Codzienna pielęgnacja stóp to nie tylko dokładne mycie, nawilżanie i natłuszczanie skóry stóp, ale przede wszystkim usuwanie zrogowaciałego naskórka. To podstawowy zabieg, o którym nie należy zapominać podczas relaksującej kąpieli. Aby uzyskać gładką i przyjemną w dotyku skórę na piętach, warto sięgnąć po tarkę do stóp, która oprócz tradycyjnego pumeksu, zadba o Twoje stopy, abyś bez wstydu mogła je odsłonić latem, w sandałkach, czy japonkach.
Tarka do pięt, tarka do pedicure, tarka do stóp. To niewielkie narzędzie, które przynosi fantastyczne efekty.
Tarka do pięt, jak sama nazwa wskazuje, służy do usuwania narastającego naskórka, który tworzy nieestetyczne bruzdy i zrogowacenia. Przeważnie wyposażona jest w wygodną rączkę, która pomaga nią operować i ścierać martwy naskórek. Tarka do pięt podobnie jak pumeks ma swoich zwolenników i przeciwników. Warto zatem z umiarem podejść do korzystania z tarki do pięt i zwyczajnie obserwować swoje stopy, jak reagują na ścieranie.
Jaką tarkę do stóp wybrać?
Tarki do pięt są jednostronne lub dwustronne. Mogą być stalowe lub wyposażone w specjalny materiał ścierający. Ścierniwo występuje w różnych stopniach ostrości. Grubsza powierzchnia ścierająca, o niższej gradacji 60, idealnie sprawdza się podczas usuwania zrogowaciałego naskórka. W przypadku drobniejszych ziaren mamy do czynienia z gradacją wyższą 80 lub 100. Tarka z delikatniejszą powierzchnią ścierającą pomaga wygładzić naskórek i spłycić nierówności na podeszwie stóp. Ziarnistość należy dobierać odpowiednio do typu skóry naszych nóg. Tarki do stóp są wodoodporne, występują w wielu kolorach i mają różną długość. Mogą być plastikowe lub drewniane, prostokątne, owalne lub w kształcie stopki. Dzięki ergonomicznej formie dopasowują się do kształtu pięt i są bezbolesne w użyciu. Tarkę do stóp można używać na mokro i na sucho. Zawsze natomiast należy pamiętać, aby po wykonaniu zabiegu ścierania naskórka zastosować krem nawilżający do pięt.
Higiena przede wszystkim, czyli jak czyścić tarkę do pięt?
Pielęgnując stopy w domowym SPA, powinniśmy zadbać o to, aby akcesoria, których używamy, były zawsze czyste i sterylne. Tarkę do stóp należy systematycznie czyścić, najlepiej szczoteczką przeznaczoną tylko do tego celu. Warto również tarkę do pięt przemyć płynem dezynfekującym. To pozwoli nam zmniejszyć ryzyko rozwoju bakterii i grzybów. Tarka do pielęgnacji skóry naszych stóp jest narzędziem osobistym i nie powinno się jej pożyczać.
Co wybrać: pumeks czy tarkę?
Niejedna z nas staje przed tym dylematem. Zarówno pumeks, jak i tarka używane regularnie znakomicie pielęgnują skórę stóp i dbają o to, aby nasze podeszwy były gładkie i pozbawione zrogowaceń. Jeśli cenimy sobie wygodę, z pewnością wybierzemy tarkę do stóp z racji pomocnej rączki, za którą możemy wygodnie chwycić podczas zabiegu usuwania martwego naskórka. Tarka do pięt posiada jeszcze jedną przewagę nad pumeksem: ma dwie powierzchnie ścierające: drobno i gruboziarnistą. Możesz wybrać moc tarcia w zależności od stanu Twoich stóp. Niezależnie, czy zdecydujesz się na pumeks, czy na tarkę, zadbaj o to, aby przechowywać je w suchym miejscu.
W ofercie sklepu horex.pl w kategorii: akcesoria znajdziesz tarki do stóp. Proponujemy tarki do stóp takich marek jak: Top Choice i Donegal, a także kosmetyki pielęgnacyjne marek EO Laboratorie, Bielenda, Floslek, Scholl i wiele innych. Sklep horex.pl to gwarancja dobrej jakości akcesoriów i kosmetyków. U nas otrzymasz darmową dostawę, liczne promocje, obniżki i wysokie bony rabatowe. Zapraszamy na zakupy.
Jak używać tarki do stóp?
Zrogowaciałą i popękaną skórę można usuwać na mokro lub sucho. Ścieranie na sucho może doprowadzić do bolesnych skaleczeń i przetarć. Tarki usuwają martwy naskórek w zależności od gradacji i materiału, z którego tarka jest zrobiona. Grube ziarna na tarce usuwają martwy naskórek i pozwalają oszczędzić czas takiego zabiegu. Mniejsza grubość pozwoli wypolerować i wygładzić skórę. Pamiętaj, że to Ty decydujesz o sile nacisku. W przypadku pilników elektrycznych mocniejsze dociśnięcie do skóry spowoduje zatrzymanie się głowicy ścieralnej. Intensywne ścieranie skóry może doprowadzić do bolesnych zatarć. Obsługa manualna nie jest dużym wysiłkiem, a cały zabieg pilęgnacyjny może trwać od kilku do kilkunastu minut. Pamiętaj, by po każdym użyciu tarki należy ją dokładnie umyć. Możesz to zrobić pod bieżącą wodą lub do mycia użyć specjalnej szczoteczki, która pomaga usunąć resztki naskórka.
Dlaczego skóra na stopach robi się szorstka i zrogowaciała?
Jesień i zima to okres, gdy chowamy stopy w ciepłych butach, które nie zawsze zapewniają odpowiednią wentylację. Zimą na naszych stopach często mogą pojawić się pęknięcia i nieestetyczne zrogowacenia naskórka. Tylko systematyczna pielęgnacja pozwala na utrzymanie stóp w doskonałej kondycji przez cały rok. Co wybrać? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Możemy m.in. wybrać tarki do stóp, pumeksy, pilniki lub pilniki elektryczne. Wszystkie te urządzenia pomagają usunąć zrogowacenia naskórka i zniwelują efekt tzw. popękanych pięt.
Naskórek najczęściej twardnieje na stopach. Jest to mechanizm obronny skóry. Ta naturalna bariera powstaje, gdy nosimy buty bez skarpetek, mamy niepoprawny chód, nosimy za małe lub za duże buty lub wysokie obcasy. Zrogowacenia powstają, gdy skóra na podeszwach stóp staje się wysuszona, szorstka, i chropowata. W miejscach, gdzie skóra narażona jest na uciski i otarcia najczęściej rogowacieje i przybiera żółty kolor. Najczęściej w okolicach pięt i środstopia możemy zauważyć żółtawe i szorstkie fragmenty skóry. Warto wiedzieć, że zrogowacenia nie są żadną poważną chorobą. Brak odpowiedniej pielęgnacji i rezygnacja z usuwania takiego naskórka może być przyczyną bolesnego pękania skóry i infekcji bakteryjnych. Tarki to narzędzia najczęściej wybierane przez kobiety. Ich używanie jest zdecydowanie bardziej wygodniejsze niż pumeks. Tarka zwykle składa się z wygodnej rączki (drewnianej lub plastikowej) oraz powierzchni ścierającej i zwykle składa się z dwóch stron. Po jednej znajduje się warstwa ścieralna składająca się z grubych ziaren. Sprawdza się ona podczas usuwania zbędnego naskórka na stopach. Druga jest delikatniejsza i odpowiada za "wypolerowanie" skóry. Wygładza ją i zapobiega powstaniu efektu poszarpanych pięt.