Jaki olejek do masażu będzie najlepszy, aby odprężyć ciało i umysł, odnowić siły witalne i rozluźnić mięśnie? Duży wybór sprawia, że możemy czuć się zagubieni w gąszczu propozycji, dlatego postanowiliśmy wybrać 10 najlepszych olejów naturalnych. Z artykułu dowiesz się, jaki wybrać olejek do masażu twarzy i masażu pleców, który olejek do masażu pobudzi zmysły, a który zadziała relaksująco. Poznasz również krótką historię masażu, właściwości olejów i olejków eterycznych, z których można stworzyć wspaniałą mieszankę olejków do masażu całego ciała.
Jaki olejek do masażu wybrać?
Jeżeli zastanawiasz się, jaki olejek do masażu sprawi, że Twoje ciało przejdzie w stan ukojenia, poznaj kosmetyki, które nie tylko ułatwią wykonanie odprężającego masażu całego ciała, ale przede wszystkim zapewnią dogłębną pielęgnację skóry, poprawiając jej nawilżenie i zapewniając miękkość i elastyczność.
Jednak zanim przejdziemy do właściwości olejów do masażu, opowiemy o historii masażu i jego rodzajach.
Kilka faktów z historii masażu
Pierwsze wzmianki o masażu pochodzą z chińskiej księgi „Kong-Fu”, powstałej 3000 lat p.n.e. Masaż w rozumieniu starożytnym był ściśle powiązany z rytuałami i obrzędami kultu religijnego. Miał działanie lecznicze i oczyszczające. Znany był również w Indiach i Grecji, gdzie był praktykowany szczególnie intensywnie przez sportowców. Masowanie ciała zalecał sam Hipokrates, który uznał go za jedną z metod pomocnych w leczeniu niektórych schorzeń.
Ciemne wieki średniowiecza to czas, gdy masaż, jako metoda lecząca ciało dotykiem, uznany był za nieczysty i, podobnie jak wszelkie inne, przyziemne przyjemności i uciechy cielesne, odszedł w niepamięć.
Renesans masażu i uznanie go za oficjalną metodę leczenia zawdzięczamy lekarzowi Ambrożemu Pare, który działał w XVI wieku. Opracował metodę masażu zwaną uciskową. Początek XIX wieku przyniósł szybki rozwój sztuki masażu, którą opracowali szwedzcy lekarze, stąd też jej zwyczajowa nazwa – szwedzka gimnastyka. Wtedy również po raz pierwszy spisano najważniejsze zalecenia dla stosowania masażu.
XX wiek to narodziny szkoły masażu klasycznego, której twórcą był Johan Mezger – uznany lekarz z Amsterdamu. Mówi się o nim jako o wynalazcy masażu naukowego, ponieważ był pionierem w dziedzinie opracowania osobnego systemu technik masażu i omówienia przeciwwskazań do zabiegów. Wyznaczył 3 najważniejsze techniki masażu: głaskanie, rozcieranie i ugniatanie. To właśnie jemu i jego uczniom, w tym Izydorowi Zabłudowskiemu, który podniósł znaczenie masażu do poziomu innych pojęć z zakresu medycyny uniwersyteckiej, zawdzięczamy współczesne pojmowanie masażu jako metody wspomagającej leczenie różnych chorób i urazów.
Masaż klasyczny olejami – zalety
Obecnie obserwujemy powrót do natury w wielu dziedzinach życia i korzystanie z holistycznych technik poprawy kondycji ciała, skóry i umysłu, które czerpią z wielowiekowych tradycji dalekowschodniej medycyny i naturalnej pielęgnacji. Stosowanie olejków do masażu również ma swoją długą historię i pokazuje, jak bardzo potrzebujemy odpoczynku w naturalnym rytmie, bez pośpiechu, w zgodzie z tempem regeneracji naszego ciała.
Masaż klasyczny:
rozluźnia mięśnie,
wycisza nerwy,
rozbudza zmysły, działając aromaterapeutycznie,
pobudza krążenie krwi i chłonki,
wspomaga regenerację skóry,
uelastycznia naskórek,
stymuluje odnowę skóry na poziomie komórkowym,
nawilża, zmiękcza i wygładza skórę.
Czy wiesz, że...
Masaż nie tylko uśmierza ból, pozwala odpocząć i zmniejszyć napięcie mięśniowe. Masowanie ciała pozytywnie wpływa również na poprawę nastroju. Dotyk sprawia, że podnosi się poziom serotoniny i oksytocyny, zwanych hormonami szczęścia i miłości. Kojące właściwości masażu ujawniają się w postaci pełnego relaksu, złagodzenia stanów bólowych, wyciszenia zmysłów. Klasyczny masaż, masaż relaksujący, wspomaga naszą odporność, poprawia ruchomość stawów, zwiększa próg bólowy.
Przeciwwskazaniem do masażu są:
rany,
stany zapalne skóry,
nowotwory,
gorączka.
Masaż w profesjonalnym gabinecie ma wiele korzyści, jednak ten wykonany przez partnera w zaciszu domowym przynosi nie tylko radość z bliskości, ale również rozluźnienie dla spiętych mięśni.
Zastosowanie olejów w pielęgnacji ma wiele aspektów. Dowiedz się, jak za pomocą olejów zadbać o włosy. Przeczytaj artykuł: Olejowanie włosów
Naturalny olejek do masażu – jaki wybrać?
Dobry olej do masażu powinien być naturalny, o odpowiedniej konsystencji, niezbyt lejący, aby mógł starczyć na cały zabieg. Wydajny i dostarczający skórze cennych składników odżywczych. Tworząc swój olejek do masażu, powinniśmy wybierać oleje nierafinowane i zimnotłoczone, dzięki temu zachowają wszelkie właściwości odżywcze.
Kompozycja mieszanki naturalnych olejów to fuzja bazowego i eterycznego olejku. Można oczywiście poprzestać na podstawowym oleju i zastosować go samodzielnie, jednak dodanie kilku kropli olejku eterycznego sprawi, że zwykły masaż stanie się wstępem do aromaterapii. Domowe SPA można wzbogacić później o naturalne świece zapachowe, świece do masażu, patyczki zapachowe i inne.
Zanim zdecydujemy się na konkretny olej do masażu, warto poznać jego właściwości i dobrać go pod kątem swoich potrzeb i efektu, jaki chcemy uzyskać.
Olej jojoba – intensywnie nawilża i zawiera skwalen, naturalnie występujący w warstwie lipidowej skóry, dlatego posiada budowę podobną do ludzkiego sebum i jest biozgodny z naszą skórą. Obfituje w cenne kwasy tłuszczowe i witaminę E. Skutecznie regeneruje podrażnioną warstwę hydrolipidową skóry. Ma właściwości antybakteryjne. Sprawdź Etja olej jojoba naturalny gold bio 50 ml
Olej arganowy – nazywany "płynnym złotem z Maroka", pozyskiwany jest z orzechów drzewa arganii żelaznej. To źródło dobroczynnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto zawiera polifenole, karoteny, które działają antyoksydacyjnie. Olej arganowy działa przeciwstarzeniowo, chroni skórę przed utratą wilgoci, zapewnia jędrność i elastyczność. Sprawdź Mohani Precious Oils olej arganowy 50 ml
Olej ze słodkich migdałów – nasycony witaminami A, B1, B2, B6 i D będzie idealny dla skóry dojrzałej i suchej, ponieważ zapobiega ucieczce wody z naskórka. Doskonale się wchłania, zmiękcza skórę i łagodzi stany zapalne naskórka. Sprawdzi się w pielęgnacji skóry wrażliwej, ponieważ jest bardzo delikatny. Sprawdź Nacomi – olej ze słodkich migdałów (50 ml)
Olej awokado – dogłębnie odżywia skórę i intensywnie ją natłuszcza. Polecany do pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej. Obfituje w witaminy A, B, D, które działają odmładzająco. Posiada również właściwości przeciwzapalne i kojące podrażnienia. Wspomaga leczenie problemów skórnych. Sprawdź Nacomi Avocado Oil – olej awokado (250 ml)
Oliwa z oliwek – bardzo uniwersalna; to źródło witamin A, C, D, E i z grupy B. Zawiera także potas, żelazo i fosfor. Skutecznie chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Zmiękcza ją i hamuje przeznaskórkową utratę wody. Stymuluje regenerację naskórka, działa wygładzająco i łagodząco na podrażnienia.
Olej z pestek moreli – z łatwością się wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu. Zapewnia optymalny poziom nawilżenia. Zawiera kompleks witamin: A, B i E. Sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Sprawdź Etja olej z pestek moreli naturalny 50 ml
Jaki olejek do masażu twarzy?
Dobieramy olejek do typu swojej cery. Bazą olejową do każdego rodzaju skóry będzie na przykład olej jojoba lub olej z pestek winogron. Przy skórze przetłuszczającej się i trądzikowej warto dodać do oleju bazowego kilka kropli olejku z drzewa herbacianego lub sandałowego, które posiadają właściwości normalizujące wydzielanie sebum, antyseptyczne i ułatwiające gojenie się stanów zapalnych.
Cera sucha i podrażniona skorzysta z właściwości oleju awokado z dodatkiem olejku rumiankowego, który łagodzi podrażnienia.
Skóra sucha i dojrzała potrzebuje masażu z użyciem oleju ze słodkich migdałów. Aromat zapewni olejek różany, paczulowy lub sandałowy, które również wspomagają pielęgnację skórę z pierwszymi zmarszczkami.
Na przebarwienia skórne warto wykorzystać w masażu twarzy olejki o działaniu rozjaśniającym i wyrównującym koloryt skóry, takimi jak: olejek cytrynowy, czy lawendowy.
Olejki eteryczne – aromaterapia podczas masażu
Aromaterapia poprawia funkcjonowanie układu oddechowego, wycisza lub rozbudza, działa oczyszczająco, zmniejsza zmęczenie, pomaga się odprężyć. W połączeniu z masażem działa holistycznie na cały organizm. Olejki eteryczne w połączeniu z olejami bazowymi dają doskonałą mieszankę do masażu w zaciszu własnego domu. Każdy z nich charakteryzuje się innym zapachem, a co za tym idzie właściwościami i efektem, jakiego możemy się spodziewać po sesji masażu z użyciem olejków eterycznych. Należy pamiętać, że nie można stosować samego olejku eterycznego na skórę, w nierozcieńczonej postaci, ponieważ grozi to podrażnieniem skóry.
W masażu aromaterapeutycznym najlepiej jest zastosować niezbyt mocno pachnące oleje, które będą podstawą mieszanki, aby nie zakłócały woni olejku zapachowego. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzą się neutralne zapachowo oleje: jojoba, ze słodkich migdałów, olej sojowy, słonecznikowy, awokado, z nasion winogron.
Aromat olejków eterycznych zapewnia doznania zmysłowe, które mogą być pobudzające, odprężające, wyciszające, uśmierzające ból, ułatwiające zasypianie, usprawniające mikrokrążenie. Sprawdź, co działa na Ciebie i jaki zapach lubisz. Oto nasze polecenia:
Olejki pobudzające – olejek pomarańczowy, z mięty pieprzowej, szałwii, eukaliptusowy, goździkowy, z trawy cytrynowej.
Olejki wyciszające – lawendowy, paczuli, neroli, ylang-ylang, melisowy, z bergamotki.
Olejki na ból głowy – rozmarynowy, majerankowy, z drzewa różanego, lawendowy, miętowy.
Olejki na bezsenność – lawendowy, melisowy, różany, rumiankowy.
Olejki na cellulit – z paczuli, kminkowy, grejpfrutowy, geraniowy.
Dobry olejek do masażu – gotowe kosmetyki z naturalnym składem
W 100% naturalna formuła. Znakomity pomysł na wspólne spędzenie czasu podczas zmysłowego masażu, który zbliża i rozpala zmysły. Intensywne nawilżenie zapewnia oliwa z oliwek i olej ze słodkich migdałów. Dzięki zawartości witaminy E naturalny olejek do masażu zyskał działanie odmładzające skórę. Nie zawiera sztucznych barwników i syntetycznych substancji zapachowych. Jest hipoalergiczny, dlatego można go stosować we wrażliwych partiach ciała. Posiada certyfikat Vegan i PETA Crulety Free.
Produkt stworzony do masażu przez słynną markę Kanu Nature, która jest polecana przez masażystów. Olejek o zapachu gardenii tahitańskiej przenosi w egzotyczne zakątki globu i pozwala się odprężyć, zapominając o zewnętrznym świecie. Zapach słońca, lata i rozkosznych doznań. Produkt bazuje na wysokiej jakości olejach roślinnych, które nawilżają i łagodzą podrażnienia. Wegańska formuła zachęca do sięgnięcia po ten produkt również osoby, które nie jedzą mięsa i innych produktów odzwierzęcych.
Lekki i odświeżający zapach soczystego arbuza unosi się na Tobą podczas masażu. Wyobraź to sobie i sięgnij po olejek marki Mohani z wygodnym atomizerem, który idealnie sprawdzi się zarówno jako produkt do nawilżania ciała, jak i do masażu. Orzeźwiający aromat arbuza natychmiast wprowadza w stan relaksu. Odpręża i dodaje pozytywnej energii. Preparat bazuje na oleju ryżowym, który działa antyoksydacyjnie i chroni warstwę hydrolipidową przed podrażnieniami. Olej z awokado regeneruje i uelastycznia naskórek, a olej ze słodkich migdałów delikatnie natłuszcza i wygładza skórę.
Energetyzujący zapach pomarańczy i czekolady rozbudza i rozgrzewa. Olej wskazany w masażu i pielęgnacji skóry suchej i wiotkiej. Nawilża skórę, łagodnie natłuszcza i wycisza wszelkie podrażnienia, sprawiając, że skóra staje się gładka, miękka i odprężona.
Bazuje na trzech olejach: awokado (działa regenerująco, odżywia, wzmacnia i ujędrnia skórę), z pestek winogron (poprawia koloryt skóry), jojoba (chroni przed powstawaniem rozstępów). Produkt zawiera również ekstrakt z korzenia imbiru, który stymuluje mikrokrążenie skórne, rozgrzewając ciało, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu i walkę z cellulitem.
Zastanawiasz się nad tym, jaki olejek do masażu pleców wybrać? Olejki z naszej listy sprawdzą się w masażu relaksacyjnym pleców, ale również nóg, rąk, dłoni i twarzy. To kosmetyki naturalne bez zbędnych składników, mogących wywołać podrażnienia skórne. Starannie zaprojektowane kompozycje olejów bazowych i eterycznych ułatwią masaż bliskiej osoby nawet wtedy, gdy nasze umiejętności są małe.