Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych jest powszechną dolegliwością, którą najczęściej wywołują drobnoustroje. Dowiedz się, co robić, by uchronić skórę przed tym schorzeniem dermatologicznym, jakie są jego przyczyny, objawy, a także, jak powinno wyglądać leczenie.


Spis treści:

  1. Zapalenie mieszków włosowych – czym jest ta przypadłość?
  2. Zapalenie mieszków włosowych – typowe objawy
  3. Zapalenie mieszków włosowych – leczenie
    3.1 Zapalenie mieszków włosowych na głowie
    3.2 Zapalenie mieszków włosowych na nogach i udach
    3.4 Zapalenie mieszków włosowych pod pachą
    3.5 Zapalenie mieszków włosowych na twarzy
    3.6 Zapalenie mieszków włosowych po goleniu
  4. Co na zapalenie mieszków włosowych? Jakie produkty stosować?

Skóra, każdego dnia, narażona jest na negatywne działanie wielu czynników zewnętrznych, które mogą osłabić jej barierę ochronną, a tym samym kondycję i doprowadzić do rozwoju infekcji czy stanu zapalnego. Dowiedz się, jak pielęgnować skórę, by zminimalizować ryzyko niepożądanych dolegliwości skórnych!

Zapalenie mieszków włosowych – czym jest ta przypadłość?

Zapalenie mieszków włosowych jest jednym ze schorzeń dermatologicznych, będącym efektem infekcji albo podrażnienia mieszków włosowych. Nieestetyczne krostki czy grudki szczególnie często pojawiają się na rękach, karku, klatce piersiowej, plecach, na nogach oraz na głowie.

Na samym początku warto wyjaśnić, czym są mieszki włosowe. Są to kanały, w których umiejscowione są włosy, ale też ujścia gruczołów łojowych. Gdy kanaliki te zostaną uszkodzone, drobnoustroje mogą przeniknąć do ich wnętrza, wywołując stan zapalny. Najważniejszą funkcją mieszków włosowych jest ochrona i zabezpieczenie włosa przed potencjalnym uszkodzeniem.

Zapalenie mieszków włosowych jest powszechnie występującym rodzajem dermatozy i może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć. Choć zwykle nie wygląda groźnie, zbagatelizowanie zmian skórnych, może przynieść w przyszłości naprawdę negatywne konsekwencje.

Szczególnie narażone na zapalenie są części ciała, które mają bezpośredni kontakt z odzieżą. Bardzo często powstaje również w miejscach poddawanych goleniu i depilacji.


Przeczytaj również: Kaszka na twarzy: jak się jej pozbyć?


Zapalenie mieszków włosowych może mieć różne przyczyny. Za główną uznaje się bakterię gronkowca złocistego albo paciorkowca ropnego, jednak równie często ma podłoże grzybicze oraz wirusowe. Może przyjąć postać zakażenia powierzchownego lub głębokiego.

W przypadku zapalenia o podłożu infekcyjnym, dolegliwość wywołują bakterie, które mogą bytować m.in. na skórze, w błonach śluzowych czy zanieczyszczonej wodzie. Nieinfekcyjne zapalenie mieszków włosowych bardzo często wywołują nieodpowiednie preparaty (leki, maści i kremy).

Do zapalenia bardzo często przyczyniają się również golenie, depilacja, nieodpowiednie kosmetyki i produkty, a nawet zbyt ciasna odzież, która podrażnia skórę. Mniej oczywistymi powodami mogą być chociażby nadmierna potliwość, nieodpowiednia dieta, ale i czynniki zdrowotne, np. otyłość, niewydolność nerek czy cukrzyca.

Zapalenie mieszków włosowych – typowe objawy

Głównym objawem zapalenia mieszków włosowych jest wysypka, która przyjmuje postać grudek i krostek, które mogą być przebite włosem – przestrzeń wokół nich najczęściej jest zaczerwieniona. Nie muszą to być skupiska, zmiany zapalne często pojawiają się pojedynczo i punktowo. Choć mogą wyglądać niegroźnie, nie powinny być bagatelizowane, bowiem w przyszłości problem może się nasilić.

Zapalenie mieszków włosowych objawy

Guzki, grudki czy krostki mogą mieć barwę żółtą, białą lub czerwoną (niekiedy z ropna treścią). W wielu przypadkach mogą być tkliwe i sprawiać ból, mogą też wywoływać uczucie swędzenia i doprowadzać do obrzęku.

Zmiany skórne pojawiają się w różnych miejscach, najczęściej jednak na:

  • głowie,
  • twarzy,
  • nogach,
  • udach,
  • karku
  • plecach,
  • rękach,
  • pod pachami.

Jeśli mamy do czynienia jedynie zapaleniem powierzchniowym, zmianie wizualnej z reguły nie będą towarzyszyć inne dolegliwości. W poważniejszych wypadkach, dermatozie może towarzyszyć ból oraz świąd.

Bardzo często zmiany skórne wypełnione są ropą – jest to oznaka tego, że mamy do czynienia ropnym – bakteryjnym zapaleniem mieszków włosowych. Choć brzmi to dość poważnie, wciąż jest jedną z najczęstszych dolegliwości skórnych.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

Zapalenie mieszków włosowych nie powinno być ignorowane i bagatelizowane – nawet wtedy, gdy nie daje ostrych objawów. Każdorazowo, powstałą zmianę należy bacznie obserwować, choć w większości przypadków są one niegroźne, a stan zapalny wyciszy się w przeciągu kilku dni.

W skrajnych sytuacjach zapalenie może natomiast znacznie się rozprzestrzeniać i doprowadzić do niepożądanych powikłań, chociażby powstania czyraków czy nieestetycznych blizn. Niezwykle ważne jest to, by nie wyciskać zmian – to może doprowadzić do zaostrzenia się stanu zapalnego i jego rozprzestrzenienia się. Jeśli objawy zaostrzą się, konieczna może być konsultacja z lekarzem specjalistą.

Zwykle w poważniejszych przypadkach, leczenie bazuje na antybiotyku (najczęściej stosowane są kwas fusydowy, mupirocyna, retapamulina) stosowanym miejscowo lub doustnie, jednak nie należy zapominać, że niezwykle istotna jest również właściwa pielęgnacja oraz higiena, które wzmocnią skórę i poprawią jej kondycję. Najważniejsze jest: stosowanie właściwych produktów pielęgnacyjnych, ale też używanie jednorazowych maszynek do golenia i dbanie o to, by wszelkie akcesoria i przybory toaletowe nie były dzielone z innymi osobami.

Oprócz zapalenia, które wymaga antybiotykoterapii, zwykle przypadłość ta jest niegroźna i ustępuje samoistnie – niekiedy wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany w codziennej pielęgnacji, by dość szybko pozbyć się niepożądanych grudek i guzków.

Zapalenie mieszków włosowych na głowie

Zapalenie mieszków włosowych na głowie jest bardzo częstą dolegliwością, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Często zapaleniu towarzyszy ból, świąd czy pieczenie. Przyczyn może być wiele – od zakażenia bakteryjnego, przez niewłaściwą higienę, na nieodpowiednich kosmetykach kończąc.

Zapalenie mieszków włosowych na głowie

Nieleczone zapalenie może przyczynić się do szybkiego i nadmiernego wypadania włosów, dlatego warto obserwować stan zapalny, by w porę zareagować i poddać się leczeniu. Jeśli bez wyraźnej przyczyny (ciąża, stres) nasze włosy nagle zaczynają wypadać w nadmiernej ilości, być może jest to wina uszkodzenia mieszków, które nie są w stanie podtrzymywać kosmyków.


Przeczytaj również: Jak wzmocnić cebulki włosów?


Zaniepokoić powinny: świąd skóry głowy, czerwone krosty, łuszczenie, a z czasem również ogólne podrażnienie skalpu, nasilone objawy łupieżu, a także łysiejące obszary.

Najważniejsze jest zatem w porę rozpoznać problem i wdrożyć odpowiednią pielęgnację – skalp musi być dokładnie oczyszczany, ale za pomocą delikatnych substancji myjących. Niezwykle ważne jest również jego nawilżenie i odżywienie.


Polecamy artykuł: Sucha skóra głowy (zapobieganie i pielęgnacja)


Zapalenie mieszków włosowych na nogach i udach

Zapalenie mieszków włosowych na nogach, zwłaszcza udach, bardzo często wywołują golenie i depilacja, ale też podrażnieniem skóry odzieżą – zwłaszcza taką, która wykonana jest ze sztucznych materiałów.

Zapalenie mieszków włosowych na nogach

Inną nazwą problemu z mieszkami włosowymi są truskawkowe nogi – ilość kropeczek na nogach przypomina do złudzenia strukturę truskawki. Przyczyna jest błaha – podczas depilacji/golenia pory ulegają rozszerzeniu, a bakterie, zanieczyszczenia, martwy naskórek wnikają do ich wnętrza i zatykają się. Dlatego przed zabiegiem golenia warto wykorzystać peelingi do ciała i złuszczyć martwy naskórek.


Przeczytaj koniecznie: Depilacja w domu – skuteczne sposoby na pozbycie się niechcianego owłosienia


Miya My Magic Scrub ekspresowy peeling do ciała bazuje na wyjątkowych składnikach aktywnych m.in. różowej glince, olejkach z owoców dzikie róży, oleju kokosowym, oleju ze słodkich migdałów a także kryształkach soli i cukru. Nie ma w nim natomiast silikonów, parafiny czy olejów mineralnych. Peeling doskonale oczyszcza skórę, usuwa martwy naskórek, a także intensywnie nawilża, odżywia i wygładza.

Zapalenie mieszków włosowych pod pachą

Zapalenie mieszków włosowych pod pachą zwykle ma swoją przyczynę w depilacji i goleniu. Niestety, miejsce to jest szczególnie delikatne, dlatego zapaleniu mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe – zwłaszcza, gdy na skutek stanu zapalnego, powiększą się także węzły chłonne.

Skóra pod pachami to idealnego środowisko dla rozwoju bakterii, dlatego depilując to miejsce należy zachować szczególną ostrożność. Najpierw należy dokładnie oczyścić skórę, a następnie – za pomocą zdezynfekowanej maszynki, usunąć zbędne owłosienie.

Zapalenie mieszków włosowych na twarzy

Zapalenie mieszków włosowych na twarzy najczęściej jest efektem stosowania niewłaściwych produktów pielęgnacyjnych. Na skórze podrażnionej substancją chemiczną pojawiają się nieestetyczne grudki i krosty.

Zapalenie mieszków włosowych na twarzy

Tak, jak w przypadku innych partii ciała, kluczowym aspektem jest właściwa higiena oraz pielęgnacja, które będą wyciszać istniejące zmiany, ale też zapobiegać powstawaniu nowych.

Zapalenie mieszków włosowych po goleniu

Golenie jest prozaiczną, ale jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia mieszków włosowych. Podczas depilacji i golenia bardzo łatwo podrażnić mieszki włosowe lub obszar wokół nich.

Zapalenie mieszków włosowych po goleniu

W wyniku depilacji możemy mieć problem z tzw. wrastającymi włoskami, które zwykle sprawiają dość duży dyskomfort, a nawet ból. Pamiętajmy natomiast, że grudek nie należy usuwać w mechaniczny sposób, by nie rozsiać ani nie zaostrzyć stanu zapalnego.


Dowiedz się więcej: Wrośnięty włos – jak usunąć? Czego nie robić?


Koniecznością jest więc wykorzystywanie maszynki do golenia z jednorazowym ostrzem lub takich, które będziemy sukcesywnie wymieniać. Tylko wtedy mamy pewność, że nie osadziły się na nich bakterie i drobnoustroje.

Co na zapalenie mieszków włosowych? Jakie produkty stosować?

Zapalenie mieszków włosowych może być wywołane stosowaniem niewłaściwych kosmetyków, zwłaszcza takich, które zawierają dużą ilość sztucznych składników – barwników czy substancji zapachowych.

Podrażnienia bardzo często mają też podłoże mechaniczne – grudki pojawiają się po goleniu i depilacji. Niezwykle istotne jest zatem, by zadbać o maszynki do golenia. Powinny być produktami jednorazowymi lub dawać możliwość wymiany ostrza. Warto też po każdym użyciu dezynfekować ich powierzchnię.

Jeśli zapalenie obejmuje skórę głowy, podstawą będą odpowiednie szampony do włosów. Pożądane są delikatne formuły i łagodne substancje myjące. Powinny również zawierać składniki ukierunkowane na nawilżenie. Na rynku beauty dostępne są również specjalistyczne szampony na zapalenie mieszków włosowych, które łagodzą stany zapalne, koją podrażnienia i świąd. Dobrym rozwiązaniem są również lekkie szampony micelarne, np. Ziaja szampon micelarny do włosów i skóry głowy keratolityczny.

Kremy i balsamy nawilżające powinny być pozbawione konserwantów, sztucznych barwników i substancji zapachowych. Przy zapaleniu mieszków włosowych z pewnością sprawdzą się kremy z mocznikiem. Na stany zapalne i podrażnienia dobrze działa również olej jojoba, np. Etja olej jojoba naturalny gold bio.

Do pielęgnacji warto włączyć również kosmetyki z aloesem, który znany jest z właściwości nawilżających – świetne recenzje zbiera produkt Nacomi Aloe-Cream krem-żel do twarzy Aloes, który wnika w głąb skóry i dba o jej optymalny poziom nawilżenia, a przy tym łagodzi i koi podrażnienia.

W przypadku skóry twarzy, ale i całego ciała również należy postawić na produkty o łagodnym działaniu, które nie doprowadzą do przesuszenia skóry – odżywią ją i przywrócą jej naturalną równowagę. Nie mogą być to kosmetyki, zbyt ciężkie, by bez potrzeby nie obciążały skóry. Pożądane są pantenol, alantoina, które nawilżają i regenerują. W czasie terapii można sięgnąć po kosmetyki dedykowane skórze wrażliwej, alergicznej i skłonnej do podrażnień.

Zapalenie mieszków włosowych jest powszechnym schorzeniem i w zaawansowanych przypadkach może wymagać antybiotykoterapii. W myśl znanego powiedzenia „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, warto postawić na profilaktykę, a więc przede wszystkim nie dopuszczać do stanu zapalnego. Pamiętajmy więc o prawidłowej higienie osobistej, pielęgnacji i zdrowym stylu życia.