Wrastające włoski

Wrastające włoski to zmiany skórne wypełnione ropą, które powodują duży dyskomfort i wyglądają nieestetyczne. Najczęściej można je spotkać na nogach, pachach oraz na twarzy. Wrastającym włoskom często towarzyszy swędzenie i stan zapalny. W tym artykule podpowiadamy, jakie są najczęstsze przyczyny i jak uporać się z tym problemem.


Spis treści:

  1. Wrastające włoski na nogach — co robić?
  2. Wrastające włoski — stan zapalny
  3. Wrastające włoski — bikini i miejsca intymne wymagają regularnej pielęgnacji
  4. Wrastające włoski — zapobieganie
  5. Wrastające włoski — postaw na szczotkowanie

Popularne produkty stosowane na wrastające włoski:

Wrastające włoski na nogach — co robić?

Depilacja to najczęstsza przyczyna wrastających włosków. Regularne usuwanie owłosienia wraz z cebulkami za pomocą wosku, depilatora lub maszynki sprawia, że z każdym zabiegiem włoski stają się cieńsze i zbyt słabe, by móc samodzielnie przedostać się na powierzchnię skóry. Warstwa zrogowaciałego naskórka nie pozwala włoskom przebić się na zewnątrz, co prowadzi do pojawienia się podrażnienia i stanu zapalnego. Wrastające włoski powodują ból i dyskomfort. Prowadzić to może również do wystąpienia zapalenia mieszków włosowych lub groźnych ropnych zakażeń.

Za najczęstsze przyczyny wrastających włosków na nogach zaliczamy:

  • Mechaniczne usuwanie włosków z użyciem depilatora lub wosku.
  • Zbyt częste korzystanie z jednorazowych maszynek oraz nieodpowiednie utrzymanie czystości gadżetów i akcesoriów do golenia.
  • Brak złuszczania skóry.
  • Niestosowanie kosmetyków nawilżających skórę.
  • Uwarunkowania genetyczne do wrastania włosków.

Wiele kobiet walczących z wrastającymi włoskami na nogach stosuje różnego rodzaju preparaty i kosmetyki. Warto tutaj wiedzieć, że wykonując regularne złuszczanie naskórka oraz nawilżanie skóry, dużą uwagę należy zwrócić na skład kosmetyków. Warto, by w kremach i balsamach znalazły się takie składniki jak aloes, pantenol, mocznik, kwas hialuronowy, alantoina. Wybór konkretnego kosmetyku zależy od indywidualnych preferencji. My polecamy m.in.:

Collistar Special Perfect Body Sublime Melting Milk odżywcze mleczko do ciała Orzech Włoski (400 ml) – to mleczko do ciała, którego formuła opiera się na właściwościach dzikiego mango, masła shea oraz olejków z włoskich orzechów wzbogaconych olejkiem jojoba. Balsam doskonale wtapia się w skórę i ekspresowo się wchłania. Kosmetyk zapewnia regeneracyjny efekt, wygładza i zmiękcza skórę.

Palmer’s Cocoa Butter Formula Heals Softens Body Lotion nawilżający balsam do ciała z witaminą E (250 ml) – formuła tego kosmetyku powstała na bazie masła kakaowego wzbogaconego witaminą E. Wykazuje działanie nawilżające i natłuszczające. Balsam dedykowany jest do wrażliwej skóry i skutecznie redukuje wszelkie objawy suchości skóry.

Joanna Naturia balsam do ciała nawilżający z algami morskimi (500 ml) – to propozycja dla skóry normalnej, która wykazuje skłonności do przesuszenia. Balsam optymalnie nawilża i poprawia elastyczność skóry. Ekstrakt z alg morskich przywraca skórze miękkość i delikatność.

Wrastające włoski — stan zapalny

Wrastającym włoskom często towarzyszy stan zapalny. Jak się objawia? Najczęściej do pojawienia się bolesnych zaczerwienień dochodzi na skutek źle wykonanego zabiegu golenia lub depilacji. Wówczas dochodzi do zablokowania mieszków włosowych, co prowadzi do tzw. zaognienia się skóry. Stan zapalny nie tylko nieestetycznie wygląda, ale także powoduje duży dyskomfort, a w nawet bardzo ekstremalnych przypadkach duży ból. Często stany zapalne wyglądem przypominają guzki, torbiele i krostki. Eksperci zaznaczają, by pod żadnym pozorem ich samodzielnie nie wyciskać, ponieważ może to prowadzić do pojawienia się jeszcze większego stanu zapalnego i szybkiego rozprzestrzenienia na inne partie na skórze.

Mówiąc o stanie zapalnym, bardzo często mówi się o zapaleniu mieszków włosowych. Problem ten niestety jest często bagatelizowany. Niestety nieleczone zapalenie mieszków włosowych może nasilać objawy oraz prowadzić do powstania czyraków lub ropnego zakażenia mieszków włosowych.

Wrastające włoski i stany zapalne w postaci zapalenia mieszków włosowych to problem dotyczący najczęściej mężczyzn. Występujące zmiany skórne dotyczą takich obszarów na naszym ciele jak skóra głowy, twarz i plecy. Zapalenie mieszków włosowych bardzo często występuje pod pachą lub na nogach, gdzie główną przyczyną jest nieprawidłowa depilacja. Za powstanie stanu zapalnego odpowiada bakteria — gronkowiec złocisty.

Wrastające włoski — bikini i miejsca intymne wymagają regularnej pielęgnacji

Depilacja okolic bikini to zabieg wybierany często przez kobiety, które chcą o siebie zadbać zwłaszcza przed wakacyjnym wyjazdem. Problem wrastających włosów w tych okolicach najczęściej dotyczy osłabionych włosów i nieprawidłowej dbałości o skórę. Po depilacji bikini w okolicy miejsc intymnych skóra się marszczy, zgina i w sposób mechaniczny uniemożliwia włoskom prawidłowy wzrost. Do kategorii bikini zaliczamy m.in.:

  • Wrastające włoski łonowe — nie należy ich wyciągać spod skóry, ponieważ może to prowadzić do pojawienia się infekcji bakteryjnych. By uniknąć wrastających włosków łonowych, należy zrezygnować z noszenia obcisłych spodni, bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów oraz należy pamiętać o regularnej higienie intymnej z użyciem kosmetyków o odpowiednim pH.
  • Wrastające włoski pod pachami — ich przyczyną jest najczęściej specyficzne wilgotne środowisko, która sprzyja namnażaniu się bakterii i pojawieniu stanów zapalnych. Zmagając się ze wrastającymi włoskami pod pachami, nie należy usuwać ich pęsętą. Kluczem jest tutaj dokładna i regularna higiena. Codziennie należy dokładnie czyścić skórę z resztek dezodorantów i antyperspirantów, które mogą podrażniać mieszki włosowe.

Wrastające włoski — zapobieganie

Przyjmuje się, że najlepszym sposobem na zapobieganie wrastania włosków jest kompleksowa pielęgnacja polegająca na złuszczaniu skóry. Regularne peelingowanie ciała co około 7 dni, pozwala skutecznie usunąć martwy naskórek. Poprawnie wykonany zabieg sprawia, że nowe włoski odrastają poprawnie bez obaw o wrastanie. Polecane peelingi do ciała to:

Vianek wygładzający peeling do ciała (150 ml) – to odżywczo-wygładzający peeling do ciała posiadający drobno zmielone pestki moreli oraz cukier, który skutecznie złuszcza martwy naskórek. Olej z pestek moreli i olej rokitnikowy przywraca skórze zdrowy wygląd i dostarcza porcję witamin i przeciwutleniaczy.

Tutti Frutti cukrowy peeling do ciała banan & agrest (300 ml) – zawiera naturalne kryształki cukru, które łagodnie peelingują i ścierają zrogowaciały naskórek. Ekstrakt z banana i agrestu nasycają skórę witaminami A i E oraz wykazują działanie odmładzające. Peeling można stosować do każdego rodzaju skóry.

Miya Magic Scrub peeling do ciała z czerwoną glinką (200 g) – powstał na bazie naturalnych składników, które odświeżają i złuszczają martwy naskórek. Już po pierwszym zastosowaniu skóra staje się oczyszczona i odświeżona. Składniki roślinne wykazują właściwości nawilżające i odżywiające.


Zainteresować powinien Cię również ten temat: Włosy na plecach – golenie czy depilacja? (PORADY)


Wrastające włoski — postaw na szczotkowanie

Szczotkowanie skóry na wrastające włoski

Szczotkowanie ciała na sucho to doskonała alternatywa dla peelingów. Dobrej jakości szczotki do masażu skóry złuszczają martwy naskórek i wygładzają ciało. Jak szczotkować ciało? Masaż należy rozpocząć od stóp i stopniowo kierować się ku górze. Szybkość masażu, intensywność i nacisk należy dostosować do własnych preferencji. Szczotkowanie ciała to doskonały pomysł w walce z wrastającymi włoskami. Dotyczy to zwłaszcza takich miejsc jak łydki i uda. Zabieg szczotkowania należy zawsze zakończyć nałożeniem balsamu nawilżającego. Dodatkowo warto wiedzieć, że szczotkowanie należy wykonywać również przed zabiegiem depilacji.

Jeśli problem wrastających włosków się nasila, a przedstawione powyżej zabiegi nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, to najlepszym rozwiązaniem będzie depilacja laserowa. Depilacja laserem sprawia, że wiązka światła wypala cebulkę włosa, co pozwala natychmiast usunąć problematyczny włos. Brak korzeni i cebulki oznacza brak wrastających włosków.

Sprawdź również: