Chusteczki higieniczne są produktem uniwersalnym pod wieloma względami. Korzystają z nich osoby w różnym wieku, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Mają również wiele zastosowań, choć powstały z myślą o zaspokojeniu potrzeb higienicznych, zwłaszcza podczas przeziębienia czy alergii.
Chusteczki higieniczne są produktem, który można uznać za produkt pierwszej potrzeby. Mają je przy sobie niemal wszyscy, ponieważ są pomocne w wielu różnych sytuacjach. Są jednym z tych artykułów, które są niedoceniane, jednak trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez chusteczek jednorazowych.
Chusteczki higieniczne – poznaj ich historię
Chusteczki higieniczne są wyrobem o kilkudziesięcioletniej tradycji. Wyrób papierowy zastąpił chusteczki bawełniane i stał się ich znakomitą alternatywą. Dziś mało osób zastanawia się nad potrzebą ich posiadania, jednak znajdują się w kieszeniach i torebkach większości osób.
Pojęcie chusteczki do nosa, może obejmować zarówno wersję materiałową, czyli obszyty kawałek płótna, jak i wersję papierową, służącą do higieny twarzy, jednorazowego użytku, która wykonana jest z miękkiego papieru.
Chusteczki były już znane w starożytnym Rzymie – około II wieku przed naszą erą. Chusteczki materiałowe służyły wówczas do ocierania potu z czoła lub też do zasłaniania ust. Były one nieco większych rozmiarów, ale też wykonywane były z dość drogich i dobrej jakości materiałów. Warto wspomnieć, że te same materiałowe chusteczki, w późniejszym czasie były wykorzystywane podczas walk gladiatorów. Za ich pomocą zgromadzona publiczność sygnalizowała dalsze losy zapaśnika – jego ułaskawienie lub śmierć.
Ponownie o chusteczkach zrobiło się głośno w XV wieku, a we Włoszech rozróżniano ich nawet dwa rodzaje: do nosa oraz do twarzy. Przez kolejne stulecia prym wiodły jednak chusteczki materiałowe, które – z uwagi na jakość użytych materiałów – uznawano za dobro luksusowe, zwłaszcza te, które dodatkowo były perfumowane lub też obszywane wymyślnymi koronkami. Przez długi czas pełniły zatem funkcję ozdobną.
Z czasem na popularności zyskały bawełniane chusteczki, które były przeznaczone do wycierania nosa. Wykorzystywali je głównie mężczyźni z wyższych sfer. Przełom XX i XXI wieku przyniósł jednak sporo zmian, a w 1924 roku w Ameryce powstało pierwsze przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji chusteczek higienicznych.
Od tego czasu chusteczki higieniczne zasłynęły na szeroką skalę. Służyły już nie tylko do higieny, ale odkrywano ich kolejne właściwości i możliwości zastosowań, m. in. w demakijażu czy podczas sprzątania. Dziś są produktem pierwszej potrzeby, który zdecydowanie ułatwia wiele codziennych czynności.
Rodzaje chusteczek higienicznych
Chusteczki higieniczne są produktem powszechnie dostępnym, ponieważ na rynku istnieje wielu producentów specjalizujących się w ich produkcji. Różnią się jednak one między sobą strukturą, rodzajem materiału czy chociażby samym opakowaniem, jednak łączy je m. in. bardzo dobra chłonność oraz miękkość materiału.
Chusteczki higieniczne, podobnie do ręczników kuchennych czy papieru toaletowego, powstają z celulozy. Surowiec ten został wykorzystany podczas I wojny światowy do produkcji bandaży. Z uwagi na swoją chłonność stanowił doskonałe zabezpieczenie w opatrywaniu mocno krwawiących ran. Z czasem celulozę zaczęto stosować do produkcji ręczników do twarzy, a także chusteczek do demakijażu.
Z uwagi na liczbę przedsiębiorstw wytwarzających chusteczki higieniczne, różnią się one między sobą. Najzwyklejsze chusteczki bazują na dwóch warstwach, jednak dostępne są także produkty trzy lub czterowarstwowe. Większość z nich posiada również tłoczone wzory, zwykle nawiązujące do logo producenta. W sprzedaży dostępne są również chusteczki higieniczne aromatyzowane – często o zapachu mięty, aloesu czy eukaliptusa.
W paczce chusteczek higienicznych znajduje się zazwyczaj 10 sztuk, jednak oczywiście dostępne są również większe opakowania – zwykle z samoprzylepnym otwarciem, który zabezpiecza produkt przed zabrudzeniami. Produkt sprzedawany jest także w pudełkach – niekiedy ozdobnych, które pełnią dodatkowo funkcję dekoracyjną.
Chusteczki higieniczne: zastosowanie
Chusteczki higieniczne traktowane są dziś jako produkt uniwersalny, jednak przede wszystkim kojarzone są z wyrobem przydatnym w zwalczaniu kataru. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie. Równie często stosowane są w pielęgnacji skóry, a także podczas sprzątania wielu powierzchni w gospodarstwie domowym.
Zastosowanie chusteczek higienicznych jest niemal nieograniczone. Pozwalają oczyścić nos, utrzymać higienę poza domem, czy też wykonać demakijaż. Niezastąpione są również podczas sprzątania, np. przy usuwaniu rozlanej cieczy czy też myciu szklanych powierzchni oraz usunięciu kurzu i pyłu osiadających na meblach.
Są dodatkiem wykorzystywanym każdego dnia, jednak na co dzień nie zastanawiamy się nad ich rola i przydatnością, natomiast gdy dopadnie nas przeziębienie lub grypa, są pierwszym produktem, po który sięgamy.
Chusteczki papierowe, czyli higieniczne, są wyrobem jednorazowego użytku. Są przyjemne w dotyku i miękkie, dzięki czemu nie podrażniają skóry. O ile nie mamy do czynienia z chusteczkami aromatyzowanymi, ich zapach jest neutralny.
Nasza drogeria internetowa oferuje szeroki wybór chusteczek higienicznych wielu uznanych producentów. A również ich ekologiczną odsłonę od firmy The Cheekey Panda wytwarzającej chusteczki z bambusa, które nie zawierają substancji chemicznych, a także barwników, które wykorzystywane są w produkcji chusteczek z makulatury czy celulozy.
Chusteczki bambusowe są więc odpowiednie dla osób z problemami skórnymi, z cerą wrażliwą, a także dla alergików. Produkowane są wyłącznie z traw bambusa, są wolne od chemikaliów odbarwiających, formaldehydu, BPA, chloru oraz zapachu.
Rozbudowaną kategorią są również chusteczki higieniczne dla niemowląt i dzieci, w której znajdują się produkty bardzo delikatne oraz miękkie, nie podrażniające wrażliwej skóry dziecka. Wybierając chusteczki dla swojego malucha, warto dokładnie przeanalizować skład produktów i wykluczyć te, które zawierają barwniki oraz chemiczne dodatki. Specjalnie dla najmłodszych, producenci starają się tworzyć piękne opakowania chusteczek higienicznych, które nierzadko nawiązują do bajkowych motywów.