Pieluchy dla dzieci – jednorazowe, wielorazowe czy ekologiczne? Produktów na rynku jest bardzo wiele, ale jakie pieluchy są najlepsze? Czy te dzisiejsze różnią się od tych dostępnych kilkanaście lat temu? Podpowiadamy co można wybrać i kupić w naszej drogerii.
Czasy się zmieniają, tak samo jak pieluchy. Wielu naszych rodziców nie miało wyboru, a na rynku dostępne były tylko pieluchy tetrowe. Wymagały one codziennego prania, gotowania i suszenia. Świat wychowywania dzieci zmienił się w latach dziewięćdziesiątych. To właśnie wtedy pojawiły się jednorazowe pieluchy dla dzieci, które cieszą się popularnością i uznaniem do dziś. Są wygodne, łatwe w założeniu, nie przepuszczają wilgoci i nie są drogie. Niestety podobnie jak w przypadku innych akcesoriów i kosmetyków dla dzieci mogą czasem uczulać i podrażniać. Dodatkowo takie pieluszki nie są ekologiczne i zanieczyszczają środowisko. W ostatnim czasie świadomość ekologiczna rodziców wzrasta. Wybierają oni coraz częściej pieluszki ekologiczne jednorazowe i wielorazowe. W naszej drogerii dostępnych jest wiele rodzajów pieluszek. Podpowiadamy na jakie zwrócić uwagę.
Tradycyjne, jednorazowe pieluchy dla dzieci – co musisz o nich wiedzieć?
Jednorazowe pieluchy, potocznie zwane "pampersami" dostępne są naszej drogerii. Są łatwo dostępne, czyste, łatwo się je zakłada i nie przeciekają. Gdy dziecko zrobi "niespodziankę" po prostu wyrzuca się je do śmieci. Do zalet takiego rozwiązania zaliczamy także możliwość dostosowania modelu pieluszki do rosnącego dziecka, łatwe zakładanie dzięki prostym zapięciom na rzepy, wysoką elastyczność – pieluchy nie są sztywne i nie przeszkadzają dziecku w poruszaniu się. W pierwszych latach życia dziecka koszt pieluszek obejmuje bardzo dużą część budżetu domowego. Rodzice chcą zawsze zapewnić dziecku wszystko to co najlepsze. Markowe pieluchy mogą kosztować dużo. Okazuje się, że te tańsze również sprawdzają się doskonale. Wybierając pieluszki warto sprawdzać koszt za jedną sztukę.
Jednorazowe, ekologiczne pieluchy dla dzieci – czy warto z nich korzystać?
Czy wiesz, że dziecko w trakcie życia zostawia po sobie ok 1.5 tony pieluch. Do rozłożenia takiej sterty potrzeba nawet 500 lat. Ekologiczne pieluszki dla dzieci są wykonane z biodegradowalnych materiałów i pozbawione są szkodliwych substancji. Takie rozwiązanie jest bezpieczne nie tylko dla środowiska, ale również dla dziecka. Z takich pieluszek korzysta się praktycznie tak samo jak w przypadku tych tradycyjnych. Są komfortowe, oddychają i zapewniają dziecku kontakt z materiałami pochodzenia naturalnego. Producenci pieluszek zaznaczają, że są one wykonane np. w 50% z materiałów pochodzących z recyklingu i w całości są biodegradowalne. Oznacza to, że po zużytej pieluszce nie będzie śladu nawet po 90 dniach.
Jakie pieluchy dla dzieci wielorazowe wybrać?
Skład wielorazowych pieluch jest bardzo prosty. Zwykle składają się one z materiałowej pieluchy oraz chłonnego wkładu. Taką pieluchę można z powodzeniem prać w pralce. Uszyte są z materiałów naturalnych i biodegradowalnych. Mogą więc być wykonane z bawełny, bambusa, konopi lub mikrofibry. Zapina się je zwykle na rzepy i chowa w otulaczu. Otulacze są wodoodporne i oddychają. Można do nich wkładać pieluszki formowane lub materiał tetrowy. Producenci prześcigają się w różnych kolorach i nadrukach na otulaczach, sprawiając, że nawet pielucha może być modna:). Na rynku dostępne są też wielorazowe pieluchy jednoczęściowe. Ten system nazywa się All i One i nie potrzeba do nich otulacza i pierze się je w całości w temperaturze 60 stopni. Ciekawostką jest to, że wielorazowe pieluszki nie uczulają i są bezpieczne dla skóry dziecka. Wielorazowe pieluchy możemy podzielić na:
pieluszki AIO – pieluchy kompaktowe. Zakłada się je tak samo jak jednorazowe i wymienia w całości. Pielucha charakteryzuje się bardzo dużą chłonnością i z powodzeniem można ich używać np. podczas spacerów.
pieluszki 2 w 1 – pieluszki z kieszonką charakteryzują się tym, że wkład chłonący należy wsuwać w specjalną kieszeń. Pielucha składa się z dwóch części i wyglądem przypomina tę jednorazową.
pieluszki formowane – wymagają one tzw. otulacza. Zrobione są zwykle z naturalnych materiałów.
pieluszki składane – te również wymagają otulacza. Do ich produkcji używa się najczęściej tetrę lub flanelę. Można je dowolnie składać i modyfikować ich chłonność.
Tetrowe pieluchy dla dzieci wracają do łask
Nasi rodzice pamiętają czasy, gdzie istniały tylko tetrowe pieluchy. Codzienne pranie, gotowanie, drewniane łyżki, suszenie na słońcu i prasowanie. Okazuje się, że tetra wraca do łask. Coraz częściej rodzice wybierają tetrowe pieluszki, które oferują bardzo wiele możliwości. Tetra w codziennej pielęgnacji dziecka sprawdzi się doskonale. Sprawdza się ona m.in w czasie przewijania, mycia, karmienia, do przykrywania, podczas wizyt u lekarza, jako wkład do pieluchy wielorazowej i jako śliniak. Tetrowe pieluchy dla dzieci wykonane są z bawełny i można je prać w bardzo wysokich temperaturach. Można je z powodzeniem wygotować i bez problemów prasować.
Flanelowe pieluchy dla dzieci
Za pieluchami flanelowymi przemawia przede wszystkim cena i dostępność. Flanela staje się bardzo popularna i często znajduje się w niemowlęcej wyprawce. Produkt ten nie tylko przydaje się w pielęgnacji dziecka, ale ma też kilka innych zastosowań. Flanelowe pieluchy dla dzieci są wykonane z bawełny i najczęściej są dostępne w rozmiarze 70x80 cm. Są tanie (kosztują około 3 zł) i dostępne w wielu kolorach. Pielucha tetrowa jest cienka i trochę szorstka, a flanela jest bardziej grubsza. Jest do tego lekka i przewiewna. Wielu rodziców zaznacza, że flanela charakteryzuje się delikatnym, miłym w dotyku meszkiem. Nie powoduje otarć i podrażnień. Przypominamy, że pieluchy powinny posiadać certyfikat bezpieczeństwa – OEKO-TEX Standard 100. Oznacza on, że produkt jest w pełni bezpieczny dla dziecka. Ciekawostką jest to, że flanela podobnie jak tetra ma bardzo szerokie zastosowanie w pielęgnacji i opiece nad dzieckiem. Można używać jej jako ręcznika do wycierania dziecka, poduszkę pod głowę, kocyk lub przytulankę do snu. Na rynku dostępne są także pieluchy flanelowe z ceratką, które sprawdzą się tam, gdzie brakuje przewijaka. Zastanawiasz się jak prać pieluchy flanelowe? Należy je prać w proszkach, które przeznaczone są dla dzieci i alergików. Piorąc w pralce często należy dwa razy włączyć pełny cykl płukania, a temperatura prania powinna wynosić 90 stopni. Pełną chłonność otrzymuje po kilku praniach. Pamiętajmy jednak, że bawełna może się kurczyć.