Melanina

Czy wiesz, że kolor skóry, włosów i paznokci zależy nie tylko od uwarunkowań genetycznych, ale także jednego składnika? Mowa tu o melaninie, która sprawia, że jesteśmy blondynką, brunetką i posiadamy inny niż nasza przyjaciółka kolor oczu. Jaką funkcję pełni w naszym organizmie melanina? Jak wykorzystywana jest w branży health&beauty oraz jak radzić sobie z niedoborem tego składnika. Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.


Spis treści:

   1. Melanina — co to jest?
    1.1. Melanina — jak powstaje?
   2. Melanina a kolor skóry i włosów
   3. Melanina a słońce
   4. Melanina w świecie health&beauty
   5. Melanina syntetyczna — czym jest?
   6. Melanina — ciekawostki, o których musisz wiedzieć!
   7. Niedobór melaniny — najczęstsze objawy i przyczyny
    7.1. Jak uzupełnić melaninę w organizmie?

Kosmetyki z melaniną:

 

Melanina — co to jest?

Melanina to nic innego jak pigment występujący w naszym ciele. Odpowiada on za nadaniu koloru naszym włosom, skórze i oczom. Melanina jest produkowanana przez melanocyty — komórki, które odpowiadają właśnie za nadawanie pigmenty w ludzkim organizmie.

Melaninę dzielimy na trzy typy:

 • Eumelanina — odpowiada za ciemne odcienie (czarne i brązowe).
 • Feomelanina — odpowiada za jasne odzienie (żółte i czerwone).
 • Neuromelanina — występuje w układzie nerwowym.

Ciekawostka! Słowo melanina pochodzi z języka greckiego, gdzie „melas” oznacza brązowy lub ciemny. Substancja ta występuje również u zwierząt, nawet, tych, gdzie charakterystyczne zmiany odcieni nie są zauważalne gołym okiem.

Melanina — jak powstaje?

Za produkcję melaniny odpowiadają, melanocyty, które są specyficznym rodzajem komórek, których najwięcej znaleźć można w warstwie naskórka. Melanina gromadzi się w melanosomach, które z kolei odpowiadają za transport tej substancji do wyższych warstw skóry. By powstał pigment, musi zajść dodatkowo reakcja z tyrozyną — to jeden z najbardziej znanych aminokwasów na świecie.

Melanina a kolor skóry i włosów

Substancja to determinuje różnice w kolorze skóry, włosów i ludzi. Jej ilość sprawia, że ktoś posiada jasny lub ciemny odcień skóry. Wysokość eumelaniny prowadzi do ciemniejszego koloru, a zwiększona ilość feomelaniny związana jest z jaśniejszym kolorem. Barwa oczu również wynika z ilości melaniny rozmieszczonej w tęczówce oka.

Melanina a słońce

Melanina a słońce

Produkcja melaniny w naszym ciele zależy nie tylko od uwarunkować genetycznych i ilości melanocytów. Wpływ na to mają również czynniki zewnętrzne. Za najważniejsze uważa się promieniowanie UV — im więcej promieniowania tym nasz organizm wytwarza więcej melaniny.

Wpływ na wydzielanie melaniny mają także takie substancje jak hormony (alfa-melanotropowy, adrenokortykotropina), oraz substancje mineralne w postaci witaminy A, B, wapnia i żelaza.

Jedną z najważniejszych funkcji melaniny nie jest nadanie koloru, lecz ochrona organizmu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Eumelanina pełni funkcję naturalnego filtra, który wyłapuje promienie UV, chroniąć tym samym DNA naszych komórek przed uszkodzeniem. Osoby o ciemnym kolorze skóry mogą pochwalić się wysoką zawartością eumelaniny, co zapewnia wbudowaną ochronę przed słońcem.

Melanina w świecie health&beauty

Działanie melaniny chętnie wykorzystywane jest w produkcji różnego rodzaju preparatów i kosmetyków. Do najpopularniejszych zaliczamy:

 • Kosmetyki chroniące przed słońcem — kremy, pianki i wzbogacone są często w składniki, które wspierają naturalną ochronę melaniny. Chronią one skórę przed uszkodzeniami i poparzeniami słonecznymi.
 • Preparaty do redukcji blizn i plam — udowodniono, że wysoka ilość melaniny w skórze pomaga zmniejszyć widoczność przebarwień i blizn (np. po trądziku).
 • Kosmetyki do pielęgnacji włosów — o kolorze włosów decyduje ilość melaniny w mieszkach włosowych. Kosmetyki do włosów mogą zawierać składniki, które skutecznie wspierają produkcję melaniny, a to z kolei prowadzi do pomocy w zachowaniu naturalnego koloru włosów.

Melanina w kosmetykach znajduje się m.in. w produktach od marki Veoli Botanica. Ciekawymi produktami są:

Veoli Botanica Catch The Sun brązujące kropelki do twarzy szyi i dekoltu (30 ml) – zawiera naturalną melaninę z daktylowca. Jest to niezwykle silny antyoksydant i roślinny odpowiednim melaniny, która występuje w ludzkiej skórze. Formuła została wzbogacona o kwas hialuronowy poprawiający jędrność i sprężystość naskórka, a ekstrakt z kwiatu brzoskwini stanowi bogate źródło flawonoidów o działaniu łagodzącym, rozświetlającym i rewitalizującym.

Veoli Botanica It’s Tan O’clock samoopalająca pianka z wodą kokosową i ekstraktem z brązowych alg (240 ml) – to melanina w kremie, a dokładniej mówiąc w przyjemnej piance, która zawiera składniki gwarantujące piękną i brązową opaleniznę. W składzie znajdziemy m.in. ekstrakt z brązowych alg o działaniu antyoksydacyjnym, nawilżającą wodę kokosową oraz naturalną melaninę z daktylowca. Produkt niesamowicie pobudza zmysły przyjemnym zapachem.


Sprawdź również: Nafta kosmetyczna – jak stosować i jak działa? [PORADY]


Melanina syntetyczna — czym jest?

Melaninę jak wyżej opisaliśmy, można spotkać w różnego rodzaju kosmetykach. Producenci chwalą się tym, że zawartość tego składnika w kremach i balsamach — skutecznie chroni przed promieniowaniem UV. Okazuje się, że skuteczność zależy m.in. od stężenia substancji czynnej.

Czym więcej jest melanina syntetyczna? Na początek warto wiedzieć, że nie rozpuszcza się na popularnych nośnikach, a producenci kosmetyków tworzą m.in. specjalne mikrokapsułki. By uzyskać efekt ochronny, wystarczy już 1% stężenie melaniny w kosmetykach. Dla zwiększenia efektu wykorzystuje się też dodatek w postaci cząsteczek dwutlenku tytanu.

Melanina — ciekawostki, o których musisz wiedzieć!

Czy wiesz, że nie tylko melanina wpływa na kolor skóry? Najważniejsza jest genetyka. Określony kolor skóry jest wynikiem złożonej interakcji genów. Oznacza to, że jeśli jeden z rodziców pochwalić się może ciemnym odcieniem skóry, a drugi jasnym — to znak, że dziecko może odziedziczyć dowolny odcień.

W komórkach siatkówki oka również znajduje się melanina. Pełni ona ważną rolę w ochronie wzroku przed nadmiernym odblaskiem i promieniowaniem UV.

Melanina ma również związek z występowaniem pieprzyków. Jak? Nadmierna ekspozycja na słońcu uruchamia procesy prowadzące do pojawienia się pieprzyków. To mechanizm obronny chroniący skórę przed nadmiernym promieniowaniem UV. Zwiększenia produkcji melaniny na wybranych partiach na ciele sprawia, że pieprzyki stają się bardziej widoczne.

Niedobór melaniny — najczęstsze objawy i przyczyny

Najpopularniejszą chorobą wynikającą z niedoboru melaniny jest bielactwo. To choroba zaliczana do zaburzeń barwnikowych. Jej występowanie może mieć różne podłoże — od chorób autoimmunologicznych tarczycy, po stany zapalne skóry oraz schorzenia skóry w postaci łupieżu lub łuszczycy. Objawami niedoboru melaniny są charakterystyczne jasne przebarwienia występujące na wybranych partiach na ciele.

Nadmiar melaniny również nie jest dobry. Chodzi tu o tzw. melanizm. To choroba charakteryzująca się widoczność dużej ilości pieprzyków, piegów i znamion. Mutacje pieprzyków i brak reakcji na jakiekolwiek zmiany może stanowić ryzyko powstania chorób nowotworowych.

Pamiętaj, że pojawienie się zmian barwnikowych na skórze wymaga konsultacji ze specjalistą. Dermatolog ocenia zmiany i w razie nieprawidłowości zleca kolejne badania diagnostyczne.

Jak uzupełnić melaninę w organizmie?

Jak uzupełnić melaninę w organizmie? Zastanawiasz się, w jakich produktach i składnikach odżywczych można znaleźć melaninę? W przywróceniu melaniny przydatne są produkty bogate m.in. w żelazo, wapń oraz witaminy z grupy A i B. W wielu przypadkach zmiana nawyków żywieniowych pozwala przynieść zadowalające rezultaty. W jakich produktach jest melanina? W codziennej diecie warto stawiać na:

 • Warzywa liściaste.
 • Rośliny strączkowe.
 • Orzechy.
 • Cytrusy.
 • Ryby.

W internecie często można natrafić na pytanie „melanina — jak zwiększyć jej poziom?”. Osobom, którym nie udaje się zwiększyć poziomu melaniny za pomocą diety, mogą sięgnąć po suplementy. Występują one często w formie tabletek. Najczęściej spotkać je można w preparatach, które mają za zadanie opóźnić procesy siwienia włosów. W przypadku włosów zadaniem suplementów jest uzupełnienie braków pigmentacyjnych oraz usprawnienie procesów odpowiedzialnych za transport melanocytów w naszym organizmie.

Melanina to niesamowita substancja, która determinuje nasz wygląd. Warto jednak wiedzieć, że melanina pełni w naszym organizmie ważną rolę — chronią skórę przed promieniowaniem UV. Branża kosmetyczna również pokochała melaninę, tworząc preparaty chroniące skórę, włosy przed słońcem. Możliwości melaniny w pielęgnacji są praktycznie nieograniczone i wciąż oferują coś nowego.