Co to jest szczotkowanie skóry na sucho? Jak szczotkować ciało na sucho? Czy warto i która skóra to polubi, a która będzie wolała inny masaż? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w artykule, który dla Ciebie przygotowałam.
Polecane szczotki do ciała:
Jak szczotkować ciało na sucho? Poznaj szczotkę do zadań specjalnych
Jak szczotkować ciało na sucho, aby masaż był jak najbardziej efektywny i przyjemny? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesorium do szczotkowania skóry na sucho i poznać technikę, która pozwoli na poprawne wykonanie masażu. Oprócz tych podstawowych informacji przygotowałam krótką historię tego wielowiekowego, jak się okazuje, zabiegu. Myślę, że dla osób, które lubią wgłębić się bardziej w temat i dowiedzieć się, skąd wziął się rytuał pielęgnacyjny, który chcą wprowadzić w życie, będzie to wartościowa wiedza, aby lepiej zrozumieć sens szczotkowania skóry na sucho.
Rytuał szczotkowania ciała na sucho ma długą tradycję w krajach Dalekiego Wschodu, a pierwsze informacje na ten temat pochodzą z ajurwedy, czyli starohinduskiego systemu leczniczego ściśle związanego z filozofią Wschodu, który w 1979 roku został oficjalnie uznany przez WHO za jeden z przykładów podejścia do zdrowia i terapii.
Według tradycji ajurwedy szczotkowanie ciała metodą na sucho miało działanie oczyszczające organizm z toksyn, pobudzające krążenie limfy, uwalniające energię na cały dzień. Masaż skóry początkowo wykonywano za pomocą suchych traw, aby później zacząć wykorzystywać szczotki z naturalnym włosiem, najczęściej roślinnym. Rytuał szczotkowania skóry miał być początkiem porannej pielęgnacji ciała przed kąpielą. W krajach azjatyckich takie podejście do masażu ciała jest praktykowane od wieków, dlatego Azjatki cieszą się gładką i jędrną skórą nawet w dojrzałym wieku. Zachód dopiero uczy się rozumieć naturalne podejście do pielęgnacji ciała i zaczyna korzystać z elementów pielęgnacji wschodniej.
Szczotkowanie ciała na sucho trafiło w gusta Europejek, znacznie bardziej niż kiedyś, przywiązujących wagę do naturalnych sposobów troszczenia się o swoją skórę, ciało i umysł. Chętnie sięgamy po zabiegi pielęgnacyjne, które od wieków znane były w innych kręgach kulturowych i zaczynamy doceniać minimalizm w środkach, który prowadzi do maksymalnego wykorzystania drogocennych właściwości roślin i naturalnych materiałów w codziennej rutynie pielęgnacyjnej.
Dlaczego warto szczotkować ciało na sucho? Dowiedz się więcej i poznaj zalety
Słysząc po raz pierwszy o szczotkowaniu ciało na sucho, może się tam to wydawać… dziwne. Przyzwyczajeni do masażu skóry wcześniej posmarowanej olejkiem lub balsamem, nie możemy sobie wyobrazić, że szczotkowanie czymś twardym i ostrym może być przyjemne i dobre dla naszej skóry. Szczotkowanie skóry – brzmi trochę drastycznie, zbyt ingerująco w delikatny naskórek? Nic bardziej mylnego! Szczotkowanie ciała na sucho to niezwykle wartościowy zabieg, który bez przeszkód i z łatwością można wykonać w domu, poświęcając na to 5 minut swojego cennego czasu. Dla jednych będzie to chwila skupienia uwagi na potrzebach własnego ciała, moment relaksu i pobycia ze sobą sam na sam w nieustannym pędzie. Dla innych będzie to sposób na poprawę kondycji swojej skóry, a dla innych jeszcze metoda, która zastąpi peeling całego ciała lub go uzupełni.
Jakie wartości płyną z rytuału szczotkowania na sucho? Jest ich wiele.
Szczotkowanie skóry na sucho – efekty
1. Oczyszczanie organizmu z toksyn
Szczotkowanie ciało na sucho usprawnia mikrokrążenie skórne i ruch limfy, wspomaga wydalenie toksyn, przez co wspiera nasz układ immunologiczny i krążeniowy.
2. Naturalny peeling
Szczotki z naturalnym włoskiem skutecznie, ale nieinwazyjnie usuwają martwe komórki naskórka, wygładzając i zmiękczając skórę, dzięki czemu jest lepiej przygotowana na wchłanianie dobroczynnych substancji aktywnych zawartych w kremach czy olejkach.
3. Lekarstwo na wrastające włoski po depilacji
Dobrze wyszczotkowana skóra, pozbawiona martwego naskórka, który zapycha ujścia mieszków włosowych, pozwala odrastającym włoskom przebić się przez naskórek, a to sprawia, że unikamy bolesnego wrastania włosków i stanów zapalnych, które objawiają się czerwonymi kropkami na nogach. Która z nas tego nie doświadczyła? Okazuje się, że ta metoda suchego masażu jest jedną z najbardziej skutecznych w przypadku tych problemów skórnych.
4. Ujędrnianie skóry z odrobiną przyjemności
Pobudzanie przepływu krwi i limfy sprzyja poprawie jędrności skóry. Szczotkowanie na sucho pozwala wygładzić naskórek i zminimalizować widoczność cellulitu, ale tutaj nie ma cudów – aby z nim dobrze walczyć, należy zadbać przede wszystkim o pożądaną dawkę ruchu i zdrowe odżywianie się. Używanie szczotki do masażu ciała na pewno jednak poprawi napięcie skóry i doda jej elastyczności.
Jeżeli szukasz skutecznych kosmetyków antycellulitowych, sprawdź artykuł: Jak walczyć z cellulitem?
5. Zdrowy kolor skóry
Szczotkowanie na sucho przyspieszając krążenie krwi, poprawia jednocześnie jej koloryt. Skóra staje się lepiej dotleniona, a co za tym idzie wygląda na zdrową. Koniec z szarą i zmęczoną skórą.
6. Holistyczne podejście do pielęgnacji
Masaż szczotką z naturalnym włosiem jest przyjemny – rozluźnia napięte mięśnie, wyzwala endorfiny i poprawia nastrój. Wprowadza w relaksujący stan i pozwala niewielkim kosztem zrobić coś tylko dla siebie. Drapanie i masowanie ciała sprawia, że nie tylko skóra powraca do formy, ale również nasz mózg jest zadowolony, że może pływać w morzu endorfin.
Jak szczotkować ciało na sucho? Technika poprawnego automasażu
Współpraca ze szczotką na początku naszej przygody ze szczotkowaniem na sucho może potrzebować nieco więcej zaangażowania. Musimy poznać potrzeby naszej skóry i dowiedzieć się, jaki nacisk toleruje podczas masażu – co lubi, a czego nie. Jaki dotyk jest dla niej najlepszy. Pod jakim kątem ustawić szczotkę, aby skóra jak najlepiej ją przyjęła. Na to wszystko potrzeba czasu, chęci i wsłuchania się w potrzeby swojego ciała. Wtedy wszystko przyjdzie nam łatwiej – to pewne, aby na początku się nie zniechęcać, tylko podjeść do sprawy cierpliwie, a przede wszystkim postawić na regularność.
Regularność, rytm i ruch – 3 ważne wskaźniki
Jak już zostało wspomniane wcześniej, regularność w szczotkowaniu ciała na sucho ma ogromne znaczenie (zresztą podobnie jak w przypadku większości zabiegów pielęgnacyjnych). Jak często wykonywać masaż szczotką? Najlepiej codziennie albo co drugi dzień – w zależności od naszych potrzeb.
Szczotkowanie powinno być wykonywane delikatnym ruchem, ale rytmicznym. Masaż zaczynamy zawsze od dołu ciała, kierując się ku górze, do serca. Szczotkowanie zaczynamy od stóp. Nacisk szczotki dostosowujemy do wrażliwości naszej skóry. Wykonujemy długie, regularne ruchy od dołu do góry. Kiedy docieramy do brzucha, zmieniamy nasz ruch z posuwistego na okrężny i kierujemy szczotkę zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Następnie przechodzimy do rąk i kierujemy się w stronę przedramion i ramion. Jeżeli nasza skóra to polubi, możemy również szczotkować ciało wyżej – dekolt, szyja, piersi. Wtedy zaczynamy masaż od szyi i wykonujemy delikatniejsze, okrężne ruchy. Zaleca się, aby lżejszy masaż wykonywać w okolicach dekoltu, szyi i biustu, zaś mocniejszy nacisk stosować na udach i pośladkach. Pamiętajcie, że nie musicie masować całego ciała. Jeżeli coś jest dla Was nieprzyjemne, możecie zrezygnować z masażu danej partii lub dać sobie kolejną szansę i spróbować innym razem, jak już skóra po kilku dniach przyzwyczai się do twardości włosia. Efekty mogą Was zaskoczyć.
Jak długo szczotkować ciało?
Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Przyjęło się, że już 5 minut wystarczy, aby masaż suchą szczotką przyniósł dobre efekty. Oczywiście nie musisz trzymać się tej zasady sztywno, ale warto zachować umiar – nie za długo i nie za krótko. Po kilku razach nabierzesz doświadczenia i zobaczysz, ile czasu potrzebuje Twoja skóra na taki masaż.
Dla kogo szczotkowanie na sucho nie jest wskazane?
Masaż suchą szczotką nie jest polecany w przypadku skóry podrażnionej, z widocznymi stanami zapalnymi, trądzikiem, łuszczycą, rankami, świeżymi bliznami. Jeżeli naszą skórę pokrywają pieprzyki – je również należy omijać podczas szczotkowania, aby ich nie rozdrapać. Osoby zmagające się z żylakami również nie powinny masować swojego ciała ostrą szczotką. Najlepiej wszelkie wątpliwości w przypadku tych dolegliwości rozwiać ze swoim lekarzem prowadzącym.
Czyszczenie szczotki – przedłużamy jej żywotność
Szczotka do suchego masażu jest bardzo trwałym akcesorium, o ile oczywiście zainwestujemy w produkt wysokiej jakości wykonany z naturalnego drewna, na przykład bukowego (mówimy o rączce), przy czym włosie powstało z naturalnych roślinnych włókien z agawy. W naszej drogerii znajdziesz szczotkę do masażu ciała na sucho marek: Donegal, Hhuumm, Mokosh i Shy Deer. Warto jest również przed zakupem, zwrócić uwagę na to, aby dana szczotka miała specjalny uchwyt, który pozowali nam na jej wygodne trzymanie podczas masażu. Utrzymanie szczotki w czystości jest całkiem proste. Co najmniej raz w tygodniu należy umyć szczotkę pod bieżącą wodą z delikatnym detergentem i postawić włosiem do góry, aby wyschła. Nie stawiamy jej na kaloryferze lub w pobliżu grzejników, ponieważ włosie może się odkształcić, a drewno popękać, co sprawi, że szczotka przestanie dobrze spełniać swoją rolę.
Mam nadzieję, że już wiesz, jak szczotkować ciało na sucho i dlaczego warto to robić.
Rytuały mają w naszym życiu duże znaczenie – wprowadź do rutyny pielęgnacyjnej kolejny, szczotkowanie ciała na sucho, a Twoja skóra szybko je pokocha i będzie Ci za to wdzięczna.
co to znaczy “naturalne włosie”? z czego jest dokładnie stworzona ta szczotka bo nigdzie nie mogę tego znaleźć 😐 ?
A o którą szczotkę Pani pyta? Naturalne włosie w przypadku szczotki marki Mokosh to naturalne włókno agawy.
aa! właśnie o tą mi chodziło 😀 dobrze widzieć!! nie chciałam w sumie szczotki z włosiem dzika tylko właśnie roślinną. jak już nawet nakładam nolicell roślinny na celluli to też szczotki szukam cf 😀