Dezodoranty i antyperspiranty, to produkty, których używamy do zachowania higieny osobistej. Dezodoranty w sprayu odświeżają ciało i dodają energii i pewności siebie na cały dzień. Antyperspiranty natomiast to preparaty, które zmniejszają wydzielanie potu i eliminują nieprzyjemny zapach. Czy wiesz, że te kosmetyki są dostępne w naturalnych wersjach bez aluminium i innych szkodliwych substancji? Sprawdź dlaczego warto wybierać dezodoranty naturalne.
Jak działają dezodoranty i antyperspiranty?
Dezodoranty pomagają maskować nieprzyjemny zapach potu. Zapewnią komfort przez wiele godzin i dodają nam pewności w kontaktach międzyludzkich. Pocenie się to normalna, fizjologiczna funkcja naszego organizmu. Jest naturalny mechanizm termoregulacji, który schładza ciało, gdy zbyt mocno się zgrzało. Człowiek wydziela ok. 2,5 litra potu dziennie. Pocimy się stale – wtedy, gdy chodzimy, biegamy, ale także, kiedy siedzimy lub śpimy. Przy większym wysiłku możemy wypocić nawet 5 litrów potu, dlatego należy koniecznie pamiętać o odpowiednim nawadnianiu swojego organizmu od wewnątrz, czyli o spożywaniu ok. 1,5 litra wody dziennie. Dezodoranty w odróżnieniu od antyperspirantów nie niwelują wydzielania potu. Zapewniają optymalną ochronę przed nadmiernym poceniem się.
Dzięki substancjom bakteriobójczym zawartym w tych kosmetykach świetnie radzą sobie natomiast ze zwalczaniem przykrego zapachu potu. Dezodoranty w sprayu pomagają w natychmiastowym odświeżeniu tych części ciała, które wymagają dawki delikatnego zapachu po całym dniu. W odróżnieniu od antyperspirantów, których używamy punktowo, pod pachami, dezodorantu w sprayu możemy użyć na całą powierzchnię ciała, otaczając je ulubionym zapachem. Nowoczesne dezodoranty nie zostawiają plam na czarnych ubraniach. Chronią również przed powstawaniem żółtych plam na jasnych rzeczach. Dezodoranty naturalne są delikatne i nie podrażniają skóry.
Antyperspiranty to kosmetyki, których zmniejszają wydzielanie potu i zwalczają nieprzyjemny zapachu. Taki środek stosujemy bezpośrednio na pocące się części ciała. W ten sposób maskują nieprzyjemny zapach potu i zapewniają komfort na wiele godzin. Dostępność antyperspirantów sprawia, że bez problemu możemy je zabrać na siłownię, do pracy lub podróż . Występują m.in w kulce, sztyfcie, aerozolu lub chusteczek. Wszystko po to, by w każdym momencie móc skorzystać z natychmiastowego odświeżenia. Naturalne antyperspiranty w swoim składzie nie zawierają chemicznych konserwantów, zapachów i barwników. Najpopularniejszym składnikiem jest ałun – to naturalny górski minerał, który nie ma zapachu i składa się z naturalnie występujących soli potasu i aluminium. Charakteryzuje się działaniem hypoalerigcznym i bakteriobójczym. Dodatkowo hamuje powstawanie bakterii, które to właśnie są w pełni odpowiedzialne za przykry zapach potu. Ciekawostką jest to, że naturalne antyperspiranty na bazie ałunu są dostępne w formie kamienia, sprayu lub sztyftu. Jakiś czas temu o ałunie było bardzo głośno. Ten naturalny kryształ zyskał swoich zwolenników. Z czasem okazało się, że ta naturalna alternatywa dla kosmetyków bez aluminium posiada w swoim składzie siarczany amonowo-glinowe – czyli związki chemiczne, które w składzie zawierają glin.
Dezodoranty naturalne – świeżość bez aluminium
Dezodoranty naturalne stają się coraz bardziej popularne. Uznaje się je za bezpieczne za brak w składzie aluminium. Wiele dezodorantów na rynku zawiera sole aluminium, ftalany, triclosany i parabeny. Jednak to aluminium uznaje się za składnik, który najbardziej negatywnie wpływa na naszą gospodarkę hormonalną. Sole glinu (aluminium) według badaczy źle wpływają na nasze zdrowie. Chlorek glinu, chlorowodorek glinu, siarczan glinu, fenosiarczan glinu są w bardzo dużych stężeniach dodawane do kosmetyków. Warto tutaj przypomnieć, że glin to tzw. pierwiastek balastowy, który gromadzi się w organizmie i może przyczynić się do rozwoju nowotworu. Aluminium uszkadza DNA i prowadzi do mutacji i namnażania się komórek. To właśnie sole aluminium, które znajdują się w dezodorantach mogą być przyczyną raka piersi. Zwiększająca się świadomość klientów sprawia, że coraz częściej wybierają dezodoranty naturalne, które również z powodzeniem zapewniają odpowiedni poziom odświeżenia w każdej sytuacji.
Dezodoranty naturalne i antyperspiranty można kupić w różnych wersjach. Dostępne są produkty w spray, sztyfcie, kulce lub w kremie. Naturalne preparaty podobnie ja ich popularne odpowiedniki hamują rozmnażanie się bakterii na skórze, które odpowiedzialne są za brzydki zapach. Do najpopularniejszych składników naturalnych dezodorantów zaliczamy ałun (naturalny, bezzapachowy minerał górski. Składa się z soli potasu i aluminium, które występują naturalnie w przyrodzie. Składniki te nie wchłaniają się w skórę i na niej pozostają. Jest hipoalergiczny, działa bakteriobójczo i hamuje ich rozwój. Ałun zmniejsza również wydzielanie potu. Dezodoranty naturalne na jego bazie dostępne są w sprayu i sztyfcie. Antyperspiranty mogą również występować w formie kamienia), puder z bambusa (to bezzapachowy proszek, który powstaje z rozkruszonego ekstraktu z wnętrza łodygi bambusa. Bambus Arundinacea rośnie w Indiach. Zawiera krzemionkę, która działa antybakteryjnie), woda kwiatowa BIO (zapewnia efekt czystości i świeżości), substancję pielęgnujące skórę (zaliczamy do nich ekologiczne wyciągi z aloesu i olejki eteryczne, które nadają kosmetykowi niesamowity zapach).
Ałun – to naturalny górski minerał, który nie ma zapachu i składa się z naturalnie występujących soli potasu i aluminium. Charakteryzuje się działaniem hypoalerigcznym i bakteriobójczym. Dodatkowo hamuje powstawanie bakterii, które to właśnie są w pełni odpowiedzialne za przykry zapach potu. Ciekawostką jest to, że naturalne antyperspiranty na bazie ałunu są dostępne w formie kamienia, sprayu lub sztyftu. Jakiś czas temu o ałunie było bardzo głośno. Ten naturalny kryształ zyskał swoich zwolenników. Z czasem okazało się, że ta naturalna alternatywa dla kosmetyków bez aluminium posiada w swoim składzie siarczany amonowo-glinowe – czyli związki chemiczne, które w składzie zawierają glin.
Puder z bambusa – to bezzapachowy proszek, który otrzymuje się z rozdrobnionego ekstraktu z wnętrza łodygi Bambusa Arundinacea rosnącego w Indiach. Puder bogaty jest w krzemionkę i działa antybakteryjnie.
Woda kwiatowa BIO – woda kwiatowa np. z róży lub owoców zapewnia uczucie czystości i świeżości.
Substancje pielęgnacyjne – zaliczamy do tego wyciągi z aloesu, ekstrakty owocowe, olejki eteryczne.
Czym się różnią dezodoranty naturalne od antyperspirantów?
Pot mimo tego, że spełnia w naszym organiźmie bardzo ważną funkcję potrafi stać się dużym problemem. Brzydki zapach i plamy na ubraniu sprawią, że poczujemy się niekomfortowo. Dezodoranty i antyperspiranty szczególnie często wybieramy w ciepłe dni, kiedy nasza potliwość może być wzmożona. Niestety wiele osób myli dezodoranty i antyperspiranty, traktując te kosmetyki jako te same produkty. Dezodoranty i antyperspiranty przede wszystkim różnią się od siebie działaniem. Dezodoranty naturalne maskują działanie potu, a antyperspiranty ograniczają jego wydzielanie. Skład wielu dostępnych dezodorantów opiera się na mieszance składników antybakteryjnych, zapachowych i alkoholu. Antyperspiranty są bardziej "inwazyjne" i utrzymują się na skórze aż do momentu zmycia go ze skóry.
Jakie dezodoranty naturalne wybierać?
Dezodoranty naturalne to propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą postawić na sprawdzone, naturalne rozwiązania i chcą w swoich preparatach uniknąć soli aluminium, parabenów i sztucznych barwników. Kosmetyki, które swój skład opierają na naturalnych wyciągach roślinnych również eliminują bakterie i niwelują przykry zapach.
Jak zrobić dezodoranty naturalne?
Kosmetyki naturalne to w ostatnim czasie prawdziwy pielęgnacyjny hit. Okazuje się, że wiele preparatów można stworzyć na bazie szeroko dostępnych składników. Dezodoranty naturalne można zrobić samemu wykorzystując: 60 gram oleju kokosowego, 30 gram masła shea, 4 łyżki sody oczyszczonej, kilka kropel ulubionych olejków eterycznych. Następnie w kąpieli wodnej rozpuść masło shea i olej kokosowy. Dodaj olejki eteryczne i dokładnie wymieszaj. Uzyskaną masę wstaw do zamrażarki na kilkanaście minut. Wyjmij i zmiksuj masę, a gdy konsystencja będzie kremowa przełóż ją do słoika. Do stworzenia dezodorantu w sprayu potrzeba 100 ml hydrolatu dostępnego zapachu oraz łyżeczkę sody oczyszczonej. Następnie podgrzej wodę, wymieszają z sodą i przelej do buteleczki z atomizerem. Przed użyciem dokładnie wstrząśnij.
Stworzyłeś już dezodoranty naturalne? Czas na antyperspirant. Do antyperspirantu ałunowego w sprayu potrzebujesz ok. 120 ml gorącej wody, łyżeczki ałunu w pudrze/proszku, 20 gram kryształu ałunu oraz ulubione olejki eteryczne. Wszystkie składniki wymieszaj w szklance gorącej wody. Na koniec dodaj olejki eteryczne, a całość przelej do butelki z atomizerem. Stworzenie antyperspirantu w sztyfcie wymaga przygotowania po jednej łyżce masła kakaowego, shea, oliwy, wosku pszczelego i sody oczyszczonej. Dodatkowo przygotuj 2,5 łyżki mąki ziemniaczanej, kapsułki witaminy E oraz ulubionych olejków eterycznych. Do specjalnie przygotowanego słoika włóż masła, oliwę i wosk, a sam słoik umieść na ściereczce z garnku z wodą. Pamiętaj, by woda nie wlała się do słoika. Całość podgrzewaj tak długo aż wszystko się rozpuści. Po zdjęciu z ognia dodaj sodę oczyszczoną i mąkę ziemniaczaną. Mieszaj aż do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji. Na sam koniec, gdy masz pewność, że wszystkie składniki odpowiednio się połączyły dodaj olejki eteryczne i zawartość kapsułki z witaminą E. By uzyskać efekt antyperspirantu w sztyfcie użyj pustego pojemnika po takim kosmetyku w i umieść całość w lodówce, by masa odpowiednio stężała.
Dezodoranty naturalne to kosmetyki, które nie tylko zachwycają swoim składem, ale działają równie dobrze jak te "standardowe". Postaw na świeżość i odświeżenie w każdej sytuacji i poznaj bogatą ofertę kosmetyków.