Zaskórniki zamknięte

Zaskórniki zamknięte są nieestetycznymi zmianami skórnymi, które najczęściej pojawiają się na skórze w tak zwanej strefie T. Są dość trudne w wyeliminowaniu, jednak odpowiednia pielęgnacja, bazująca na właściwych kosmetykach, może przynieść zadowalające efekty.


Spis treści:

  1. Zaskórniki zamknięte – przyczyny i objawy
  2. Zaskórniki otwarte i zamknięte – czym się różnią?
  3. Zaskórniki zamknięte: jak się ich pozbyć i jak je usunąć?
  4. Skuteczne kosmetyki na zaskórniki zamknięte
    4.1 Krem na zaskórniki zamknięte
    4.2 Kwas na zaskórniki zamknięte
  5. Domowe sposoby na zaskórniki zamknięte
  6. Głębokie zaskórniki zamknięte – wypowiedz im wojnę
    6.1 Zaskórniki zamknięte na czole, na policzkach i na brodzie

Zaskórniki i innego rodzaju niedoskonałości skórne, bardzo często są przyczyną kompleksów, zaniżonej samooceny i braku pewności siebie. Poznając potrzeby swojej skóry i odpowiadając na nie za pomocą właściwej pielęgnacji, możemy wyeliminować wiele problemów cery i mankamentów urody.

Zaskórniki zamknięte – przyczyny i objawy

Zaskórniki zamknięte są powszechną przypadłością, która bardzo często towarzyszy cerze tłustej, mieszanej i trądzikowej. Te zmiany skórne nie tylko prezentują się nieestetycznie, ale są też po prostu uciążliwe, gdyż zwykle zlokalizowane są głęboko pod skórą, a poprzez to są trudne w wyeliminowaniu.

Zaskórniki zamknięte są zmianami, które pojawiają się na skórze pod postacią zaczerwienionych uwypukleń – grudek, które dodatkowo zawierają w sobie białą treść. Zwykle też niedoskonałościom tym towarzyszy stan zapalny.

Za główną przyczynę zaskórników uznaje się zaburzenia pracy gruczołów łojowych, a zwłaszcza nadmierną produkcję sebum. Właśnie dlatego najczęściej problem ten dotyka osób z cerą tłustą oraz mieszaną, a także ze skłonnością do trądziku. Bardzo częstym powodem powstawania zaskórników są problemy gospodarki hormonalnej, a także niewystarczająca higiena i pielęgnacja, chociażby zbyt mocny makijaż, niewłaściwe, zapychające kosmetyki.


Przeczytaj również: Cera trądzikowa – jak o nią dbać i jakie kosmetyki wybrać?


W jaki sposób powstają zaskórniki zamknięte? Nadmierna ilość łoju prowadzi do zamknięcia porów, a wówczas w ich środku gromadzą się zanieczyszczenia czy też martwy naskórek. Zablokowanie gruczołów łojowych powoduje, że sebum nie ma ujścia, a wtedy zmiany przybierają postać czerwonych grudek, wyczuwalnych pod skórą, z białą treścią (mieszanina łoju, zanieczyszczeń i złuszczonych komórek naskórka).

Zaskórniki te najczęściej zlokalizowane są w tzw. strefie T, czyli obejmuj nos, czoło i brodę, ale nie tylko. Bardzo często pojawiają się również na policzkach, a poza twarzą, również na dekolcie, plecach i w okolicy pachwin. Są trudne w wyeliminowaniu, ponieważ znajdują się zwykle w głębszych partiach skóry.

Zaskórniki otwarte i zamknięte – czym się różnią?

Zaskórniki otwarte i zamknięte są zmianami, które wywołuje nadmierna ilość sebum. Obie przypadłości prezentują się nieestetycznie, ale zdecydowanie różnią się od siebie chociażby wyglądem.

Zaskórniki zamknięte i otwarte

Zaskórniki otwarte nazywane są również wągrami. Gdy gruczoły zostaną zablokowane i zbierze się w nich martwy naskórek, po pewnym czasie na powierzchni skóry pojawią się ciemne kropki. Zaskórniki otwarte najczęściej usytuowane są na nosie, a także w jego okolicach. Czarna barwa zaskórników to efekt utlenionej na zewnątrz keratyny.

Zaskórniki zamknięte pozostają jak gdyby wewnątrz skóry i przyjmują postać podskórnych grudek z widoczną na powierzchni białą treścią i zaczerwienieniem wokół niej. Bardzo często rozwijają się na policzkach, czole oraz brodzie. Zmianom tym towarzyszy zazwyczaj stan zapalny.


Przeczytaj koniecznie: Strefa T (T-Zone) – czym jest i jak ją pielęgnować?


Zaskórniki zamknięte: jak się ich pozbyć i jak je usunąć?

Zaskórniki zamknięte są dość trudnym przeciwnikiem, chociażby z tego względu, że są odporne na wiele zabiegów kosmetycznych. Podstawą zasadą, o której należy pamiętać jest to, że nie należy ich dotykać, a także wyciskać – te działania mogą jedynie pogorszyć sytuację i sprawić, że bakterie rozprzestrzenią się również na inne partie twarzy.

Tymi czynnościami możemy doprowadzić do powstania ropnych zmian, które prezentują się niezwykle nieestetycznie, a w najgorszym przypadku – również do szpecących blizn. Wyciskając zmianę, możemy uszkodzić skórę, gdzie następnie pojawi się rana, a to może zostać zanieczyszczona i stać się idealną pożywką dla bakterii – to z kolei sprawia, że proces gojenia może się znacznie wydłużyć, ale i zmiany mogą się rozprzestrzenić i zaostrzyć.

Zabieg usunięcia zaskórników zamkniętych powinien być wykonywany w profesjonalnym salonie przez kosmetologa. Jeśli natomiast sami podejmiemy się tego działania, pamiętajmy o zachowaniu najwyższego poziomu higieny i sterylności – umyciu i dezynfekcji dłoni czy zaopatrzeniu się w jednorazowe rękawiczki.

Zamiast tej metody, warto natomiast postawić na specjalistyczne kosmetyki, których celem jest zredukowanie zaskórników. Nie należy zapominać, że absolutną podstawą jest staranna pielęgnacja, z demakijażem i oczyszczaniem skóry na pierwszym miejscu.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z ostrą postacią dolegliwości, warto zasięgnąć opinii lekarza-specjalisty albo też skorzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych: ultradźwięków, mikrodermabrazji, peelingu kawitacyjnego czy kwasów kosmetycznych.

Rutyna pielęgnacyjna skóry dotkniętej zaskórnikami zamkniętymi powinna obejmować:

Równie ważne, co staranna pielęgnacja i stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków, jest zachowanie codziennej higieny. Pamiętajmy o tym, by skórę wycierać zawsze czystym ręcznikiem (lub zaopatrzyć się w ręczniki jednorazowe). Regularnie należy wymieniać również poszewki oraz poduszki. I oczywiście skóry nigdy nie należy dotykać brudnymi rękoma, zwłaszcza w miejscach, gdzie pojawiły się zaskórniki i stany zapalne.

Skuteczne kosmetyki na zaskórniki zamknięte

Skuteczne kosmetyki na zaskórniki zamknięte dostępne są w aptekach oraz dobrych drogeriach. Można pokusić się o produkty do stosowania miejscowego (na zmianę skórną), ale nie należy zapominać, że w ten sposób nie wyeliminujemy przyczyn powstawania zaskórników. By im zapobiec, konieczna jest właściwa pielęgnacja, a więc przede wszystkim regularna i bardzo staranna.

Kosmetyki do codziennej pielęgnacji powinny bazować na substancjach antybakteryjnych oraz przeciwzapalnych. Pożądana jest m.in. siarka, cynk, witamina A czy też kwas glikolowy, kwas salicylowy, kwas azelainowy.

Dobrze, jeśli w produktach obecne będą również składniki o działaniu złuszczającym, łagodzącym oraz kojącym. Kosmetyki powinny także ograniczać wydzielanie sebum, gdyż to właśnie jego nadmierna produkcja jest przyczyną zaskórników zamkniętych.

Skuteczne kosmetyki na zaskórniki zamknięte

Pamiętajmy, że najważniejsze w leczeniu zaskórników zamkniętych są demakijaż i bardzo dokładne oczyszczanie skóry. Do oczyszczania cery polecamy Clinique Antiblemish Cleansing Gel żel oczyszczajacy, który usuwa nawet głębokie zanieczyszczenia, odblokowuje pory i redukuje zaskórniki.

Nie można zapominać również o złuszczaniu naskórka za pomocą peelingów. Kolejny krok, to tonizowanie skóry, które przywróci jej odpowiedni poziom pH. Mixa tonik do twarzy przeciw niedoskonałościom zawiera m.in. cynk, który zwęża pory i matuje skórę, pozostawiając ją idealnie oczyszczoną i odświeżoną.

Krem na zaskórniki zamknięte

Krem na zaskórniki zamknięte ma być domknięciem całej pielęgnacji. Kremy na dzień powinny działać łagodząco, kojąco, nawilżająco i regenerująco. Pożądane są lekkie konsystencje i formuły, które dodatkowo nie obciążą skóry i zatkają porów

Nie zapominajmy również o stosowaniu kremów na noc, gdy proces regeneracji skóry jest najbardziej intensywny. Wieczorną rutynę pielęgnacyjną można wzbogacić o maski i kremy do twarzy, które delikatnie złuszczają martwe komórki naskórka, ale też regulują produkcję sebum.

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, na niedoskonałości, w tym zaskórniki, narażona jest cera sucha i odwodniona. A wszystko dlatego, że gruczoły łojowe, chcąc się bronić, produkują jeszcze większe ilości łoju. Właśnie dlatego jednym z etapów walki z zaskórnikami jest nawilżanie skóry za pomocą produktów o lekkiej konsystencji.

Polecanym produktem jest Apis Ultra Matt krem matujący do cery tłustej z rozszerzonymi porami, który zawiera m.in. ekstrakt z korzenia irysa, drożdży i alg morskich, a także kwas hialuronowy. Krem ma lekką konsystencję, która błyskawicznie się wchłania i długotrwale matuje, a przy tym ogranicza wydzielanie sebum.

Z myślą o cerze tłustej, mieszanej, trądzikowej i ze skłonnością do powstawania zaskórników powstał produkt Farmona Professional – Dermaacne+ matujący krem nawilżający do twarzy, który reguluje pracę gruczołów łojowych, zwęża pory, zmniejsza wydzielanie sebum i redukuje niedoskonałości.

Od czasu do czasu warto również sięgać po specjalistyczne maseczki, np. Nacomi Next Level maska przeciw zaskórnikom, która zawiera kwas salicylowy złuszczający martwe komórki naskórka i regulujący wydzielanie sebum. Wypryski i zmiany zwalcza również witamina B3, a za odżywienie i nawilżenie odpowiadają olejek z pestek winogron i cztery rodzaje kwasu hialuronowego.

Krem na zaskórniki zamknięte

Kwas na zaskórniki zamknięte

Rolą kwasów na zaskórniki zamknięte jest przede wszystkim złuszczanie martwego naskórka, który w nadmiarze może uniemożliwiać wydobywanie się łoju na zewnątrz mieszka włosowego. Usuwanie naskórka powoduje więc, że pory nie są narażone na zapychanie.

Polecanym kwasem na zaskórniki zamknięte jest kwas migdałowy, który znakomicie oczyszcza skórę, ale i dba o prawidłowego złuszczanie naskórka. Jego cząsteczka jest dość duża, co oznacza, że kwas działa jedynie na powierzchni skóry, a to z kolei oznacza większe bezpieczeństwo i małe ryzyko podrażnień i uszkodzeń skóry.

W walce z zaskórnikami sprawdzą się również kwas salicylowy, kwas glikolowy, kwas szikimowy czy kwas azelainowy. Szczególnie popularny jest kwas salicylowy, który działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i grzybobójczo. Kwas azelainowy jest mniej agresywny, delikatnie, ale skutecznie złuszcza skórę i odblokowuje ujścia gruczołów łojowych.


Kosmetyki z kwasami: koniecznie dowiedz się, jak działają. Przeczytaj!


Fenomenalne efekty pielęgnacyjne pozwala osiągnąć preparat Bielenda Professional Exfoliation Face Program, w którym obecny jest kwas salicylowy w 40% stężeniu, a uzupełniają go kwas azelainowy, kwas migdałowy oraz kwas mlekowy.

Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, hamuje rozwój bakterii, odblokowuje pory, złuszcza martwy naskórek i redukuje zaskórniki. Kwas nakłada się na osuszoną skórę twarzy, pozostawia na kilka bądź kilkanaście minut, a następnie stosuje się neutralizator.

 

Domowe sposoby na zaskórniki zamknięte

Zaskórniki zamknięte można starać się również wyeliminować domowymi sposobami, a raczej produktami, które znajdują się niemal w każdym gospodarstwie domowym. Przykładowo, łącząc ze sobą kurkumę i cynamon, można otrzymać pastę na zaskórniki.

Dobre rezultaty przynosi również aplikowanie olejku z drzewa herbacianego czy maści cynkowej w miejscu zmiany. Oczyszczająco działają również rumianek czy cytryna, z których można przyrządzić preparat do przemywania skóry.

Znanym od pokoleń sposobem na zaskórniki jest także maska czy tonik aspirynowy. Pokruszone tabletki aspiryny wystarczy rozpuścić w przygotowanej wodzie i takim roztworem regularnie przemywać skórę w miejscach zmian.

Warto jednak pamiętać, że domowe mieszanki i preparaty winny być jedynie rozwiązaniem doraźnym, gdy na naszej skórze pojawią się pojedyncze zaskórniki. Na co dzień należy natomiast starannie dbać o cerę i jej ogólną kondycję, by do rozwoju nieestetycznych zmian w ogóle nie doszło.


Dowiedz się więcej: Usuwanie wągrów w domu – jak to zrobić?


Głębokie zaskórniki zamknięte – wypowiedz im wojnę

Głębokie zaskórniki zamknięte są trudne w wyeliminowaniu, jednak jeśli nie będą leczone, mogą wywołać stan zapalny. Najważniejszą kwestią jest zatem poznanie przyczyn problemu, a następnie podjęcie działań, które skutecznie zahamują nadmierne wydzielanie łoju.

Najczęstszym powodem głębokich zaskórników są zatkane ujścia gruczołów łojowych i jeśli zmiana kosmetyków oraz staranna pielęgnacja nie pomogą, warto udać się do kosmetologa oraz dermatologa.

Zaskórniki zamknięte na czole, na policzkach i na brodzie

Najczęściej zaskórniki zamknięte pojawiają się na czole, policzkach oraz brodzie, a ich przyczyną jest zwykle brak dbałości o skórę i niewłaściwa pielęgnacja – przede wszystkim pomijanie procesu złuszczania naskórka, niestaranny demakijaż i oczyszczanie twarzy, ale też stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.

Niedoskonałości są rezultatem nadmiaru sebum, co prowadzi także do namnażania się bakterii. W pierwszej kolejności należy więc zadbać o oczyszczenie i detoksykację skóry twarzy za pomocą produktów o właściwościach antybakteryjnych i regulujących produkcję sebum.