Usuwanie wągrów w domu może przynieść pozytywne skutki, ale tylko wtedy, gdy będziemy przestrzegać podstawowych zasad, a także stosować odpowiednie kosmetyki do skóry problematycznej.
Jak pozbyć się nieestetycznych, czarnych kropek z nosa czy brody w bezpieczny sposób? Poznaj 4 skuteczne kosmetyki, które pomogą ci usunąć wągry w domu.
Usuwanie wągrów w domu – podstawy pielęgnacji
Usuwanie wągrów to temat w pielęgnacji, o którym dużo się mówi, ale warto usystematyzować swoją wiedzę. Z tego artykułu dowiesz się, czym są wągry, dlaczego powstają, jak je usunąć i jakich kosmetyków warto używać przy tym skórnym problemie.
Jak zapobiegać pojawieniu się wągrów?
- Regularnie oczyszczać skórę kosmetykami z dobrym składem.
- Unikać produktów zawierających składniki komedogenne, które zapychają pory.
- Intensywnie nawilżać naskórek.
- Nie dotykać rękoma skóry twarzy.
- Korzystać z profesjonalnych zabiegów w salonie kosmetycznym.
Regularnie stosuj również peelingi enzymatyczne. Więcej o nich przeczytasz w tym artykule: Jak działa peeling enzymatyczny.
Co to są wągry?
Wągry – inne określenie to zaskórniki – to zmiany skórne, które powstają na twarzy, plecach czy dekolcie z powodu zaczopowania ujścia gruczołów łojowych. Dochodzi do tego wtedy, gdy produkcja sebum jest zbyt intensywna, a pory są zapchane zrogowaciałymi komórkami naskórka.
Zaskórniki dzielą się na:
- zamknięte – to drobne, białe podskórne krostki, które powstają poprzez zatkanie ujścia gruczołu łojowego martwymi komórkami naskórka. Można wyczuć je pod palcami, a najbardziej widoczne są wtedy, gdy naciągniemy lekko skórę;
- otwarte – mają czarny kolor, ponieważ dochodzi do kontaktu keratyny z powietrzem, która utlenia się i nabywa czarnej barwy. Z czasem otwarte zaskórniki mogą zmienić się w ropne grudki.
Z czego powstają wągry?
Na naszej skórze występują gruczołowy łojowe, które zajmują się wytwarzaniem sebum. Sebum nie jest bezwartościowe, lecz pełni dość istotną kwestię – chroni skórę przed przesuszeniem zewnętrznej warstwy naskórka, nawilża i działa antybakteryjne. Gdy produkcja naturalnego łoju zostanie zaburzona poprzez hormony, nieodpowiednią pielęgnację lub dietę, jest go za dużo i nie może wydostać się na zewnątrz, bo nasze pory są zapchane, wtedy tworzą się wągry.
U kogo powstają wągry?
Nie da się ukryć, że wągry na nosie mogą się przytrafić każdemu, to dość popularny problem wieku nastoletniego. Kojarzy się nam z cerą tłustą, mieszaną i trądzikową. Skłonność do wągrów najczęściej jest uwarunkowana genetyczne. Jednak poprzez zaniedbania pielęgnacyjne i złą dietę można również zaszkodzić swojej skórze.
Inne powody powstawania wągrów:
- zaburzenia hormonalne,
- przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych i innych leków,
- spożywanie dużej ilości słodyczy i tłustych potraw,
- niedobór witamin A, B2, B6,
- złe nawyki pielęgnacyjne,
- niedomywanie skóry żelem lub pianką po demakijażu płynem micelarnym,
- zapominanie o peelingach i maseczkach oczyszczających,
- niestosowanie tonizacji,
- brak nawilżenia,
- spanie w makijażu,
- odruchowe dotykanie palcami skóry twarzy.
Jak usuwać wągry?
Wprowadźmy technologię do swojej pielęgnacji i sięgnijmy po szczoteczkę soniczną, która oczyści skórę dokładniej niż przy pomocy dłoni, wspomoże walkę z wągrami i na pewno przyspieszy etap oczyszczania.
1. Dermofuture Technology Szczoteczka soniczna do oczyszczania twarzy
Jak działa szczoteczka soniczna do oczyszczania twarzy Dermofuture Technology?
Dzięki sonicznym falom, które wydobywają się ze szczoteczki, skóra podlega wibracjom, lekko faluje, sprawiając, że pory się rozszerzają i pozbycie się zaskórników jest o wiele łatwiejsze.
Co daje szczoteczka soniczna do twarzy? Przede wszystkim intensywne oczyszczenie skóry, ponieważ dociera nawet do głębokich jej warstw. W porównaniu z manualnym oczyszczaniem skóry, użycie sonicznej myjki pozwala pozbyć się ponad 95% zanieczyszczeń. Silikon medyczny, z którego wykonane jest to urządzenie, nie tylko masuje skórę, a to naprawdę przyjemne uczucie, ale również ją peelinguje, usuwając martwe komórki naskórka.
Zalet szczoteczki sonicznej jest o wiele więcej – oto kilka z nich:
- dokładnie oczyszcza cerę z sebum i kurzu,
- starannie usuwa makijaż i wszelkie kolorowe kosmetyki,
- oczyszcza pory i pomaga usuwać wągry,
- ujędrnia skórę,
- wyrównuje koloryt naskórka,
- pobudza krążenie mikroskórne,
- działa przeciwstarzeniowo,
- sprawia, że skóra lepiej wchłania substancje aktywne,
- dzięki pulsacyjnym wibracjom wspomaga przedostanie się składników odżywczych w głąb naskórka,
- jest wodoodporna,
- posiada regulację.
Jak używać szczoteczki sonicznej?
Korzystanie z tego urządzenia jest bardzo proste. Przed rozpoczęciem masażu zwilż końcówkę urządzenia i zaaplikuj na nią ulubiony produkt do mycia skóry, np. piankę lub żel, który standardowo używasz do oczyszczania skóry. Następnie przyłóż ją do skóry i lekko przyciśnij – po kilku zabiegach wyczujesz najlepszy dla siebie nacisk. Powoli wykonuj okrężne ruchy, przesuwając szczoteczkę po całej twarzy. Zacznij od środka i kieruj się na zewnątrz buzi. Na koniec umyj starannie skórę i przetrzyj szczoteczkę. Cały zabieg powinien trwać ok. 60 sekund, w zależności od wybranego modelu.
Nie zapomnij zastosować toniku po oczyszczaniu twarzy, aby przywrócić odpowiednie pH skóry. Teraz twoja twarz jest absolutnie gotowa na przyjęcie drogocennych składników odżywczych z ulubionego kremu lub serum.
Czy nadaje się dla wszystkich? Niestety nie ma ideałów – szczoteczka soniczna najlepiej sprawdzi się w pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej, ze skłonnością do powstawania zaskórników. Osoby ze skórą naczynkową, skłonną do podrażnień i alergii powinny unikać tego typu wibracji, które mogą zintensyfikować pojawianie się pajączków.
2. Beauty Formula Tea Tree paski na nos głęboko oczyszczające
Jak usunąć wągry z nosa? To miejsce, w którym pojawiają się najczęściej. Budowa nosa sprawia, że trudno dotrzeć do wszystkich zakamarków, szczególnie wokół nozdrzy, gdzie pojawiają się zagłębienia, w których lubią powstawać wągry.
Jednym z rozwiązań są paski na nos, które głęboko oczyszczają skórę, eliminując zaskórniki i nadmiar sebum. Paski na nos marki Beauty Formulas nasączone są olejkiem z drzewa herbacianego, który ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Łatwo się wchłania i oczyszcza pory. Działanie olejku wspomaga wyciąg z oczaru wirginijskiego, który ma właściwości antyseptyczne i ściągające. Oczyszcza skórę, zmniejsza widoczność porów i zapobiega powstawaniu kolejnych zaskórników.
Plaster przyklejamy na oczyszczoną uprzednio skórę. Po upływie określonego czasu odrywamy pasek, a wraz z nim usuwamy nieczystości. Pory są wyraźnie zmniejszone, a skóra gładka i odpowiednio zabezpieczona przed rozwojem bakterii.
3. Clean & Clear Oczyszczający tonik do twarzy przeciw wągrom 200 ml
Jednym z kolejnych, skutecznych sposobów na usuwanie wągrów jest oczyszczanie skóry twarzy z wykorzystaniem toniku od marki Clean & Clear. Tonik zaczyna działać już po pierwszym dniu od momentu stosowania.
Czy wiesz, że…
Toniku należy używać po zastosowaniu produktów myjących. Kosmetyk oczyszcza skórę z wszelkich pozostałości po makijażu. Dodatkowo przygotowuje skórę do dalszej pielęgnacji i regeneruje ją w sytuacji, gdy skóra jest skłonna do powstawania wyprysków.
Tonik oczyszczający przeciw wągrom od Clean & Clear skutecznie oczyszcza i sprawnie usuwa nadmiar sebum. Specjalnie opracowana receptura doskonale radzi sobie ze wszelkimi zanieczyszczeniami, martwym naskórkiem oraz wypryskami, trądzikiem i różnymi zmianami skórnymi. Tonik tworzy swego rodzaju barierę ochronną, która przeciwdziała ponownemu powstawaniu wągrów. Już po pierwszym użyciu skóra staje się odświeżona i wygląda na zdrowszą.
4. Perfecta peeling węglowy do twarzy Detox i Zwężenie Porów
Jeżeli masz problem z przetłuszczającą się skórą, rozszerzonymi porami i widocznymi wągrami, włącz do pielęgnacji peeling węglowy. Produkt Perfecta można stosować jako peeling lub jako maskę węglową. Na bazie zielonej glinki kaolinowej skutecznie oczyszcza pory i ułatwia usuwanie wągrów. Działa detoksykująco i dostarcza skórze cennych mikroelementów, które wzmacniają naskórek i przyspieszają jego regenerację. Aktywny węgiel w składzie usuwa nadmiar sebum i pochłania wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni skóry. W konsystencji dominują drobne, naturalne cząsteczki peelingujące z łupinek migdałów, które łagodnie, ale efektywnie złuszczają martwy naskórek.
Mechaniczny peeling należy stosować 2-3 razy w miesiącu. Taka częstotliwość wystarczy. Skóra po zabiegu jest odświeżona i oczyszczona. Łatwiej absorbuje wartościowe substancje czynne z kremów i eliksirów. Znikają suche skórki, a cera staje się miękka i przyjemna w dotyku.
Usuwanie wągrów – czy wyciskanie wchodzi w grę?
Wągry – wyciskanie? Kusi, prawda? Tylko nie to! Wyciskanie wągrów może przynieść o wiele więcej szkód niż pożytku. Niestety wyciskanie zaskórników nadal jest bardzo popularną metodą na pozbycie się czarnych kropek lub podskórnych gulek. Dermatolodzy przestrzegają przed tą czynnością, ponieważ wyciskanie może doprowadzić do stanów zapalnych poprzez rozprzestrzenienie się bakterii na pozostałe partie twarzy. Zamiast oczyszczonych porów pojawią wypryski. Poza tym wyciskanie może doprowadzić do powstania dziurek na skórze, które naprawdę później trudno zatuszować podkładem.
Zdarza się również, że usuwanie zaskórników poprzez mocne wyciskanie może spowodować głębokie naruszenie skóry, co wiąże się z bliznami. Samodzielne wyciskanie wągrów dodatkowo prowadzi do nadmiernej produkcji sebum, a zbyt duża ilość łoju przyczynia się do przetłuszczania skóry. I wracamy do punktu wyjścia.
Dlatego usuwanie wągrów w domu powinno odbywać się w sposób higieniczny i za pomocą odpowiednich kosmetyków, przeznaczonych do tego problemu. W innym razie z małej, czarnej kropki, którą będziemy nieczule cisnąć, możemy doprowadzić do powstania bolącej grudki podskórnej, której pozbycie się będzie o wiele trudniejsze i bardziej czasochłonne.
Ja przetestowałam MASĘ różnych sposobów, czy to domowych, czy u kosmetyczki i zawsze zaskórniki wracały. I jedyne co mi pomogło to acnederm, tylko po tym kremie zaskórniki nie wróciły.