Opalanie to dla jednych niezwykle przyjemna czynność, bez której nie wyobrażają sobie lata, a dla innych nudne zajęcie, które zabiera tylko cenny czas na zwiedzanie, czy inny rodzaj wakacyjnej aktywności. Pięknie opalona skóra kojarzy się nam z okresem urlopowym, piaszczystą plażą nad morzem lub jeziorem, gdzie możemy sobie pozwolić na długi relaks i wystawić na dobroczynne działanie promieni słonecznych swoje ciało – blade i spragnione słońca po zimie. Czy jednak opalanie zawsze było w cenie? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w modzie była jasna, blada skóra, która była wyznacznikiem przynależności do klasy wyższej. Do początku XX wieku kobiety unikały słońca. Nie wychodziły bez kapelusza, chroniły swoją twarz pod parasolką, a na dłonie nakładały lekkie rękawiczki, żeby ustrzec się przed brzydkimi plamami. Dobry czas dla brązowej opalenizny nadszedł dopiero w 1923 roku, gdy Coco Chanel wróciła z rejsu jachtem do Cannes i pokazała światu swoje pięknie opalone, karmelowe ciało. Warto też pamiętać, że bezpiecznie opalanie się na słońcu to nie tylko zabieg poprawiający wygląd skóry, ale też proces prozdrowotny, który przyczynia się do wytwarzania w naszym organizmie witaminy D, wspierającej układ odpornościowy i wpływającej na poprawę naszego nastroju.
Opalanie – jak osiągnąć wymarzoną opaleniznę?
Czy istnieje idealny sposób na brązową, mahoniową opaleniznę? Czy opalanie jest bezpieczne? Opalenizna to ściemnienie barwy skóry, która powstaje w wyniku naturalnej fizjologicznej reakcji. W tym procesie skóra jest wyeksponowana na działanie promieniowania ultrafioletowego światła słonecznego. Przypominamy, że poddawanie się nadmiernej ekspozycji na słońce, na skórze mogą występować poparzenia słoneczne. Obecnie opalać można się na kilka sposobów. Można m.in skorzystać z opalania natryskowego, opalania sprayem lub wybrać się do solarium. Czy wiesz, że istnieją również tabletki na opalanie? Są to tabletki z beta-karotenem, które nadają skórze delikatny brzoskwiniowy odcień i sprawiają, że nasza skóra szybciej brązowieje w późniejszym kontakcie ze słońcem. Uznaje się, że w Polsce lato trwa 92 dni i niestety nie zawsze pogoda sprzyja opalaniu. Ci, którzy nie zdążą mogą skorzystać z innych sposobów, które pomogą skórze w nabraniu pięknego oliwkowego odcienia.
Opalanie – zdrowe i bezpieczne?
Jak się szybko opalić na brązowo? Jakie są wady i zalety opalania? Opalanie natryskowe, opalanie sprayem, czy opalanie w solarium? A może tabletki na opalanie? W obecnych czasach mamy sporo metod, dzięki którym możemy nadać naszej skórze zdrowy i słoneczny koloryt. Zanim nadejdzie sezon na leżakowanie na słońcu, można brać tabletki z beta-karotenem, które nadadzą skórze delikatny, brzoskwiniowy odcień i przyczynią się szybszego brązowienia skóry w późniejszym kontakcie ze słońcem. W naszej szerokości geograficznej, gdzie pora letnia trwa 92 dni, a nie zdążymy nacieszyć się słońcem i nadrobić zaległości w opaleniźnie, możemy wypróbować inne sposoby na nadanie naszej skórze oliwkowego odcienia. Jedną z bezpieczniejszych metod opalania się jest opalanie natryskowe, ponieważ nie wystawiamy wtedy skóry na promieniowanie UV, chronimy ją przed chorobami skóry i przedwczesnym starzeniem się. Z metody natryskowej dostępnej w wielu gabinetach kosmetycznych mogą korzystać osoby o jasnej karnacji, które nie mogą sobie pozwolić na regularne wizyty w solarium. Opalenizna natryskowa jest bezpieczna również dla kobiet w ciąży, a efekt utrzymuje się nawet przez kilka tygodni. Podobna technika przyciemniania skóry została zastosowana w sprayu do opalania, z tą różnicą, że możesz ten zabieg wykonać samodzielnie w domu. Twoje nogi trudno się opalają, a wybierasz się na duże przyjęcie lub planujesz imprezę w stylu garden party? Z pomocą przyjdzie ci kosmetyk, jakim są rajstopy w sprayu, które błyskawicznie, ale w naturalny sposób nadadzą twoim nogom ciemniejszego odcienia i aksamitnej gładkości.
Kosmetyki do opalania – jakie sposoby są najbezpieczniejsze?
Do bezpiecznych metod opalania zaliczamy np. opalanie natryskowe. W tej metodzie nie narażamy skóry na nadmierne promieniowanie UV, chronimy ją przed chorobami skóry i przedwczesnym starzeniem. Opalanie natryskowe dostępne jest w wielu salonach kosmetycznych i bez obaw z takiego zabiegu mogą skorzystać osoby o jasnej karnacji, które nie mogą korzystać z wizyt na solarium. Z kosmetyków do opalania warto skorzystać też ze sprayu do opalania. Tutaj ten zabieg można wykonać samemu w domu. Popularnością w ostatnim czasie cieszą się rajstopy w sprayu. Sprawdzą się one idealnie, gdy szykuje Ci się impreza w plenerze lub wesele. Rajstopy w sprayu sprawią, że nogi w naturalny sposób nabiorą ciemniejszego odcienia i staną się gładkie.
Kosmetyki do opalania – jak wybrać odpowiedni krem?
Decydując się na krem do opalania należy dobrać go do typu karnacji. Istnieje 5 fototypów karnacji:
Fototyp 1 – zaliczamy do tego osoby z rudymi włosami o bladej cerze, które opalają się na czerwono i doświadczają częstych poparzeń.
Fototyp 2 – są osoby z jasnymi blond włosami o jasnej cerze.
Fototyp 3A – do tego grona zaliczamy osoby z włosami o kolorze złotego blondu i jasnej karnacji.
Fototyp 3B – są to osoby z włosami o kolorze jasnego blondu i karnacji oliwkowej.
Fototyp 4 – osoby z włosami o kolorze ciemnego brązu i karnacji ciemnej.
Fototyp 5 – osoby z czarnymi włosami i karnacji bardzo ciemnej.
Zaliczasz się do fototypu nr 1 lub 2? Stosuj filtry przeciwsłoneczne powyżej 10, 15, 20, a nawet 50+. Dla karnacji fototypu 3A, 3B, należy stosować filtry od 4 do 8. Osoby o ciemnej karnacji powinny również używać odpowiedniego filtra. W tym przypadku sprawdzą się kremy z filtrem 4 lub3.
Kosmetyki do opalania – przygotuj się na opalanie
Opalanie, podobnie jak inne wakacyjne atrakcje wymaga dużego rozsądku i odpowiedniego przygotowania. Każda z nas marzy o powrocie z wakacji z pięknym brązowym odcieniem skóry, zamiast czerwonych poparzeń słonecznych. Przed opalaniem skórę należy odpowiednio przygotować. By Twoja opalenizna wyglądała zdrowo i naturalnie bardzo ważne jest, aby przed każdą kąpielą słoneczną odpowiednie nawilżyć skórę. Doskonale sprawdzą się tutaj balsamy lub mleczka do ciała. Dobrym pomysłem jest również zrobienie peelingu całego ciała, który sprawia, że substancje odżywcze w kosmetykach lepiej się wchłaniają i nawilżają skórę. W ten sposób skóra będzie elastyczna i zabezpieczona przed wysuszeniem i odwodnieniem wywołanym przez promienie słoneczne. Przypominamy, że kremy, mleczka lub olejki lub balsamy z filtrem SPF należy nałożyć 15-20 minut przed "kąpielą słoneczną". Uznaje się, że najlepiej opalać się do godziny 10 lub po godzinie 14. Pamiętaj, by przed promienia UVA, UVB chronić także skórę twarzy ust i oczu. Tutaj z pomocą przyjdą m.in pomadki oraz okulary przeciwsłoneczne.
Zbyt długie przebywanie na słońcu może skutkować nawet poparzeniem. Sprawdzonym i godnym polecenia sposobem są okłady z mleka, maślanki lub jogurtu naturalnego. Wspaniale ochłodzą ciało, ale przede wszystkim nawilżą obolałą skórę. A to bardzo ważne podczas poparzenia. Dobrym rozwiązaniem wydaje się również skorzystanie z kosmetyków pielęgnujących — mleczka, toniki i balsamy, które mają działanie kojące i nawilżające. Najczęściej w ich składzie znajdziemy: pantenol, alantoinę, czy witaminę E. To składniki, które nie tylko zniwelują ból, ale również przyczynią się do rozpoczęcia procesu gojenia się skóry. Dobrym sposobem na lekkie poparzenie słoneczne jest też wejście pod prysznic. Należy jednak zwrócić uwagę, aby woda nie była zbyt zimna, ponieważ po intensywnym opalaniu możemy doznać szoku termicznego. Jeżeli jednak ból jest nie do zniesienia, a przy tym pojawiła się gorączka, a czasem nawet nudności, należy czym prędzej zgłosić się do lekarza.
Moda na opalone ciało rozpoczęła się dopiero w 1923 roku. Wszystko za sprawą Coco Chanel, która po powrocie z rejsu do Cannes, pochwaliła się pięknym, karmelowym odcieniem skóry. Wcześniej wyznacznikiem przynależności do wyższej klasy była blada, jasna skóra. Przez lata piękne opalone ciało na stałe wpisało się w kanon kobiecego piękna. Opalanie stało się nie tylko modną czynnością, ale także prozdrowotnym zabiegiem dla naszej skóry. Nowoczesne kosmetyki do opalania nie tylko pomagają osiągnąć wymarzony odcień skóry, ale także chronią i odżywiają skórę, by mogła lśnić przed długie tygodnie.