Ręczniki papierowe to produkty codziennego użytku, które już od wielu lat towarzyszą nam podczas sprzątania, gotowania i wycierania. Są higienicznym zamiennikiem dla licznych ściereczek, szmatek i materiałowych ręczników. Ogromne zapotrzebowanie na tego typu artykuły sprawiło, że na rynku mamy obecnie ogromny wybór tych produktów. Możemy się zdecydować na ręczniki papierowe składane, ręczniki papierowe w rolce, ręczniki papierowe 3-warstwowe, ręczniki papierowe bezpyłowe i kuchenne. Są również dostępne ręczniki papierowe wielokrotnego użytku, które na pewno ucieszą zwolenników ekologicznych rozwiązań.
Ręczniki papierowe – zastosowanie
Ręczniki papierowe są niezastąpione w wielu sytuacjach – gdy coś się rozleje, gdy potrzebujemy wytrzeć dłonie czy blat w kuchni. Sprawdzą się również podczas obróbki mięsa, przy pochłanianiu wilgoci. Mogą służyć również jako zabezpieczenie naczyń podczas przeprowadzki, jako serwetki na rodzinnym pikniku, a nawet można używać ich do ścierania kurzu. Wielu nie wyobraża już sobie mycia okien czy luster bez ręczników papierowych.
Jakie ręczniki papierowe wybrać?
Ręczniki papierowe do podajników to znakomita alternatywa dla suszarek bezdotykowych, które często pojawiają się w biurach, urzędach czy restauracjach. Zwolennicy papierowego osuszania dłoni uważają, że to bezpieczniejsza metoda niż suszenia rąk pod automatyczną suszarką, która źle użytkowana i nieczyszczona może wydmuchiwać bakterie i pozostałe zanieczyszczenia na osobę, która znajduje się w pobliżu.
Ręczniki papierowe składane często wykorzystuje się w biurach, restauracjach czy publicznych toaletach. Są wygodne w użyciu, nie trzeba ich utylizować w specjalny sposób, wystarczy po użyciu wyrzucić do śmietnika. Dostępne są w uniwersalnych rozmiarach, dlatego pasują do większości podajników.
Ponadto ręczniki z papieru już dawno zastąpiły klasyczne ręczniki z materiału w miejscach publicznych. Dzięki nim znacznie zostało ograniczone rozprzestrzenienia się bakterii chorobotwórczych przez osoby wspólnie korzystające z ręczników materiałowych.
Duże rolki gwarantują zapas na dłuższy czas. Są też w lepszej cenie, dlatego warto się na nie decydować podczas zakupów. Na rynku pojawiają się zarówno ręczniki 3-warstwowe, jak i 2-warstwowe, i, podobnie jak w przypadku wyboru papieru toaletowego, kierujemy się własnymi preferencjami. Listki ręczników złożone z trzech warstw są bardziej wytrzymałe i chłonne, niż te, na które składają się jedynie dwie warstwy.
Artykuły higieniczne wysokiej jakości powinny charakteryzować się tym, że nie pozostawiają pyłków na czyszczonej powierzchni. To tak zwane bezpyłowe ręczniki papierowe. Zwinięte w rolce powinny dać się łatwo odrywać, dzięki funkcjonalnej perforacji, która pozwala bez wysiłku odrywać część za częścią. To produkty, które są bezzapachowe, bardzo chłonne, a dodatkowo są przetestowane przez dermatologów i alergologów. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy zostały dopuszczone do kontaktu z żywnością, jeżeli chcemy używać ich w kuchni.
Z czego powstają ręczniki papierowe?
Choć korzystamy z nich codziennie, tak naprawdę niewiele o nich wiemy – ot, kawałki papieru, w które wycieramy ręce. A z czego powstają? W dobie zainteresowania się składem konkretnych produktów i ich wpływu na środowisko naturalne, warto wiedzieć, że te artykuły najczęściej powstają z precyzyjnie wybranej makulatury, która jest biała w ponad 75%.
Podczas kilku procesów chemiczno-technologicznych powstaje papier, który nawija się na ogromne role, następnie po wykonaniu testów jakościowych papier zwija się na mniejsze rolki lub przygotowuje się partię ręczników składanych.
Te artykuły higieniczne mogą być również wykonane z celulozy lub z obu tych materiałów jednocześnie.
Ręczniki papierowe, jak sama nazwa wskazuje, łączą w sobie cechy ręcznika i papieru. Są wytrzymałe, miękkie i bardzo chłonne. Doskonale absorbują wilgoć, nie wymagają prania czy płukania, a po użyciu można je od razu wyrzucić. I tu rodzi się pytanie, gdzie powinny trafić zużyte ręczniki z papieru?
Ręczniki papierowe – gdzie wyrzucać?
Dbając o środowisko naturalne, coraz częściej zastanawiamy się, gdzie wyrzucać konkretne rzeczy z naszego otoczenia. To również zasadne pytanie odnośnie ręczników papierowych. Zużyte powinny trafić do odpadów zmieszanych. Dlaczego nie do pojemnika na odpady papierowe? Odpowiedź jest jasna – zabrudzone ręczniki, tłuste lub mokre mogą po prostu zanieczyścić pozostałe, zgromadzone śmieci papierowe. Okazuje się również, że włókna celulozy wykorzystane przy produkcji tych artykułów, są już tak krótkie, że nie sposób poddać ich recyklingowi. Warto wiedzieć, że w podobny sposób należy segregować zużyty papier toaletowy, chusteczki higieniczne i serwetki jednorazowe.
Historia ręczników z papieru – kilka ciekawostek
Nie ma co do tego wątpliwości, że powstanie ręczników z papieru bezsprzecznie łączy się z wynalezieniem papieru toaletowego, który został wprowadzony do sprzedaży w 1857 roku. Zmiany społeczne i przemysłowe, które w kolejnych latach nabrały rozpędu, przyczyniły się niewątpliwie do poszukiwania rozwiązań, mających na celu ułatwienie życia współczesnemu człowiekowi.
Jak wiele innych przedmiotów, tak również ręczniki papierowe zostały wynalezione przy okazji innych poczynań. Był początek XX wieku. Za pioniera w branży artykułów higienicznych, w tym ręczników z papieru, uznaje się firmę Scott Paper Company z Filadelfii, która zaczęła sprzedawać te ostatnie w 1907 roku. Jednorazowe ręczniki szybko zyskały uznanie odbiorców, ponieważ zapewniały czystość i higienę w szybki i łatwy sposób.
W naszej drogerii znajdziesz szeroki wybór tych produktów. U nas zaopatrzysz swoje gospodarstwo domowe lub biuro w odpowiednie artykuły higieniczne. To produkty wysokiej jakości, które charakteryzują się dużą wytrzymałością i wydajnością. Sprawdzą się w różnych pomieszczeniach i przy różnych czynnościach.