kosmetyki pokazane na szkiełkach laboratoryjnych

Carbomer to kolejna substancja chemiczna występująca w kosmetykach, którą omówimy w naszym cyklu na temat składników kosmetycznych. Dowiesz się, jakie ma właściwości i jaką rolę pełni w tworzeniu formuł kosmetycznych. Czy jest szkodliwy i jaki ma wpływ na środowisko naturalne? Rozwikłamy wszystkie wątpliwości na temat tego składnika.


Spis treści:

  1. Carbomer – co to jest? Jaką funkcję pełni w produkcie?
  2. Carbomer w kosmetykach – zastosowanie i właściwości
    2.1. Czy Carbomer jest komedogenny?
  3. Carbomer – szkodliwość. Bezpieczeństwo stosowania w kosmetykach
    3.1. Czy Carbomer jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
  4. Wpływ na środowisko naturalne
  5. Carbomer w lekach

Polecane produkty:


Carbomer – co to jest? Jaką funkcję pełni w produkcie?

carbomer w żelu do skóry

Carbomer, inaczej Karbomer lub kwas poliakrylowy, to modyfikator reologii, czyli posiada zdolność regulowania konsystencji preparatu. Jako substancja zagęszczająca pełni ważną rolę w powstawaniu nowych formulacji.

W kosmetykach pełni funkcję zagęstnika, który zwiększa lepkość masy kosmetycznej, a konkretniej zagęszcza fazę wodą preparatu i przeciwdziała rozwarstwianiu się emulsji. Poprawia stabilność kosmetyków i ułatwia ich aplikowanie, zdecydowanie polepszając odczucia podczas nakładania preparatu na skórę. Polimer odpowiada za to, że konsystencja kosmetyków jest miła w dotyku, posiada jedwabiste wykończenie.

Kwas poliakrylowy (Carbomer) ma postać białego proszku, który posiada dość specyficzny zapach przypominający woń octu, choć nie jest wyczuwalny w kosmetykach i nie zmienia ich aromatu. Jest rozpuszczalny zarówno w wodzie, jak i w alkoholu.

To syntetyczny zagęszczacz, który wyłania się jako rezultat polimeryzacji kwasu akrylowego. Właśnie z uwagi na jego syntetyczne pochodzenie jest odpowiedni dla wegan, ponieważ nie posiada żadnych składników odzwierzęcych.

Carbomer w kosmetykach – zastosowanie i właściwości

Carbomer w kosmetykach

Nie posiada właściwości pielęgnacyjnych, co oznacza, że nie wpływa na kondycję skóry w żaden sposób, zarówno pozytywny, jak i negatywny – nie szkodzi jej i nie pogarsza jej stanu. To składnik syntetyczny. Należy do substancji higroskopijnych, czyli posiadających zdolność absorbowania wilgoci. Dzięki tym właściwościom Carbomer potrafi wielokrotnie, nawet 1000 razy, zwiększyć swoją objętość poprzez pęcznienie.

W kosmetykach stosuje się go z trzech powodów:

  1. Stabilizuje emulsje – co oznacza, że eliminuje możliwość rozwarstwienia się preparatu na fazę wodną i olejową. To przekłada się z kolei na to, że kosmetyki trafiają do nas jako jednolite, gładkie formuły, które przyjemnie się aplikuje.
  2. Zagęszcza – czyli jako polimer dodany w określonym stężeniu do fazy wodnej produktu, potrafi stworzyć różnorodną konsystencję – od sztywnej, np. żele do włosów, po balsamy do ciała, które łatwo się rozprowadzają na skórze, ponieważ ich formuła jest kremowa i bardziej lejąca się.
  3. Modyfikuje reologię – czyli decyduje o lepkości produktu i zapewnia jej stały poziom przez cały okres użytkowania kosmetyku.

Tworze żele, dlatego najczęściej stosowany jest właśnie w produkcji takich kosmetyków, jak:

Kwas poliakrylowy (Carbomer) stosuje się w kosmetykach do wszystkich typów skóry. W INCI znajdziemy go z numerami: 910, 934, 940, 941. Liczby wskazują na masę cząsteczkową poszczególnych składników polimerów.


Jak działa Sodium Benzoate w kosmetykach?


Czy Carbomer jest komedogenny?

Carbomer to substancja, która działa okluzyjnie, dlatego może wykazywać właściwości komedogenne. Z uwagi na to osoby z cerą trądzikową, tłustą i mieszaną powinny unikać kosmetyków z tym składnikiem.

Carbomer – szkodliwość. Bezpieczeństwo stosowania w kosmetykach

tworzenie kosmetyków w laboratorium

Według najnowszych naukowych doniesień potwierdzonych w badaniach klinicznych Carbomer to polimer, który niesie za sobą potencjalnie małe prawdopodobieństwo podrażnienia i wywołania uczulenia skóry nawet w stężeniach do 100%. Ponadto substancja ma słabe zdolności fototoksyczne i alergenne.

Kwas poliakrylowy  jest substancją bezpieczną do stosowania w kosmetykach w określonym stężeniu. W testach klinicznych zauważono, że w niewielkim stopniu może on podrażniać skórę i oczy, jednak dopiero w wyższych stężeniach.

Czy Carbomer jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

Nie istnieją wystarczające dowody na to, aby stwierdzić w jakikolwiek sposób, że karbomery są szkodliwe dla kobiet w ciąży i tych karmiących piersią. To bezpieczne składniki, a kwestia stosowania kosmetyków z ich zawartością w czasie ciąży jest indywidualna i zależy przede wszystkim od reakcji skóry na ich działanie, ponieważ w ciąży skóra może być bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień nawet na substancje o niskim potencjale drażniącym.

Wpływ na środowisko naturalne

Wśród najbardziej aktualnych badań nie pojawiają się żadne informacje odnośnie wpływu Carbomeru na środowisko naturalne. Warto o tym wiedzieć, ponieważ wielokrotnie słyszy się, że polimery stosowane w kosmetykach mają negatywny wpływ na przyrodę.

Czy Carbomer to mikroplastik? Organizacja EWG (Environmental Working Group), która działa non-profit, wydała opinię, że karbomery nie mają toksycznych właściwości i nie kumulują się w ludzkim organizmie. Z drugiej jednak strony pojawiły się oświadczenia m.in. takiej instytucji jak Europejska Agencja Chemików, że polimery wchodzą w skład mikroplastiku, co przekłada się na wniosek, że mogą negatywnie wpływać na środowisko naturalne. Jednak rozpoznanie długofalowego wpływu Carbomeru na przyrodę nie jest wystarczająco poznane, więc ta kwestia pozostaje sporna i na razie nie jest rozstrzygnięta.


Czym jest Polisorbat 80?


Carbomer w lekach

carbomer w lekach

W lekach Carbomer (Karbomer) występuje m.in. jako substancja czynna w żelach do oczu, które stosuje się m.in. do utrzymania odpowiedniego nawilżenia i ochrony powierzchni oka, w celu zmniejszenia podrażnienia i pieczenia oczu, po okulistycznych zabiegach. Żele do oczu z Carbomerem stosuje się również w terapii zespołu suchego oka, ponieważ posiada on właściwości nawilżające. W wyrobach medycznych kwas poliakrylowy pojawia się w składzie obok takich substancji, jak: deksopantenol, trehaloza czy hialuronian sodu.

Kwas poliakrylowy to kolejny składnik występujący w INCI kosmetyków, który wzięliśmy pod lupę, aby jak najszerzej wyjaśnić jego działanie w kosmetykach. Dzięki temu znasz kolejną substancję, a ta wiedza na pewno przyda Ci się w rozszyfrowaniu składów kosmetyków.

Polecane produkty: