Niechciane włosy w nosie to niezwykle irytujący i nieestetyczny problem powodujący duży dyskomfort. Osoby zmagające się z tym problemem szukają sprawdzonych metod na usunięcie niechcianych włosków z nosa. Czy istnieją skuteczne sposoby, które można z powodzeniem wykonać w domu? W tym artykule dowiesz się, że usuwanie włosów z nosa nie musi być trudne.
Spis treści:
- Dlaczego włosy w nosie rosną?
1.1. Co wpływa na wzrost włosów w nosie? - Usuwanie włosów z nosa — jakie są najpopularniejsze metody?
- Usuwanie włosów z nosa — na co zwrócić uwagę?
Popularne akcesoria do usuwania włosów z nosa:
Dlaczego włosy w nosie rosną?
Okazuje się, że włosy w nosie pełnią w naszym organizmie kilka ważnych funkcji. Do najważniejszych zadań zaliczamy:
- Filtrację powietrza — włoski w nosie są swego rodzaju naturalnym filtrem, który odpowiada za zatrzymanie zanieczyszczeń, kurzu, pyłków i innych drobinek unoszących się w powietrzu. Włoski w nosie chronią drogi oddechowe i stanowią zaporę przed przedostaniem się szkodliwych substancji do płuc.
- Zatrzymanie wilgoci — włoski pomagają utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w układzie oddechowym. Oznacza to, że wilgoć z powietrza zostaje zatrzymana podczas wdychania, co pozwala uchronić błonę śluzową nosa przed przesuszeniem.
- Funkcję termoregulacyjną — włoski odpowiadają za przedostanie się powietrza do naszych płuc z odpowiednią temperaturą. Gdy powietrze jest zimne, włoski w nosie ogrzewają powietrze przed dotarciem w głąb dróg oddechowych.
Co wpływa na wzrost włosków w nosie?
Wzrost włosów w nosie podobnie jak owłosienie na innych obszarach ciała zależy m.in. od kilku czynników jak:
- Uwarunkowania genetyczne — ilość gęstości włosów w nosie jest w części uzależniona od genów. Niektóre osoby mają tendencją do większej ilości włosków w tej części ciała.
- Poziom hormonów — hormony w naszym ciele pełnią szereg ważnych funkcji. Odpowiadają m.in. za wzrost włosów na różnych częściach ciała. Zmiany hormonalne występujące np. podczas dojrzewania, w czasie ciąży lub menopauzy mogą sprawić, że w nosie pojawi się więcej włosków.
- Wiek — u wielu osób wraz z wiekiem pojawiają się nie tylko siwe włosy, ale także włoski w nosie, które są bardziej widoczne i gęstsze. Naturalny proces starzenia się organizmu i zmiany hormonalne sprzyjają pojawieniu się większej ilości włosków.
Sprawdź również: Włosy na plecach — golenie czy depilacja? (PORADY)
Usuwanie włosów z nosa — jakie są najpopularniejsze metody?
Włosy w nosie dla wielu osób to nie tylko nieestetyczny problem, ale także coś, co może powodować duży dyskomfort. Istnieje jednak kilka sposobów, by niechciane owłosienie usunąć bez problemów w domowym zaciszu. Zaliczamy do nich m.in.:
- Klasyczne strzyżenie — to zdecydowanie najprostszy sposób na usunięcie niechcianego owłosienia. Można do tego użyć specjalnych nożyczek lub specjalnego trymera. Przed zabiegiem warto zmiękczyć włoski, a przycinając włoski, należy być bardzo ostrożnym, by nie uszkodzić wnętrza nosa.
- Woskowanie — to metoda, która cieszy się coraz większą popularnością. Usuwanie włosów z nosa za pomocą wosku pozwala na długotrwałe pozbycie się włosków. Zabieg można wykonać w profesjonalnym salonie kosmetycznym lub samodzielnie w domu. Wosk jest aplikowany w formie specjalnych plastrów, które nakłada się po wewnętrznej stronie nosa. Woskowanie to metoda, która może być bolesna. Osoby mało odporne na ból i dyskomfort powinny wybrać inną metodę.
- Usuwanie z użyciem pęsety — to popularne narzędzia służące do usuwania włosków z nosa. Wystarczy umiejętnie chwycić włos u nasady i delikatnie pociągnąć. Tutaj należy wiedzieć, że zbyć częste i mocne wyrywanie może doprowadzić do podrażnień i pojawienia się niepożądanych infekcji.
- Elektroliza — to metoda usuwania włosów z nosa, która jest najtrwalsza. W zabiegu wykorzystuje się cienką igłę, przez którą wprowadzany jest prąd elektryczny do mieszka włosowego. Elektroliza musi zawsze być wykonana przez profesjonalistę w salonie kosmetycznym. Zabieg jest dość bolesny, a na usunięcie włosków wystarczy zwykle kilka sesji. Elektroliza ma jednak pewien minus. Zabieg w porównaniu do innych metod jest dość kosztowny.
Usuwanie włosów z nosa — na co zwrócić uwagę?
Usuwanie włosów z nosa wykonane umiejętnie nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Warto jednak wiedzieć, że ich całkowite usunięcie może nieść za sobą kilka niepożądanych objawów. Najczęstsze powikłania związane z depilacją wnętrza nosa to nadmierny ból, wrastające włoski, uszkodzenie błony śluzowej nosa oraz zwiększone ryzyko powstawania chorób dróg oddechowych.
Całkowite usunięcie włosów z nosa pozbawia tę część ciała naturalnej bariery ochronne, co może prowadzić do przedostania się wielu zanieczyszczeń do płuc — a to już prosta droga do powstania infekcji i groźnych chorób.
Usuwanie włosów z nosa nie należy do przyjemnych zabiegów. Istnieje jednak kilka sprawdzonych metod, które pozwalają na skutecznie usunięcie niechcianego owłosienia. Jaką metodę wybrać? Tutaj kwestia jest bardzo indywidualna. Pochwal się w komentarzu, jaki zabieg Ty stosujesz?
Sprawdź popularne kosmetyki do depilacji: