Podkłady mineralne to doskonała alternatywa dla tradycyjnych fluidów. Naturalne minerały, które stanowią kluczowe składniki w formule podkładów mineralnych, są bezpieczne dla skóry, nawet tej wrażliwej i alergicznej.
Co to jest podkład mineralny? Właściwości i składniki
Cechą charakterystyczną podkładów mineralnych jest ich skład. Opiera się on przede wszystkim na sproszkowanych minerałach występujących w przyrodzie. Najczęściej możemy w ich formułach spotkać: tlenek cynku, tlenek żelaza, dwutlenek tytanu, ultramarynę odpowiedzialną za kolor, czy mikę.
Jednak najważniejszą wartością podkładów mineralnych jest to, że nie zawierają parabenów, silikonów i barwników. Dzięki temu mogą je stosować osoby, które mają cerę wymagającą – alergiczną, trądzikową, a nawet atopową.
Podkład mineralny oprócz swoich właściwości makijażowych – matujących, kryjących i rozświetlających, również pielęgnuje skórę. Reguluje wydzielanie sebum, pomaga leczyć wypryski (dzięki obecność tlenku cynku), nie zapycha porów i pozwala skórze oddychać.
Jakie są rodzaje podkładów mineralnych? Wybierz najlepszy dla siebie
Możemy podzielić podkłady mineralne ze względu na formę i funkcję, jaką pełnią.
• Podkład mineralny sypki – najczęściej występuje w formie sypkiej – lekkiego proszku, który można aplikować zarówno na sucho, jak i na mokro. Sprawdza się w makijażu każdego rodzaju skóry. Daje efekt niezwykle naturalnego makijażu, który nie tylko pełni funkcję upiększającą, ale również pielęgnacyjną.
• Podkład mineralny w płynie – posiada bardziej kryjącą formułę niż ten sypki. Jest lekki, nie zapycha porów, a jego formuła została wzbogacona o naturalne oleje i masła, zapewniające właśnie płynną konsystencję. Dzięki zawartości składników aktywnych podkład mineralny w płynie pozwala nawilżyć i wygładzić skórę.
• Podkład mineralny w pudrze – to podkład w formie prasowanej zamknięty w kompaktowym opakowaniu jest przyjemny w aplikacji i bardzo dobrze rozprowadza się po skórze. Lekka formuła pozwala zatuszować niedoskonałości, jednocześnie nie obciążając skóry i nie powodując efektu maski.
Z uwagi na właściwości, jakie mają poszczególne rodzaje podkładów mineralnych, można wyznaczyć trzy rodzaje najczęściej pojawiających się w portfolio marek produktów mineralnych do makijażu.
• Podkład mineralny matujący przeznaczony do cery tłustej i mieszanej; zawiera tlenek cynku, który działa antybakteryjnie i chroni przed rozwojem stanów zapalnych, ogranicza wydzielanie sebum, sprawiając, że cera jest zdrowa i czysta. Matujące podkłady z minerałami sprawdzą się również w makijażu skóry problematycznej i trądzikowej.
• Podkład mineralny kryjący zapewnia mocniejsze krycie i przede wszystkim pozwala budować stopień krycia niedoskonałości. Wyrównuje koloryt cery, zmniejsza widoczność wyprysków, maskuje przebarwienia i rozszerzone naczynka, dzięki większej zawartości naturalnych pigmentów, które scalając się ze skórą, ujednolicają kolor i wygładzają jej fakturę.
• Podkład mineralny rozświetlający zawdzięcza swoje właściwości obecności miki w składzie, która rozprasza światło i je odbija, optycznie wygładzając cerę i nadając jej subtelny blask. Taki podkład jest idealny do skóry szarej, pozbawionej blasku i witalności, zmęczonej, z oznakami niewyspania.
Jakie podkłady mineralne wybrać?
Podkłady mineralne w kremie dostosowane są do różnych typów skóry. Są również polecane osobom, które zmagają się z trądzikiem. Łatwo się je nakłada na skórę – bardzo dobrze kryją i ujednolicają kolor skóry. Przyjemnie aplikuje się gąbeczką, opuszkami palców i pędzlem w kształcie flat top.
Podkłady mineralne matujące najlepiej sprawdzą się u osób, które mają cerę skłonną do przetłuszczania się w strefie T. Będą też doskonałym wyborem dla osób z widocznym trądzikiem. Antybakteryjny tlenek cynku obecny w składzie produktu skutecznie walczy z wypryskami i zapewnia długotrwały efekt matujący.
Jeżeli zależy Ci na precyzyjnym ukryciu wszelkich niedoskonałości, wybierz podkład mineralny kryjący o dużej zawartości dwutlenku tytanu, który tuszuje przebarwienia, popękane naczynka, czy rozszerzone pory. Oprócz świetnego krycia zapewnia również ochronę przed promieniowaniem słonecznym, ponieważ jest naturalnym filtrem.
Podkłady mineralne doskonale dopasowują się do naturalnego odcienia skóry. Nie zapychają porów i nie powodują efektu maski. Pozostawiają skórę idealnie matową, gładką i miękką.
Annabelle Minerals proponuje rewolucyjną formułę podkładu mineralnego w postaci sypkiego pudru. Podkład mineralny Annabelle Minerals ma wyjątkowo prosty i czysty skład – zawiera tylko cztery naturalne składniki, które pielęgnują skórę i zapewniają jej naturalnie wyglądające krycie:
- tlenek cynku o działaniu antybakteryjnym,
- dwutlenek tytanu, który jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, a dodatkowo zapewnia precyzyjne krycie,
- tlenek żelaza – odpowiedzialny za barwę kosmetyku,
- mikę, która dodaje blasku skórze i sprawia, że wygląda na rozświetloną.
Podkład mineralny Paese Minerals dostępny jest w dwóch wersjach: matującej i rozświetlającej. Poza tym w kolekcji kosmetyków mineralnych znajdują się produkty, które ułatwiają aplikację minerałów i przygotowują cerę w taki sposób, aby podkład się nie zwarzył, a dobrze scalił ze skórą. To m.in. odżywczy olejek mineralny do makijażu, który przygotowuje skórę na sypki podkład mineralny i pędzel do nakładania sypkich podkładów mineralnych.
Mineralne podkłady Paese zawierają jedynie naturalne składniki, w tym: mikę o działaniu odmładzającym i wygładzającym, białą glinkę bogatą w mikroelementy, silicę, czyli krzemionkę o działaniu przeciwłojotokowym, matującym i ściągającym, rozpraszającym światło i optycznie wygładzającym skórę. Produkt posiada ultralekką konsystencję, a jego formuła została wzbogacona o naturalne, olejowe ekstrakty z bursztynu i korzenia różeńca. Formuły kosmetyków są w 100% wegańskie.
W naszej drogerii znajdziesz również podkłady mineralny Ecocera dostępne aż w 18 odcieniach. Lekka formuła idealnie wtapia się w skórę, wyrównując jej koloryt i tuszując niedoskonałości. Produkt nie utlenia się i nie zmienia odcienia przez cały dzień. Idealny do każdego typu cery.
Czym nakładać podkład mineralny?
Podkłady sypkie mają całkowicie naturalny skład, ale warto liczyć się z tym, że przynajmniej na początku, zanim dojdziemy do wprawy, możemy mieć niewielkie problemy z aplikacją sypkiego produktu. Najlepiej jest je nakładać pędzlem kabuki, który dobrze rozprowadza produkt, nie tworzy plam i zacieków. Należy wykonywać spokojne koliste ruchy, aby dobrze wpracować minerały w skórę. Mineralne podkłady płynne można nakładać palcami lub przy pomocy gąbeczki do podkładu.
Jak nakładać podkład mineralny na mokro?
Aplikacja na mokro sprawia, że podkład łatwiej się rozprowadza i lepiej scala się ze skórą. Najwygodniej aplikuje się go przy pomocy pędzla kabuki. Nakładanie minerałów na mokro wymaga odpowiednio przygotowanej cery, która powinna być dobrze nawilżona przy pomocy lekkiego kremu. Nasyp niewielką ilość podkładu na nakrętkę opakowania, a następnie spryskaj produkt mgiełką nawilżającą i dokładnie zamocz w podkładzie pędzel. Zaaplikuj podkład na twarz, zaczynając od centralnej częściej twarzy. Wykonuj spokojne, koliste ruchy, które rozprowadzą wilgotny podkład. Warto pamiętać, że należy podkład bardzo dobrze rozetrzeć i wmasować w skórę. Po nałożeniu minerałów na skórę, gdy makijaż jest już skończony, przyłóż delikatnie chusteczkę higieniczną do skóry twarzy. Dzięki temu trikowi, usuniesz nadmiar wody i utrwalisz podkład.
Dlaczego podkład się warzy?
Do najczęstszych przyczyn tego, że podkłady mineralne źle scalają się ze skórą, jest niewłaściwa pielęgnacja cery. Jeżeli skóra jest sucha, widoczne są suche skórki, zaczerwieniania, to bariera skórna jest zaburzona i należy najpierw o nią zadbać, aby makijaż dobrze się na niej prezentował. Należy wdrożyć intensywne nawilżanie i odżywianie skóry. Gdy cera odzyska optymalny poziom nawilżenia, aplikacja podkładów mineralnych będzie czystą przyjemnością. Minerały lepiej wyglądają na nawilżonej skórze. Produkt wtedy idealnie scala się ze skórą, nie podkreśla porów i zmarszczek. Dobrym wyborem są lekkie kremy i sera nawilżające, które dobrze współpracują z mineralnymi kosmetykami. Zbyt tłusty i ciężki krem na bazie olejów sprawi, że na skórze będzie śliski film, który uniemożliwi idealne wtopienie się minerałów w skórę.
Czy podkłady mineralne zapychają?
Mineralne podkłady nie zapychają porów, ponieważ nie zawierają komedogennych składników. Są wyjątkowo lekkie i dzięki naturalnym minerałom dają naszej skórze wiele wartościowych składników. Zapobiegają powstawaniu niedoskonałości, matują cerę, działają antybakteryjnie, wspomagają proces leczenia się stanów zapalnych.
Mineralne kosmetyki do makijażu nie tylko malują, ale również pielęgnują skórę i chronią ją przed szkodliwym promieniowaniem UV, ponieważ zawierają minerały będące naturalnymi filtrami przeciwsłonecznymi. Odkryj makijaż malowany minerałami.