinezjologicznych na twarz

Kinesiotaping twarzy skupia się najczęściej na kilku newralgicznych obszarach twarzy. Najczęściej pragniemy rozluźnić mięśnie, tworzące tak zwaną lwią zmarszczkę, czyli bruzdę na czole pomiędzy brwiami. Zmagamy się również z drugim podbródkiem, kurzymi łapkami, czy mocno zaznaczonymi bruzdami nosowo-wargowymi.

2.1 Jak przygotować taśmy?

Taśmy do kinesiotapingu twarzy powinny być najwyższej jakości, ponieważ skóra na twarzy jest wrażliwa. Warto zwrócić uwagę na to, aby klej stosowany na taśmach był przetestowany dermatologicznie. Dla upewnienia się, że dobrze reagujemy na klej i nie spowoduje on u nas żadnych reakcji alergicznych, dobrze jest nakleić taśmę na niewielkim obszarze skóry na kilka godzin przed tejpowaniem.

Aby przygotować odpowiednią długość paska taśmy, należy ciąć ją wzdłuż linii przerwanych, które zobaczymy na spodzie taśm. Przycinamy taśmy zawsze po długości nie po szerokości. Przed ich przyklejeniem musimy zorientować się, jaka powinna być ich długość, gdzie należy je przykleić, aby osiągnąć spodziewany efekt i czy należy naciągnąć taśmę przed aplikacją. To ważne informacje, które należy zdobyć przed tapingiem twarzy, w przeciwnym razie możemy nie osiągnąć zamierzonych rezultatów.

3. Zdejmowanie taśm

Umiejętne zdejmowanie taśm jest bardzo ważne dla kondycji naszej skóry. Chcemy uniknąć drastycznego podrażnienia naskórka. Taśm nie zrywamy gwałtownym ruchem. Najbezpieczniej jest rozmiękczyć je ciepłą wodą, myjąc twarz. Następnie delikatnie je rolujemy, tym samym odklejając je od skóry.

4. Pielęgnacja skóry po tapingu

Pielęgnacja i masaż twarzy wspierają taping. Po zdjęciu tejpów postępujemy tak jak zwykle, podczas swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Nie warto nic zmienić, jeżeli nie czujemy takiej potrzeby. Po umyciu skóry, nakładamy tonik, serum do twarzy i krem. Jeżeli nasza skóra jest lekko zaczerwieniona pod tapingu i sucha, wybierzmy krem o bogatej konsystencji i łagodzącym działaniu, np. Nacomi Next Level – serum z ceramidami 5%.

Taping twarzy w domu to skuteczny anti-aging, który przynosi wymierne skutki w postaci bardziej sprężystej skóry i wymodelowanego owalu twarzy. Nie należy jednak pokładać w kinesiotapingu estetycznym wszystkich nadziei, ponieważ nie powstrzyma on upływającego czasu, a jedynie może spowolnić jego działanie na skórę. Taping twarzy w domu wymaga systematyczności, a także wzmocnienia jego działania poprzez automasaż twarzy. Jego działanie wspomogą również rollery do twarzy, np. Mohani Roller do masażu twarzy z różowego kwarcu czy Annabelle Minerals Gua Sha płytka do masażu twarzy. Im skóra będzie częściej stymulowana, tym szybciej wzrośnie produkcja kolagenu i elastyny, dzięki czemu zwiększy się jędrność skóry. Masowanie sprzyja rozluźnieniu mięśni twarzy i podobnie jak taping pobudza przepływ krwi i limfy.

5. Jak długo trzymać taśmy?

Jeżeli wykonujemy taping twarzy w domu, taką terapię przeciwzmarszczkową warto wykonywać na noc, po wieczornej pielęgnacji. Mówi się, że taśmy dobrze jest nosić na twarzy od 6 do 8 godzin, więc noc będzie idealnym momentem w ciągu doby, aby maksymalnie wykorzystać moc taśm. Plastry kinezjologiczne naklejone w takich miejscach, jak plecy, barki czy brzuch można nosić dłużej, nawet do 7 dni.

Taping twarzy lwia zmarszczka – jak wykonać?

taping twarzy lwia zmarszczka

Lwia zmarszczka to zmora wielu kobiet i mężczyzn. Sprawia, że twarz staje się poważna, a spojrzenie surowe. Zmarszczka pomiędzy brwiami powstaje wtedy, gdy marszczymy brwi i czoło, skupiając się na czymś. Taki układ zmarszczek pojawia się wówczas, gdy mrużymy oczy.

Jak wyciąć taśmę na lwią zmarszczkę? Wycinamy po długości dwa kawałki taśmy o długości kilku centymetrów i zaokrąglamy je na końcach. Taśmę od spodu pokrywa papierek, który zabezpiecza klej. Odklejamy jego kawałek, aby chwycić za niego i przykleić nad łukiem brwiowym, tak aby początek znalazł się mniej więcej nad środkiem brwi, a koniec pomiędzy brwiami, na środku. Trzymając za odklejony koniec taśmy, delikatnie odrywamy papierek zabezpieczający i przyklejamy tejp, nie rozciągając go. Naciągamy jedynie delikatnie skórę pod nim. Tak samo postępujmy z drugą brwią. Po naklejeniu taśm przykładamy do nich dłoń, aby rozgrzać klej, dzięki czemu wzmocnimy przyczepność plastrów. Dwie taśmy przyklejone nad łukami brwiowymi mają dać w efekcie kształt „ptaszka”.

Taping twarzy – plastry/taśmy – jakie wybrać?

Najlepiej kierwować się opiniami specjalistów pracujących na taśmach. Wybierajmy te od sprawdzonych producentów. Na rynku dostępnych jest wiele taśm do dynamicznego plastrowania. Możemy wybierać również spośród kolorów i wzorów. Jeżeli wcześniej zastanawialiście się, czy kolor lub wzór na taśmie ma znaczenie i jest jakimś odniesieniem do skali działania lub miejsca, gdzie można taką taśmę nakleić na mapie naszego ciała – odpowiedź jest jedna – nie ma to znaczenia. Wprowadzono różne kolory i grafiki z powodów estetycznych, aby każdy mógł wybrać sobie swój ulubiony wzór i czuć się komfortowo z taśmą, na przykład na czole. Często lekkie podejście do tematu i wybór zabawnej grafiki na taśmie niweluje uczucie dyskomfortu, że “pokazujemy się światu z oklejoną twarzą”. Oczywiście wszystko zależy od naszego dystansu i nastawienia.


Zastanawiasz się, jak używać kamienia gua sha? Przeczytaj porady w naszym artykule: Kamień gua sha


Jak działają taśmy?

W czym tkwi tajemnica działania taśm? Plastry dynamiczne są skuteczne tylko wtedy, gdy są odpowiednio naklejone. Taśmy unoszą skórę, zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą a mięśniami. Taśmy przejmują niejako pracę skóry i pozwalają odpocząć zbyt napiętym mięśniom, które każdego dnia wykonują tytaniczną pracę. Emocje i stres, które ukazują się na twarzy pod postacią zaciśniętych warg, zębów i szczęki naprężają mięśnie do granic możliwości i sprawiają, że nasza twarz jest skostniała, jakby zamrożona. Głęboki relaks, jaki fundują mięśniom tejpy, po kilku sesjach ujawnia się na twarzy. Uśmiech staje się pełny, znikają bolesne napięcia policzków i mięśni wokół ust. Wyciszają się również bóle szyi i karku, ponieważ ustawienie stawu żuchwowo-skroniowego powraca na prawidłowe tory.

Działanie taśm zależy również od tego, w jaki sposób je przykleimy do skóry, jaki będą miały kształt taśmy, czy je naciągniemy czy nie, to wszystko bezpośrednio przełoży się na działanie taśmy. Możemy oczekiwać, że tejpy będą wzmacniały mięśnie albo je odprężały. Dzięki nim uzyskamy efekt naturalnego liftingu. Taśmy kinezjologiczne doskonale drenują skórę, usprawniając przepływ limfy. Wspomagają usuwanie złogów płynów ustrojowych, co przekłada się jednoznacznie na zmniejszenie lub całkowite zlikwidowanie opuchlizny. Efekty stosowania taśm jako narzędzia do drenażu limfatycznego zobaczymy najszybciej, bo już po kilku godzinach od naklejenia taśm.

Taping twarzy – jak często?

Taping twarzy można wykonywać nawet codziennie. Jeżeli zależy nam na długotrwałym utrzymaniu efektu ujędrniającego skórę, warto ustalić sobie stałą regułę, czyli wykonywać taping twarzy dwa razy w tygodniu przez miesiąc. Wówczas odmładzające rezultaty będą widoczne przez długi czas.

Dla kogo jest ta metoda?

Metoda kinesiotapingu twarzy jest tak naprawdę dla każdego, kto czuje i zauważa, że jego twarz potrzebuje odprężenia i głębokiego relaksu. Widzi u siebie napięcia, głębokie zmarszczki, które ujawniają się pod wpływem stresu i skupienia, opadające kąciki ust, czy drugi podbródek. Kuracja tapingu przyda się zarówno kobietom, jak i mężczyznom, niezależenie od wieku.

Jakie są przeciwwskazania?

Istnieje niewiele przeciwwskazań do stosowanie tej metody relaksacji mięśni twarzy. Zaliczają się do nich przede wszystkim reakcje alergiczne na klej znajdujący się na taśmach, dlatego zawsze przez naklejeniem taśm, należy sprawdzić ich działanie na niewielkim obszarze skóry, czy nie występuje podrażnienie.

Ponadto stosowanie taśm dynamicznych wyklucza:

  • naruszony naskórek,
  • stany zapalne skóry,
  • otwarte rany,
  • blizny,
  • zakrzepica żył.

Taping twarzy – czy działa?

Kinesiotaping to skuteczna metoda na poprawę kondycji skóry, spłycenie zmarszczek czy uniesienie owalu twarzy. Oczywiście kwestią indywidualną jest to, czy i jak taśmowanie plastrami kinezjologicznymi wpłynie konkretnie na naszą twarz. Jeżeli podchodzi się do tematu naturalnego odmładzania twarzy w elastyczny sposób, warto dołączyć do takiej niekonwencjonalnej pielęgnacji rollery do twarzy, kamienie Gua Sha, masaż Kobido czy jogę twarzy. To na pewno pomoże utrzymać efekty tapingu.

Pamiętajmy o regularności klasycznych zabiegów pielęgnacyjnych i tych ponadstandardowych. Bez wewnętrznego dyktatora, który nakazuje nam trzymać się naszego „regulaminu pielęgnacji”, nie osiągniemy żadnych efektów, a jedynie stracimy czas i pieniądze. Bądźmy systematyczni, wybierajmy sprawdzonych specjalistów, a jeżeli zdecydujemy się na taping twarzy w domu, przejdźmy szkolenie pod okiem eksperta, aby pomóc swojej skórze, a nie jej zaszkodzić.

Polecane produkty:

Źródła:

Taping, w: kinesio.com.pl, dostępny: https://www.kinesio.com.pl/, dostęp 29.04.2022

Taping twarzy – kinesiotaping estetyczny twarzy sposobem na młodszy wygląd, w: womenshealth.pl, dostępny: https://www.womenshealth.pl/uroda-styl/Taping-twarzy,14859,1, dostęp 29.04.2022