Pudry, przed wiekami nazywane "cudownymi proszkami", są jednymi z najstarszych kosmetyków, chętnie stosowanymi przez kobiety. W starożytności puder do twarzy był często produkowany z mąki, mielonego ryżu, pokruszonych skorupiaków i pyłu z pereł. Niebywałym sukcesem cieszył się we Francji w XVIII wieku, gdzie bardzo chętnie używano pudrów do maskowania brudu, zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Wówczas przypudrowana, biała twarz wpisywała się w swoisty kanon piękna. Obsypywano nim nie tylko twarz, ale i fryzury, peruki i całe ciało. Oczywiście wszystko zmieniło się w XX wieku, który okazał się przełomowy w kosmetyce. Pudry w kamieniu, sypkie, transparentne, rozświetlające, czy matujące — ich mnogość może przyprawić o zawrót głowy. Puder stał się dostępny dla każdej grupy społecznej i stosowany jest przez kobiety w prawie każdym wieku. Oczywiście obecnie nie służy do maskowania brudu, a do utrwalenia i upiększenia makijażu.
Pudry – rodzaje i właściwości
Pudry do twarzy mogą się różnić konsystencją i przeznaczeniem. Puder służy przede wszystkim do maskowania niedoskonałości skóry. Stąd też kosmetyk ten powinien być wybierany z rozwagą i kompletną wiedzą odnośnie rodzaju cery i karnacji. Nie ma uniwersalnego pudru do twarzy, który sprawdzi się przy każdym rodzaju skóry, w przypadku pudrów mineralnych można je stosować nawet przy cerze wrażliwej.
Jako podstawowy kosmetyk do makijażu możemy wyróżnić kilka rodzajów. Są to pudry prasowane, w kamieniu, pudry mineralne, sypkie oraz organiczne, jak puder ryżowy, czy puder bambusowy. Pudry organiczne nie posiadają w składzie parabenów i talku a w zamian zawierają, np. proteiny jedwabiu, często są hipoalergiczne. Puder prasowany praktycznie nie różni się szczególnie od tego w kamieniu. Ten ostatni ma możliwie twardszą i bardziej gęstą formułę, jest mocniej napigmentowany i często występuje w formie wypiekanej (brązującej).
Puder ma również funkcję utrwalającą i stabilizującą makijaż. Jeśli używasz korektora do twarzy, podkładu, czy bazy pod makijaż, puder utrwali kosmetyki i wygładzi skórę twarzy. Obecnie prawdziwy renesans przechodzi puder sypki, ale półtransparentny lub całkowicie transparentny, który wykorzystywany jest często przy wykończeniu makijażu – stosują go obecnie praktycznie wszyscy wizażyści. Transparentny puder sypki nałożony na podkład matowi skórę oraz przedłuża trwałość makijażu. Tonuje też twarz, aby uniknąć efektu maski. Jaki wybrać puder do twarzy zależy od tego, w jakim celu ma być użyty — czy do utrwalania makijażu, czy do wyrównania kolorytu skóry czy do zmatowienia lub rozjaśnienia cery.
Pudry Wibo cieszą się ogromną popularnością ze względu na dobry stosunek jakości do ceny. Dostępne w kilku kolorach spodobają się osobom, które szukają kosmetyków matujących do makijażu. Produkty Wibo nie tylko utrwalają makijaż i upiększają cerę, ale również działają pielęgnująco, dzięki zawartych w nich składnikach aktywnych, takich jak jedwab, kolagen i witamina E. Kosmetyki Wibo tuszują niedoskonałości, wygładzają cerę i wyrównują jej fakturę. Pozostawiają matowe, aksamitne wykończenie.
Pudry – nieodzowny element makijażu
Puder służy przede wszystkim utrwaleniu makijażu. Przedłuża trwałość podkładu i korektora. Ujednolica koloryt skóry, wyrównuje jej fakturę, niweluje widoczność przebarwień i rozszerzonych porów. Dzięki niemu cera wygląda świeżo, naturalnie i promiennie przez długi czas.
Idealnie sprawdzi się w maskowaniu niewielkich niedoskonałości skórnych. To kosmetyk, który wyrównuje koloryt skóry, a w zależności od zawartych w nim pigmentów i składników aktywnych – daje matowe, rozświetlające lub pudrowe wykończenie makijażu. Puder wygładza cerę, sprawia, że jest jedwabiście miękka i gładka.
Niektóre z nich, na przykład puder bambusowy ma działanie antybakteryjnie – absorbuje nadmiar sebum, nie zapycha porów i daje naturalnie matowe wykończenie makijażu. Polecany dla skóry wrażliwej i trądzikowe. Pudry niezatykające porów? Sprawdź pudry Ecocera – w drogerii horex.pl znajdziesz puder ryżowy, bananowy i właśnie bambusowy. Bananowy doskonale wyrównuje koloryt skóry, redukuje widoczność zaczerwienień, a dodatkowo nawilża i starannie matuje skórę. Świetnie sprawdzi się również do konturowania twarzy i do bakeing'u, dając efekt delikatnie muśniętej słońcem skóry.
Do czego służy puder ryżowy? Jest bardzo drobno zmielony, a jego lekka i transparentna formuła sprawia, że jest niezauważalny na skórze i nie zmienia koloru podkładu. Jego główną rolą jest utrwalenie makijażu, dlatego często obok jego nazwy pojawia się słowo fixer. Najlepiej będzie współpracował z cerą tłustą i mieszaną, ponieważ ma właściwości matujące i pochłaniające nadmiar sebum. Daje 16-godzinne utrwalenie makijażu.
Pudry rozświetlające, jak sama nazwa wskazuje, zajmują się rozświetleniem makijażu. Dodają skórze blasku, sprawiając, że wygląda na wypoczętą. Malutkie drobinki przepięknie odbijają refleksy światła.
Jak nakładać sypki puder i czym nakładać puder w kamieniu?
Pudry sypkie można łatwo dobrać do koloru cery, to bez wątpienia ich najważniejsza cecha. Duże pędzle do makijażu służą do ich nakładania. Możesz wybrać te o włosiu naturalnym lub syntetycznym. Stosując duży pędzel, wykonuj przytykające ruchy przy nakładaniu pudru na skórę twarzy, wówczas puder równomiernie na niej osiądzie. Nabierając puder sypki na pędzel z opakowania, możemy go nałożyć nieco za dużo. Aby pozbyć się nadmiaru z pędzla, warto zastosować trik, ostukując lekko pędzelkiem o przegub dłoni.
Puder w kamieniu nakłada się pędzlem stosowanym do zwykłego pudru lub różu. Można oczywiście stosować gąbki i puszki, ale warto to robić delikatnie i nie nakładać pudru nazbyt wiele, aby nie tworzyć efektu maski. Trzeba też pamiętać, aby taki używany puszek regularnie czyścić, by nie zagnieździły się na nim bakterie.
W drogerii internetowej horex.pl znajdziesz najlepszej jakości kosmetyki do makijażu twarzy, w tym szeroki wybór pudrów do twarzy Wibo, Lovley, L'Oreal, Bourjois, Eveline, Pupa, Artdeco i wielu innych, uznanych marek kosmetycznych. Zapraszamy również do obserwowania naszych social mediów. Regularnie zamieszczamy na naszym kanale na YouTubie tutoriale makijażowe, poradniki, video z bestsellerami kosmetycznymi. Obserwuj nasze działania i dołącz do naszej społeczności.