Kępki rzęs to niezwykle przydatne akcesoria do stylizacji oczu, które zajęły ważne miejsce w świecie makijażu. Bez nich trudno sobie wyobrazić makijaż na specjalną okazję – ślub, wesele, imprezę, czy bal karnawałowy. Jednak nie tylko wyjątkowe okazje sprzyjają doklejaniu kępek, również na co dzień wiele kobiet chętnie z nich korzysta, ponieważ mnogość oferty sprawiła, że można wybierać nie tylko spośród gęstych i długich kępek rzęs, ale również spośród tych, które są delikatnie wywinięte i naturalnie wplatają się pomiędzy nasze własne rzęsy.
Kępki rzęs to niewielka ilość rzęs połączona w jeden wspólny zbiór. Rzęsy w kępkach to doskonała alternatywa dla sztucznych rzęs na pasku, które dają bardziej teatralny efekt stylizacji niż delikatne kępki, których zadaniem jest uzupełnienie prześwitów pomiędzy naturalnymi rzęsami i różnorodne modelowanie kształtu oka. Można optycznie powiększyć oko lub wyciągnąć zewnętrzny kącik, dając wrażenie kociego oka. Kępki pozwalają otworzyć oczy, sprawić, że spojrzenie będzie wyraźniejsze, a oko wypoczęte.
To bardzo lubiane akcesoria nawet przez osoby, które na co dzień lepiej się czują w delikatnym makijażu. Kępki są niewyczuwalne i niewidoczne na pierwszy rzut oka. Zmieniają wygląd oka, owszem, jednak dostrzeże je jedynie osoba, która wie o ich istnieniu, ma doświadczenie lub po prostu bardzo dobry wzrok.
Kępki nie obciążają oczu. Są odpowiednio wyprofilowane i przycięte. Możemy je również dopasować do długości swoich naturalnych rzęs, aby makijaż wyglądał jak najbardziej świeżo i lekko.
Kępki rzęs wykonane są najczęściej z jedwabiu lub z syntetycznego włosia. Mogą być różnej długości od 8, 9, 10, 11, 13 mm. Każdy producent proponuje swoją własną skalę. Do dyspozycji mamy najczęściej kępki rzęs podane na tackach i ułożone równo w rzędach, co niezwykle ułatwia do nich dostęp i pozwala utrzymać porządek, bowiem kępki są wielokrotnego użytku. Należy je odpowiednio czyścić i zachować higienę podczas przechowywania.
Jakie kępki rzęs wybrać?
Możemy spotkać się przeważnie z dwoma rodzajami kępek – węzełkowe i bezwęzełkowe. Rzęsy węzełkowe to akcesoria, które chętnie wybierają osoby dopiero rozpoczynające przygodę z przedłużaniem i zagęszczaniem rzęs. Rzęski są umocowane na węzełku, który pozwala chwycić za niego, aby dobrze przykleić kępki nad linią naturalnych rzęs. Supełek, który splata wszystkie rzęsy w jedną kępkę, jest niewielkich rozmiarów. Choć prawie go nie widać, można go z łatwością zakamuflować mocniej wytuszowanymi rzęsami, ciemniejszymi cieniami do powiek, czy intensywniejszą kreską namalowaną eyelinerem.
Rzęsy bezwęzełkowe, jak sama nazwa wskazuje, nie posiadają węzełka, supełka, który by splatał wszystkie włoskie w jedną kępkę. Są po prostu sklejone w niewidoczny sposób. Będą doskonale nadawały się do dziennego, naturalnego makijażu, ponieważ prezentują się subtelnie, wtapiając się niezauważalnie w linię rzęs. Chętnie sięgają po nie osoby z większym doświadczeniem w stylizacji rzęs, ponieważ mniejsza powierzchnia klejenia nieco komplikuje aplikację i wymaga większych umiejętności i precyzji w klejeniu.
Podczas poszukiwania rzęs w kępkach sprawdzajmy opinie o danym produkcie, szczególnie wtedy, gdy to będzie nasz debiut w samodzielnej stylizacji rzęs. Sięgajmy po akcesoria znanych i cenionych firm, których produkty są wykonane z wysokiej jakości materiałów i posiadają niezbędne atesty. W naszej drogerii internetowej znajdziesz kępki rzęs renomowanych marek, takich jak: Artdeco, Eylure, Donegal.
Gotowe kępki rzęs do metody objętościowej
Gotowe kępki rzęs do metody objętościowej to znakomity sposób na maksymalne zagęszczenie naturalnych rzęs. To szczególnie przydatne, jeżeli nasze rzęski są krótkie i rzadkie. Kępki do metody objętościowej zagęszczają linię rzęs. Oprócz tego unoszą rzęsy, dając w efekcie pięknie otwarte oczy, sprawiające wrażenie większych. Metoda objętościowa to specjalna technika, która pozwala osiągnąć efekt podobny do tego, który możemy otrzymać po doklejeniu sztucznych rzęs na pasku. W tym przypadku jednak jest on znacznie bardziej subtelny i naturalny. Można decydować o tym, które miejsca chcemy mocniej zagęścić i dodać im objętości. W opakowaniu znajdziemy zestaw kępek tej samej długości, gotowych do aplikacji. Rzęsy objętościowe są lekkie i nie obciążają oczu. Nie deformują naturalnych rzęs. Są bardzo komfortowe w noszeniu.
Jak przykleić kępki rzęs?
Aplikacja kępek rzęs wymaga precyzji i cierpliwości. Należy przygotować sobie czyste miejsce, gdzie będziemy wyjmować kępki. To ważne, aby uniknąć kontaktu z kurzem lub innymi pyłkami. Zaopatrzmy się w specjalny klej do aplikacji rzęs oraz w pęsetę. Myjemy ręce i wykonujemy delikatny makijaż oka, wcześniej lekko podkręcając rzęsy zalotką, aby wyglądały podobnie do uroczo wywiniętych kępek rzęs, które będziemy przyklejać. Na końcówkę kępki nakładamy niewielką ilość kleju, a jego nadmiar odciskamy na kasetkę, w której leżą kępki.
Tak przygotowaną kępkę przykładamy lekko nad linię swoich naturalnych rzęs, w miejscu, w którym pragniemy większego zagęszczenia. Przez chwilę dociskamy rzęsy, aby klej zaczął działać. Należy przyklejać kępki naprzemiennie, co oznacza, że kępki powinny się przeplatać z naturalnymi rzęsami, aby efekt był jak najbardziej rzeczywisty i naturalny. Podczas aplikacji należy mieć półotwarte oczy. Aplikowanie kępek możemy wykonać przy pomocy pęsetki lub za pomocą palców. Zaczynamy od środka oka i kierujemy się ku zewnętrznemu kącikowi oka. Jeżeli masz opadającą powiekę, zrezygnuj z klejenia rzęsek w zewnętrznym kąciku, ponieważ opadająca powieka przykryję kępkę i popsuje cały efekt.
Trzymajmy się również zasady symetryczności i umiaru. Lepiej przykleić o jedną kępkę rzęs mniej, niż więcej, bo zawsze po spojrzeniu na siebie z oddali możemy dokleić takową, a odkleić będzie trudniej.
Jak zdjąć kępki rzęs?
Rzęsy w kępkach można nosić wielokrotnie, dlatego podczas ich ściągania należy zadbać o czystość i prawidłowe przechowywanie. Aby zdjąć rzęski, należy przemyć oczy wacikiem nasączonym płynem do demakijażu (najwygodniej dwufazowym) lub profesjonalnym płynem do usuwania sztucznych rzęs. Przed zastosowaniem płynu sprawdź dokładnie, czy możesz go użyć do konkretnego modelu rzęs. W innym razie możesz nieumyślnie uszkodzić kępkę, która już nie będzie nadawała się do ponownego użytku. Przytrzymujemy wacik przez ok. 30 sekund, aby klej się rozpuścił i wtedy z łatwością odklejamy kępkę. Podczas zdejmowania doklejanych akcesoriów nie trzyj oczu.
Po zdjęciu kępek usuń z nich resztki kleju również przy pomocy płynu do demakijażu oczu. Oczyszczone przełóż do kasetki.
Kępki rzęs – jak długo trzymają?
Te akcesoria służą do upiększenia makijażu oczu przez kilkanaście godzin. Nie należy ich dłużej przetrzymać na oczach, a po całym dniu usunąć, wykonując demakijaż. Zbyt długie noszenie rzęs w kępkach może podrażnić oczy i powodować zaczerwienienie spojówek. Postępujmy zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu unikniemy podrażnionych oczu, nieprzyjemnego pieczenia i szczypania. Kępki rzęs choć wielokrotnego użytku, służą do noszenia ich nie dłużej niż przez cały dzień.
Krótka historia z wachlarzem rzęs w tle
Działanie zalotnego trzepotu rzęs doceniały już kobiety w starożytności. Egipcjanki chętnie wykorzystywały do makijażu rzęs specjalną substancję w składzie przypominającą obecny tusz do rzęs. Sztuczne włoski doczepiały sobie również greckie kobiety. Przez wieki, oprócz średniowiecza, kobiety chciały upiększać swoją urodę, szczególnie te z wyższych sfer. Ponętnemu spojrzeniu nie mógł przecież się oprzeć żaden mężczyzna. Długość rzęs była symboliczna – były odzwierciedleniem niewinności i oddania kobiet.
Teatr i później kinematografia odegrały znaczącą rolę w rozwoju kosmetyków i akcesoriów do makijażu. Sztuczne rzęsy, od pierwszych niemych filmów, weszły do stylizacyjnego kanonu postaci granych przez ówczesne kobiece gwiazdy. Po filmie „Nietolerancja” z 1916 roku, każda kobieta chciała mieć takie długie rzęsy, jak bohaterka grana przez Seenę Owen – u niej dosłownie sztuczne rzęsy dotykały policzków. Jednak dopiero pewien Polak wykorzystał swój fach, aby zaistnieć w świecie kina. Mowa o Maksymilianie Faktorze, który pod pseudonimem Max Factor spopularyzował w wizażu stylizację rzęs i ich sztuczny odpowiednik. Wraz z rozwojem kinematografii rósł również rynek kosmetyczny. Nic dziwnego, kobiety chciały chociaż trochę przypominać gwiazdy kina. Marylin Monroe również używała sztucznych rzęs. Która kobieta nie chciałaby wyglądać jak ikona kina lat 50.?
Dobrze wiemy, że pięknie wystylizowane rzęsy są jednym z najważniejszych elementów makijażu. Niestety, nie każdej kobiecie natura dała możliwość cieszenia się długimi, gęstymi i zmysłowymi rzęsami, które wystarczy jedynie pociągnąć mascarą, aby jeszcze stały się zjawiskowe i piękne. Z pomocą przyszły sztuczne rzęsy i kępki rzęs. Czasami doklejenie niewielkich kępek wystarczy, aby ze zwykłego makijażu stworzyć zjawiskowy look.