typ urody test

Typ urody – test to powszechnie znana metoda wykorzystywana przez profesjonalnych wizażystów, która pozwala dopasować kolory do typu urody. Analiza kolorystyczna to narzędzie pomagające określić typ urody.

Otaczamy się barwami na wiele różnych sposobów. Kolory przychodzą do nas zewsząd. Są obecne w naszej garderobie, w kosmetykach, których używamy podczas makijażu (np. podkłady do twarzy, cienie do powiek, tusze do rzęs, pomadki do ust, kredki do brwi), w przestrzeniach, w których lubimy przebywać. To, w jakich kolorach czujemy się najlepiej, które są zgodne z naszym charakterem i wrażliwością, najczęściej świadczy o tym, jakie barwy najlepiej pasują do naszego typu urody. Są to przeważnie te, które oddają najbardziej charakterystyczne cechy naszej urody.

Barwy, w których czujemy się dobrze, wydobywają naturalne piękno naszej cery, barwy tęczówki, kolor włosów. Taka harmonia w ujęciu „lubię ten kolor, więc na pewno dobrze w nim wyglądam”, to sytuacja idealna. Owszem zdarza się tak bardzo często, jednak nie zawsze. Szczególnie wtedy, gdy nie mamy wprawy, jesteśmy na początku drogi analizowania swojego typu urody, a nasze wybory kolorystyczne podejmowane są pochopnie i momentalnie, i sami po czasie czujemy, że jednak wybrany set kolorystyczny nie współgra z naszą urodą i energią witalną.

Jeżeliby podejść do urody z punktu widzenia palety kolorów, to każdy jej typ jest inną, indywidualną kompozycją barw, choć można wyznaczyć wspólne punkty dla każdego z czterech typów urody, czyli wiosny, lata, jesieni i zimy. Jakie to cechy charakterystyczne? Sprawdźmy.


Spis treści:

 1. Typ urody – test. Jakim typem urody jesteś?
  1.1. 4 typy urody
 2. Test na typ urody wiosna lato jesień zima
  2.1. Wyniki testu na typ urody

Polecane produkty:

Typ urody – test. Jakim typem urody jesteś?

typy urody analiza kolorystyczna

Typ urody – test – obejmuje 4 typy urody jako podstawowe różnienie naszego wyglądu zewnętrznego. To teoria doboru barw do naszej urody, która teoretycznie ułatwia nam dopasowanie kolorów do swojej fizys, aby nasz wizerunek wyglądał spójnie i harmonijnie. W praktyce oznacza to, że łatwiej będzie nam wybrać kolory ubrań, cienie w makijażu, kolor podkładu, a nawet barwę biżuterii, która dobrze będzie współgrać z naszą urodą.

Dlaczego porównujemy typ urody do pór roku? To najbardziej znana klasyfikacja opracowana przez teoretyka koloru Johannesa Ittena, który spostrzegł, że kompozycje kolorów, z których korzysta się przy tworzeniu portretów, odzwierciedlają kolorystykę natury panującą w poszczególnych porach roku. Jego interpretacja tego zjawiska została rozwinięta przez Bernice Kentner, Suzanne Caygill i Carole Jackson i przerodziła się we współczesną analizę kolorystyczną.

Analiza kolorystyczna bazującą na typografii 4 pór roku, pokazuje, że barwy, w których dobrze wyglądamy, które do nas pasują, posiadają te same właściwości co nasza uroda.

Test na typ urody to pomocne narzędzie, dzięki któremu będziemy wiedzieć, w jakim kierunku podążać przy doborze nowej garderoby, podczas kupowania kosmetyków do makijażu, akcesoriów galanteryjnych, farby do włosów, biżuterii, a nawet dodatków tekstylnych do aranżacji wnętrz.


Jakie wyróżniamy typy urody? Cechy charakterystyczne każdego z nich


4 typy urody

kobiety o różnych typach urody

Czym w ogóle jest uroda? To zestaw zewnętrznych cech człowieka, rzeczy lub zjawiska, który sprawia, że odbieramy je jako piękne, budzące zachwyt. U ludzi są to przede wszystkim regularne rysy twarzy. To definicje podstawowe, niepełne. Trudno ująć w słowa, czym jest uroda, jak ona wygląda, bowiem łatwiej jest ją poczuć i zobaczyć.

Każdy z typów posiada 3 charakterystyczne cechy:

 • wiosna – ciepła, jasna i czysta;
 • lato – chłodne, jasne, przygaszone;
 • jesień – ciepła, głęboka, przygaszona;
 • zima – chłodna, głęboka, czysta.

To rozróżnienie konkretnie pokazuje nam, z jakiego zakresu palety kolorystycznej pasują nam barwy.

A jakim Ty jesteś typem urody? Typy urody test online pozwala dopasować nasz wygląd do konkretnego kanonu. Aby przyporządkować sobie odpowiednią porę roku, najczęściej bierze się pod uwagę naturalny odcień skóry, kolor tęczówki, barwę włosów. To podstawowe parametry, które są niezwykle pomocne w tego typu analizach urodowych. Przygotowaliśmy dla Ciebie porosty i szybki test na typ urody.

Odpowiadając na pytania, najlepiej przypatrz się sobie w lustrze, ponieważ czasem tak bywa, że przypisujemy sobie odcienie bardziej ogólnie, np. uważamy, że mamy oczy niebieskie, a tak naprawdę są one szaroniebieskie lub szarozielone. Lustro na pewno będzie pomocne podczas wykonywania tego testu online. Każdej odpowiedzi przypisaliśmy pierwszą literę każdego typu urody: W (wiosna), L (lato), J (jesień), Z (zima). Po zakończeniu testu wystarczy, że podliczysz najczęściej powtarzające się, zaznaczone literki i w ten sposób, dowiesz się, jakim typem urody jesteś. Chcesz poznać swój typ urody – test Ci w tym pomoże.

Test na typ urody wiosna lato jesień zima

typ urody test

 

1. W jaki sposób opiszesz kolor swojej cery?

Z. Ma kolor kości słoniowej lub porcelany. Nie rumienię się.
J. Jasna z piegami.
L. Jest blada w delikatnym odcieniu beżu.
W. Ma lekko brzoskwiniowy, żółty odcień.

2. Jaki masz kolor oczu?

Z. Głęboki niebieski lub zielony.
J. Brązowy, piwny lub w odcieniu butelkowej zieleni.
L. Szarozielony, szaroniebieski, szary, morski, zielononiebieski.
W. Zielony, niebieski lub jasnobrązowy.

3. Jaki jest naturalny kolor Twoich włosów?

Z. Ciemny brąz wpadający w czerń, czarny.
J. Rudy, brąz z miedzianymi refleksami.
L. Jestem szatynką – włosy popielate, mysi blond, ciemny blond, popielaty brąz.
W. Jasny blond, rudy lub jasny brąz.

4. Na jaki kolor opala się Twoja skóra?

Z. Najczęściej na czerwono. Trudno się opala, nierównomiernie.
J. Na początku na różowo, ale szybko delikatnie brązowieje.
L. Na czerwono.
W. Przeważnie na brązowo.

5. W jakim kolorze masz piegi?

Z. Nie mam piegów.
J. Złocistobrązowym.
L. Szarobrązowym.
W. Rudym.

6. W jakiej biżuterii najlepiej się czujesz?

Z. Platyna lub zimne złoto.
J. Bursztynowa, miedziana, złota, brązowa lub drewniana.
L. Srebrna biżuteria.
W. Klasyczna, złota biżuteria.

7. W jakich kolorach najlepiej wyglądasz?

Z. W intensywnych barwach, ale również czerni, bieli, granacie.
J. W złotych, brązowych, zielonych kolorach.
L. W szarych, błękitach, pudrowym różu.
W. W kolorach ciepłych: brązie, brzoskwiniowym, łososiowym.


Dowiedz się, jak wykonać makijaż wieczorowy


Wyniki testu na typ urody

kobiety o różnym kolorze skóry

 • Najwięcej odpowiedni „Z”

Jesteś chłodnym typem urody spod znaku „Zima”

Masz prawdopodobnie ciemną tęczówkę oka i jasną cerę. Dobrze będą z Tobą współgrać kontrastujące ze sobą barwy, np. czerni z bielą. Wybieraj intensywne kolory, również w makijażu. Możesz się cieszyć, ponieważ czerwona, klasyczna pomadka nie wszystkim pasuje, ale u Ciebie będzie doskonałą kropką nad i, wieńczącą cały makijaż.

 • Najwięcej odpowiedzi „J”

Jesteś ciepłym typem urody spod znaku „Jesień”

W Twojej urodzie, kolorze włosów, barwie piegów i odcieniu cery odbijają się wszystkie barwy jesieni. Będziesz wspaniale wyglądać w ciepłych kolorach brązu, złota, czerwieni, butelkowej zieleni. W biżuterii stawiaj na klasyczne złoto. W makijażu zaś wybieraj brązy, drobiny złota, pomarańczowego w tonacji różu.

 • Najwięcej odpowiedzi „L”

Jesteś chłodnym typem urody spod znaku „Lato”

Jesteś szatynką, ciemną blondynką. Twoje włosy mogą przybierać mysi, popielaty odcień. Pięknie do Ciebie pasują zgaszone, chłodne barwy – błękity, beże, chłodne pastele, chłodna zieleń, fiolety, szarości, róże. Makijaż to przede wszystkim podkreślone oczy i zaznaczone chłodnym brązem brwi. Podkreśl spojrzenie eyelinerem – to będzie strzał w dziesiątkę. Usta pomaluj pomadką w kolorze jasnego różu lub delikatnym tintem w naturalnym odcieniu Twoich ust.

 • Najwięcej odpowiedzi „W”

Jesteś ciepłym typem urody spod znaku „Wiosna”

Masz subtelną urodę, więc świetne będziesz wyglądać w łagodnych kolorach brązu, koralowego różu, niebieskozielonych odcieni. Make-up, w którym Wiosny dobrze wyglądają, jest bardzo delikatny, niemal niewidoczny, więc jeżeli dobrze się czujesz w takiego typu stylizacjach, “make-up no make-up” to będzie dla Ciebie idealny.

Wiedz, że takie testy nie stanowią prawdy objawionej, nie są sztywne i kategoryczne. Traktuj je w kategorii podpowiedzi, dzięki której możesz spójniej poczuć się w świecie barw i łatwiej dopasować je do swojej urody. Wszelkie analizy niosą za sobą również pewne sztywne ramy, które wpisują nas w konkretne odpowiedzi w testach, jednak pamiętaj, że istnieją różne podtypy urody z każdej pór roku i dostępne są również bardziej zaawansowane, płatne analizy kolorystyczne 12 typów urody.

Koniecznie podziel się z nami swoim wynikiem w komentarzu! Jesteśmy ciekawi, czy typ urody, który wyszedł Ci z testu, odpowiada Twoim wcześniejszym przekonaniom na temat swojej urody.

Polecane produkty: