Codziennie Twoje stopy dźwigają ciężar dnia i niosą Cię do realizacji zamierzonych celów. Może raz na jakiś czas warto im się odwdzięczyć serwując im domowe SPA? Z każdym wykonanym krokiem skóra stopy narażona jest na obciążenia. By uniknąć uszkodzeń organizm zaczyna gromadzić komórki skóry, tworzy mechaniczną ochronę głębszych warstw skóry. Takie działanie sprawia, że skóra na stopach może być o wiele bardziej grubsza niż na innych partiach ciała. Prowadzi to często do powstania zgrubień, pęcherzy i odcisków. Maski do stóp przyniosą Ci ukojenie w sytuacji, gdy nie masz czasu i chęci na odwiedzanie salonu kosmetycznego lub gabinetu podologicznego. W ten sposób stopy staną się gładkie, głęboko nawilżone, a naskórek odzyska elastyczność i jędrność.
Zadaniem kosmetyków do stóp jest zmiękczenie szorstkiej skóry i ich silne nawilżenie. Kremy i maski pomagają przynieść ulgę zmęczonym stopom. W swoim składzie często zawierają mocznik, który chroni skórę przed wysuszeniem oraz nawilża i złuszcza martwy naskórek.
Przed użyciem maski do stóp zrób peeling
Jeśli masz trochę więcej czasu na pielęgnację stóp i chcesz naprawdę dopieścić ich skórę, połóż maskę przeznaczoną specjalnie do zregenerowania naskórka na stopach. Przed zabiegiem wykonaj peeling. Taki zabieg przygotuje skórę do przyjęcia wszystkich aktywnych składników zawartych w masce do stóp. Peeling złuszcza martwy naskórek i przyjemnie wygładza skórę. Na tak przygotowaną skórę nałóż kojącą maskę, która intensywnie odżywi skórę i poprawi kondycję nawet najbardziej zniszczonej i wysuszonej skóry stóp. Zamiast peelingu gruboziarnistego warto spróbować „pumeksu w żelu”. Pumeks otrzymany z wulkanicznej skały błyskawicznie pozbywa się twardej i szorstkiej skóry. Peelingi enzymatyczne są łagodniejsze – delikatniej obchodzą się ze skórą, a zawarte w nich często minerały morskie działają łagodzącą i tonująco na podrażnienia. Bogactwo składników aktywnych zamkniętych w maskach naprawdę działa cuda. Maski do stóp zawierają często: masło shea, jabłko, olejek arganowy, olejek z maruli, czy inca inchi, kokos, kozie mleko, macadamia, które zapewnią optymalne nawilżenie, ultrawygładzenie i dadzą poczucie komfortu idealnie miękkiej skóry przez wiele dni. Dwuetapowe zabiegi na stopy w formie saszetek bez problemu znajdziemy w sklepie, czy w drogerii.
Jak działają maski do stóp w postaci skarpetek?
W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się skarpetki złuszczające, które wypełnione są specjalnym płynem i sprawiają, że taki zabieg bez problemów można wykonać w domu. Na początek warto wyjaśnić dokładnie czym jest złuszczanie. To naturalny mechanizm skóry, który polega na pozbyciu się martwych, zrogowaciałych komórek. Skarpetki i maski w swoim składzie często posiadają kwas glikolowy, mlekowy, salicylowy, które działają keratolitycznie i skutecznie usuwają martwy naskórek i doskonale nawilżają skórę. Kwasy rozpuszczają wiązania między komórkami co prowadzi do bardzo intensywnego złuszczenia. Zastosowanie skarpetek jest bardzo proste. Producenci w opakowaniach oferują skarpetki, które należy najpierw przeciąć wzdłuż perforacji. Następnie należy je założyć na osuszone i umyte stopy. Po odczekaniu czasu, który jest opisany w instrukcji należy zdjąć skarpetki, nadmiar płynu wytrzeć ręcznikiem. Pamiętajmy, że efekty takiego zabiegu mogą się różnić w zależności od kondycji stóp. Proces złuszczania może się zaczynać po kilku dniach. Intensywność jest kwestią indywidualną i zależy od wyjściowego stanu skóry. U niektórych osób naskórek może odchodzić płatami. Jest to jak najbardziej naturalny i bezpieczny proces.
Maski do stóp czy serum – co wybrać?
Serum do stóp działa silniej niż krem do stóp i maski, ponieważ zawiera wyższe stężenie składników aktywnych.
Niewielka ilość wyciśnięta z tubki wystarczy, aby skóra stóp poczuła oczekiwaną ulgę. Serum regeneracyjne, serum na pękające pięty, dogłębnie nawilża stopy, a efekt miękkiej skóry odczuwa się przez długi czas. Serum do stóp jest najbardziej efektywne, jeśli nałożymy go na wcześniej przygotowaną peelingiem skórę. Podobnie jak maski do stóp serum lepiej się wchłonie na dobrze oczyszczoną skórę. Chwila po kąpieli, a Twoje stopy zyskają nowy, zadbany wygląd. W preparatach o formule serum często odnajdziemy takie składniki jak olej arganowy, mocznik w wysokim stężeniu, kwas mlekowy, lanolina, alantoina, d-panthenol – sprawią, że skóra będzie szybko zregenerowana, a odciski i zrogowacenia przy regularnym stosowaniu zaczną ustępować.
Maski do stóp – zrób to sama
Maski koncentrują wszystkie cenne substancje. Wykonanie zabiegu raz w tygodniu sprawi, że stopy staną się gładkie, odżywione i świeże.Wbrew pozorom stworzenie takie maski w domu nie jest trudne. Do wykonania nawilżającej maski do stóp przygotuj 100 g twarogu, 4 łyżki jogurtu naturalnego, 2 łyżki soku z cytryny i odrobina miodu. Całość zmieszaj ze sobą i nałóż na stopy. Pamiętaj, by po zmyciu maski użyć kremu lub balsamu.
Walczysz z problemem pękających pięt? Ugotuj dwa ziemniaki ze skórką. Następnie rozgnieć je i zmieszaj z odrobiną mleka i żółtkiem. Po ostudzeniu nałóż masę na stopy. Natomiast to maski złuszczających przyda się 1/4 szklanki migdałów, 1/4 szklanki płatków owsianych. Wszystko zmieszaj i zmiel w blenderze. Kolejny krok to dodania 3 łyżek maska i 3 łyżek miodu. Takie maski do stóp kompleksowo odżywią skórę na stopach.
Po przygotowaniu domowej maski do stóp nałóż ją na skórę stóp i pozostaw na 15-20 minut. Dla zwiększenia efektu możesz stopy owinąć folią spożywczą, założyć skarpetki. Tak możesz także pójść spać,a całą maskę zmyć dopiero rano. Piękne i odświeżone stopy to nasza wizytówka, która często jest schowana w butach. Zafunduj swoim stopom niesamowity relaks i zastrzyk energii, by w dalszym ciągu móc pewnie kroczyć w realizacji zamierzonych celów.