Metoda OMO odżywka mycie odżywka

Metoda OMO to skrót od trzech kroków pielęgnacji włosów: odżywka, mycie, odżywka. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega metoda OMO, jakich kosmetyków użyć i jakich efektów się spodziewać. Wyjaśnimy również, u kogo ten sposób mycia włosów najlepiej się sprawdzi i jak często wykonywać wieloetapowe mycie włosów.

Polecane kosmetyki w metodzie OMO:

Metoda OMO – odżywka – mycie – odżywka

Metoda OMO, choć niegdyś znana tylko w kręgach osób intensywnie pogłębiających wiedzę na temat świadomej pielęgnacji włosów i skóry głowy, niedawno wyszła poza towarzystwo włosomaniaczek i zrobiła ogromną karierę, stając się jednym z najczęściej omawianych trendów w pielęgnacji włosów.

OMO: odżywka – mycie – odżywka. Rozszyfrowanie tego skrótu dla osób spoza branży może okazać się zaskoczeniem, bo pewnie niejednej z nich OMO kojarzy się jednoznacznie z proszkiem do prania, niegdyś bardzo popularnym.

Mycie włosów OMO nie zostało specjalnie wynalezione, lecz narodziło się podczas wielu prób ustalenia odpowiedniej pielęgnacji włosów, prowadzonych przez osoby mocno zainteresowane tematem. Na pewno istniej gro osób, które stosowały taką pielęgnację, nie wiedząc nawet, że ma ona swoją nazwę.

Skąd wziął się pomysł na pielęgnację włosów w takim wymiarze? Na czym polega OMO i czy warto je stosować?

Na czym polega metoda OMO? 3 kroki do gładkich, mięsistych i lśniących włosów

szampony do metody OMO

Mycie włosów tą metodą polega na stosowaniu trzech produktów: pierwszej odżywki, szamponu i drugiej odżywki. Dlaczego taka kolejność? Otóż zastosowanie odżywki przed umyciem włosów szamponem, sprawi, że kosmyki będą zabezpieczone przed intensywnym działaniem szamponu. To szczególnie ważne, jeżeli nasze szampony do włosów zawierają silne substancje myjące, które kryją się pod takimi nazwami jak SLS, SLES. W tym przypadku nałożenie odżywki na włosy przed ich umyciem szczególnie się przyda.

Pierwsza odżywka ma za zadanie związanie wody wewnątrz włosa i zatrzymanie nawilżenia. Włosy są dodatkowo zabezpieczone i odżywione.

Przyjmuje się również, że zanim wprowadzimy metodę OMO w życie, podczas swoich rytuałów pielęgnacyjnych, należy odpowiednio przygotować włosy to tego sposobu mycia. Jedno z zaleceń mówi, aby umyć dokładnie włosy i skórę włosy mocnym szamponem, który zawiera właśnie SLS, SLES – czy silne detergenty, które bardzo dokładnie oczyszczą włosy i skórę głowy, usuwając resztki stylizatorów.

Stosowanie tak zwanych “rypaczy” raz na jakiś czas pozwala starannie oczyścić włosy i przygotować je do wieloetapowej pielęgnacji.

Dzięki oczyszczeniu lepiej przyjmą wszelkie, cenne składniki pochodzące z odpowiednio dobranych odżywek i delikatnych szamponów, które należy stosować przy standardowym myciu, odsuwając na bok mocne detergenty. Mycie głowy mocnymi szamponami warto wykonywać jedynie raz na 2-3 tygodnie. Wprowadzając już tak niewielką zmianę, zobaczysz, że skóra głowy nie będzie podrażniona, a włosy nie będą na szorstkie i tępe.

Metoda OMO krok po kroku – krótki instruktaż

Mycie włosów OMO wymaga systematyczności i trzymania się zasad, jednak nie jest skomplikowane. Poniżej zamieszczam plan, który po jakimś czasie stanie się rytuałem i wyjedzie nam w krew, sprawiając, że mycie włosów w ten sposób stanie się czymś naturalnym.

Krok nr 1 – odżywka (pierwsze O)

Jak wykonać i jakich kosmetyków użyć? Już wyjaśniam. To pierwszy etap, w którym zwilżamy włosy i skórę głowy. Następnie nakładamy odżywkę od linii uszu w dół, po same końcówki włosów. Ważne jest tutaj, aby nie aplikować odżywki powyżej uszu. Zależy nam na tym, aby odżywić włosy, nie dotykając skalpu.

Preparat możemy wczesać we włosy i pozostawić na kilka minut, aby produkt odpowiednio zabezpieczył włosy przed utratą nawilżenia podczas mycia szamponem.

Krok nr 2 – mycie (M)

Czas na mycie włosów. Mając cały czas na włosach pierwszą odżywkę, wybierz łagodny szampon i zaaplikuj go na skórę głowy. Dokładnie ją umyj, ale tylko ją – pozostaw kosmyki bez mycia szamponem, ponieważ sama piana spływająca z głowy, podczas spłukiwania szamponu, doskonale umyje i odświeży włosy na całej długości bez konieczności ich mocnego pocierania.

Zaleca się używanie łagodnego szamponu, który nie naruszy warstwy hydrolipidowej skóry i nie przyczyni się do jej podrażnienia.

Krok nr 3 – odżywka (drugie O)

Ostatni etap to oczywiście nałożenie drugiej odżywki. Tym razem również potrzymaj ją na włosach przez kilka minut, aby mogła spełnić swoje zadanie, czyli domknąć łuski włosów, wygładzić je i odżywić. Po upływie kilku minut zmyj odżywkę letnią wodą. To ważne, aby woda nie była gorąca. Trik z chłodną wodą pomoże jeszcze lepiej domknąć łuski, dzięki czemu włosy będą wygładzone.

Po użyciu drugiej odżywki włosy dostaną kolejną dawkę substancji odżywczych, które dogłębnie zregenerują kosmyki na całej ich długości.


Czy wiesz, że…

Zalecenia świadomej pielęgnacji włosów mówią, że oprócz stosowania odpowiednich kosmetyków należy również dobrać odpowiednią szczotkę do rodzaju swoich włosów. Jeżeli chcesz poznać najlepsze szczotki do włosów, przeczytaj artykuł: Najlepsze szczotki do włosów


Metoda OMO – jakie odżywki?

Całe OMO opiera się przede wszystkim na prawidłowym doborze odżywek do włosów, które zastosowane w odpowiedniej kolejności, spełnią swoją rolę i przywrócą włosom blask i witalność, sprawiając, że nie będą spuszone, splątane i przyklapnięte.

W świadomej pielęgnacji włosów nie powinno zabraknąć trzech grup substancji. Są to: proteiny, emolienty i humektanty. Korzystanie z produktów, które gwarantują pełną równowagę PEH (proteiny – emolienty – humektanty), zapewnia skuteczną odnowę włosów.

  • Na pierwsze O zaleca się używanie odżywki humektantowej lub proteinowej – w zależności od potrzeb Twoich włosów.
  • Drugie O to odżywki do włosów emolientowe – dzięki nim cały rytuał zostanie dobrze zakończony. Włosy będą otulone warstwą ochronną, która skutecznie domknie łuski, zapobiegając puszeniu się włosów. Emolienty właściwie dociążą włosy, ograniczając fruwające, zbyt lekkie, kosmyki.

Metoda OMO – produkty, których warto użyć

Odżywki do metody OMO

Sprawdź kosmetyki, które polecamy w pielęgnacji OMO.

  1. Garnier Botanic Therapy Szampon Mityczna Oliwka –mocny szampon do oczyszczenia skóry głowy raz na jakiś czas.
  2. Yope Świeża Trawa Odżywka – odżywka humektantowa z wyciągiem z lukrecji, panthenolem i aloesem posiada aż 98% składników pochodzenia naturalnego. Skutecznie nawilży, odświeży i odżywi włosy. Odżywka na pierwsze O.
  3. Organic Shop szampon do włosów słabych wzmacniający błękitna laguna – łagodniejszy szampon do włosów doskonale sprawdzi się przy zmywaniu pierwszej odżywki w tej metodzie. Posiada ekstrakty z wodorostów i pereł, które chronią włosy przed przesuszeniem, zapewniając im intensywne nawilżenie i wzmocnienie.

  4. Anwen Emolientowa Róża Odżywka – zawiera masło shea i oleje: makowy, dyniowy, z rzodkiewki i krokosza barwierskiego oraz brokułowy, który posiada właściwości naturalnego silikonu. Odżywka świetnie sprawdzi się w roli drugiego O. Domknie rozchylone łuski włosów, uszczelniając powierzchnię włosów, co przełoży się na gładkość i elastyczność pasm. Polecana do włosów wysokoporowatych.

Na czym polega fenomen OMO? To dość uniwersalny sposób na poprawę kondycji włosów. Istnieje oczywiście kilka wyjątków, kiedy OMO może się nie sprawdzić, ale to jak przy wszystkim kwestia bardzo indywidualna. O tym dla kogo jest OMO, a kto raczej na nim nie skorzysta, w dalszej części artykułu.

Dla kogo polecana jest metoda OMO?

Metoda OMO produkty

Jaki rodzaj włosów najbardziej skorzysta z tej metody? Wieloetapowe mycie włosów OMO to bardzo dobry pomysł na regenerację niemal każdego typu włosów. Doskonale sprawdzi się przy włosach puszących się, kręconych, suchych i zniszczonych. Z podwójnego odżywienia najwięcej skorzystają włosy wysoko i średnioporowate.

Włosy wysokoporowate mają tendencję do przesuszanie, plątania i puszenia się, natomiast włosy średnioporowate znakomicie przyjmą tę metodę również, ponieważ bardzo lubią się z odpowiednio zbalansowaną pielęgnacją PEH, którą zapewnia właśnie OMO. Dobrze nawilżone włosy lepiej się układają.

Porowatość włosów to podstawa prawidłowej pielęgnacji włosów. Z jej pomocą dowiesz się, jakie składniki lubią Twoje włosy, a co za tym idzie, jakie kosmetyki powinnaś wybierać. Polska marka Anwen posiada w swojej ofercie kosmetyki do pielęgnacji włosów, które zostały podzielone według ich porowatości.

OMO na pewno sprawdzi się przy olejowaniu włosów. Przystępując do zmywania oleju z włosów, nakładamy na zmoczone wcześniej włosy pierwszą odżywkę, aby zemulgowała olej, po kilku minutach starannie spłukujemy i olej, i odżywkę. Myjemy włosy szamponem i nakładamy odżywkę, która wykończy cały proces mycia.

OMO może skraść serca osób z długimi włosami, które trudno ujarzmić. Posiadaczki włosów kręconych bardzo doceniają tę metodę, ponieważ chroni loki, sprężynki i fale przed nadmiernym wysuszeniem, które często przytrafia się podczas używania w pierwszej kolejności szamponu, czyli stosowania klasycznej metody MO mycie – odżywka.

Omawiana metoda może nie sprawdzić się przy włosach mocno przetłuszczających się lub cienkich. Zastosowanie podwójnej odżywki może zbyt obciążyć włosy i sprawić, że będą wyglądały nieświeżo i ciężko.

MO – mycie – odżywka to podstawowa metoda pielęgnacji 

Od niej właśnie każda z nas powinna zacząć. Niektóre z nas mogą być zaskoczone, że są osoby, które nie stosują odżywki po umyciu włosów. Tak się jednak dzieje, więc warto rozpocząć świadomą pielęgnację od tego kroku. MO świetnie się sprawdzi w przypadku włosów niskoporowatych, zdrowych, które nie mają specjalnych wymagań.

Jak często myć włosy metodą OMO?

Przy użyciu tej metody można myć włosy za każdym razem, gdy przychodzi czas na ich umycie. Można stosować ją również co drugie, trzecie mycie.

Po kilku miesiącach stosowania metody OMO może się również okazać, że nasze włosy odzyskawszy witalność, nie będą potrzebowały wieloetapowego mycia. U niektórych to będzie dłuższy czas, ale mimo wszystko warto obserwować swoje kosmyki i odpowiedni reagować, bo nigdzie nie zostało powiedziane, że z OMO należy zostać po wsze czasy – to metoda głęboko odżywiająca włosy, mająca na celu poprawę ich kondycji. Gdy spełni już swoje zadanie, można oczywiście dalej ją stosować, ale nie trzeba – wszystko według potrzeb.

Czy warto? Myślę, że tak, zważywszy na prostotę wykonania i dostępność produktów. Efekt OMO na pewno zaskoczy niejedną z nas. Siła pielęgnacji tkwi w prostocie, dobrej kolejności stosowania kosmetyków i ich odpowiednim doborze.

Zobacz nasz film na temat metody OMO!