Antyperspiranty to jedne z najpopularniejszych kosmetyków, które pomagają nam w zachowaniu higieny osobistej. Wiele z nas nie wyobraża sobie codziennej pielęgnacji bez tego środku. Sprawdź jaki produkt wybrać, by w każdej sytuacji czuć się świeżo.
Czym są antyperspiranty?
Mokre plamy na ubraniu, brzydki zapach i ogólny dyskomfort. Za to wszystko może być odpowiedzialny pot, który może stać się źródłem kompleksów u wielu osób narzekających na nadmierne pocenie. W walce z potem główną bronią bywają często antyperspiranty. Tym określeniem nazywamy kosmetyki, których zadaniem jest zmniejszenie wydzielania potu i zwalczanie nieprzyjemnego zapachu ciała. Środek stosujemy bezpośrednio na pocące się części ciała. Dzięki temu maskujemy nieprzyjemny zapach potu i zyskujemy komfort na wiele godzin.
Pamiętajmy jednak, że pot odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Pocenie pełni rolę termoregulacyjną ciała. Bez względu na porę roku organizm utrzymuje tą samą temperaturę. Jeśli temperatura staje się zbyt wysoka, wówczas organizm reaguje wydzielaniem potu, który ma za zadanie je ochłodzić. Obecnie dostępność tych środków sprawia, że bez problemu możemy zabrać taki kosmetyk do torby sportowej, torebki i plecaka. Występują m.in w kulce, sztyfcie, aerozolu lub w postaci chusteczek. Wszystko po to, by w każdym momencie móc skorzystać z natychmiastowego odświeżenia.
Jak działają antyperspiranty?
Zastanawiałaś się dlaczego pot brzydko pachnie? Okazuje się, że ludzki pot nie ma zapachu do czasu, aż nie zostanie on sfermentowany przez bakterie. Funkcją potu jest regulacja temperatury ciała. Gdy skóra straci swoje niskie pH (np. przez umycie skóry mydłem o odczynie zasadowym), staje się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii, które żywią się potem, martwym naskórkiem i komórkami włosów. Za brzydki zapach odpowiada m.in kwas trans-3-metylo-2-heksenowy. Pocenie to naturalny mechanizm termoregulacji ciała. Pot chłodzi ciało, gdy zbyt mocno się zgrzało. Dziennie człowiek wydziela ok 2,5 litra potu. Pocimy się nie tylko, gdy biegamy lub chodzimy. Pocić się możemy także gdy siedzimy lub podczas snu. Osoby, które uprawiają sporty mogą dziennie wydzielić nawet 5 litrów potu. Bez względu na poziom aktywności należy zawsze pamiętać o odpowiednim poziomie nawodnienia.
Zadaniem antyperspirantów jest zatrzymanie lub spowolnienie procesów wydzielania potu poprzez obniżenie wilgotności środowiska, w którym znajdują się bakterie. Swoje działanie oparte jest na zawartości soli glinu. Wchodzą one w interakcję z włóknami keratyny, które znajdują się w przewodach wyprowadzających gruczoły potowe. Sole glinu działają również ściągająco na pory, dzięki czemu dochodzi do redukcji wydzielanego potu.
Antyperspiranty i dezodoranty – czym się różnią?
Dezodoranty swoje działanie opierają na maskowaniu zapachu potu. Ich głównym składnikiem jest często alkohol oraz substancje zapachowe i antybakteryjne. Związki chemiczne w dezodorancie zmniejszają ilość bakterii na skórze i przeciwdziałają rozkładowi potu. Używanie dezodorantu nie ma wpływu na intensywność pocenia, a działanie jest krótkotrwałe i delikatne. Antyperspiranty natomiast w składzie oprócz substancji zapachowych i bakteriobójczych posiadają związki chemiczne, które skutecznie ograniczają pocenie. Sole glinu pod wpływem ciepła i wilgoci regulują intensywność wydzielania potu. Preparat działa tak długo, jak długo pozostaje na skórze.
Przypominamy, że wybór pomiędzy antyperspirantem, a dezodorantem zależy od kilku czynników. Podstawową rzeczą jest określenie tego, czy nasz organizm rzeczywiście wydziela dużo potu. Gdy jest to niewielka ilość wystarczy regularne stosowanie dezodorantów. Zapach możesz dostosować do swoich perfum wybierając podobną nutę lub wybrać dezodorant w wersji bezzapachowej.
Antyperspiranty są z kolei przeznaczone dla osób, które codziennie zmagają się z problemem nadmiernego pocenia. Taki problem to nie tylko nieprzyjemny zapach, ale również dyskomfort podczas spotkań z innymi osobami. Nadmierne wydzielanie potu może mieć związek m.in z upalnymi dniami, wysiłkiem fizycznym lub stresującymi sytuacjami. Jeśli pocisz się często i bardzo intensywnie zastanów się nad wizytą u lekarza. Nadmierne pocenie może być również objawem chorób oraz zaburzeń hormonalnych.
Antyperspiranty – jak ich używać?
Główną zasadą jest, by stosować je jedynie pod pachami, a nie na całe ciało. Okazuje się, że lepiej stosować kosmetyk przed snem niż rano. Dzieje się tak dlatego, że środek przez noc zdąży się wchłonąć. W nocy gruczoły potowe nie działają tak intensywanie jak za dnia. Pamiętaj, by preparat stosować na suchą skórę po około 20-30 minutach po jej umyciu. Do kąpieli stosuj sprawdzone produkty do kąpieli. Im więcej nie znaczy lepiej. Wystarczy dwukrotnie przejechać kosmetykiem pod pachą. Na rynku dostępne są również środki, które nie tylko ograniczają nadmierne pocenie, ale również zawierają składniki łagodzące podrażnienia po goleniu, nawilżające i pielęgnacyjne. Osoby, które mają skórę wrażliwą i skłonną do alergii powinny stosować kosmetyki hipoalergiczne.
To w jakiej formie planujesz kupić kosmetyk do walki z potem zależy już wyłącznie tylko od Ciebie. W naszym sklepie znajdziesz najlepsze produkty, które spełnią Twoje oczekiwania.