Feromony to związki zapachowe, które służą do niewerbalnej komunikacji między innymi. Jest to zapach ciała, który informuje o nastawieniu i emocjach. Najczęściej kojarzymy je z wpływem na pożądanie płciowe. Od lat cieszą się one dużą popularnością jako uwodzicielski środek, któremu nie oprze się płeć przeciwna. Czy związki te naprawdę działają i w jakich produktach są dostępne? Podpowiadamy.
Co to są feromony?
Są to lotne związki chemiczne o bardzo złożonej strukturze. Składają się zazwyczaj z jednego dominującego i kilku innych pomocniczych składników. Zapachy te zaliczamy do substancji semiochemicznych, które wykorzystywane są przez zwierzęta i rośliny do przekazywania pewnych informacji i wywołania pewnych reakcji u przedstawicieli tego samego gatunku.
Mówiąc o feromonach trzeba wiedzieć, że to właśnie zwierzęta i rośliny wykorzystują pewne zapachy do celów obronnych, oznaczania terytorium oraz łączenia się w pary. Zapachy te są bardzo trudne do wychwycenia i występują zwykle w bardzo niewielkich stężeniach. Naukowcy mówią o tym, że feromonami posługuje się ponad 1500 gatunków zwierząt. Znaczenie zapachów w świecie roślin i zwierząt możemy uznać za zbadanie, lecz w przypadku ludzi cały czas pojawiają się nowe teorie dotyczące tego jak zapach jednej osoby może wpływać na drugą.
Historia feromonów
Nazwa pochodzi z języka greckiego i w wolnym tłumaczeniu oznaczają "nośnik pożądania". "Ferein" znaczy nieść, a "horme" oznacza pożądanie. Określenie to powstało dopiero w 1959 roku przez Petera Karlsona i Martina Lutschera.
Pierwsze badania nad feromonami przeprowadzono w 1971 roku przez dr Marthę McClintock. Wykazano, że u kobiet, które mieszkają i przebywają razem, następuje wyrównanie cykli menstruacyjnych. Badania pokazały również, że kobiety podczas owulacji ubierają się bardzo odważnie i w tym czasie chętniej wychodzą do klubów. Udowodniono również, że właśnie w tym czasie kobiety są bardziej podatne na działanie feromonów. Zapach kojarzy się im często z silnymi i pewnymi siebie mężczyznami. Warto jednak pamiętać, że wszystko to odbywa się na poziomie podświadomym. Osoby nie wiedzą, że w danym momencie znajdują się pod wpływem substancji wydzielanych przez innych.
Wpływ na emocje i pożądanie u człowieka od lat interesował naukowców. Za pożądanie i atrakcyjność fizyczność dzięki zapachowi odpowiada narząd lemieszowo-nosowy (VNO od ang. vomeronasal organ). Istnienie tego narządu odkrył holenderski lekarz Frederick Ruysch w roku 1703 lub 1724. Do dzisiaj trwają badania na temat występowania narządu lemieszowo-nosowego u ludzi. Okazało się, że u niektórych ludzi występuje, a u innych nie. Do takich wniosków doszli naukowcy w 1985 roku na Cardiff University, którzy wykonali badania na...ludzkich zwłokach. Tylko u 37% przebadanych ciał wykryto VNO.
Czy feromony działają?
Mówiąc o feromonach ludzkich, to najczęściej mówi się o nich w związku z kontaktami seksualnymi. Często nazywamy je "eliksirem miłości" i afrodyzjakami. Ludzie wykazują wiele niewerbalnych zachowań, które wysyłają różnego rodzaju komunikaty. To właśnie feromony mogą być źródłem informacji o stanie seksualnym, poziomie podniecenia, dojrzałości, gotowości do reprodukcji, pokrewieństwie, stanie zdrowia, dominacji i zdolności do wszelkiego konkurowania.
Wysyłane sygnały chemiczne wpływają na nasze relacje społeczno-seksualne. Komunikowanie się z pomocą zapachu bazuje na przetwarzaniu informacji w strukturach korowych i podprogowych mózgu, lecz bez jakiejkolwiek świadomej oceny. To właśnie te niewerbalne sygnały są wyrazicielami genetycznej selekcji. Ma znaczenie dla ewolucji człowieka. Sygnały te wywołują modyfikacje neuronalne, hormonalne, fizjologiczne i behawioralne. Oznacza to, że te nie do wychwycenia zapachy mają duże znaczenie w ludzkim doborze płciowym.
Ciekawostką jest to, że za najważniejsze źródło feromonów u ludzi uważa się gruczoły pod pachami. Wszystko dzięki temu, że ta powierzchnia rozprzestrzeniania się zapachu jest ciepła, co oznacza, że uwalniane związki szybko przechodzą w stan lotny. Naukowcy zaznaczają również, że gruczoły wydzielające afrodyzjak znajdują się na wysokości nosa w momencie, gdy dwie osoby się ze sobą bezpośrednio komunikują lub np. kobieta leży mężczyźnie na torsie i znajduje się bliżej jego pachy.
Feromony a seks i emocje
W przypadku człowieka zapach ten aktywuje podwzgórze, które ma kluczowe znaczenie w uwalnianiu hormonów płciowych, podnieceniu seksualnemu i zachowaniach rozrodczych. Uznaje się, że to właśnie feromony mają wpływ na nasze zachowania seksualne.
Wpływ tych związków na nasze emocje i zachowanie drugiej osoby jest podświadome. Eksperymenty wykazały, że np. zapach kojarzony z zapachem kobiety powoduje wydzielanie hormonu luteinizującego, który u mężczyzn ma wpływ na funkcjonowanie komórek śródmiąższowych jąder. Ciekawe jest to, że hormon ten może się wydzielać nawet wtedy, gdy brak tego zapachu. Oznacza to, że bodźce węchowe mogą aktywować u panów oś przysadka – gonady, która naśladuje obecność kobiety. Uznaje się, że to hormon luteinizujący jest bardzo istotny w zachowaniach seksualnych a zmysłem węchu.
Jak pachną feromony?
Feromony to nie perfumy. Zapach perfum wynika z unikalnej kompozycji wielu składników (kwiatowych, owocowych, drzewnych, zwierzęcych), które są świadomie przez nas wyczuwalne. Każdy z nas jest w stanie opisać zapach i często wskazać dominujący aromat. Perfumy są wyczuwalne przez wszystkich bez względu na płeć.
Feromony nie pachną w dokładnym znaczeniu tego słowa. Ich często "uwodzicielska moc" nie wynika z samego zapachu. Feromony są odbierane przez narząd nosowo-lemieszowy. Oznacza to, że działają one podświadomie. Woń feromonów nie jest wyczuwalna, ale dociera ona do mózgu i uruchamia pewne bodźce i reakcje (np. pożądanie). Wszystkie reakcje są zależne od rodzaju związku. Nie są one w żaden sposób świadomie wyczuwalne. Producenci "eliksirów miłości" oferowane feromony wzbogacają olejkami zapachowymi. Dzięki temu na rynku znaleźć możemy m.in:
Feromony zapachowe – te wzbogacone olejkami zapachowymi mogą być uważane za perfumy klasy premium. Ich zadaniem jest odziaływanie na świadomość i podświadomość. Można jest stosować bezpośrednio na skórę.
Feromony bezzapachowe – nie zawierają żadnych dodatków w postaci olejków zapachowych. Oznacza to, że nigdy nie mamy pewności jaki zapach odczuje osoba w naszym towarzystwie. Producenci zaznaczają, że bezzapachowe produkty można bez problemu używać z perfumami tradycyjnymi.
Kosmetyki z feromonami – jak działają?
Perfumy z feromonami to hit ostatnich lat. Takie zapachy mają za zadanie zwiększyć naszą atrakcyjność wśród płci przeciwnej. Za wpływ na zachowanie seksualne odpowiadają chemosygnały, które niestety nie są jeszcze dokładnie zbadane. Cały czas naukowcy przeprowadzają różne badania z wykorzystaniem zapachów i perfum.
Perfumy w pierwszej swej fazie działają na nasze zachowanie seksualne i mają wpływ na postrzeganie partnera. To właśnie te niewerbalne sygnały sprawiają, że twarz wydaje się ładniejsza, zwiększa się seksualne zainteresowanie, sympatia i charakterystyczne przyciąganie. Mężczyźni natomiast oceniają zapach kobiety związany z fazą jajeczkowania. W tym czasie zapach kobiety jest bardziej przyjemny i sexy. Warto również zauważyć, że tym czasie kobiety są bardziej atrakcyjne. Twarz i piersi kobiet demonstrują zmiany w fazie jajeczkowania. Oznacza często to, że panowie nie mogą spuścić wzroku z wybranki.
Mechanizm działania feromonów nie jest do końca znany. Do najważniejszych zaliczamy zmianę w postrzeganiu danej osoby. W oczach rozmówcy osoba staje się bardzo atrakcyjna i wtedy często pada zdanie, że między osobami wyczuwalna jest tzw. chemia. Należy jednak pamiętać o tym, że feromony nie są gwarancją udanej randki. Perfumy i inne kosmetyki z tymi związkami nie sprawią, że nagle staniemy się obiektem seksualnego pożądania. Mechanizm doboru partnerów jest bardziej złożony. Na naszą atrakcyjność wpływają inne czynniki jak np. intelekt, poczucie humoru itd.
Czy wiesz, że za feromony uważa się składniki, które występują w wielu popularnych perfumach. Podobnie do feromonów działają np. nuty zwierzęce – piżmo, ambra, cywet, które od lat uważane są za aromaty mogące budzić pożądanie. Podobnie jest z nutami kwiatowymi i korzennymi. Tuberoza, wanilia, jaśmin, cynamon i drzewo sandałowe. Te zapachy pozytywnie wpływają na popęd seksualny. Jaśmin zdaniem naukowców poprawia libido u kobiet, a specjalnie skomponowany zapach wanilii zwiększa pożądanie u mężczyzn.
Feromony mają za zadanie zwiększyć naszą atrakcyjność w oczach partnera. Te niewyczuwalne związki chemiczne mają wywołać określoną reakcję u płci przeciwnej. Działają podświadomie na układ nerwowy człowieka i wywołują różnego rodzaju zachowania. Chcesz sprawdzić czy rzeczywiście działają? Wybierz coś dla siebie.