Naturalne szczoteczki do zębów coraz częściej możemy spotkać w łazienkach wielu Polaków. Wykonane są w 100% z naturalnych i ekologicznych materiałów. Czy wiesz, że na świecie wyrzuca się około 28 miliardów plastikowych szczoteczek? Większość z nich zatruwa oceany, lasy i pastwiska, zanieczyszczając środowisko i wodę niezbędną do życia. Co roku w wyniku połknięcia plastiku lub skażenia nim środowiska giną miliony zwierząt. Naturalne kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji to Twój mały wkład w troskę o środowisko naturalne.
Historia szczoteczek do zębów
Już w starożytności dużą wagę przykładano do higieny jamy ustnej. Gałązki drzew, ptasie pióra, wykałaczki, rybie ości, lniane nici przez lata służyły jako „szczoteczki”. Hipokrates, który uważany jest za ojca medycyny podpowiadał, by zęby czyścić specjalnym proszkiem, który składał się z popiołu głowy zająca, myszy lub wełnianej kulki nasączonej miodem. Pierwsza szczoteczka, która z wyglądu przypominała te obecne powstała w 1498 roku w Chinach. Uchwyt był wykonywany z kości lub bambusa, a włosie pozyskiwano z syberyjskich świń (ich futro było bardzo elastyczne, grube i sprężyste) lub wykorzystywano końskie włosie. Masowa produkcja szczoteczki zaczęła się w Anglii w 1780 roku za sprawą Ailliama Addisa. Rączka była wykonana z kości, a włókno mocowano drutem, który przechodził przez wywiercone otwory. Z czasem okazało się, że włosie zwierząt nie sprawdza się (słabo schło i zawierało bakterie) i zdecydowano się wykorzystać nylon. Pierwsza nylonowa szczoteczka powstała w 1938 roku. Wiek XX to prawdziwa „szczoteczkowa rewolucja”. Uchwyty tworzono z plastiku, a włosie z nylonu. Pierwszym, który połączył plastik i nylon i stworzył szczoteczkę, która podobna jest do dzisiejszych był dr Robert Hutson. Dodatkowo zaokrąglił on końce szczoteczki i nazwał je Oral-B. Rok później wymyślono szczoteczkę elektryczną na baterie, która zyskała popularność dopiero w latach 60. Obecnie nowoczesne szczoteczki nie tylko myją zęby, ale także masują dziąsła i czyszczą powierzchnię języka.
Naturalne szczoteczki do zębów – w trosce o naszą planetę
Tradycyjna szczoteczka do zębów rozkłada się nawet do 500 lat. Stomatolodzy sugerują, by szczoteczkę regularnie wymieniać co 2-3 miesiące. Statystyki pokazują, że 7 mld ludzi w ciągu roku zużyje 3-4 szczoteczki. Oznacza to kilkaset milionów ton plastiku rocznie. Szczoteczki plastikowe nie nadają się do recyklingu. Nawet te, które służyły nam kilkanaście lat temu w dalszym ciągu znajdują się gdzieś na świecie jako śmieci. Naturalne szczoteczki do zębów w całości wykonane są z naturalnych składników i już po kilku latach od wyrzucenia ulegają w pełni procesowi biodegradacji. Taka szczoteczka oprócz walorów „eko” wygląda doskonale, a użyte materiały mają bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Jeśli więc wprowadzasz ekologiczne rozwiązania do swojego życia, to oprócz oszczędzania wody, rezygnacji z plastikowych butelek, słomek i wyboru ekologicznych środków transportu, naturalne szczoteczki do zębów wpiszą się w Twój styl życia.
Bambusowe naturalne szczoteczki do zębów – praktyczne i ładne
Mówiąc o naturalnych szczoteczkach pierwsza myśl jaka przychodzi Ci do głowy to pewnie bambus. Produkty bambusowe cieszą się dużą popularnością. Bambusowa szczoteczka jest w pełni ekologiczna i w 100% biodegradowalna. Poręczna rączka i miękkie włosie odpowiednio zadba o zęby i nie podrażni dziąseł. Dlaczego bambus jest tak popularny? Ta roślina rośnie najszybciej na świecie. Produkuje więcej tlenu i redukuje więcej dwutlenku węgla niż drzewa. Plantacje bambusa nie wymagają używania specjalnych pestycydów i innych chemicznych nawozów. Bambus jest materiałem bardzo trwałym, twardym i wytrzymałym. Ciekawostką jest to, że w tej roślinie znajduje się specjalny środek, który jest antybakteryjny. Oznacza to, że taka szczoteczka w naszej jamie ustnej nie tylko pomoże wyczyścić zęby, ale również pomoże zredukować liczbę bakterii. Do najważniejszych zalet bambusowych szczoteczek zaliczamy:
Włosie z naturalnych surowców – wykonane jest często z bio nylonu, które powstaje z oleju rycynowego i nie zawiera szkodliwego oleju mineralnego.
Biodegradacja – na rynku dostępne są bambusowe szczoteczki w naturalnym kolorze lub barwione na różne kolory i są w 100% biodegradowalne. Farby jednak nie zawierają żadnych rozpuszczalników i dodatków syntetycznych.
Nadają charakter Twojej łazience – Naturalne, drewniane elementy wnętrza są bardzo modne. Bambusowa szczoteczka najlepiej wygląda, gdy jest przechowywana w suchym miejscu. Na rynku dostępne są również specjalne bambusowe pojemniki do przechowywania szczoteczki, które odświeżą wygląd Twojej łazienki.
Naturalne szczoteczki do zębów z miswaka
Miswak to najbardziej naturalna szczoteczka do zębów. Pozyskiwana jest z gałązek lub korzenia drzewa o nazwie arak. Gałązka po usunięciu fragmentu kory zamienia się w „pędzelek”, który służy do czyszczenia zębów. Właściwości prozdrowotne tego drzewa sprawiły, że miswak jest od tysięcy lat używany przez Arabów do pielęgnacji zębów, dziąseł i utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Takie naturalne szczoteczki do zębów cieszą się dużą popularnością szczególnie w suchym i gorącym klimacie (Półwysep Arabski, Afryka Północna), ponieważ do ich używania nie potrzeba wody. Gałązkę miswak żuje się, co pomaga wyczyścić zęby i usunąć resztki pokarmu. Dodatkowo w naturalny sposób patyczek pozwala poprawić ukrwienie dziąseł. Włókna miswaka o wiele lepiej docierają do przestrzeni międzyzębowych niż włókna tradycyjnych plastikowych szczoteczek wykonanych z materiałów syntetycznych. Miswak dodatkowo pobudza nasze receptory śliny, która podczas „szczotkowania” zaczyna pełnić rolę płynu do płukania i wypłukuje wszystkie bakterie. Okazuje się, że miswak nie tylko doskonale dba o stan zębów, ale również przyczynia się do poprawy wzroku, pamięci, pomaga w trawieniu, usuwa przebarwienia po kawie, herbacie i nikotynie. Działa antybakteryjnie oraz wybielająco. Prosty skład patyczka sprawia, że miswak jest w 100% naturalny, ekologiczny i w pełni funkcjonalny. Składa się z m.in. krzemionki (działa wybielająco), taniny (koi ból dziąseł), alkaloidów (zabijają bakterie i chronią przed powstawaniem osadu), witaminy C (przyśpiesza regenerację organizmu), jonów fluoru i wapnia (działają mineralizująco i bakteriobójczo).
Jak używać naturalne szczoteczki do zębów z miswaka?
Wbrew pozorom używanie patyczka miswak nie jest trudne. Wystarczy po wyjęciu go z opakowania opłukać pod bieżącą wodą. Następnie należy zdjąć ok. 1,5 cm kory i zmiażdżyć końcówkę zębami. W kolejnym kroku należy namoczyć patyczek w gorącej wodzie, by go zmiękczyć włókna. Rozgryzając, rozgniatając lub rozdzielając końcówkę tworzy się „pędzel”, który będzie pełnił funkcję szczoteczki. Gdy wszystko jest gotowe możesz przystąpić do szczotkowania zębów i dziąseł. Gdy zauważysz, że włókna się zużyły i smak zniknął, odetnij ten fragment patyczka i powtórz wyżej opisane czynności. Szczoteczkę przechowuj w specjalnym opakowaniu i przed użyciem opłucz patyczek. Miswak swoje właściwości utrzymuje przez nawet 14 dni. Po tym czasie zaczyna wysychać.
Jak prawidłowo szczotkować zęby?
Eksperci zaznaczają, że prawidłowe szczotkowanie zębów powinno trwać 2 minuty. 120 sekund to krótki, ale i wystarczający czas, by skutecznie dbać o swoje zęby. Prawidłowe czyszczenie polega na wykonywaniu krótkich, łagodnych pociągnięć szczoteczką (pamiętaj o linii dziąseł, trudno dostępnych tylnych zębach, miejscach gdzie znajdują się plomby, korony i inne uzupełnienia). „Idealne” szczotkowanie to:
czyszczenie zewnętrznych powierzchni górnych i dolnych zębów,
czyszczenie ich wewnętrznych powierzchni,
czyszczenie powierzchni tzw. żujących,
dokładne wyczyszczenie języka.
Od tysiącleci przykładano bardzo dużą wagę do higieny jamy ustnej. Na przykładzie szczoteczki do zębów można śmiało powiedzieć, że historia zatacza koła. Coraz częściej wybieramy naturalne szczoteczki do zębów, by nie tylko w naturalny sposób dbać o zęby, ale również zależy nam na środowisku i redukcji wyrzucanego plastiku. Jeśli więc wprowadzasz w swoje życie ekologiczne rozwiązania pomyśl, by jednym z elementów zmian była naturalna szczoteczka do zębów.