Wrośnięty włos to dość częsta przypadłość wielu z nas. Nie jest groźna i przede wszystkim jest problemem natury estetycznej, o ile prawidłowo będziemy się z nią obchodzić. Jak usunąć głęboko wrośnięty włos, aby nie powstał stan zapalny i nie zrobiła się krostka? Czego absolutnie nie robić, gdy zobaczymy stan zapalany? Dowiedz się, jak sobie poradzić z tym niepozornie małym włoskiem, który w zależności od miejsca, gdzie wrósł, może niejedną z nas przyprawić o gęsią skórkę.
Spis treści:
- Wrośnięty włos – jak to się stało?
1.1. Dlaczego włosy wrastają?
1.2. Wrastający włos – stan zapalny
1.3. Wrastający włos – torbiel
1.4. Wrastający włos – guzek
1.5. Wrośnięty włos w okolicy intymnej
1.6. Maść ichtiolowa na wrośnięty włos - Jak usunąć wrastające włoski?
2.1. Jak usunąć głęboko wrośnięty włos?
2.2. Czego nie robić, gdy widzisz wrośnięty włos? - Jak zapobiec wrastaniu włosów?
Polecane produkty:
Wrośnięty włos – jak to się stało?
Wrośnięty włos może pojawić się na skórze znienacka, a może być rezultatem naszych zaniedbań pielęgnacyjnych. Z tym problemem borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, bowiem wrośnięty włos może się pojawić w dowolnym miejscu na naszym ciele, gdzie znajdują się włosy. Panowie najczęściej narzekają na wrastające włosy na twarzy i szyi, natomiast panie na nogach, pod pachami i w miejscach intymnych. Jak łatwo zauważyć u wszystkich są to miejsca, które golimy lub depilujemy.
Najczęściej wrastające włoski nie są bolesną dolegliwością. Wrośnięty włos na nodze czy pod pachą często uwalnia się sam. Jednak czasem może doprowadzić do stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, bolesną krostą, a nawet ropniem. Dlatego warto zawczasu dowiedzieć, jak zapobiegać wrastaniu włosów, a w ostateczności, w jaki sposób je usunąć i jak leczyć.
Dlaczego włosy wrastają?
Włosy powstają w mieszkach włosowych i w naturalnej sytuacji rosną prosto i przenikają przez skórę. Gdy jednak pojawia się blokada w postaci na przykład zrogowaciałego naskórka, włoski mają utrudnione zadanie, rosną na boki pod skórą i w ten sposób przemieniają się we wrastające włosy.
Jedną z najczęstszych przyczyn wrastania włosów jest golenie włosów maszynką lub depilowaniem za pomocą depilatora. Podczas depilacji usuwamy włosy w całości, razem z cebulką. Kolejne włosy odrastają słabsze i cieńsze, dlatego trudniej jest im przebić się przez naskórek i zaczynają wrastać pod skórę. To często skutkuje krostkami, guzkami i zaognioną skórą, będącą stanem zapalanym. Aby zapobiec wrastaniu włosków należy regularnie wykonywać peeling skóry, który złuszcza martwe komórki naskórka, wygładza skórą i pomaga włosom przebić się przez naskórek, ponieważ jest on cieńszy i stanowi łatwiejszą przeszkodę dla włosków. Poza tym należy dbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry po depilacji.
Gdy po depilacji pojawią się czerwone kropeczki, tzw. truskawkowe nogi, warto potraktować skórę balsamem silnie nawilżającym, kojącym podrażnienia i zaczerwienienia. Można sięgnąć również po balsamy do ciała z aloesem, alantoiną, mocznikiem czy pantenolem.
Gdy pojawia się stan zapalny, ropa, torbiel, świąd i zaczerwienienie, może być to zapalenie mieszków włosowych, a wówczas możemy mieć do czynienia z zakażeniem gronkowcem złocistym lub wirusem czy grzybem. Wtedy należy niezwłocznie podjąć leczenie u dermatologa.
Wrastający włos – stan zapalny
Zaogniona skóra i stan zapalny to jedne z pierwszych objawów wrastających włosów. Stan zapalany skóry pojawia się na skutek nieprawidłowego golenia lub depilacji. Dochodzi do zablokowania mieszków włosowych. Towarzyszy temu dyskomfort, a nawet silny ból. Jeżeli zauważymy u siebie guzek na skórze po goleniu, nie wyciskajmy go, bo może to doprowadzić do zaostrzenia problemu i rozniesienia infekcji na pozostałe obszary skóry.
Wrastający włos – torbiel
Wrastający włos może być również przyczyną rozwoju torbieli włosowej, której najczęściej towarzyszy stan zapalany, ropny wyciek i guzek. Wówczas najpewniejszą metodą jest zabieg zabieg chirurgiczny, który jest krótki i nieskomplikowany. Polega on na całkowitym wycięciu torbieli. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, konieczna jest wizyta u lekarz i podjęcie leczenia stanu zapalanego.
Wrastający włos – guzek
Guzki po goleniu włosów pojawiają się wtedy, gdy podrażnienie przekształca się w infekcję bakteryjną, która kończy się stanem zapalanym. Wrastający włos zostaje uwięziony pod skórą i tworzy się guzek, który może rozrosnąć się do pęcherza wypełnionego ropą. Jak zapobiec guzkom po goleniu? Jedną z możliwości jest stosowanie do golenia ciała i okolic intymnych produktów, które zawierają olejek z drzewa herbacianego, który słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Przeciwdziała zanieczyszczeniu skóry po goleniu, chroni przed podrażnieniami, czerwonymi plamkami.
Domowe sposoby na wrastające włosy? Dowiedz się, jak szczotkować ciało na sucho
Wrośnięty włos w okolicy intymnej
Wrośnięty włos łonowy z jednej strony może nie wymagać leczenia, jednak gdy zauważymy, że włos wrósł głęboko w skórę, dochodzi do zapalenia mieszka włosowego. Pojawia się stan zapalany, bolesny guzek lub torbiele wypełniona płynem, należy udać się do dermatologa, który przepisze leki uśmierzające ból i świąd, a także niwelujące stan zapalany. Po wyleczeniu infekcji należy udać się do chirurga, który wykona niewielkie nacięcie i wydobędzie włos na powierzchnię. To nieskomplikowany zabieg, któremu należy się poddać, jeżeli domowe metody nie zadziałały, a stan zapalany trwa od dłuższego czasu. Drapanie guzków z wrośniętymi włosami, wyciskanie ich, nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ możemy rozprowadzić bakterie na pozostałe obszary skóry.
Maść ichtiolowa na wrośnięty włos
Można sięgnąć po maść ichtiolową, która zmniejszy stan zapalany powstały wokół wrośniętego włosa. Warto również zastosować krem lub maść z mocznikiem w wysokim stężeniu 30-50%, który złuszcza martwe komórki naskórka i tym samym pozwala wydostać się włosowi na powierzchnię skóry. Dodatkowo nawilży skórę i zmiękczy ją.
Jak usunąć wrastające włoski?
Gdy nie widzimy stanu zapalnego wokół włosa, możemy samodzielnie spróbować usunąć wrośnięty włosek.
- Rozpoczynamy od delikatnego złuszczania naskórka. Peelingi do ciała usuną martwe komórki naskórka, łój i brud. Złuszczanie spowoduje odetkanie mieszków włosowych.
- Następnie ogrzewamy skórę w miejscu wrastania włosa ciepłym i wilgotnym ręcznikiem lub bierzemy rozgrzewającą kąpiel.
- Sięgamy po czystą pęsetę i pewnie, ale delikatnie usuwamy włos, który po wykonaniu powyższych zabiegów powinien być bardziej widoczny.
- Dezynfekujemy obszar po usuniętym włosku.
Jak usunąć głęboko wrośnięty włos?
Głęboko wrośnięty włos wymaga najczęściej interwencji kosmetyczki, dermatologa, a w ostrych przypadkach chirurga. Usuwanie wrośniętego bardzo głęboko włosa polega na nakłuciu lub przecięciu miejsca wrastania włosa i wyciągnięciu go na powierzchnię. Wiąże się to również z oczyszczeniem miejsca zakażenia z płynu lub ropy.
Czego nie robić, gdy widzisz wrośnięty włos?
Na pewno nieraz zdarzyło ci się zobaczyć na swojej łydce czy w pobliżu miejsc intymnych niesforny, wrośnięty włos. Twoja pierwsza myśl, to wycisnąć go i pomóc mu wyjść na światło dzienne. Owszem czasem takie dosadne potraktowanie niechcianego gościa może przynieść spodziewany efekt i włos się odwinie, i wyjdzie ponad skórę. Niestety w większości przypadków takie wyciskanie może skończyć się stanem zapalnym, ponieważ dociskanie powoduje, że jeszcze głębiej wciskamy włos, a wraz z nim zrogowaciały naskórek, brud, sebum. Dochodzi do zablokowania mieszków włosowych, pojawia się podrażnienie, zaczerwienienie i ból.
Jak zapobiec wrastaniu włosów?
Na szczęście istnieje wiele sposobów na zapobieganie wrastaniu włosków. Stosowanie się do zaleceń i regularne wykonywanie wskazanych zabiegów pielęgnacyjnych sprawi, że w większości przypadków uda się nam uniknąć tego niekomfortowego problemu skórnego.
- Unikanie depilacji mechanicznej.
- Golenie nie pod włos, ale z włosem.
- Używanie czystych i jednorazowych maszynek do golenia.
- Stosowanie pianek i żeli do golenia.
- Stosowanie kosmetyków po depilacji i goleniu, które łagodzą podrażnienia i opóźniają wzrost włosków.
- Peelingowanie skóry przed depilacją.
- Rozgrzewanie skóry przed depilacją (gorąca kąpiel).
- Unikanie noszenia obcisłej odzieży (w ogóle lub kilka dni po goleniu).
Czy wrośnięty włos sam wyjdzie? Jest to możliwe, jeżeli nie wrósł zbyt głęboko, a my pomogliśmy mu przebić się przez skórę za pomocą peelingu i rozgrzania skóry. Wrastający włos może okazać się niewielkim defektem, a może przerodzić się w nie lada problem, dlatego należy obserwować skórę po depilacji i sprawdzać, czy włoski równomiernie przebijają się przez skórę i naturalnie odrastają, czy przypadkiem niektóre z nich „gdzieś się zapodziały” i niefortunnie zawinęły się pod skórą. I wtedy podjąć decyzję, co zrobić z takim gagatkiem.
Polecane produkty: