Włosy na plecach

Czasy się zmieniają i panowie coraz większą uwagę przykładają do swojego wyglądu. Zmiany dotyczą nie tylko dbałości o cerę, włosy i brodę, ale także o zbędne owłosienie na ciele. Włosy na plecach mogą być krępującym problemem, który może przeszkadzać na siłowni, na basenie lub podczas wakacyjnych wyjazdów na plażę. Czy można usunąć włoski w domu? Czy warto wybrać profesjonalną depilację laserową? Sprawdź sprawdzone sposoby i wybierz coś dla siebie.


Spis treści:

 1. Włosy na plecach — dlaczego właśnie tam rosną?
 2. Włosy na plecach u dziewczyny — co może być przyczyną?
  1. Włosy na plecach — na czym polega depilacja laserowa?
  2. Włosy na plecach usuwane za pomocą wosku — zabieg dla prawdziwych twardzieli
 3. Jak ogolić plecy? Samodzielna depilacja w prostych krokach

Popularne produkty do depilacji:

Włosy na plecach — dlaczego właśnie tam rosną?

włosy na plecach u mężczyzny

Włosy na plecach rosną dzięki wzmożonej produkcji hormonów, które odpowiadają za występowanie owłosienia u mężczyzn. W zależności od mężczyzny, włosy na plecach występują w mniejszej lub większej ilości, ale praktycznie zawsze są powodem obniżenia samooceny.

Panowie dużą uwagę przykładają do swojego wizerunki. Dbają o tężyznę fizyczną, włosy, skórę i brodę. Dbają również o to, by na plecach nie znajdowało się zbędne owłosienie. Wielu z nich decyduje się na domowe zabiegi usuwania owłosienia, a jeszcze inni stawiają na profesjonalne zabiegi depilacji laserowej. W tym artykule wymienimy kilka sprawdzonych rozwiązań.


Sprawdź również: Nadmierne owłosienie u mężczyzn (hipertrychoza)


Włosy na plecach u dziewczyny — co może być przyczyną?

Okazuje się, że z nadmiernym owłosieniem pleców mierzą się nie tylko panowanie. Włosy na plecach u dziewczyny to problem, z którym mierzy się również wiele kobiet. Wynika on najczęściej z nadmiernej ilości androgenów (męskich hormonów płciowych). Chodzi tu też m.in. o testosteron. Za nadmierną produkcję androgenów odpowiedzialne są:

 • Zespół Cushinga — jest to choroba hormonalna, która ma związek z wysokim poziomem kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu.
 • Insulinoodporność — w tej chrorobie organizm nie radzi się w odpowiednim wykorzystaniem insuliny, w wyniku czego kobieta może chorować na cukrzycę lub zespół policystycznych jajników.
 • Przerost nadnerczy — wiąże się to z nieprawidłowym wytwarzeniem hermonów steroidowych.
 • Zbyt duże stężenie prolaktyny — chodzi tu o występowanie guzów, które produkują prolaktyne we krwi.
 • Nadwaga, otyłość.
 • Przyjmowanie niektórych leków — steroidy, leki z danazolem, leki z fluoksetyną, to tylko niektóre preparaty, które mogą jako skutek uboczy powodować nadmierne owłosienie na plecach.

Włosy na plecach — na czym polega depilacja laserowa?

usuwanie włosów na plecach za pomocą depilacji laserowej

Depilacja laserowa to zabieg polegający na trwałym usunięciu cebulek włosów. Specjalne światło lasera dociera do melaniny znajdującej się w cebulkach włosów. Mieszki włosowe są „podgrzewane” i trwale usuwane. Gabinety kosmetyczne posiadające nowoczesny sprzęt zaznaczają, że zabieg jest w 100% bezpieczny i bezbolesny. W trosce o komfort stosowane są innowacyjne systemy chłodzenia, które podnoszą komfort całego zabiegu.

W zależności od gabinetu zabieg depilacji laserowej to koszt zwykle kilkuset złotych. By w 100% usunąć włoski, zabieg należy kilkukrotnie powtarzać. Ostateczny efekt zależy w głównej mierze od koloru włosów, karnacji oraz podłoża hormonalnego (poziomu testosteronu). Podczas depilacji laserowej, usuwane są włosy będące w tzw. fazie wzrostu, czyli np. tuż po goleniu. Tutaj warto zwrócić uwagę na fakt, że włosy na plecach rosną nierównomiernie, dlatego istnieje często konieczność powtórzenia zabiegu.

Włosy na plecach usuwane za pomocą wosku — zabieg dla prawdziwych twardzieli

Depilacja woskiem kojarzy się z plastrami, które trzeba nakleić i po kilku chwilach zerwać energicznym ruchem. Nieumiejętnie wykonany zabieg wiąże się często z dużym bólem i podrażnieniem skóry. Zaletą depilacji woskiem jest jednak to, że wystarczy powtórzyć go raz na kilka tygodni. Depilując plecy woskiem w domowym zaciszu, niezbędna jest często pomoc drugiej osoby, która zadba o dokładnie rozprowadzenie wosku na powierzchni pleców. W sytuacji, gdy nie mamy nikogo w pobliżu, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego gabinetu.

Główną wadą depilacji woskiem jest bolesność zabiegu oraz problemy związane z wrastaniem włosów i zapaleniem mieszków włosowych. Panowie posiadający skórę wrażliwą lub przesuszoną powinni zrezygnować z tej metody.

Jak ogolić plecy? Samodzielna depilacja w prostych krokach

depilacja włosów na plecach maszynką do golenia

Golenie pleców maszynką wymaga wręcz niesamowitych umiejętności akrobatycznych. Nie każdy facet jest „człowiekiem gumą” i z powodzeniem sięga tam, gdzie rosnąć niechciane włoski. Istnieje jednak kilka sposobów, by ułatwić to zadanie. Do wykonania zabiegi wystarczy często jednorazowe maszynki do golenia i odrobina wprawy.

Krok 1. Dokładnie złuszcz skórę

Złuszczanie skóry przed goleniem to pierwszy krok, który polega na usuwaniu martwego naskórka. Zalegający naskórek sprawia, że skóra jest matowa, szorstka, a samo golenie zamienia się niezbyt komfortowy proces. Do złuszczania warto wybrać peeling, złuszczający żel do mycia i gąbki.

Krok 2. Przytnij długie włoski

Golenie ciała to zabieg, który trzeba podzielić na kilka etapów. Panowie posiadający na plecach długie włosy, muszą zacząć od wykorzystania trymera posiadającego nasadkę do długich włosów. W dotarciu do wszystkich fragmentów na plecach może pomóc np. partnerka. Po przycięciu włosów należy pamiętać o dokładnym ich spłukanie przed “właściwym goleniem”.

Krok 3. Użyj pianki, żelu lub kremu do golenia

Tutaj wybór kosmetyku do golenia zależy od indywidualnych preferencji. Pianka do golenia, krem lub żel pozwalają zwiększyć dokładność i poprawiają wygodę. Składniki zawarte w tych preparatach, zmiękczają zarost, chronią przed skaleczeniami i zacięciami. Powodują, że ostrze maszynki sprawniej porusza się po wybranym fragmencie skóry.

Krok 4. Wybierz maszynkę

Na rynku roi się od jednorazowych maszynek do golenia lub tych z możliwością wymiany ostrzy. Wybór podobnie jak w przypadku kosmetyków do golenia zależy od indywidualnych preferencji. Wśród panów dużą popularnością cieszą się:

Krok 5. Golenie

By uzyskać najlepsze efekty, warto wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

 • Zacznij golenie od łatwo dostępnych miejsc na plecach.
 • Trzymaj maszynkę mocno i przesuwają ją powoli po powierzchni skóry.
 • Pamiętaj o płukaniu ostrzy po wykonaniu kilku ruchów. W ten sposób nie zapchasz ostrzy.
 • Dokładne golenie umożliwia golenie pod włos (w przeciwnym kierunku do naturalnego kierunku wzrostu włosa).
 • Zabieg wykonaj powoli. Pośpiech może być przyczyną bolesnych zranień lub skaleczeń.

Krok 6. Zadbaj o nawilżenie

Za ogoleniu pleców należy dokładnie opłukać je zimną wodą. Dlaczego zimną? Chłód pozwala na załagodzenie wszelkich podrażnień, do których mogło dojść podczas golenia. Na koniec należy dokładnie osuszyć plecy, a na powierzchnię skóry zastosować kosmetyki nawilżający i łagodzące w postaci kremów, żeli lub balsamów. Warto, by kosmetyki w swoim składzie posiadały łagodzący aloes.


Zobacz również: Depilacja w domu – skuteczne sposoby na pozbycie się niechcianego owłosienia


Produkty do depilacji, które powinny Cię zainteresować: