Wypryski na twarzy

Wypryski na twarzy są nieestetycznymi zmianami skórnymi, które – wbrew pozorom – nie dotyczą wyłącznie nastolatków. Przyczyn ich pojawiania się może być mnóstwo: od niewłaściwej pielęgnacji, po poważne problemy zdrowotne. Poznaj możliwe przyczyny i dowiedz się, jak walczyć z wypryskami.


Spis treści: 

  1. Wypryski na twarzy – przyczyny
  2. O czym świadczą wypryski na twarzy
  3. Wypryski na twarzy – mapa może być podpowiedzią
    3.1 Czerwone wypryski na twarzy
    3.2 Ropne wypryski na twarzy
    3.3 Wypryski na twarzy w ciąży
    3.4 Ropne wypryski na twarzy po 30. i po 40. roku życia
  4. Co na wypryski na twarzy? Przede wszystkim właściwa pielęgnacja!
  5. Domowe sposoby na wypryski na twarzy

Krosty, wypryski i pryszcze mogą przybierać różne formy, każdorazowo jednak wywołują dyskomfort i negatywnie oddziałują na poczucie własnej wartości, zaniżając samoocenę i pewność siebie. Dowiedz się, jak przywrócić skórze równowagę oraz zdrowy wygląd!

Wypryski na twarzy – przyczyny

Wypryski na twarzy – wbrew powszechnym twierdzeniom – nie są wcale problemem nastolatków i wieku dojrzewania. Coraz częściej dotykają też osoby starsze, po 30. czy 40. roku życia. Przyczyn ich pojawiania się może być sporo, od niewłaściwej pielęgnacji, przez nieodpowiednią dietę i nadmierny stres, na zaburzeniach hormonalnych i skłonnościach genetycznych kończąc.

Pojedyncze wypryski wcale nie muszą oznaczać, że mamy do czynienia z trądzikiem, choć w wielu przypadkach tak właśnie może być. Jeśli wykwity obejmują dużą powierzchnię, są bolesne i sporych rozmiarów, a do tego niepokoją swoim wyglądem, warto udać się do specjalisty. Pamiętajmy jednak, że wiele problemów skórnych można wyeliminować bądź zniwelować dzięki regularnej i właściwie dobranej pielęgnacji.

Najczęstsze przyczyny wyprysków na twarzy:

  • nieprawidłowa pielęgnacja,
  • niewłaściwa dieta
  • nadmierny stres,
  • zaburzenia hormonalne,
  • nadmierna aktywność gruczołów łojowych,
  • alergie,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • czynniki genetyczne,
  • czynniki zewnętrzne (np. zanieczyszczone powietrze).

Wykwity skórne są bezpośrednio związane z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Sebum w nadmiernej ilości może doprowadzić do pęknięcia gruczołu i pojawienia się stanu zapalnego, który przyjmuje postać grudek, krost, czerwonych bądź ropnych wyprysków. Zmiany pojawiające się na skórze, w przypadku nadmiernej produkcji sebum, powszechnie nazywane są trądzikiem.


Przeczytaj koniecznie: Cera trądzikowa – jak o nią dbać i jakie kosmetyki wybrać?


Przyczyny mogą być również bardzo przyziemne – bardzo często nieestetyczne zmiany skórne pojawiają się w wyniku czynników zewnętrznych, chociażby zanieczyszczonego powietrza, czy też brudu, pyłków, kurzu, które osiadając na skórze, zatykają pory.

Stany zapalne mogą przyjmować postać guzków, grudek czy też wyprysków ropnych. Nie tylko wyglądają nieestetycznie i są trudne w zamaskowaniu, ale bardzo często – zwłaszcza przy braku odpowiedniej pielęgnacji – pozostawiają po sobie ślad, czyli tzw. blizny po trądziku.

O czym świadczą wypryski na twarzy

O ile wypryski na twarzy w wieku dojrzewania związane są ze zmianami hormonalnymi i nie są powodem do niepokoju, o tyle wykwity w późniejszym wieku mogą świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu.

Bardzo częstą przyczyną jest niewłaściwa i nieodpowiednio zbilansowana dieta, uboga w witaminy A oraz B, a bogata w nabiał, ostre przyprawy oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym (np. słodycze). Na kondycję naszej skóry wpływ ma również nasz styl życia – nadmierny stres, sięganie po używki, zwłaszcza po papierosy.

Coraz częściej też, wypryski w dorosłym wieku są objawem alergii pokarmowych, ale też mogą wskazywać na nieprawidłową pracę wątroby, jelit czy żołądka.

Najczęściej jednak wypryski na twarzy świadczą o… niewłaściwej pielęgnacji i to właśnie na tym aspekcie skupimy się w tym artykule. Często wystarczy wprowadzić zmiany do codziennej rutyny pielęgnacyjnej, wymienić produkty kosmetyczne i poświęcić skórze nieco więcej uwagi, a problem wykwitów i pryszczy, zniknie bardzo szybko.

Wypryski na twarzy – mapa może być podpowiedzią

Wypryski na twarzy obejmować mogą różne partie skóry, ale wielu specjalistów uważa, że miejsce sygnalizuje problem, z jakim boryka się nasz organizm, a zarazem może wskazywać na możliwą przyczynę skórnych dolegliwości.

Warto zatem przyjrzeć się tzw. trądzikowej mapie twarzy, która być może podpowie nam, dlaczego na naszej skórze, w konkretnym miejscu, cyklicznie pojawiają się pryszcze. Co ważne, nie można jej traktować jako wyroczni i jedynego źródła informacji, a jedynie jako sugestię.

Przykładowo, jeśli pryszcze pojawiają się wyłącznie na czole, ich przyczyną może być niezdrowa dieta – nadmierna ilość cukru, czy też spożywanie w nadmiarze fast-foodów. Wypryski na czole mogą oznaczać też zaburzenia pracy jelit.

Wypryski na policzkach mogą być objawem alergii, np. nietolerancji nabiału, ale ich przyczyną mogą być też po prostu niezdezynfekowane i brudne akcesoria, zwłaszcza pędzle do makijażu, a nawet zabrudzony telefon. Wykwity na brodzie mogą z kolei sygnalizować problemy związane z gospodarką hormonalną, a na nosie – alergie i nietolerancje pokarmowe.

Wypryski na twarzy mapa

Czerwone wypryski na twarzy

Czerwone wypryski na twarzy są objawem stanu zapalnego, często towarzyszy im świąd, a niekiedy również ból. Warto wdrożyć właściwą pielęgnację – z dokładnym oczyszczaniem skóry na pierwszym miejscu, a jeśli pryszcze są pojedyncze, można zastosować punktowe produkty antybakteryjne, które pomogą zmniejszyć stan zapalny.

Ropne wypryski na twarzy

Ropne wypryski na twarzy uznawane są z typową formę trądziku pospolitego. Bardzo często pojawiają się na czole, brodzie, linii żuchwy, a także na policzkach, a ich przyczyn – tak jak w przypadku wszystkich rodzajów trądziku – może być naprawdę dużo – najczęściej jednak związane są z zaburzoną gospodarką hormonalną.

Co ważne, pod żadnym pozorem nie należy wyciskać ani rozdrapywać tego rodzaju zmian. W ten sposób możemy jedynie pogorszyć sytuacje i rozprzestrzenić bakterie na dalsze partie skóry. Warto natomiast zadbać o właściwą pielęgnację i zacząć stosować produkty antybakteryjne.

Wypryski na twarzy w ciąży

Wypryski na twarzy w ciąży są bardzo częstą dolegliwością, gdyż w wyniku wielu zmian w organizmie, skóra staje się bardziej kapryśna i wymagająca. Za wykwity skórne odpowiadają przede wszystkim zmiany stężeń hormonów, które towarzyszą przyszłej mamie w pierwszym trymestrze ciąży. Bardzo często zmiany trądzikowe ustępują w drugim lub trzecim trymestrze. Niekiedy jednak mogą utrzymać się dłużej – do momentu, aż hormony się ustabilizują.


Przeczytaj również: Kaszka na twarzy: jak się jej pozbyć?


Ropne wypryski na twarzy po 30. i po 40. roku życia

Wypryski na twarzy po 30 roku życia

Jak już zostało wspomniane, wypryski na twarzy nie są jedynie problemem nastolatków. Wręcz przeciwnie – nieestetyczne zmiany pojawiają się coraz częściej na skórze osób dorosłych – po trzydziestce oraz czterdziestce.

Ropne wypryski na twarzy po 30. i po 40. roku życia, czyli trądzik dorosłych, obejmuje – w odróżnieniu od trądziku młodzieńczego – także inne powierzchnie oprócz T-Zone (Strefa T: nos, czoło, broda). Zwykle są to dodatkowo żuchwa, podbródek, policzki oraz szyja.

Wypryski u osób dorosłych bardzo często przyjmują postać czerwonych wykwitów. Osoby pomiędzy 40. a 50 rokiem życia narażone są z kolei na trądzik różowaty, którego objawami są krosty, grudki, rumień czy rozszerzone naczynka. Zmiany zwykle obejmują środek czoła, nos oraz policzki.

Co na wypryski na twarzy? Przede wszystkim właściwa pielęgnacja!

Co stosować na wypryski na twarzy? Na szczęście rynek beauty oferuje naprawdę mnóstwo rewelacyjnych preparatów, choć oczywiście w ciężkim przebiegu trądziku, należy zwrócić się do lekarza-specjalisty, który być może włączy leczenie farmakologiczne.

Co na wypryski na twarzy

Niewłaściwa pielęgnacja – zwłaszcza brak demakijażu lub niewystarczające oczyszczanie skóry – jest najczęstszą przyczyną niedoskonałości. Wypryski mogą wywoływać również źle dobrane produkty kosmetyczne – te powinny bazować na delikatnych formułach i być pozbawione m.in. alkoholu, by dodatkowo nie podrażniać skóry i nadmiernie jej nie wysuszyć. Unikać należy również chemicznych dodatków, substancji zapachowych czy parabenów.

W przypadku cery problemowej i trądzikowej, podstawą jest precyzyjne i regularne oczyszczanie twarzy, które usuną z powierzchni skóry wszelkie zanieczyszczenia, bakterie i resztki makijażu. Jeśli chodzi o kosmetyki, warto poszukiwać produktów o właściwościach antybakteryjnych i regulujących produkcję sebum. Niezbędne są preparaty do demakijażu, produkty oczyszczające i tonizujące, które zadbają o równowagę i odpowiednie pH skóry.


Polecamy artykuł: Tonizacja twarzy: dlaczego to tak ważne?


Znakomite efekty oczyszczające pozwala uzyskać Clinique Antiblemish Cleansing Gel żel oczyszczający, który usuwa nawet głębokie zanieczyszczenia, a przy tym pomaga redukować wypryski oraz zaskórniki zamknięte i otwarte.

Oczywiście konieczne jest także regularne złuszczanie skóry, które uwolni cerę od martwych komórek naskórka czy nadmiaru sebum. Najlepszym rozwiązaniem są peelingi enzymatyczne, które nie wymagają pocierania skóry, np. Veoli Botanica Matcha Power Peel multikwasowy peeling enzymatyczny do twarzy, które gwarantuje intensywne złuszczanie oparte na kwasach owocowych.

Peeling złuszcza, wygładza, zmniejsza widoczność porów, ale też BHA kwasu salicylowego dodatkowo działa matująco i reguluje wydzielanie sebum, a także zmniejsza zaczerwienienia skóry towarzyszące niedoskonałościom.

Pomocne mogą być również preparaty do stosowania punktowego, które aplikuje się wyłącznie w miejsce objęte stanem zapalnym, np. Sylveco żel punktowy na wypryski, który skutecznie redukuje zmiany skórne oraz przyspiesza regenerację skóry. Zawiera olejek herbaciany o działaniu antybakteryjnym, a także ekstrakt z aloesu, panthenol i alantoinę.

Dobre opinie zbiera również Cettua Spot Clear Patch 48 plaster samoprzylepny na wypryski, który wystarczy przykleić w miejscu, w którym pojawiły się krosty. Plasterki nasączone są kwasem salicylowym oraz olejkiem z drzewa herbacianego.

Jednocześnie nie zapominajmy, że preparaty przeciwtrądzikowe i antybakteryjną mogą doprowadzić do przesuszenia skóry, dlatego dodatkowo należy zadbać o jej optymalne nawilżenie oraz wzmocnienie bariery hydrolipidowej.

Warto postawić na kremy do twarzy oraz serca mocno odżywcze, odbudowujące i intensywnie nawilżające, np. marki Bielenda Professional. Produkt Bielenda Professional Supremelab Barrier Renew odżywczy krem na dzień SPF30 silnie regeneruje, odżywia, nawilża, a także wspiera odbudowę zdrowej bariery skórnej. Idealnie sprawdzi się w przypadku cer przesuszonych i odwodnionych, na przykład w wyniku agresywnych terapii przeciwtrądzikowych. Główną substancją aktywną kosmetyku są ceramidy.

Domowe sposoby na wypryski na twarzy

Wypryski na twarzy można załagodzić domowymi sposobami – za pomocą produktów, które znajdują się niemal w każdym gospodarstwie. Przykładowo, na zaskórniki dobrze zadziała cynamon w połączeniu z miodem albo mieszanka kurkumy i oleju kokosowego. Miejscowo na wypryski można nanieść również ocet jabłkowy.

Walcząc z krostami i wypryskami, należy pamiętać także o ogólnych zasadach:

  • wyprysków nigdy nie należy wyciskać – takie działanie może jedynie pogorszyć sytuację, rozsiać stan zapalny na inne partie skóry, ale też wydłużyć czas gojenia i regeneracji,
  • należy często wymieniać ręczniki do twarzy oraz poszewki na poduszki,
  • nie należy dotykać twarzy brudnymi rękoma oraz urządzeniami, np. telefonem komórkowym,
  • konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna i zabezpieczenie skóry przed promieniami UV przez cały rok,
  • zadbać należy o ogólne zdrowie organizmu,
  • powinno się regularnie wykonywać badania profilaktyczne,
  • niezbędna jest zbilansowana dieta, bogata w witaminy oraz minerały,
  • warto unikać stresu, znajdować czas na sen oraz odpoczynek,
  • wprowadzić do swojego życia regularną aktywność fizyczną.

Ze sporadycznie występującymi wypryskami na twarzy jesteśmy w stanie poradzić sobie sami – właściwą pielęgnacją czy dietą – jeśli natomiast mamy do czynienia z poważnymi zmianami trądzikowymi, warto zasięgnąć opinii specjalisty, który ustali przyczynę, a także wdroży odpowiednie leczenie.