Woda brzozowa na włosy

Woda brzozowa na włosy to jeden ze sposobów na naturalną pielęgnację. Zazwyczaj jest ona jedynie jednym z wielu składników kosmetyków, jednak można ją stosować w czystej postaci. Dzięki bogactwu składników docenisz ją zarówno w codziennej diecie, jak i jako część pielęgnacyjnej rutyny. Co zawiera, jak działa i jak ją stosować?


Spis treści:

  1. Woda brzozowa na włosy – co to jest?
    1.1. Jak wygląda woda brzozowa?
    1.2. Woda brzozowa – skład
  2. Woda brzozowa na włosy
    2.1. Woda brzozowa na włosy – jak stosować?
    2.2. Woda brzozowa na włosy – do jakich włosów?
    2.3. Kosmetyki z wodą brzozową

Woda brzozowa na włosy – co to jest?

Jest to naturalny produkt pozyskiwany wczesną wiosną z pnia brzozy. Nazywana jest też oskołą i stosowana jest przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Aby pozyskać wodę brzozową, w pniu drzewa wykonuje się otwory o głębokości do 4 cm, wkłada do środka rurkę, przez którą sok skapuje do podstawionego naczynia. Tak pozyskany produkt jest jednak bardzo nietrwały i można go przechowywać w lodówce przez maksymalnie 4 dni. Aby wydłużyć jego trwałość, poddaje się go procesowi pasteryzacji lub wykorzystuje w postaci ekstraktów. Popularne są przede wszystkim roztwory wodne soku z brzozy lub roztwory soku z brzozy i alkoholu etylowego.


Zadbaj o kondycję swoich kosmyków, sprawdź, jak nawilżyć włosy skutecznie!


Brzoza - źródło wody brzozowej

Jak wygląda woda brzozowa?

Woda brzozowa jest bardzo jasna, prawie bezbarwna, może być przezroczysta lub mętna. Ostatnia cecha zależy przede wszystkim od sposobu jej pozyskiwania – sok ściekający po korze zmywa część zanieczyszczeń i pyłków, które mogą wpływać na mętność.  Woda brzozowa nie ma zapachu, a w smaku jest delikatnie słodka i bardzo orzeźwiająca, dzięki czemu doskonale gasi pragnienie.

Woda brzozowa – skład

Właściwości wody brzozowej wynikają z bogatego jej składu. Oskoła zawiera nie tylko cukry, ale i aminokwasy, kwasy organiczne, peptydy i sole mineralne. Drzewo wczesną wiosną, jeszcze przed pojawieniem się liści na gałęzi, potrzebuje sporej ilości substancji odżywczych, które transportuje właśnie postaci soku. Pobierając go o odpowiedniej porze uda nam się uzyskać produkt o wysokiej ich koncentracji. Jakie substancje znajdziesz w wodzie brzozowej?

  • glukoza,
  • fruktoza,
  • witamina C,
  • witaminy z grupy B,
  • żelazo,
  • potas,
  • fosfor,
  • wapń,
  • mangan,
  • cynk,
  • kwas foliowy,
  • kwas jabłkowy,
  • kwas cytrynowy,
  • polifenole,
  • enzymy,
  • kwas asparaginowy.

Woda brzozowa na włosy

Nadmierne wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn związanych z osłabieniem ich cebulek, stanami chorobowymi lub innymi czynnikami, które czasem ciężko jednoznacznie określić. Sposób na skuteczną i naturalną pielęgnację włosów miały już nasze babcie. Czego używały najczęściej? Pokrzywa na włosy wzmacnia, ocet jabłkowy na włosy działa przeciwłupieżowo, a skrzyp polny dostarcza cennej krzemionki, która jest łatwo wchłaniana przez ludzki organizm. Z kolei gdy tylko pojawiały się oznaki nadchodzącej wiosny, sięgały po wodę brzozową, która kiedyś była stosowana zdecydowanie częściej niż dziś.

Woda brzozowa na włosy – jak stosować?

W postaci czystej lub w formie roztworu sok brzozowy najlepiej stosować tak, jak płukanki do włosów lub wcierki do włosów. Nie należy jej jednak stosować zbyt często, zazwyczaj wystarczy raz na tydzień. Przykładem preparatu na bazie alkoholu jest Barwa Woda Brzozowa do włosów z łupieżem, którą należy wmasować w skórę głowy i następnie wysuszyć włosy.


Poznaj skuteczne sposoby na pielęgnację włosów, sprawdź jak wzmocnić cebulki włosów!


Barwa Woda Brzozowa do włosów z łupieżem (95 ml)

Woda brzozowa na włosy – do jakich włosów?

Przeznaczona jest do pielęgnacji włosów osłabionych z tendencją do nadmiernego wypadania. Woda brzozowa odżywia cebulki i stymuluje wzrost włosów, co skutkuj pojawieniem się tzw. baby hair – krótkich, nowych włosów, które zagęszczają fryzurę. Ich pojawienie się oznacza, że organizm jest dobrze odżywiony i w dobrej kondycji. Woda brzozowa wspiera leczenie łupieżu, nadaje włosom blasku i sprawia, że wyglądają zdrowo.

Kosmetyki z wodą brzozową

Dziś zdecydowanie częstszym rozwiązaniem, niż czysty sok brzozowy, jest stosowanie kosmetyków z ekstraktami. Szampony do włosów, odżywki i inne produkty do pielęgnacji pozwolą Ci korzystać z właściwości wody brzozowej w wygodnej i łagodnej formie. Poniżej lista 5 kosmetyków opartych na właściwościach ekstraktów z brzozy.

  1. Slavica Szampon micelarny do wszystkich rodzajów włosów Brzoza (300 ml) – micelarna formuła produktu doskonale oczyszcza włosy, a przy tym jest bardzo delikatna dla skóry głowy i nie narusza naturalnej bariery hydrolipidowej. Szampon wzmacnia cebulki włosów i zapobiega nadmiernemu wypadaniu.
  2. Venita Bio Brzoza wzmacniająca odżywka-wcierka z ekstraktem z brzozy do włosów tłustych i wypadających (100 ml) – przeznaczona jest do pielęgnacji włosów tłustych i wypadających. Zawiera składniki, które regulują wydzielanie sebum, łagodzą podrażnienia skóry głowy i wzmacniają cebulki włosów.
  3. Barwa Ziołowa szampon ziołowy Brzoza (250 ml) – propozycja od polskiej marki Barwa, która w swojej ofercie ma wiele produktów opartych na sprawdzonych ekstraktach roślinnych. Szampon brzozowy oczyszcza, działa wzmacniająco i przeciwzapalnie.
  4. Bania Agafii White Agafia Birch Shampoo brzozowy szampon do włosów (280 ml) – to przede wszystkim większy blask i łatwiejsze rozczesywanie włosów. Szampon zawiera ekstakt z brzozy, który regeneruje, wzmacnia i hamuje nadmierne wypadanie włosów.
  5. O’Herbal odżywka do włosów normalnych z ekstraktem z brzozy (500 ml) – zawiera witaminy i składniki odżywcze, które intensywnie nawilżają włosy, a także ograniczają problemy takie jak podrażnienia skóry głowy czy rozdwajające się końcówki.

Woda brzozowa na włosy na jakiś czas stała się mniej popularnym sposobem na pielęgnację. Jednak wraz z rosnącą popularnością naturalnych kosmetyków, do łask wracają dobrze znane zioła i ekstrakty roślinne. Wypróbuj ten wyjątkowy składnik – postaw na to, co najlepsze dla Twoich włosów.