Plastry opatrunkowe to złoty środek na zadrapania, skaleczenia i inne urazy wymagające często szybkiej pomocy. W domu każda z nas powinna posiadać wodę utlenioną i środki opatrunkowe. Plastry to podstawowy element domowej apteczki. Skutecznie zabezpieczają otarcia, skaleczenia i rany. Najczęściej przyklejamy je na rękach i nogach. Poprawnie przyklejony plaster ma za zadanie ochronić ranę przed zabrudzeniami i bakteriami. W naszej drogerii dostępne są klasyczne plastry, kolorowe plastry dla dzieci z motywami z bajek, opatrunki wodoodporne, antybakteryjne i pooperacyjne. Dostępne są również zestawy plastrów, które różnią się od siebie wielkością i przeznaczeniem. Podpowiadamy jakie plastry opatrunkowe warto wybrać.
Plastry opatrunkowe – przydatne w każdej sytuacji
Plastry opatrunkowe, plastry na odciski, opatrunki, bandaże i inne akcesoria powinny znaleźć się na stanie każdej pani domu. Nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać. Do poważnych skaleczeń może dojść np. podczas prac domowych, gotowania, zabawy lub w trakcie wycieczek turystycznych i wakacji. Warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Tylko odpowiednio dobrany plaster zabezpieczy ranę przed zbyt dużym krwawieniem oraz pomoże w całym procesie gojenia się rany.
Jakie są rodzaje plastrów?
Czy istnieje uniwersalny, idealny na wszystko opatrunek? Nie. Rodzaj plastra i opatrunku należy dobrać konkretnie pod ranę. Plastry różnią się więc od siebie m.in przeznaczeniem, materiałem oraz technologią wykonania itd. Wybierając plaster należy dobrać go do charakteru, głębokości i rozległości rany. Nasza drogeria posiada bardzo szeroki asortyment, gdzie dostępne są m.in plastry w rolce, z opatrunkami, plastry o różnych wielkościach i kształtach, oraz te do samodzielnego przycinania. Pamiętaj, że wiele ran wymaga użycia specjalistycznych plastrów. Do tego grona zaliczamy m.in plastry rozgrzewające, niwelujące ból, opatrunki z nanosrebrem, plastry przyśpieszające gojenie, oddychające i wodoodporne.
Kiedy powstały plastry opatrunkowe?
Plaster opatrunkowy to w skrócie kawałek materiału, pokryty substancją samoprzylepną. Jego twórcą jest Earle Dickinson, który w 1920 roku stworzył plastry. Wszystko przez jego żonę, która bardzo często podczas prac domowych kaleczyła się. Dickinson mógł pozowolić sobie na taki wynalazek, ponieważ być sprzedawcą gazy i taśm chirurgicznych. Opatrunki z gazy były jednak niepraktyczne. Mężczyzna odciął kawałek taśmy chirurgicznej i kawałek taśmy. Gazę przykleił do taśmy i zabezpieczył krynoliną – sztywnym materiałem do wyrobu halek. Firma Johnson & Johnson (tam pracował Dickinson) wprowadziła plastry na rynek, ale ich wymiary 46 x 6 cm nie znalazły uznania wśród klientów. Prawdziwy przełom nastąpił, gdy z plastrów zaczęli korzystać skauci. Docenili produkt i odpowiednio go spopularyzowali. Od 1924 zaczęto produkować plastry w różnych rozmiarach. W 1939 roku na rynku pojawiły się plastry jałowe, a w 1958 zamieniono plastry materiałowe na winylowe. Sukces plastrów doprowadził Dickinsona na stanowisko wiceprezesa firmy. Zmarł on w 1961 roku, gdy firma zarabiała na opatrunkach ok. 30 milionów dolarów rocznie.
Plastry opatrunkowe mogą przydać się w każdej sytuacji. Warto posiadać je w swojej domowej apteczce, a najlepsze środki i akcesoria dostępne są w naszej drogerii.