OCM olejowe oczyszczanie skóry

OCM, czyli z języka angielskiego Oil Cleansing Method, to metoda oczyszczania skóry olejami. Ten alternatywny sposób mycia skóry twarzy już na stałe wpisał się w plan świadomej pielęgnacji i wiele kobiet bardzo go sobie chwali.

Jeżeli dopiero zaczęłaś się interesować naturalną pielęgnacją, na pewno prędzej czy później trafisz na tę metodę, ponieważ przynosi wiele pozytywnych zmian w naszych przyzwyczajeniach, a zyskuje na tym przede wszystkim nasza skóra, której kondycja z dnia na dzień widocznie się poprawia.

Polecane oleje:

1. OCM – jak to działa?

Mycie skóry olejami i demakijaż metodą OCM jest bardzo przyjazną dla skóry formą oczyszczania. Dlaczego? Na pewno zastanawiasz się, jak można umyć twarz olejem? Brzmi to co najmniej dziwnie, bo w jaki sposób olej może sprawić, że skóra po myciu stanie się czysta i przede wszystkim nietłusta? Wyjaśnienie jest bardzo proste, a co najważniejsze logiczne.

Nasze gruczoły łojowe nieustannie produkują łój, inaczej sebum, które składa się wielu składników tłuszczowych. Oprócz tego kosmetyki, których na co dzień używamy, również zawierają tłuszcze pod postacią olei czy maseł.

Teraz czas na trochę chemii – tłuszcze najlepiej rozpuszczają inne tłuszcze. Innymi słowy – oleje doskonale zmywają ze skóry sebum i pozostałe tłuste kosmetyki. W tym momencie możesz się zastanawiać, a co w takim razie z płynami i żelami do mycia twarzy? To kosmetyki, które mogą zawierać silne środki myjące.

Zdarza się nam je kupić, szczególnie wtedy, gdy nie umiemy jeszcze dobrze czytać składów kosmetyków i żyjąc w nieświadomości, wybieramy te, które naruszają niestety naszą naturalną warstwę hydrolipidową, która stanowi płaszcz ochronny. Dzięki niemu skóra jest odpowiednio nawilżona i chroniona przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

Łagodna forma oczyszczania

mieszanka olejowa do metody OCM
Dla wygody możesz przygotować sobie wybraną mieszankę olejów do oczyszczania skóry. Pamiętaj o przechowywaniu jej w suchym i ciemnym miejscu.

Zaburzenie równowagi pH przyczynia się do przesuszenia naskórka i odczucia zbyt napiętej, wręcz spragnionej kremu skóry. Mycie twarzy mocnymi środkami może również spowodować odwrotny do zamierzonego skutek – skóra będzie tak mocno i agresywnie doczyszczona, że gruczoły łojowe przyspieszą z produkcją sebum i będą go produkować w nadmiarze, aby jak najszybciej odbudować warstwę lipidową i zapewnić skórze optymalne nawilżenie, i natłuszczenie, zniszczone przez zbyt mocne detergenty widniejące w składzie płynów do mycia twarzy, np. SLS, SLES.

Tego wszystkiego można uniknąć, stosując właśnie metodę OCM. Olejowanie skóry odpowiednio skomponowaną mieszanką olejów jest bardzo skutecznym, ale jednocześnie łagodnym i nieinwazyjnym, sposobem na oczyszczenie skóry z sebum, kurzu i resztek kosmetyków. Demakijaż oczu za pomocą olejów jest bardzo delikatny – nie podrażnia spojówek, nie szczypie w oczy.

Zalety mycia twarzy olejami

Stosowanie metody OCM dość szybko przynosi efekty. Choć na początku oczyszczanie porów olejami może spowodować pojawienie się większej ilości niedoskonałości, ale to normalny proces oczyszczania się zapchanej skóry.

Mycie skóry olejami po pierwsze rozpuszcza tłuszcz z sebum i z kosmetyków, po drugie nie niszczy równowagi hydrolipidowej, zapobiegając tym samym przesuszeniu lub zbyt mocnemu przetłuszczeniu się naskórka. A po trzecie wzmacnia skórę, dostarczając jej cennych składników odżywczych zawartych w olejach.

Dodatkowym plusem stosowania OCM jest masaż twarzy, ponieważ mycie twarzy olejami wymaga użycia ściereczki, aby porządnie usunąć olej ze skóry.

Taki masaż podczas demakijażu wpływa korzystnie na mikrokrążenie skórne, poprawia napięcie skóry, wygładza niewielkie zmarszczki mimiczne, zmniejsza opuchliznę poprzez usprawnienie przepływu limfy. Systematyczne stosowanie olejów do mycia skóry sprawi, że stanie się gładka, miękka i elastyczna.


Jeżeli interesują Cię naturalne metody oczyszczania skóry, przeczytaj artykuł: Gąbka konjac – jak używać?


2. Demakijaż metodą OCM – dla kogo?

organiczny olej arganowy
Olej arganowy, zwany płynnym złotem z Maroka, sprawdzi się w pielęgnacji skóry dojrzałej.

Demakijaż metodą OCM sprawdzi się w przypadku różnych rodzajów cer. Intuicyjnie domyślamy się, że najlepiej przyjmą go cery suche, zniszczone i wrażliwe, które potrzebują delikatnego oczyszczania.

A jak ta metoda ma się do cer tłustych, mieszanych i trądzikowych? Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że używanie tłustych olejów do tłustej skóry mija się z celem i może prowadzić do zapychania i jeszcze większego przetłuszczania się skóry. Jednak prawda o pielęgnacji takiej skóry jest inna. Zbyt mocne odłuszczanie skóry silnymi detergentami powoduje niszczenie naturalnej bariery hydrolipidowej, która jest naszą warstwą ochronną.

Skóra się przed tym broni i wytwarza jeszcze więcej sebum, aby wzmocnić płaszcz lipidowy naruszony przez mocne żele myjące. Nadmiar sebum sprawia, że zaczynamy używać kosmetyków matujących i wysuszających, które znów rozregulowują pracę naszych gruczołów łojowych. Te otrzymują sygnał, że skóra potrzebuje natychmiastowej dawki naturalnego nawilżenia i natłuszczenia, których zbyt mocno się pozbyliśmy, i zwiększają produkcję sebum. Tworzy się zamknięte koło, które możemy przerwać, zmieniając nasze nawyki pielęgnacyjne i porządkując wiedzę na temat życia naszej skóry.

Warto zaznaczyć tutaj, że w przypadku cery trądzikowej stosowanie metody OCM może być niewskazane i problematyczne z uwagi na to, że podczas ścierania z buzi warstwy oleju wykwity trądzikowe mogą zostać podrażnione i istnieje ryzyko rozniesienia się bakterii po całej twarzy. Podobnie jak przy innych metodach pielęgnacji skóry, należy obserwować swoją cerę i nie stosować OCM, jeżeli nie przynosi spodziewanych efektów, a nasza skóra po prostu nie polubi się z wieloetapowym olejowym oczyszczaniem.

Rytuał olejowania skóry krok po kroku

Olejowanie skóry wymaga czasu i cierpliwości, dlatego nie jest to metoda dla wszystkich. Najczęściej potrzeba aż trzech etapów, aby wykonać oczyszczanie OCM. Nakładanie oleju, masowanie i zbieranie go ściereczką powtarzamy trzy razy, każdy etap wykonując parę minut. Taki demakijaż wymaga od nas systematyczności i rytualnego podejścia, które zajmuje więcej czasu niż ekspresowy demakijaż za pomocą płynu micelarnego i żelu myjącego.

OCM stosujemy codziennie, rano i wieczorem. Rano możemy zamknąć się w jednym cyklu: czyli pojedynczej aplikacji oleju. Oczyszczanie skóry za pomocą olejów w niedługim czasie przynosi dobre efekty:

  • skóra jest oczyszczona, ale nie podrażniona,
  • praca gruczołów łojowych jest unormowana,
  • sebum wydziela się normalnie, w odpowiednich ilościach,
  • jesteśmy ekologiczni, ponieważ nie zużywamy dziesiątek jednorazowych wacików.

Należy jednak pamiętać, aby skomponować odpowiednią mieszankę z dopasowanych do naszej skóry olejów.

3. Jaki olej wybrać? Rozpiska według rodzajów skóry

olej rycynowy bazowy w metodzie OCM
Naturalny olej rycynowy to baza mieszanki olejowej w metodzie OCM.

Wybór oleju do metody OCM to najważniejszy krok. Aby wykonać go poprawnie, należy dobrze rozpoznać typ swojej skóry. Dlaczego to takie ważne? Każdy olej ma specyficzne właściwości – jedne nawilżają bardziej, inne działają antybakteryjnie, jeszcze inne mają właściwości odmładzające.

Dobranie najlepszego oleju do potrzeb skóry to podstawa udanego rytuału OCM.

Cera sucha/dojrzała:   

  • olej z pestek moreli,
  • oliwa z oliwek,
  • olej arganowy,
  • olej z ogórecznika,
  • olej z pestek winogron,
  • olej awokado.

Cera tłusta:

  • olej z czarnuszki,
  • olej lniany,
  • olej konopny,
  • olej jojoba,
  • olej z pestek dyni,
  • olej ryżowy.

Cera mieszana:

  • olej jojoba,
  • olej z nasion wiesiołka,
  • olej konopny,
  • olej z ogórecznika,
  • olej z pestek winogron,
  • olej lniany.

Cera normalna:

  • olej migdałowy,
  • olej awokado,
  • olej jojoba,
  • oliwa z oliwek,
  • olej z pestek winogron.

Cera naczynkowa:

  • olej z kocanki,
  • olej z ogórecznika lekarskiego,
  • olej z dzikiej róży,
  • olej z orzecha laskowego

Do cery dojrzałej i wrażliwej świetnie sprawdzi się olejek z pestek moreli marki Iossi, który znajdziesz w naszej drogerii internetowej. Olejek nie tylko przepięknie pachnie, ale również skutecznie działa. Ma właściwości przeciwzmarszczkowe i antyoksydacyjne. Wzmacnia skórę, intensywnie ją nawilża i wygładza. Poradzi sobie nawet z makijażem wodoodpornym.

4. Jak przygotować mieszankę olejów?

Podstawowym przepisem na mieszankę olejów z jakim się spotkasz, jest kompozycja oleju bazowego z olejem rycynowym. Jak ustawić proporcje olejów w mieszance? Możesz sugerować się poniższym schematem. Jest on szczególnie przydatny na początku przygody z OCM. Później możesz samodzielnie żonglować proporcjami, lepiej poznawszy reakcję skóry na olejowe oczyszczanie.

  • cera sucha: 90% oleju bazowego i 10% oleju rycynowego,
  • cera normalna: 80% oleju bazowego i 20% oleju rycynowego,
  • cera tłusta: 70% oleju bazowego i 30% oleju rycynowego.

Należy wybierać oleje, które są nierafinowane, ponieważ proces rafinacji niszczy wszystkie cenne składniki odżywcze. Oleje nierafinowane są zdrowe, ponieważ obfitują, m.in. w witaminy, mikro i makroelementy i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).

Na pewno zauważyłaś, że w każdej proporcji znajduje się olej rycynowy. Dlaczego jest on częścią składową mieszanek do każdego rodzaju skóry?

Metoda OCM opiera się na działaniu oleju rycynowego, który funkcjonuje jako olej oczyszczający, emulgujący, dlatego znajduje się w każdej mieszance. Ze względu na swoją budowę chemiczną, konsystencję i właściwości olej rycynowy jest bardzo zbliżony do ludzkiego sebum, dlatego tak dobrze je zmywa, oczyszczając skórę. Wykazuje również działanie nawilżające i przeciwzapalne. Skutecznie oczyszcza pory, zmiękcza i wygładza skórę, kojąc podrażnienia.

Warto jednak wiedzieć, że olej rycynowy to potencjalny alergen, należy więc obserwować reakcje swojej skóry i w razie podrażnień zmniejszyć ilość oleju rycynowego w mieszance do OCM. Jako alternatywę dla niego można stosować jako olej bazowy olej jojoba, którego budowa i skład jest również bardzo podobny do sebum.

Reguluje pracę gruczołów łojowych, dogłębnie nawilża i likwiduje uczucie napięcia i suchości. Ponadto olej jojoba dobrze wpływa na pielęgnację każdego rodzaju skóry, nawet wrażliwej i trądzikowej, dlatego warto modyfikować skład mieszanek do OCM, jeżeli sprawdzimy, że nasza skóra źle reaguje na olej rycynowy.

5. Jak wykonać oczyszczanie skóry olejami?

olej jojoba
Olej jojoba to alternatywa dla oleju rycynowego.

Jeżeli decydujemy się na tradycyjne oczyszczanie skóry olejami, a nie gotowymi mieszanki do OCM, które również są dostępne dla rynku i na pewno znajdą się na nie chętne osoby, należy przeznaczyć sobie na taką pielęgnację trochę więcej czasu niż zazwyczaj.

Zobacz, dlaczego i sprawdź, jak wykonać demakijaż metodą OCM?

  1. Wybieramy oleje odpowiednie dla naszej skóry i łączymy je w miseczce lub w zagłębieniu dłoni według wskazanych proporcji. Możemy dodać również trzeci olej, tak zwany wspomagający, który sprawdzi się konkretnych przypadkach, np. Nacomi olej tamanu, jeżeli borykamy się ze zmianami zapalnymi skóry.
  2. Mieszankę nakładamy na suchą skórę i wykonujemy delikatny masaż twarzy, w tym przypadku nie omijamy również oczu i ust. Na ten etap poświęcamy około minuty do dwóch, trzech, aby olej przyciągnął wszystkie zanieczyszczenia, w tym makijaż.
  3. Usuwamy olej i zabrudzenia za pomocą zwilżonej w ciepłej wodzie ściereczki z mikrofibry, muślinu lub bawełny.
  4. Zmywamy olej i płuczemy ściereczkę. Powtarzamy czynność do momentu, aż ściereczka będzie całkowicie czysta. Najczęściej wystarczą maksymalnie 3 razy, ale to zawsze kwestia indywidualna.
  5. OCM kończymy, opłukując twarz letnią wodą i delikatnie ją osuszając.
  6. Oczyszczanie skóry olejami nie zaburza naturalnego pH skóry, jednak woda do zmywania już tak, dlatego warto po myciu zastosować tonik lub hydrolat.
  7. Po tonizacji standardowo nakładamy krem lub serum, jakie zazwyczaj stosujemy podczas pielęgnacji.
  8. Ściereczkę codziennie płuczemy i odwieszamy do wysuszenia. Raz na kilka dni dobrze jest ją wyprać. Zmieniamy ściereczki wtedy, gdy zauważmy, że tracą swoje właściwości.

Czy miałyście już okazję korzystać z tej formy oczyszczania twarzy? Jakie są wasze wrażenia? Podzielcie się nimi w komentarzach.