Tonizacja twarzy

Tonizacja twarzy jest jednym z podstawowych etapów pielęgnacyjnych, jednak bardzo często jest bagatelizowana oraz pomijana. Dowiedz się, dlaczego tonizowanie cery jest tak ważne i jakie efekty przynosi.


Spis treści:

  1. Tonizacja twarzy: co to jest?
  2. Co daje tonizacja twarzy?
  3. Tonizowanie twarzy – nie pomijaj tego etapu!
    3.1. Czym tonizować twarz?
    3.2. Jak tonizować twarz?
  4. Tonizacja twarzy: klucz do zdrowej i pięknej cery

Coraz więcej kobiet traktuje kwestię wieczornej rutyny pielęgnacyjnej bardzo świadomie, co oznacza, że wieczorna pielęgnacja nie obejmuje wyłącznie demakijażu skóry, ale również jej dokładne oczyszczenie, tonizowanie oraz odżywianie, a to z kolei sprawia, że cera wygląda zdrowo, pięknie i promiennie. Wieloetapowa pielęgnacja – w krótkim czasie – przynosi naprawdę zadowalające efekty!

Tonizacja twarzy: co to jest?

Tonizacja twarzy jest kluczowym etapem pielęgnacyjnym, a mimo to bardzo często pomijanym podczas wieczornej rutyny. Tymczasem do właśnie dzięki tonizowaniu, skóra odzyskuje prawidłowe pH, które ma bardzo duże znaczenie dla jej kondycji.

Zatem, tonizacja twarzy, to nic innego, jak czynność, której celem jest przywrócenie skórze odpowiedniego pH, które naturalnie wynosi ok. 5. Poziom ten zmienia się, np. po zastosowaniu kosmetyków myjąco-oczyszczających, dlatego też tonizowanie, które przywraca skórze prawidłowe pH, jest niezwykle ważne, gdyż przywracana jest wówczas także naturalna bariera ochronna.


Przeczytaj koniecznie: pH skóry – czym jest i jak osiągnąć poziom 4,7 – 5,6?


Produkty oczyszczające oraz myjące, zmieniają pH skóry, co zaburza również funkcjonowanie bariery ochronnej – w efekcie możemy mieć do czynienia z wieloma problemami skórnymi: podrażnieniami, zaczerwienieniami, przesuszeniami, bardzo często pojawiają się też wypryski na twarzy. By tego uniknąć, musimy przywrócić skórze komfort i równowagę za pomocą tonizacji.

Co daje tonizacja twarzy?

Tonizacja twarzy ma mnóstwo zalet. Jest niezbędnym etapem pielęgnacyjnym, który – w połączeniu z innymi – sprawia, że cera jest idealnie oczyszczona, odświeżona i ukojona, dzięki czemu zachwyca witalnością i promiennością.

Co daje tonizacja twarzy

Co daje tonizacja twarzy? Jak już zostało wspomniane, przywraca skórze odpowiednie pH, a tym samym pozwala jej zachować naturalną barierę ochronną. Ponadto, czynność ta wspiera pracę gruczołów łojowych oraz potowych, a jak wiadomo, ich prawidłowe funkcjonowanie, zabezpiecza przed szkodliwymi drobnoustrojami.

Tonizowanie twarzy odświeża cerę, a także usuwa pozostałości zanieczyszczeń i makijażu. Czynność ta przygotowuje skórę do kolejnych etapów pielęgnacji, w tym wchłaniania substancji aktywnych zawartych w kremach, maseczkach czy serach, dzięki czemu cera ma szansę efektywniej się zregenerować.


Przeczytaj artykuł: Oczyszczanie twarzy: dlaczego jest tak ważne?


Warto przy tym podkreślić, że kosmetyki do tonizacji twarzy, wykazują również wiele innych właściwości – te zależą od rodzaju produktu i głównych substancji, jednak bardzo często jednocześnie ściągają pory, łagodzą podrażnienia, a także nawilżają, odżywiają i wygładzają.

Czynność ta reguluje również pracę gruczołów łojowych, dzięki temu minimalizujemy ryzyko pojawienia się skórnych niedoskonałości, chociażby wyprysków czy trądziku. Brak tonizacji, w dłuższej perspektywie czasowej, może po prostu doprowadzić do osłabienia bariery ochronnej, a tym samym pogorszenia kondycji skóry.

Co daje tonizacja twarzy:

  • przywraca skórze prawidłowe pH,
  • usuwa pozostałości zanieczyszczeń,
  • eliminuje resztki kosmetyków myjących z powierzchni skóry,
  • wspiera pracę gruczołów potowych i łojowych,
  • odświeża cerę,
  • nawilża,
  • ściąga rozszerzone pory,
  • łagodzi podrażnienia,
  • zmniejsza ryzyko pojawienia się niedoskonałości skórnych,
  • przygotowuje skórę do dalszych etapów pielęgnacyjnych.

Tonizowanie twarzy – nie pomijaj tego etapu!

Tonizowanie twarzy, z uwagi na korzyści, jakie przynosi, powinno być jednym z najważniejszych etapów podczas wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Przygotowuje ono cerę do dalszych etapów pielęgnacyjnych i nie powinno być w żaden sposób bagatelizowane.

Tonizacja twarzy powinna następować po dokładnym demakijażu i oczyszczeniu skóry, ale zawsze przed aplikacją produktów odżywczych, nawilżających czy regenerujących, które domykają całą pielęgnację.

Tonizowanie powinno mieć miejsce każdorazowo po tym, gdy skóra twarzy będzie miała kontakt z produktami myjącymi (mydłami, żelami, piankami, płynami, peelingami) oraz wodą. Najbardziej pożądane jest wieczorem, po całym dniu, ale warto tonizować skórę również rano – przed aplikacją kremu.

Czym tonizować twarz?

Czym tonizować twarz? Niezastąpione są oczywiście toniki do twarzy, które będą dostosowane do rodzaju, potrzeb i problemów naszej cery. Po inne toniki należy więc sięgnąć, gdy mamy cerę suchą, a jeszcze inne będą służyć skórze tłustej bądź mieszanej.

Najpopularniejsze rodzaje toników:

Toniki do cery suchej – nie tylko przywracają odpowiedni poziom pH, ale jednocześnie nawilżają i odżywiają. Warto poszukiwać w nich substancji takich jak: kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik.

Toniki do cery normalnej, czyli takiej, która nie sprawia większych trudności. Toniki te przede wszystkim odświeżają, nawilżają, odżywiają i wygładzają.

Toniki do cery tłustej i mieszanej normalizują i regulują poziom pH skóry. Zawierają również składniki, które walczą z niedoskonałościami cery, jak chociażby kwas salicylowy, kwas migdałowy czy kwas mlekowy.

Czym tonizować twarz

Toniki do cery wrażliwej muszą uwzględniać specyficzne wymagania tego rodzaju skóry i przede wszystkim, błyskawicznie niwelować podrażnienia i przynosić ukojenie. Z pewnością sprawdzą się w tym substancje takie jak aloes czy oczar wirginijski.


Przeczytaj również: Cera wrażliwa: po czym można ją rozpoznać?


Toniki można podzielić również ze względu na sposób działania:

  • toniki nawilżające,
  • toniki odświeżające,
  • toniki łagodzące,
  • toniki złuszczające.

Najlepiej jest sięgać po toniki, które bazują na składnikach pochodzenia naturalnego. Unikać należy produktów z komponentami syntetycznymi czy zawierających substancje mogące wysuszać skórę (np. wysoka zawartość alkoholu).

Choć toniki są najbardziej popularnymi produktami, warto podkreślić, że do tonizowania twarzy sprawdzą się również roślinne hydrolaty, np. z czystka, z lawendy, neroli, różany czy oczarowy. Podobnie, jak toniki, również każdy z hydrolatów charakteryzuje się odmiennym działaniem i właściwościami.

Przykładowo, hydrolat z lawendy doskonale sprawdzi się w przypadku skóry mieszanej i tłustej. Z jego właściwości skorzysta również cera trądzikowa. Działa odświeżająco, łagodząco, przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Z kolei w przypadku skóry suchej, lepszym wyborem będzie hydrolat z czystka.

Jak tonizować twarz?

Jak tonizować twarz? Przede wszystkim: regularnie – koniecznie podczas wieczornej rutyny pielęgnacyjnej, ale warto robić to również rano i w ciągu dnia – zwłaszcza po myciu skóry żelami oraz wodą, które zmieniają jej pH.

Jak tonizować twarz

Jak już zostało wspomniane, twarz możemy tonizować za pomocą hydrolatów bądź toników. Wystarczy zaaplikować je opuszkami palców bądź przemyć za pomocą wacika kosmetycznego. Wiele kosmetyków wyposażonych jest w atomizer, który z pewnością sprawia, że czynność jest wygodna i przyjemna.

Warto podkreślić, że toniku nie należy spłukiwać z powierzchni skóry – należy odczekać do jego całkowitego wchłonięcia, a następnie od razu przejść do kolejnego etapu rutyny pielęgnacyjnej, a więc aplikacji kremu, serum bądź maseczki.

Tonizacja twarzy: klucz do zdrowej i pięknej cery

Tonizacja twarzy jest niezbędną czynnością w trakcie pielęgnacyjnej rutyny, która – jak wiadomo – składa się z kilku etapów. Tonizowanie ma bardzo duże duże znaczenie dla kondycji cery – nie tylko przywraca skórze odpowiedni poziom pH, ale też przywraca jej komfort, równowagę i ukojenie.

Oczywiście, bardzo ważny jest również dobór właściwego kosmetyku, który będzie optymalny do rodzaju naszej cery i zadziała na skórę kompleksowo. Regularna tonizacja sprawi, że nasza cera bardziej rozświetlona, pełna energii i naturalnego piękna.