Arnika

Arnika, a dokładniej mówiąc arnika górska (Arnica montana), to dobroczynna roślina od lat chętnie wykorzystywana w kosmetologii i ziołolecznictwie. Kwiatostany tej rośliny znaleźć można m.in. w przydomowych ogródkach, gdzie pełni niesamowitą funkcję ozdobną. Arnika słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych oraz w sytuacjach, gdzie trzeba sobie poradzić z leczeniem siniaków, stłuczeń i oparzeń. W tym artykule podpowiemy jakie właściwości i działanie wykazuje ta popularna roślina. Zapraszamy.


Spis treści:

  1. Jak wygląda arnika?
  2. Arnika — na co pomaga? [WŁAŚCIWOŚCI]
    2.1 Arnika górska — działanie i stosowanie
  3. Kosmetyki z arniką
    3.1 Arnika — skutki uboczne
  4. Arnika górska a homeopatia

Popularne kosmetyki z arniką:

Jak wygląda arnika?

Arnika górska to roślina o żółtopomarańczowych kwiatostanach, które swoim kształtem przypominają równie popularną stokrotkę. Z tą różnicą, że arnika jest znacznie większa. Roślina ta powszechnie występuje w Europie, a szczególnie upodobała sobie dzikie regiony górskie w krajach europejskich. W ostatnich latach zmniejszyła się obecność arniki w przyrodzie, co doprowadziło do wpisania tej rośliny pod ścisłą ochronę.


Sprawdź również: Olejek goździkowy — jakie ma właściwości i zastosowanie?


Arnika — na co pomaga? [WŁAŚCIWOŚCI]

Arnika słynie ze swoich właściwości leczniczych. Wszystko za sprawą składu chemicznego tej roślinny. Bogactwo składników aktywnych sprawia, że roślina ta wykazuje niesamowite działanie. Za najpopularniejsze substancje zawarte w arnice uważa się:

  • Laktony seskwterpenowe — to substancje przeciwzapalne, antybakteryjne, antyseptyczne. Wzmacniają one m.in. ścianki naczyń włosowatych, co skutecznie chroni przed powstawaniem zakrzepów żylnych.
  • Flawanoidy — występują w łodydze i liściach arniki. Wykazują działanie przeciwzapalne i chronią żyły.
  • Olejki eteryczne — znaleźć je można w liściach, kwiatostanach, kłączu i w korzeniach. Olejki chętnie wykorzystywane są w farmacji ze względu na niesamowite właściwości antyseptyczne. Olejki eteryczne skutecznie chronią przed namnażaniem się bakterii i grzybów.

Oprócz tego roślina bogata jest w karotenoidy, garbniki, saponiny, fitosterole. Właściwości przeciwbakteryjne i antyseptyczne sprawiają, że arnika doskonale sprawdza się jako wsparcie w leczeniu różnego rodzaju uszkodzeń skóry i stanów zapalnych.

Arnika górska — działanie i stosowanie

Maści z arniką, okłady i kremy należy stosować miejscowo. Takie preparaty sprawdzą się w leczeniu urazów, stanów zapalnych i uszkodzeń naskórka. Roślina ta wykorzystywana jest w łagodzeniu objawów zakrzepowego zapalenia żył, podrażnień jamy ustnej i dziąseł. Arnika stanowi także uzupełnienie kuracji leczących owrzodzenia żylakowe, zapalenia ścięgien i stawów.

Arnika działa również wewnątrz naszego organizmu. Najpopularniejsze są napary, które pomagają w leczeniu zaburzeń wieńcowych oraz tzw. zespołu pozakrzemowego, stanów zapalnych naczyń krwionośnych i żylaków odbytu.

Ważne! Arniki nie stosuje się doustnie, ponieważ może to prowadzić do zatrucia. Preparatów z arniką nie należy również aplikować na uszkodzoną skórę. Otwarte rany, oparzenia i rozległe otarcia nie są wskazanie do stosowania tej rośliny.

Arnikę można stosować w formie naparu, nalewki lub wyciągu octowego. Najpopularniejszy jest napar składający się z 1 łyżki arniki zalanej wrzącą wodą. Po 30 minutach należy odcedzić roślinę, a sam płyn można przechowywać bez problemu w lodówce.

Kosmetyki z arniką

Na zdjęciu znajdują się kosmetyki z arniką

Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków z arniką. Tego typu preparaty cieszą się dużą popularnością wśród osób zmagających się z cerą problematyczną i zmianami naczynkowymi. To właśnie arnika odpowiada za wzmocnienie i uszczelnienie skóry. Kosmetyki z arniką stosowane są także w leczeniu trądziku różowatego i rozmaitych stanów zapalnych. Obecnie arnikę znaleźć można m.in. w:

  • W specjalnie skomponowanych wyciągach dedykowanych cerze tłustej, łojotokowej i tej z wypryskami.
  • W maściach i balsamach wykorzystywanych do masażów regeneracyjnych skórę. Żele z arniką sprawdzają się m.in. w łagodzeniu objawów po ukąszeniu owadów.
  • W preparatach do cery z problemami naczynkowymi. Roślina działa ochronnie na kapilary. Wzmacnia je, uszczelnia i poprawia ukrwienie.
  • W kremach do likwidowania siniaków i obrzęków.
  • W preparatach antycellulitowych.

Arnika może być również stosowana przez kobiety w ciąży. Stosowane okłady, maści i żele w żaden negatywny sposób nie wpływają na zdrowie płodu.

Najpopularniejsze preparaty z arniką to:

Fitomed Krem ultranawilżający do cery naczynkowej Arnika Górska 30 g — delikatny kosmetyk zawierający zielony kompleks w liposomach oraz innowacyjny ekstrakt z szyszek chmielu (Senseryn ™), rutynę, hydrolat oczarowy oraz substancjami o działaniu wygładzającym, łagodzącym objawy naczynkowe oraz zaczerwienienie skóry. Krem można stosować pod makijaż, dzięki czemu taje się świeży i promienny. Cera naczynkowa może z powodzeniem skorzystać ze wszystkich właściwości tego kosmetyku. W składzie znajdziemy m.in.: olej z kiełków pszenicy (naturalne źródło witaminy E), olej z pestek maliny, pochodna rutyny, ziołowy kompleks w liposomach (arnika, kasztanowiec, nasturcja), wyciąg z szyszek chmielu, woda oczarowa, kwas hialuronowy.

Sylveco Mleczko oczyszczające Arnika 190 ml — łagodnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia i makijaż (również ten wodoodporny). W składzie dostępne są wyciągi z kwiatów arniki górskiej i kory brzozy białej, które wykazują działanie przeciwstarzeniowe i redukujące przebarwienia. Oprócz tego produkt oferuje niesamowite działanie oleju rycynowego o właściwościach wzmacniających brwi i rzęsy.

Floslek Arnica – spray z arniką 20% active formula na rozszerzone naczynka, zaczerwienienia, zasinienia (100ml) – to odpowiedni produkt do pielęgnacji skóry skłonnej do powstawania krwiaków, sińców, rozszerzonych naczynek krwionośnych. Formuła przynosi natychmiastowy efekt ulgi i odświeżenia. Dodatkowo delikatnie chłodzi skórę i wspiera procesy regeneracyjne. W spray znajdziemy m.in. glicerynę, która sprawia, że delikatny płyn do skóry kompleksowo nawilża i uelastycznia naskórek. Produkt nadaje się do stosowania przed i po zabiegach kosmetycznych. Służy również jako wsparcie wyglądu skóry oraz redukcję zasinień.


Powinno Cię zainteresować: Popękane naczynka na nogach – czym są? (sposoby leczenia)


Arnika — skutki uboczne

Prawidłowe stosowanie arniki nie powinno przynosić żadnych niepożądanych skutków. Roślinę można oczywiście przedawkować, co wiązać się może z wystąpieniem reakcji alergicznej. Uczulenie na arnikę objawiać się może wymiotami, bólem głowy, podrażnieniem gardła, skóry lub gorączką.

Arnika górska a homeopatia

Mimo że arniki nie powinno stosować się doustnie, to w przypadku leków homeopatycznych dopuszcza się taką możliwość. W lekach homeopatycznych stężenie arniki jest bardzo niskie i nie powoduje żadnych objawów niepożądanych.

Lek Arnica montana stosuje się m.in.:

  • W leczeniu urazów i kontuzji — złamań, stłuczeń, siniaków, krwiaków.
  • W przypadku występowania zmęczenia mięśniowego np. po ciężkiej pracy fizycznej.
  • W leczeniu chrypki u osób, które pracują głosem. Lek stosuje się w przypadku np. przeciążenia strun głosowych.
  • W kuracjach leczących żylaki dolnych kończyn lub żylaków odbytu.

Leki homeopatyczne z arniki stosuje się doustnie, gdy w wyniku urazu dojdzie do uszkodzenia skóry i powstania ran. Dotyczy to również sytuacji, gdy aplikacja arniki zewnętrznie jest niemożliwa.

Sprawdź również: