Czyszczenie pędzli do makijażu to jeden z najważniejszych elementów makijażowej rutyny. Z pewnością czynność ta powinna stać się nawykiem. Bez względu na to czy jesteś amatorką czy malujesz profesjonalnie, powinnaś kierować się kilkoma zasadami o których nigdy nie możesz zapomnieć. Na idealny, podkreślający urodę makijaż składa się kilka czynników. Dziś w szerszym kontekście skupimy się na jednym z nich ale o tym za chwilę.
Przygotowując swoją skórę do nałożenia makijażu – to zrozumiałe – troszczysz się o jej nawilżenie. Wybierając odpowiednie dla swojej cery kosmetyki spędzasz godziny na wyszukiwaniu tych, które w pełni sprostają jej wymaganiom. Musisz wiedzieć, że podstawą udanego makijażu są akcesoria do makijażu– te mniej lub bardziej profesjonalne stanowią wielka pomoc w uzyskaniu pożądanego efektu.
Różnorodne kształty i rodzaje włosia zawsze mają jeden wspólny mianownik, którym jest odpowiednia pielęgnacja pędzli. W dbaniu o akcesoria kosmetyczne chodzi zarówno o utrzymanie kształtu włosia w idealnym stanie, nienaruszenie jakości pędzla jak i jego higienę. Temat higieny zawodu wizażysty dumnie wypłynął gdy tzw. youtube urodowy zaczął się prężnie rozwijać. Priorytetem jest wyjaśnienie, że higiena pracy wizażysty powinna dotyczyć każdej osoby, która w jakikolwiek sposób korzysta z akcesoriów kosmetycznych dlatego w tym artykule skupimy się na kilku zasadach, które ułatwią Ci prawidłowe dbanie o pędzle. Na jakość i żywotność pędzli wpływa: sposób i częstotliwość ich “prania”, dobór preparatów do czyszczenia i dezynfekcji, sposób suszenia oraz ich przechowywania. Jak wygląda prawidłowy proces czyszczenia pędzli? O tym już teraz!
Jak czyścić pędzle?
Czyszczenie pędzli wymaga stosowania odpowiednich preparatów, które działają delikatnie i nie powodują uszkodzeń delikatnego włosia. Dlatego często polecane jest używanie produktów takie jak szampony dla dzieci, mydełka lub żele. Jeżeli masz w domu szampon dla dorosłych o łagodnej formule, on również nada się do częstego czyszczenia pędzli. Aby poprawić jego skuteczność wystarczy dodać odrobinę olejku do demakijażu lub oleju roślinnego. Zabieg ten jest zalecany do rozpuszczenia tłustego osadu z podkładu. Do prania pędzli można wykorzystać specjalną silikonową łapkę, która ułatwia wypłukanie zanieczyszczeń zgromadzonych wewnątrz włosia pędzla. Aby uniknąć uszkodzenia włosia (szczególnie naturalnego) podczas namydlania należy wykonywać ruchy odpowiadające jego kształtowi. Przy płukaniu pędzli z mydła lub szamponu bardzo istotnie jest zanurzenie jedynie połowy skuwki pędzla w wodzie ponieważ dostanie się wody w miejsce łączenia rączki ze skuwką możne powodować jego rozklejenie.
Jak suszyć pędzle?
Po wypraniu pędzli należy je delikatnie odsączyć z wody (np. papierem) a włosie uformować zgodnie z pierwotnym kształtem. W tym celu bardzo pomocne będą specjalne osłonki. Akcesoria makijażowe zawsze należy suszyć w pozycji leżącej lub włosiem do dołu aby woda nie zalegała w skuwce.
Dezynfekcja
Na rynku jest wiele produktów do dezynfekcji pędzli. Zazwyczaj większość ich składu stanowi alkohol. Stosowanie ich jest konieczne aby uniemożliwić rozwój drobnoustrojom. Pamiętaj, że pędzle należy czyścić jak najczęściej. Jest to szczególnie ważne gdy korzystasz z produktów kremowych lub wykonujesz makijaż na klientce. Dezynfekcja pędzli daje Ci gwarancję zdrowia a także stanu cery gdyż zapobiega pojawianiu się niedoskonałości i stanów zapalnych na skórze. Bądź profesjonalistką dla której rutyna pielęgnacyjna pędzli jest równie ważna jak wykonywanie makijażu.
Jak często czyścić pędzle do makijażu?
Takie pytanie pojawia się bardzo często. Odpowiedź na nie zależy głównie od tego, jak często ich używasz. Inną kwestią jest rodzaj stosowanych produktów: czy są tłuste, lekkie, pudrowe, a może intensywnie napigmentowane i zbite? Dla własnego komfortu i zdrowia swojej skóry warto myć pędzle po każdym użyciu. Przy ich aplikacji na włosiu zawsze pozostaje pewna ich część, a także martwe komórki naskórka i sebum. To idealne środowisko do rozwoju bakterii, które mogą powodować powstawanie trądziku lub innych niedoskonałości. Czyste pędzle mają jeszcze jedną zaletę: dużo lepiej rozprowadzają produkty do makijażu.
Czyszczenie pędzli do makijażu – ogólne wskazówki
W zależności od rodzaju pędzla, jego przeznaczenia, zastosowanych materiałów i indywidualnych rozwiązań wprowadzonych przez markę, musisz wiedzieć o kilku podstawowych kwestiach. Pozwoli Ci to uniknąć częstych błędów, które powodują odkształcanie włosia i stopniową utratę jego właściwości. Warto kierować się sprawdzony sposobami na utrzymanie w pędzli w idealnej czystości.
Zasady czyszczenia pędzli do makijażu:
- używaj ciepłej, ale nie gorącej wody – woda o zbyt niskiej temperaturze może nie usunąć wszystkich zanieczyszczeń, z kolei zbyt gorąca powoduje odkształcanie się włosia i osłabienie kleju,
- pędzle zanurzaj nie głębiej niż do połowy skuwki, aby zapobiegać odklejaniu się łączenia rączki ze skuwką,
- używaj delikatnych produktów myjących – bez silnych detergentów, dobrym rozwiązaniem są także specjalnych płyny do mycia pędzli,
- co jakiś czas do mycia pędzli użyj tłustego produktu do demakijażu,
- pamiętaj o regularnej dezynfekcji pędzli, gąbeczek i innych akcesoriów do makijażu.
Czyszczenie pędzli powinno wejść w nawyk. Codzienne używanie akcesoriów do makijażu wymaga zadbania o to, by zawsze były czyste i gotowe do ponownego użycia. Nie przestrzegając zasad ich higieny narażasz swoją skórę na podrażnienia i powstawanie stanów zapalnych, wywołanych gromadzącymi się bakteriami. Dlatego codziennie dbaj o czystość pędzli i pozostałych akcesoriów do makijażu.