kosmetyki zero waste

Kosmetyki zero waste to produkty, które swoją popularność zawdzięczają mocy naturalnych składników. Producenci tych preparatów oprócz składów stawiają również na opakowania, które m.in nadają się do recyklingu. Dlaczego warto postawić na produkty, które dbają o nie tylko o naszą skórę i ciało, ale także są przyjazne dla środowiska? Sprawdziliśmy z jakich kosmetyków warto korzystać. 


  1. Kosmetyki zero waste – co to znaczy?
    1.1. Kosmetyki zero waste – jakich producentów wybierać?
    1.2. Kosmetyki do twarzy zero waste w szkle od Mokosh – Ziemia to Dom
    1.3. Mafka – etyczne kosmetyki zero waste
    1.4. Szczoteczki bambusowe Humble – alternatywa dla plastiku
    1.5. Kosmetyki zero waste Yope – naturalne składy i delikatne substancje
    1.6. Yappco – kosmetyki zero waste na bazie jabłek
    1.7. Mydlarnia 4 Szpaki – pielęgnacja oparta na naturalnych surowcach
  2. Kosmetyki zero waste – mniej znaczy więcej
    2.1. Kosmetyki zero waste – jakie opakowania są najlepsze?

Dbając o skórę i środowisko polecamy kosmetyki zero waste:

Kosmetyki zero waste

Kosmetyki zero waste – co to znaczy?

Hasło “kosmetyki zero waste” w wolnym tłumaczeniu oznacza ” kosmetyki zero odpadowe”. To filozofia, która opiera się na ograniczeniu liczby generowanych śmieci. Oznacza to, że wybierając produkty codziennego użytku należy stawiać na te, które nie zawierają dodatkowych opakowań, folii i plastiku, które mogą zanieczyszczać środowisko. W przypadku kosmetyków – “zero waste” oznacza preparaty, które są wydajne, można je wielokrotnie używać, a opakowanie nadają się do ponownego uzupełnienia i recyklingu. Pielęgnacja zero waste nie jest trudna. Nawet zamiana plastikowej szczoteczki na bambusowy odpowiednik w pewnym stopniu przyczyni się do ochrony naszej planety. Producenci stawiają na coraz to nowsze i ekologiczne rozwiązania, które nie tylko pozytywnie wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci, ale także przyczyniają się do poprawy stanu środowiska.

Czy wybierając kosmetyki zero waste można mówić w 100% o biodegradowalności i naturalnych recepturach? W teorii tak, ale w praktyce zwłaszcza na początku swojej przygody może być trudno, zwłaszcza, gdy poszukuje się np. kosmetyki do makijażu zero waste. W kwestii produktów do pielęgnacji ciała i skóry trzeba często wybierać pomiędzy opakowaniem z tworzywa nadającego się do recyklingu, a kompleksowym i w pełni funkcjonalnym preparatem. Warto pamiętać, że w całej tej filozofii chodzi o to, by podczas codziennych zakupów podejmować świadome wybory.


Metoda OMO – czym jest i dlaczego powinnaś myć włosy w ten właśnie sposób?


Kosmetyki zero waste – jakich producentów wybierać?

Na rynku dostępnych jest wielu producentów, którzy oferują naturalne preparaty i opakowania, które wykonane są ze szkła lub materiałów nadających się do recyklingu. Alternatywną dla plastiku jest najczęściej szkło, metalowe opakowania lub karton. Właśnie w takich opakowaniach można kupić m.in krem do twarzy zero waste oraz inne kosmetyki, które pomogą Ci stworzyć prawdziwy makijaż zero waste oparty o naturalne surowce i materiały. Okazuje się, że coraz więcej producentów stawia na ekologiczne rozwiązania. Co ciekawe takie produkty nie odbiegają w swoim działaniu od wielu syntetycznych i sztucznych substancji. Dodatkowo wszystkie preparaty są często zapakowane w oryginalne i designerskie opakowania. Przed rozpoczęciem przygody z zero waste warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy można zorganizować swoją kosmetyczkę bez plastiku? By się o tym przekonać warto przetestować kilka firm. Wybraliśmy kilka marek, które w swojej filozofii dużą uwagę zwracają na dbałość o środowisko naturalne i wpisują się w trend – kosmetyki zero waste.

Zalety kosmetyków zero waste

Kosmetyki do twarzy zero waste w szkle od Mokosh – Ziemia to Dom

Szklane opakowania od Mokosh idealnie pasują do kategorii – kosmetyki zero waste. Marka w swoich produktach stawia na szklane słoiczki, które idealnie nadają się do ponownego wykorzystania. Designerskie słoiczki nadają się nie tylko do przechowywania kremów i olejków, ale mogą również służyć jako pojemniczki na różnego rodzaju łazienkowe drobiazgi. Marka rozwiązuje również problem niepotrzebnych opakowań. W 2019 roku otworzony został pierwszy Stacjonarny Punkt Odbioru Opakowań Mokosh. Obecnie jest ich już ponad 20. Marka zdaje sobie sprawę, że zbiórka opakowań i ich ponowne wykorzystanie to sposób na oszczędność i dbałość o planetę. W ramach akcji #ZiemaToDom marka zrezygnowała z przekazywania kolejnych słoiczków w zamian za te zużyte. Największym beneficjentem akcji jest nasza planeta, a klient zyskuje pewność, że zużyte opakowanie trafią “w dobre ręce”.

Mafka – etyczne kosmetyki zero waste

Mafka to coś więcej niż produkty naturalne i kosmetyki zero waste. Marka mówi o sobie, że tworzy “kosmetyki etyczne”. W czasach, gdzie trwa moda na ekologię i naturalność, wielu producentów imituje naturalność i do swoich receptur dodaje tylko kilka procent naturalnych ekstraktów i olejków. Mafka natomiast wszystkie swoje produkty tworzy w bardzo przemyślany sposób. W sposób etyczny podchodzi nie tylko do tworzenia receptur, ale także do osób, które po te preparaty sięgają. Etyczne kosmetyki według Mafki to:

  • produkty nietestowane na zwierzętach,
  • brak surowców pochodzenia zwierzęcego,
  • brak składników, które zostały pozyskane w sposób, które wywołuje u zwierząt cierpienie i stres,
  • kosmetyki znajdują się w biodegradowalnych opakowaniach oraz tych nadających się do recyklingu,
  • surowce są pozyskiwane ze sprawdzonych źródeł,
  • głoszone hasła marketingowe mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Szczoteczki bambusowe Humble – alternatywa dla plastiku

Czy wiesz, że rocznie nasze środowisko zaśmieca aż 28 milionów szczoteczek do zębów? Ogromne ilości tych plastikowych produktów ląduje w lasach, morzach i oceanach. Marka Humble to doskonała alternatywa dla produktów z tworzywa sztucznego. Humble Brush to szczoteczki do zębów, której rączki wykonane są w 100% z biodegradowalnego bambusa, który pochodzi ze zrównoważonych upraw. Włosie wykonane jest ze specjalnego nylonu, a całość znajduje się w ekologicznym opakowaniu wykonanym z materiałów pochodzących z recyklingu. Oznacza to, że szczoteczka nie musi zaśmiecać mórz i oceanów. Z powodzeniem szczoteczkę można wyrzucić do pojemnika z organicznymi odpadami. Marka Humble  powstała w 2013 roku i od początku istnienia postawiła na rewolucję w produktach do higieny jamy ustnej. Wszystkie zostały opracowane, zaprojektowane i wyprodukowane pod specjalnym nadzorem dentystów. W szczoteczkach i innych akcesoriach postawiono na skandynawski design, który cieszy się popularnością ze względu na swoją prostotę i skuteczność. Szczoteczki wykonane są z trzech składników: bambusowej rękojeści, włosia nylon-6 oraz wegańskiego wosku naturalnego. Połączenie tych materiałów świetnie wpisuje się w kosmetyki zero waste.


Interesują Cię naturalne akcesoria do makijażu? Sprawdź jak działa gąbka konjac


szczoteczka bambusowa

Kosmetyki zero waste Yope – naturalne składy i delikatne substancje

Czy kosmetyki zero waste i Yope mają ze sobą coś wspólnego? Tak. Marka Yope od początku istnienia stara się selekcjonować składy wszystkich produktów, by były one nie tylko bezpieczne dla skóry, ale także dla środowiska. Środki czystości Yope posiadają certyfikat Ecolabel przyznawany przez Komisję Europejską. Wyróżnienie otrzymują produkty, których oddziaływanie na środowisko jest ograniczone do minimum. Chodzi tu o cały “cykl życia” produktu, od wydobycia surowca, po produkcję, pakowanie, transport, sposób wykorzystania i utylizację.

Kosmetyki Yope posiadają nawet 99% substancji naturalnych o niskim stopniu przetworzenia. Wiele produktów posiada certyfikat Ecocert. Bestsellerowe mydła w płynie Yope są dostępne w opakowaniach uzupełniających tzw. refill. Hasło kosmetyki zero waste oznacza to, że nie trzeba wyrzucać butelki, tylko można ponownie ją napełnić ulubionymi kosmetykami w wybranych punktach Yope. Marka postawiła również na filozofię less waste. Oznacza to, że puste opakowania można wymienić na kosmetyki (za 3 opakowania – 1 produkt lub za 6 lub więcej opakowań – 2 produkty). Firma przyjmuje również butelki i słoiczki. Zgromadzone opakowania są przekazywane do firmy, która zajmuje się recyklingiem. Przerabia je na kolejne opakowania lub inne przedmioty do codziennego użytku.

Yappco – kosmetyki zero waste na bazie jabłek

Kosmetyki zero waste od Yappco pomagają nie tylko kompleksowo zadbać o urodę, ale także spełniają zasady, które mają wpływ na przekonania i styl życia. Marka tworząc kosmetyki zero waste zna się doskonale na dwóch rzeczach – jabłkach i kosmetykach. Właśnie dlatego połączono te dwie pasje i stworzono niesamowite preparaty (np. kremy do twarzy zero waste). Jabłka stały się bazą do stworzenia kosmetyków, które bogate są wiele dobroczynnych substancji. Najważniejsze filary marki to:

  • natura – jest to główne źródło pochodzenia składników Yappco,
  • ograniczoność – dużą uwagę zwraca się na uprawę i pozyskiwanie danych składników,
  • weganizm – wykorzystywane są składniki pochodzenia roślinnego,
  • cruelty free – niekrzywdzenie zwierząt,
  • redukcja śladu węglowego – kosmetyki produkowane są w oparciu o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych,
  • zrównoważona produkcja – stawianie na wytwarzanie produktów w taki sposób, by wyeliminować negatywny wpływ na środowisko.

Yappco idealnie wpisuje się też w filozofię zero waste. Opakowania kosmetyków powstały z takich składników jak piasek, trzcina cukrowa i drewno. Można je z powodzeniem wykorzystać do recyklingu. Tubki natomiast pochodzą w 100% z trzciny cukrowej. Papier do opakowania pochodzi z odzysku i jest wykonany w 100% z makulatury. Natomiast wszystkie materiały pochodzą z upraw, które są przyjazne środowisku.

Mydlarnia 4 Szpaki – pielęgnacja oparta na naturalnych surowcach

Mydlarnia 4 Szpaki wpisuje się doskonale w kosmetyki zero waste. Jest to polski producent kosmetyków naturalnych, który postawił sobie za cel stworzenie prostych i funkcjonalnych produktów do pielęgnacji, które oparte są na naturalnych surowcach. Marka wierzy w to, że kosmetyki bez dodatku chemii mogą również świetnie zadbać o nasz wygląd. Naturalność zaczyna się od receptury, aż po surowce, etykiety i opakowania. Od początku działalności kosmetyki są pakowane w ekologiczne opakowania w duchu zero waste. Wszystko po to, by do maksimum ograniczyć używanie plastiku. W ofercie znaleźć można m.in: naturalne mydła, szampony do włosów w kostce, serum do włosów w trzech rodzajach, naturalne wygładzające serum do twarzy, dezodoranty w kremie, olejki, masła oraz peelingi do ciała. W produkcji często wykorzystywane są nierafinowame zimnotłoczone oleje roślinne, naturalne ekstrakty, glinki, zioła oraz maceraty najwyższej jakości.

Kosmetyki zero waste – mniej znaczy więcej

Filozofia obejmująca kosmetyki zero waste to swego rodzaju styl życia, która ma na celu dbanie o środowisko. Czy wiesz, że makijaż zero waste może być równie oszałamiający? Zmiana nawyków zakupowych to często długi i żmudny proces. Stawiając na ograniczenie liczby generowanych śmieci warto w codziennej pielęgnacji postawić na rozsądek i umiar. Czy czytając ten tekst zastanawiałaś się ile kosmetyków, tubek i buteleczek znajduje się w Twojej łazience? Dbając o siebie i o środowisko nie trzeba robić “kosmetycznych zapasów”. Nie kupuj kremu, balsamu lub szamponu tylko po to, że jest w promocji. Istnieje duża szansa, że taki preparat na dłużej pozostanie nieużywany w szafce i zdąży się przeterminować. Bardzo ważne jest kontrolowanie daty ważności kosmetyków. Staraj się zawsze zużyć je do końca i zastanów się czy akurat teraz potrzebujesz czwartego szamponu, trzeciego balsamu o innym zapachu lub nowego żelu pod prysznic. Promocje na kosmetyki dają możliwość zakupu ulubionych produktów w bardzo korzystnych cenach. Warto jednak dokonywać wyboru świadomie w sytuacji, gdy akurat rzeczywiście danego preparatu potrzebujesz.


Butylphenyl Methylpropional (Lilial) – czy jest bezpieczny?


Kosmetyki zero waste – jakie opakowania są najlepsze?

Kosmetyki zero waste: Jakie opakowania są nejlepsze?

Czym zastąpić plastik? Wielu producentów stawiających na rozwiązania przyjazne środowisku w swoich produktach postanawia zrezygnować z tworzywa sztucznego na rzecz alternatywnych surowców i pełne postawienie na kosmetyki zero waste. Obecnie najlepszym zamiennikiem plastiku jest szkło. Dlaczego? W procesie degradacji szkło nie uwalnia do środowiska szkodliwych substancji. Dodatkowo wszystkie szklane słoiczki, buteleczki nadają się do recyklingu i ponownego wykorzystania. Może okazać się, że szklany słoik zyska “drugie życie” jako pojemnik na drobiazgi lub przyprawy.

Kolejnym popularnym surowcem jest papier. Wielu producentów wykorzystuje opakowania, które w 100% składają się z tektury. Takie opakowanie można z czystym sumieniem wrzucić do pojemników na makulaturę.

Plastik jest często uważany za największe zło XXI wieku. Okazuje się, że “plastik, plastikowi nierówny”. Warto wiedzieć, że na każdym opakowaniu z tworzywa sztucznego znajduje się specjalne oznaczenie, które klasyfikuje dany plastik. Obecnie możemy znaleźć takie oznaczenia jak:

  • 1 – PET/PETE – to politereftan etylenu. Plastik PET wykorzystywany jest głównie do produkcji plastikowych butelek na napoje, jednorazowych naczyń i sztucznych włókien. Taki plastik nie powinien być ponownie wykorzystywany. Związki chemiczne zawarte w PET mogą niekorzystnie wpływać na układ hormonalny, a kontakt z nadmiernym oddziaływaniem promieni słonecznych może powodować wydzielanie wielu szkodliwych substancji.
  • 2 – HDPE – jest to polietylen wysokiej gęstości. Wykorzystuje się go do produkcji m.in folii do pakowania żywności, pojemników, rur, nart oraz produkcji zmywaczy do paznokci i toników. Jest to bardzo niebezpieczne tworzywo, ale pojemniki wykonane z takiego plastiku można powtórnie wykorzystać.
  • 3 – V/PVC – polichlorek winylu. Stosuje się go w produkcji różnych opakowań do żywności oraz w produkcji m.in wykładzin, stolarki okiennej i drzwi. W procesie spalania uwalniać się mogą groźne dla zdrowia związki chemiczne nazywane dioksynami.
  • 4 – LDPE – jest to polipropylen niskiej gęstości mający zastosowanie w branży spożywczej i farmaceutycznej. Z takiego tworzywa produkuje się wiele różnego rodzaju opakowania do żywności, które można ponownie wykorzystać.
  • 5 – PP – polipropylen wielokrotnego użytku. Znaleźć go można w opakowaniach do żywności. Taki plastik wykorzystuje się także do produkcji przewodów elektrycznych, płyt i folii. Ten oraz tworzywa oznaczone symbolem 2 (HDPE) są uważane za najbezpieczniejsze dla naszego zdrowia.
  • 6 – PS – polistyren, który występuje w powszechnie znanej formie styropianu. PS zawiera wiele toksyn, których nie powinno się stosować w opakowaniach na żywność. Okazuje się jednak, że bardzo często z tego materiału są produkowane jednorazowe przykrywki kubków na kawę.
  • 7- Inne – to plastik, które nie nadaje się do wykorzystywania w produkcji opakowań do żywności. Bardzo często występuje tam bisfenol A (BPA) – jest to bardzo niebezpieczny związek chemiczny, który może powodować choroby układu nerwowego i hormonalnego. BPA wykorzystuje się m.in w takich artykułach jak: butelki dla dzieci i pojemniki na pokarm. Jest to obecnie bardzo kontrowersyjny temat. Jeśli na opakowanie nie ma informacji “BPA free”, to takiego pojemnika nie powinna się podgrzewać i wykorzystywać do gorących potraw i napojów.

W przypadku kosmetyków w plastiku, to najlepiej wybierać te, które są oznaczone symbolami 2, 4 i 5. Są ona najbezpieczniejsze dla naszego zdrowia.

Kosmetyki zero waste sprawiają, że pielęgnacja ciała nie musi być trudna. Wymaga ona tylko odrobiny chęci i skupienia się na wyborze odpowiednich preparatów. Odpady kosmetyczne zwłaszcza te plastikowe mają wpływ na zwiększenie się poziomu zanieczyszczenia naszego środowiska. Dodatkowo kosmetyki zero waste się po prostu opłacają. Jak? Zużyte opakowania można wykorzystać ponownie, by np. napełnić słoiczki swoimi ulubionymi kremami. Producenci coraz większą uwagę zwracają nie tylko na skład kosmetyków, ale także ich opakowania. Filozofia zero waste to nie tylko minimalizowanie odpadów, ale też wielofunkcyjność wszystkich produktów. Obecnie stosowane nowoczesne rozwiązania nie tylko dbają o naszą planetę, ale także wpływają korzystnie na naszą codzienną pielęgnację.


Polisorbat 80 w kosmetyce – jaką rolę pełni?