Zabiegi kosmetyczne w ciąży

Zabiegi kosmetyczne w ciąży to temat, wokół którego pojawia się wiele niedomówień. Krążące w internecie opinie wprowadzają często w błąd i sprawiają, że kobiety w ciąży wizytę w salonie kosmetycznym przekładają dopiero na czas po porodzie. Prawdą jest, że skóra w czasie ciąży jest bardzo wrażliwa. Prawdą też jest, że nie należy stosować pewnych substancji. W tym artykule obalimy kilka “kosmetycznych mitów” na temat zabiegów w czasie ciąży.

Popularne kosmetyki dla kobiet w ciąży:

 

Zabiegi kosmetyczne w ciąży – czy w ogóle są potrzebne?

Ciąża to czas, w którym w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian. Wiele osób zauważa, że kobiety w ciąży promienieją, ich włosy nabierają blasku, a skóra staje się bardziej elastyczna i ukrwiona. Wiele krążących w internecie mitów sprawia, że kobiety przez dziewięć miesięcy rezygnują z regularnych wizyt u kosmetyczki, argumentując to tym, że dany zabieg może zaszkodzić dziecku. Prawdą jest, że organizm przygotowuje się do nowej roli, zmienia się stan skóry włosów i paznokci. 

Najwięcej mitów dotyczy dotyczy dbania o skórę. Ciąża nie oznacza, że trzeba zrezygnować z codziennych i ulubionych zabiegów pielęgnacyjnych. Często nie trzeba rezygnować z kremów, balsamów, kosmetyków do makijażu lub perfum. Należy jednak zwracać uwagę na skład i starać się eliminować składniki, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla kobiety ciężarnej.

Zmiany skórne w czasie ciąży – na co zwrócić uwagę?

Dermatolodzy zaznaczają, że w czasie ciąży wiele problemów skórnych zostaje wygaszonych lub jeszcze bardziej uwydatnionych. Szalejące hormony, progesteron i androgeny potrafią sprawić, że skóra wygląda inaczej. Do najpopularniejszych zmian skórnych zaliczamy:

Trądzik

Jest to choroba związana z aparatem mieszkowo-łojowym. Nadmierna proliferacja komórek, nieprawidłowe złuszczanie, nadprodukcja sebum i stany zapalne negatywnie odbijają się na kondycji skóry. Wiele kobiet, które na co dzień zmagają się ze zmianami trądzikowymi zauważa, że w ciąży stan ich skóry ulega znaczącej poprawie. Skóra wygląda lepiej zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Natomiast w trzecim, zwiększony poziom androgenów może pogorszyć stan skóry. Nadmierne wydzielanie sebum może prowadzić do tzw. czopowania ujścia gruczołów łojowych. Dochodzi wówczas do zaburzenia procesów odpowiedzialnych za złuszczanie komórek przy mieszkach włosowych i namnażanie się bakterii.


Sprawdź również: Cera trądzikowa – jak o nią dbać? (4 typy kosmetyków)


Nadmierne przesuszanie skóry

Sucha skóra to często przypadłość, z którą spotykają się kobiety ciężarne. Estrogeny i liczne zmiany hormonalne uwrażliwiają skórę. Działające na nią czynniki zewnętrzne prowadzą do występowanie nadmiernej suchości i podrażnień.

Zabiegi kosmetyczne w ciąży na rozstępy

Rozstępy

Badania i przeprowadzone ankiety potwierdzają, że co druga kobieta w ciąży zmaga się z problemem rozstępów. Najczęściej pojawiają się one w okolicy 5-7 miesiąca. Są to podłużne, jasnoróżowe blizny, które pojawiają się w okolicy brzucha, ud i piersi. To właśnie wzrost poziomu estrogenów oraz podwyższone wydzielanie kortyzolu odpowiada za zaburzenie działania włókien o zmniejszonej wytrzymałości.

Mówiąc o rozstępach należy wiedzieć, że powstają one zwykle w dwóch etapach. Pierwszy to tzw. faza zapalna. Można zaobserwować zmiany skórne w kolorze czerwonym lub różowym. Dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych, powstania obrzęków i miejscowych stanów zapalnych. Druga faza to tzw. faza zanikowa. Dochodzi do blednięcia zmian skórnych i powstania blizn zanikowych.

Zmiany w pigmentacji skóry

90% ciężarnych kobiet zauważa zmiany pigmentacyjne. Najczęściej widoczne są one na sutkach, w ich okolicach oraz przy narządach płciowych. Często zdarza się tak, że piegi, blizny lub znamiona ciemnieją lub mogą się powiększyć. Znasz pojęcie “ostuda ciężarna” lub “melasma”? To dość uporczywe zmiany skórne, przebarwienia, które mogą dotykać nawet 75% kobiet w ciąży. Najczęściej pojawiają się w okolicy, czoła, policzków lub nosa – są to miejsca najbardziej narażone na promieniowanie słoneczne. Są to jasnobrązowe przebarwienie o nieregularnym kształcie. Mają związek z nadprodukcją melaniny w obrębie melanocytów naskórka. Tutaj warto zaznaczyć fakt, że w czasie ciąży, promieniowanie słoneczne zwiększa ryzyko powstawania przebarwień. Ma to związek z podwyższonym poziomem hormonów (estrogenu, progesteronu, hormonu melanotropowego).

Zabiegi kosmetyczne w ciąży – czy można odwiedzać salony kosmetyczne?

Niewskazane zabiegi kosmetyczne w ciąży

Jedno z najpopularniejszych pytań na formach internetowych, dotyczy tego, czy w czasie ciąży można korzystać z solarium? Okazuje się, że w tym wyjątkowym czasie należy zrezygnować z wizyt solarium i poddawaniu się nadmiernej ekspozycji na słońcu. Mamy przez cały okres powinny stosować krem z wysokim filtrem SPF. Dzięki temu można uniknąć wcześniej wymienionych nieestetycznych zmian skórnych. Skóra kobiety w ciąży ma predyspozycje do zaburzeń związanych z procesem pigmentacji. W ciąży powinna zrezygnować się z solarium i wszystkich zabiegów, które mają związek z nadmiernym nagrzewaniem ciała. Nie poleca się kuracji z wykorzystaniem prądu i ultradźwięki (mogą przenikać do płodu). Zabronione są takie zabiegi jak kawitacja, jonoforeza, galwanizacja. 

Co z zabiegami z kwasami? Stosowanie zabiegów z wykorzystaniem kwasów glikolowych, kwasów mlekowych i kwasów migdałowych w dużych stężeniach nie jest polecane w czasie ciąży. Niewskazany jest także popularny zabieg mikrodermabrazji diamentowej polegający na ścieraniu zrogowaciałego naskórka za pomocą głowic diamentowych. Zabieg polega na usunięciu martwych komórek w celu dotlenienia skóry i ułatwieniu wnikania składników z kosmetyków pielęgnacyjnych. Taki zabieg u kobiet ciężarnych może doprowadzić do podrażnień skórnych.

Nie zaleca się także wykonywania makijażu permanentnego i tatuaży. Dlaczego? Wiele substancji może powodować reakcje alergiczne i infekcje, które mogą okazać się groźne dla dziecka.

Co z depilacją? Zabronione są zabiegi związane z laserowym usuwaniem owłosienia. Taki zabieg może być bardzo bolesny, a powstanie poparzeń i podrażnień może być trudne do zniwelowania. Należy również pamiętać, że kobieta w czasie ciąży silniej odczuwa ból. Oznacza to, że depilacja woskiem może być mało komfortowa. Do usuwania włosków warto stosować sprawdzone kremy do depilacji

Zabiegi kosmetyczne w ciąży – nie musisz rezygnować z masażu!

Salony kosmetyczne coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom kobiet w ciąży. Gabinety masażu oferują m.in masaż twarzy, głowy, pleców, barków, ramion lub stóp. Klasyczny masaż twarzy u kobiet w ciąży powinien być wykonywany o wiele delikatniej. Salony masaży powinny oferować m.in hipolargiczne , łagodne preparaty, które nie będą powodować żadnych reakcji alergicznych. Prawidłowo wykonany zabieg odpręży przyszłą mamę i pomoże np. zredukować opuchliznę lub cienie pod oczami.

Masaż ciała kojarzy się najczęściej z leżeniem na brzuchu. W przypadku ciąży jest to niemożliwe. Masaż ciała u kobiet w ciąży odbywa się w specjalnej pozycji bocznej. Ciąża to czas, w których dochodzi do wielu napięć mięśniowym. Masażysta podczas zabiegu zadba o to, by kobieta poczuła się odprężona i zrelaksowana. Umiejętnie wykonany masaż rozgrzewający pomaga uporać się problemem bolącego kręgosłupa lub bólów mięśniowych. Podczas takiego zabiegu eliminuje się mocno ruchu i uciski. Wiele kobiet w ciąży decyduje się również na drenaż limfatyczny. Pomaga on zredukować opuchliznę i nadmiar wody w organizmie zwłaszcza w okolicy nóg. 

Kobiety w ciąży często wspominają, że masaż stóp wykonany przez partnera to często najbardziej relaksujący zabieg ze wszystkich. Kobiece stopy w czasie ciąży puchną i narażone są na wiele czynników zewnętrznych. Umiejętnie przeprowadzony masaż sprawia, że stopy odpoczną i się zregenerują. Punkty refleksologiczne zostają odpowiednio pobudzone, co przynosi mamom niesamowitą ulgę i ukojenie. 

Zabiegi kosmetyczne w ciąży – co z fryzjerem?

Od lat funkcjonuje przekonanie, że w czasie ciąży zabrania się farbowania włosów. Obecnie nowoczesne farby do włosów nie zawierają w składzie amoniaku i innych substancji, które negatywnie mogą odbić się na zdrowiu płodu. 

Pamiętajmy, że wizyta u fryzjera lub u manicurzystki pozytywnie wpływa nie tylko na wygląd przyszłej mamy, ale także na jej samopoczucie. Wymarzona fryzura, mycie głowy połączone z masażem głowy to dla wielu kobiet potężna dawka pozytywnych bodźców. 

Kobiety w ciąży decydując się na nową fryzurę powinny wybierać salony, gdzie dostępna jest dobra wentylacja. Powinno unikać się miejsc, gdzie istnieje możliwość nawdychania się oparami z farb i lakierów. W wyborze kosmetyków  należy unikać m.in:

  • Lakierów, które w składzie posiadają formaldehydy i tolueny, które są niebezpieczne dla płodu.
  • Preparatów do manicure hybrydowego lub akrylowego, które charakteryzują się bardzo mocnym i drażniącym zapachem. 

Zabieg Geneo dla kobiet w ciąży – co to jest?

Popularnym w ostatnim czasie zabiegiem, który pozwala kompleksowo zadbać o skórę twarzy jest zabieg Geneo. Łączy on w sobie złuszczanie martwego naskórka, wchłanianie składników odżywczych oraz dotlenianie skóry. Zabieg Geneo swoje działanie opiera na biologicznych mechanizmach naszego organizmu. Pomaga on odzyskać blask i skutecznie odmłodzić skórę. 

Jak to działa? Zabieg trwa 30 minut. Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie oczyścić skórę twarzy z wszelkich zanieczyszczeń. Następnie nakłada się na skórę specjalny żel, a specjalna głowica rozprowadza go po skórze. Żel stosuje się z kapsułką Capsugen, gdzie dochodzi do pewnej reakcji chemicznej. Specjalnie mikrogranulki wydostają się na zewnątrz i złuszczają martwy naskórek. Następnie do oczyszczonej cery szybko i głęboko wnikają w skórę wszystkie składniki odżywcze zawarte w żelu. 

Głównym założeniem zabiegu Geneo jest zredukowanie zmarszczek i poprawa jędrności skóry. Polecany on jest zwłaszcza kobietom, które chcą zredukować widoczne pory, wypryski i inne skórne niedoskonałości. Efekt widoczny jest przez nawet 3 miesięcy. 

Zabiegi kosmetyczne w ciąży w domu – jakie kosmetyki można stosować w ciąży?

Kosmetyki w ciąży

Marki kosmetyczne coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwań kobiet w ciąży. Wiele kosmetyków bogatych jest w dobroczynne składniki, które w żaden sposób nie szkodą kobietą w ciąży. Do popularnych produktów dla przyszłym mam zaliczamy:

Organic Shop Body Desserts Sugar Sorbet peeling do ciała mango (450 ml) – to aromatyczny peeling, który został stworzony na bazie cukru trzcinowego, organicznego ekstraktu z mango, olejku z pestek winogron oraz olejku z limonki. Już po pierwszym zastosowaniu skóra staje się wygładzona i oczyszczona z zanieczyszczeń. Mikrodrobinki złuszczają martwy naskórek, a owocowy zapach wprowadza mamę w bardzo przyjemny nastrój. 

Nacomi masło do ciała dla kobiet w ciąży (100 ml) – charakteryzuje się kremową konsystencją i niezwykle lekką formułą. Masło nawilża, ujędrnia i uelastycznia. Regularna pielęgnacja sprawia, że masło skutecznie zmniejsza ryzyko wystąpienia rozstępów. W składzie znajdziemy m.in masło shea, kakaowe, sacha inchi, olejek arganowy, makadamia i jojoba.

Nivea Naturally Good Anti Age krem przeciwzmarszczkowy na noc (50 ml) – zawiera aż 99% składników pochodzenia naturalnego. W składzie znajdziemy m.in wyciąg z organicznego owocu łopianu i olejek arganowy. Składniki te poprawiają kondycję cery i redukują zmarszczki. Krem dedykowany jest skórze kobiet, które oczekują potężnej dawki odżywienia i ujędrnienia. Opakowanie nadaje się do recyklingu. Zostało wykonane ze składników pochodzących z ekologicznych lasów. 

Konserwanty w kosmetykach – na co uważać?

Często słyszy się opinie, że kobiety w ciąży powinny unikać kosmetyków, które w swoim składzie zawierają różne stężenia konserwantów. Każdy konserwant stosowany w preparatach pielęgnacyjnych jest oceniany przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów w Komisji Europejskiej. Gdy okaże się, że dany składnik, jego konkretna dawka lub stężenie może negatywnie wpłynąć na zdrowie kobiety w ciąży, to po prostu nie zostaje on dopuszczony na wejście na rynek kosmetyczny. Do najpopularniejszych konserwantów zaliczamy m.in.: fenoksyetanol, parabeny (Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylpaarabne, 2-bromo-2-nitropropan-1,3-diol, Imidazolidinyl urea, DMDM-hydantoin). Kobiety w ciąży i te karmiące piersią powinny unikać także dużych stężeń formaldehydów – są to składniki, które mogą uczulać. Nie pożądane są także tzw. wyzwalacze formaliny. To substancje, które odpowiadają za stopniowe uwalniane formaliny.

Mówiąc o konserwantach w kosmetykach trzeba wiedzieć, że to właśnie one chronią kremy i balsamy przed np. bakteriami, grzybami i pleśniami. Okazuje się, że konserwację kosmetyków wspierają takie składniki jak: ekstrakty roślinne, naturalne olejki eteryczne i specjalne skomponowane substancje zapachowe. Oznacza to, że nie wszystkie preparaty dla przyszłych mam potrzebują różnych konserwantów. 

Zabiegi kosmetyczne w ciąży wspierają nie tylko codzienną pielęgnację, ale także mają stać się niezwykle relaksującymi i odprężającymi rytuałami. Wszystko po to, by poprawić samopoczucie przyszłej mamy. Ciąża to wyjątkowy czas. Warto więc wiedzieć z jakich kosmetycznych rozwiązań skorzystać, by kompleksowo zadbać o kondycję skóry.

Polecane kosmetyki dla mam: