ziemista cera

Ziemista cera może być objawem zmian, jakie zachodzą w funkcjonowaniu naszego organizmu. Może również tak wyglądać z powodu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Często zdarza się, że obie te przyczyny wpływają na to, że skóra nabiera ziemistego odcienia. Jak konkretnie wygląda taka cera? Co nam mówi o naszym zdrowiu? Jak się jej pozbyć? Jeżeli rozpoznajesz taki typ cery u siebie, zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jak przywrócić skórze zdrowy koloryt.


Spis treści:

  1. Ziemista cera – co to znaczy?
    1.1. Jak wygląda ziemista cera?
    1.2. Ziemista cera – podkrążone oczy
  2. Ziemista cera – choroby, które widać na twarzy
    2.1. Blada, ziemista cera a czynniki pozamedyczne
  3. Ziemista cera – jak się jej pozbyć? Kompleksowa pielęgnacja
    3.1. Ziemista cera – makijaż na co dzień
  4. Ziemista cera – domowe sposoby na zdrowy koloryt skóry

Polecane produkty:


Ziemista cera – co to znaczy?

właściwości cery ziemistej

Co oznacza ziemista cera? Znaczy to mniej więcej tyle, że przyjmuje ona kolor ziemisty, czyli odcień z pogranicza tonacji ziemi, szarości i brązu. Oznacza również to, że najprawdopodobniej zmaga się z licznymi problemami zdrowotnymi, które zachodzą wewnątrz organizmu. Skóra bowiem oprócz tego, że pełni wiele funkcji, w tym ochronną, jest również organem, po którym bardzo wyraźne i dość szybko widać, że nasze zdrowie szwankuje. Pomijając nawet aspekty zdrowotne, cera jest również bardzo wrażliwa na czynniki środowiskowe. Źle reaguje również na nieodpowiednią pielęgnację – jej nadmiar, niedosyt lub niedopasowanie do jej wymagań.

Gdy widzisz w lustrze podkrążone oczy, a Twoja skóra jest bez życia, niedotleniona, szara, matowa, czyli po prostu ziemista, zastanów się, co może być tego przyczyną? Zanim zaczniesz eksperymentować z pielęgnacją i wprowadzać nowe kosmetyki, zajmij się swoim zdrowiem i sprawdź, czy objawy ziemistości cery nie są przypadkiem sygnałem ostrzegawczym i podpowiedzią, że Twój organizm zmaga się z jakąś chorobą.

Po wykluczeniu wszelkich zdrowotnych przyczyn tego stanu rzeczy (i wprowadzeniu odpowiedniego leczenia), rozpocznij zmiany w swojej rutynie pielęgnacyjnej i wprowadź kosmetyki, które rozświetlą skórę, wyrównają jej koloryt, dodadzą blasku i energii. Aby cera straciła swój ziemisty odcień, trzeba czasu i na nic się zdadzą jednorazowe przygody z maseczkami o działaniu rewitalizującym. Należy zadbać o systematyczność i wprowadzenie regularnych zabiegów złuszczających martwy naskórek, produktów z antyoksydantami i składnikami nawilżającymi oraz nawadniającymi skórę. Przyda się również detoksykacja i natlenienie organizmu, czemu sprzyja aktywność fizyczna i przebywanie na świeżym powietrzu.

Jak wygląda ziemista cera?

Ziemista cera nie wygląda zdrowo. Od tego warto zacząć. Zdrowa skóry ma przeważnie odcień jasnoróżowy, brzoskwiniowy, w przypadku jasnej cery, lub oliwkowy, śniady w przypadku ciemnej cery. Ziemisty odcień skóry jest w szarej, nijakiej tonacji, brązowawy, w kolorze ziemi. Cera jest matowa, pozbawiona naturalnego blasku, witalności i jednolitego kolorytu. Często przyjmuje również siny, brudny odcień. Zmaga się z nadmierną suchością, wypryskami, jest odwodniona. Co ciekawe ziemista cera u mężczyzn występuje rzadziej niż u kobiet, a spowodowane jest to czynnikami biologicznym. Skóra u kobiet jest po prostu cieńsza i to na niej widać więcej zmian.

Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być zaburzenia w funkcjonowaniu poszczególnych organów wewnętrznych, nieodpowiednia dieta i pielęgnacja, używki, brak optymalnego nawodnienia organizmu, stres, zmęczenie, niedostateczna ilość snu.

Co jeszcze wpływa na ziemisty odcień skóry? Na pewno można wymienić kilka czynników, jak głębokość ułożenia naczyń krwionośnych, obniżone parametry hemoglobiny, karotenu i melaniny, zaburzenia metabolizmu organizmu.


Poszukujesz kosmetyków antyoksydacyjnych? Sprawdź, jak działa reserweratrol


Ziemista cera – podkrążone oczy

kobieta ma podkrążone oczy

Podkrążone oczy to jeden z objawów, które świadczą o tym, że jesteśmy zmęczeni i niewyspani. Przyczyną takich zmian są również złe nawyki żywieniowe, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, zbyt intensywne opalanie się. Nie jest to powód do niepokoju, a jedynie do zmiany stylu swojego życia i zadbania o odpowiednią dawkę snu. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu i wprowadzenie do diety sporej dawki antyoksydantów, w postaci warzyw i owoców.

Zdarza się jednak, że podkrążone oczy i ziemista skóra pojawiają się wtedy, gdy dopada nas anemia. Mogą się również wiązać z AZS (atopowe zapalenie skóry), alergią czy zapaleniem spojówek, a wtedy dochodzi również opuchlizna pod oczami. Sińce i cienie pod oczami mogą być również przejawem dolegliwości wątrobowych.

Może to być także jeden z aspektów naszej urody i nie mieć nic wspólnego z naszym zdrowiem, a więc w tym przypadku należy sobie poradzić z takim defektem sposobami pielęgnacyjnymi i makijażowymi. Świetnie sprawdzą się kosmetyki z takimi składnikami, jak:

Na podkrążone oczy skutecznym rozwiązaniem są również zabiegi medycyny estetycznej. Do najczęściej wykorzystywanych w tym przypadku należą: wstrzykiwanie kwasu hialuronowego, mezoterapia igłowa, czy przeszczep własnego tłuszczu.

Ziemista cera – choroby, które widać na twarzy

Ziemista cera może być również objawem chorób różnej etiologii, jak już pisaliśmy wyżej. Jeżeli zauważysz, że od dłuższego czasu Twoja skóra nie wygląda najlepiej, jest bez wyrazu, matowa, szarawa, a nawet zażółcona, może to świadczyć o tym, że w Twoim organizmie zachodzą patologiczne zmiany – począwszy od lekkich odchyleń, aż do poważnych stanów chorobowych. Do najczęściej wymienianych dolegliwości i chorób, którym towarzyszy cera ziemista są:

  • przeziębienia,
  • choroby pasożytnicze,
  • zatrucia pokarmowe,
  • zła morfologia krwi,
  • zaburzenia w pracy nerek,
  • choroby tarczycy,
  • problemy z układem pokarmowym.

Przy czym warto zauważyć, że różnego rodzaju patologiczne zmiany w obszarze tarczycy są najczęstszym powodem medycznym ziemistego koloru skóry. Zmiany w gospodarce hormonalnej ukazują się na twarzy w postaci niezdrowego kolorytu, zmian skórnych czy nadmiernej suchości skóry. Ponadto zauważalne są wahania wagi ciała, osłabienie włosów i paznokci, a także dysfunkcje układu nerwowego, np. niepokój czy otępienie.

W przypadku nieprawidłowego funkcjonowania nerek dochodzi do nagromadzenia toksyn we krwi, które jednoznacznie dają o sobie znać m.in. w ziemistym kolorze skórze. Cera staje się matowa, szara, skóra traci elastyczność, jest szorstka i wiotka.

Szary i niezdrowy odcień skóry może być również związany z wahaniami hormonalnymi, a szczególnie ze spadkiem estrogenów i progesteronu. Te pierwsze hormony są odpowiedzialne za odpowiednie odżywienie skóry, jej jędrność i gęstość, natomiast spadek tego drugiego rodzaju hormonów powoduje nadmierną suchość skóry. Gdy podejrzewasz, że to właśnie zaburzenia w gospodarce hormonalnej mają wpływ na ziemisty odcień skóry, wykonaj badania, ponieważ sama pielęgnacja nie wystarczy w tym przypadku – może pomóc powierzchownie, jednak nie rozwiąże najważniejszego problemu.

Do najlżejszych odchyleń, które mogą pogorszyć stan skóry i zmienić koloryt na szary i ziemisty, są przeziębienia, które skutkują tym, że skórze brakuje nawilżenia i odżywienia, ponieważ cała energia organizmu idzie na walkę z wirusami i bakteriami.

Blada, ziemista cera a czynniki pozamedyczne

Wyeliminowawszy powody zdrowotne, przez które skóra straciła swój blask i zdrowy koloryt, warto zwrócić uwagę na przyczyny takiego stanu rzeczy niezwiązane z jednostkami chorobowymi. Do najczęściej pojawiających się przyczyn bladej, zmęczonej i szarawej skóry należą:

  • niedobór witaminy D, widoczny szczególnie w sezonie jesienno-zimowy,
  • dym papierosowy, nadużywanie alkoholu i narkotyków,
  • zaburzony rytm dobowy,
  • przewlekły brak snu,
  • czynniki środowiskowe, takie jak smog,
  • praca w szkodliwych warunkach i kontakt z toksycznymi substancjami chemicznymi,
  • niebieskie światło monitorów,
  • starzenie się organizmu (po 40. roku życia skóra zaczyna tracić napięcie, kontur twarzy staje się rozmyty, pojawiają się zmarszczki i zmniejsza się gęstość naskórka, dochodzi do utraty wilgoci, spowalnia mikrokrążenie),
  • cechy osobnicze oznaczają, że ziemista cera jest czynnikiem, który dziedziczymy. Choć jest to bardzo rzadkie, występuje w populacji i trudno temu przeciwdziałać.

Ziemista cera – jak się jej pozbyć? Kompleksowa pielęgnacja

pielęgnacja kremem z witaminą C

Jeżeli ziemisty odcień skóry nie wynika z chorób, które należy wykluczyć, możemy pomóc sobie odpowiednio dobraną pielęgnacją i wysokiej jakości kosmetykami. O czym warto pamiętać?

1. Regularne złuszczanie martwych komórek naskórka

Cykl odnowy skóry odbywa się co 28 dni, jednak nie zawsze naturalnie uda się pozbyć martwej warstwy naskórka, dlatego warto raz, dwa razy w tygodniu sięgnąć po peeling enzymatyczny, np. FaceBoom Puder enzymatyczny do oczyszczania twarzy cera odwodniona/wrażliwa (20 g). Delikatnie złuszcza i wygładza skórę. Idealny do cery odwonionej, szorstkiej i pozbawionej blasku.

2. Optymalne nawilżenie skóry

Nawilżenie skóry to jeden z najważniejszych etapów w pielęgnacji. Często ziemista cera jest wynikiem odwodnienia, dlatego należy postawić w pielęgnacji na kremy na dzień i na noc, maseczki do twarzy i sera do twarzy o działaniu nawadniającym i regenerującym osłabioną warstwę hydrolipidową, z takimi składnikami, jak: kwas hialuronowy, ektoina, trehaloza, ceramidy, peptydy.

3. Fotoprotekcja

Należy stosować przez cały rok kremy z filtrem SPF 50, np. Holika Holika Aloe Soothing Essence SPF50+ żel przeciwsłoneczny do twarzy i ciała (100 ml). Promieniowanie słoneczne jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na przyspieszenie procesów starzenia się skóry, przebarwień i podrażnień. Krem marki Holika Holika zbiera bardzo dobre recenzje z uwagi na przyjemną, lekką konsystencję i składniki pielęgnujące skórę, które nawilżają ją i koją.

4. Antyoksydacja

Wprowadź do pielęgnacji kosmetyki z antyoksydantami, takimi jak, np. witamina C, witamina E, oleje roślinne, ekstrakt z miłorzębu japońskiego, zielona herbata, kwas azelainowy, kwas ferulowy, koenzym Q10. To tylko niektóre składniki aktywne, które zwalczają wolne rodniki, zapobiegając tym samym przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ochrona przed stresem oksydacyjnym bezpośrednio wpływa na rozświetlenie i poprawę kolorytu skóry.

⇒ Ziemista cera – krem: Lirene Acid Power rewitalizujący krem wyrównujący koloryt z hydrolatem z grejpfruta (50 ml), który działa rozświetlająco, rewitalizująco i odmładzająco. Zawiera kwasy AHA i PHA, niacynamid, witaminę E i hydrolat z grejpfruta. Krem intensywnie regeneruje naskórek, zmniejsza zmarszczki i stymuluje złuszczanie się skóry. Za sprawą niacynamidu likwiduje przebarwienia i ujednolica koloryt cery. Kwas cytrynowy rozjaśnia skórę, a hydrolat z grejpfruta normuje wydzielanie sebum i oczyszcza pory. Idealny do pielęgnacji skóry, która straciła naturalny blask. Przywraca jej jędrność, nawilżenie i zdrowy wygląd.


Dowiedz się, czym jest fotostarzenie skóry i zacznij stosować ochronę SPF


Ziemista cera – makijaż na co dzień

Makijaż cery, która przybrała niewyraźny, ziemisty i szary odcień, jest blada i zmęczona, nie należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim należy wdrożyć pielęgnację, o której pisaliśmy w poprzednim akapicie, a następnie wybrać kosmetyki do makijażu, które wyrównają koloryt, rozświetlą i rozjaśnią cerę.

Sięgnij po podkłady do twarzy lub kremy BB i starannie je rozprowadź, nie zapominając o szyi. Dobrym wyborem będzie również zaaplikowanie bazy pod podkład w odcieniu różu lub brzoskwini, który nada skórze wypoczęty wygląd. Jeżeli masz cerę suchą lub normalną, skuś się na podkład rozświetlający, który rozpromieni Twoje oblicze, ukryje mankamenty i ujednolici nierówny koloryt. W codziennym makijażu ziemistej cery świetnie sprawdzi się róż do policzków, który zawsze dodaje uroku i lekkości. Jest iluzją rumieńców i dobrze natlenionej skóry. Róż ożywia makijaż i sprawia, że skóra wygląda młodo i promiennie.

Ziemista cera – domowe sposoby na zdrowy koloryt skóry

kobieta ma maseczkę na twarzy i plasterki ogórków na oczach

Jak wiadomo domowe sposoby na poprawę wyglądu skóry są pierwszymi, po które sięgamy, gdy nasza cera przybiera niezdrowy kolor. Na podkrążone oczy, sińce i opuchnięcia sprawdzą się zimne okłady, które obkurczą naczynia krwionośne. Świetnie sprawdzą się domowe maseczki, np. z ogórka czy mleka. Dodatkowo schłodzone w lodówce przyniosą jeszcze więcej korzyści. Jednym z chętniej wykorzystywanych patentów na domowe mikstury odżywiające skórę, jest maseczka z miodu, cytryny i płatków owsianych. Całość należy nałożyć na twarz na ok. 15 minut.
Stworzony do skóry ziemistej jest olej z rokitnika, który zawiera kwasy tłuszczowe omega-7, o których nieczęsto słyszymy. To one są właśnie bardzo ważne w pielęgnacji szarej i pozbawionej energii skóry. Olej z rokitnika aplikujemy na twarz i po upływie 20 minut zmywamy przy pomocy wody z dodatkiem żelu lub pianki do mycia twarzy.

Inną propozycją na piękną i świetlistą cerę jest maseczkę wykonana z brzoskwini i płatków owsianych. Gdy połączymy te dwa składniki, otrzymamy kleistą maź, którą nakładamy na twarz na 20 minut, po upływie których spłukujemy całość letnią wodą. Taką odżywczą mieszankę można wzmocnić również takimi składnikami, jak: olej kokosowy, olej rzepakowy czy olej jojoba, który jest biozgodny z ludzkim sebum.

Oprócz korzystania z dóbr natury warto sięgnąć po naturalne akcesoria, takie jak roller do twarzy czy kamień gua sha. Masaż twarz rollerem lub kamieniem pobudzi skórę do produkcji kolagenu i elastyny, przyspieszy oczyszczanie skóry z toksyn, dotleni i usprawni mikrokrążenie. Regularne stosowanie tych akcesoriów wykonanych z naturalnych kamieni w połączeniu z naturalnym olejem roślinnym pozwoli ujędrnić skórę i wygładzić jej fakturę. Może pomóc również zmniejszyć widoczność zmarszczek i linii mimicznych.

Podsumowując, szary, siny i ziemisty wygląd skóry może być objawem niektórych chorób, które zawsze trzeba najpierw wykluczyć, zanim będziemy szukać innych źródeł takiego wyglądu cery. Aby poprawić kondycję skóry, dodać jej witalności i blasku, należy zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, odpowiednie nawodnienie i sen, a także ograniczyć używki. Stosowanie kosmetyków złuszczających, nawilżających, ochronnych i rozświetlających na pewno przyniesie efekty, trzeba jednak być systematycznym i działać kompleksowo – nie tylko na zewnątrz, ale przede wszystkim od środka.


Polecane produkty: