Problem łupieżu dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym w wieku. To choroba skóry głowy, która polega na nadmiernym łuszczeniu się zrogowaciałej warstwy naskórka. Objawia się swędzeniem i nieestetycznymi białymi płatkami, które pojawiają się na włosach i obsypują się na ramiona. Co powoduje łupież? Jest co najmniej kilka czynników odpowiedzialnych za tę dolegliwość, m.in.: źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów, które wysuszają skórę głowy, podrażniona skóra, zbyt rzadkie mycie włosów, ale również zmiany hormonalne, stres, choroby, zła dieta. Leczenie łupieżu wymaga regularnego stosowania szamponów przeciwłupieżowych, które zwalczą drożdżaki – najczęstszą przyczynę powstawania łupieżu. Sklep internetowy horex.pl posiada szeroki wybór szamponów przeciwłupieżowych do różnego rodzaju włosów.
Zastanawiasz się, który szampon wybrać?
Dobry szampon przeciwłupieżowy działa wielotorowo. Powinien zapewnić kompleksową kurację skóry głowy dotkniętej łupieżem. Przede wszystkim jego zadaniem jest zwalczyć nawracający problem łupieżu i zminimalizować lub całkowicie wyeliminować swędzenie głowy. W jego składzie mogą się znaleźć takie substancje, jak: cynk, który znajdziesz, np. w szamponie do włosów przeciwłupieżowy dziegieć cynk do Green Pharmacy, czy w preparacie Vis Plantis Betula Alba Care szampon do włosów przeciwłupieżowy. Dziegieć obecny w formułach wielu szamponów zwalczających łupież – Apteczka Babci Agafii szampon przeciwłupieżowy dermatologiczny, Mrs Potters szampon do włosów przeciwłupieżowy dziegciowy. Wyciąg z dziegciu brzozowego to naturalny sposób na wyleczenie łupieżu. Hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu, nie podrażnia skóry i poprawia ogólną kondycję naskórka. Sprawdzoną receptą na pozbycie się dokuczliwego swędzenia głowy, które towarzyszy łupieżowi jest korzystanie z szamponów, zawierających ekstrakty z tymianku i tataraku, np. Joanna Tradycyjna Receptura szampon do włosów przeciwłupieżowy regulujący tymianek i tatarak. Kuracja z użyciem tego szamponu doskonale sprawdzi się w pielęgnacji włosów rozjaśnionych i farbowanych, które borykają się z stale powracającym łupieżem. Szampony wzbogacone o roślinne i ziołowe składniki mają działanie przeciwświądowe, przeciwzapalne i antybakteryjne. Pomagają uporać się z łupieżem, ponieważ sprawnie celują w jego przyczynę – ograniczają rozwój mikroorganizmów.
Koniecznie przeczytaj wpis: Jak wybrać dobry szampon przeciwłupieżowy i wybierz dla siebie ten najskuteczniejszy.
Jak zapobiegać powstawaniu łupieżu?
Podczas walki z łupieżem niezaprzeczalnie najważniejsza jest odpowiednia higiena skóry głowy i włosów. Specjaliści zalecają częste mycie włosów łagodnymi szamponami. Warto również czasowo zrezygnować lub chociaż ograniczyć korzystanie ze środków do stylizacji włosów – pianki, lakieru, pasty, gumy, czy żelu, które mogą przyczyniać się do powstawania łupieżu. Należy również pamiętać o tym, żeby nie suszyć włosów zbyt gorącym powietrzem. Jeżeli mamy tendencję do okresowego pojawiania się łupieży, warto profilaktycznie się zabezpieczyć i stosować kurację przeciwłupieżową. W takich przypadkach z pomocą przyjdą nam kosmetyki dermatologiczne, które należy stosować systematycznie od dwóch do czterech tygodni. Dobrym przykładem takiego specjalistycznego preparatu są szampony marki Floslek z serii ELESTABion S – szampon dermatologiczny łupież suchy łupież pstry, który jest delikatny dla skóry, ponieważ nie zawiera szkodliwych parabenów. Oprócz leczenia łupieżu zapobiega również jego powstawaniu szczególnie u osób, które mają przesuszoną skórę głowy. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, dodatkowo dba o intensywne nawilżenie skóry głowy i włosów. Ponadto hamuje wypadanie włosów, a także reguluje pracę gruczołów łojowych.
Dowiedz się więcej o substancjach przeciwłupieżowych. Sprawdź, jakie właściwości ma pirokton olaminy i szukaj kosmetyków z tym składnikiem!
Jakie są domowe sposoby na radzenie sobie z łupieżem?
Samodzielnie przygotowane napary ziołowe można dołączyć do pielęgnacji włosów szamponami przeciwłupieżowymi. Najprostsze do wykonania są płukanki z dodatkiem olejku herbacianego, który słynie ze swoich właściwości bakteriobójczych. Olejek stosujemy w połączeniu, np. z olejem lnianym. Wystarczy kilka kropli olejku herbacianego zmieszać z niewielką ilością oleju lnianego i tak przygotowaną miksturę wetrzeć w skórę głowy przed umyciem włosów. To skuteczny sposób na pozbycie się łupieżu, który sprawdzi się przede wszystkim u osób, które mają przetłuszczające się włosy, ponieważ olej z lnu reguluje wydzielanie sebum. Łupież w dzisiejszych czasach to problem, który na szczęście nie spędza już snu z powiek. Sprawdzone szampony przeciwłupieżowe i dobre nawyki pielęgnacyjne to skuteczne sposoby na poradzenie sobie z tą dolegliwością.
Nie wiesz, jakie szampony pomogą Ci uporać się z łupieżem? Zobacz, jak działają szampony przeciwłupieżowe i poznaj jakie korzyści dla włosów i skóry głowy przynoszą!