Pullulan to ciekawy składnik pochodzenia naturalnego, który znalazł zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i farmacji. Czym jest? Jak działa? W jakich kosmetykach możemy go znaleźć? Poznajmy pullulan bliżej.
Spis treści:
- Pullulan – co to jest?
- Pullulan – działanie i właściwości kosmetyczne
- Pullulan – w kosmetykach
3.1. Pullulan – szkodliwość
3.2. Czy pullulan może być stosowany w ciąży? - Pulluan – kapsułki
Polecane produkty:
Pullulan – co to jest?
Pullulan to naturalny związek chemiczny, która należy do grupy polisacharydów (węglowodanów). W INCI kosmetyków znajdziemy go po prostu pod nazwą pullulan. Jest biodegradowalny, nie zawiera GMO, w 100% wegański. Znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym.
Skąd pochodzi pullulan? Otrzymywany jest w procesie fermentacji grzybów Aureobasidium pullulans. Zalicza się do składników hipoalergicznych, a dodatkowo nie zawiera skorbii i glutenu. Wykazuje skuteczne działanie prebiotyczne, co oznacza, że stanowi doskonałą pożywkę dla pożytecznych bakterii jelitowych.
Pullulan – działanie i właściwości kosmetyczne
Pullulan stosowany jest w kosmetykach, ponieważ tworzy na skórze barierę ochronną, która przeciwdziała przeznaskórkowej utracie wody (TEWL), dzięki czemu jego działanie jest pośrednio nawilżające. Chroni naskórek przed zanieczyszczeniami środowiskowymi. Pojawia się w kosmetykach dla skóry dojrzałej, wrażliwej i z podrażnieniami, ponieważ posiada właściwości regenerujące i wspomagające leczenie stanów zapalnych przy gojeniu się ran. Z uwagi na to, że stymuluje syntezę kolagenu i elastyny znajduje zastosowanie w kosmetykach przeciwstarzeniowych i przeciwzmarszczkowych. Ogranicza powstawanie wolnych rodników, ponieważ jest silnym antyoksydantem, spowalniającym procesy starzenia się skóry.
Ten polisacharyd posiada także właściwości fotoprotekcyjne, jednak na niskim poziomie, dlatego nie należy traktować go jako pełnowartościowego filtra UV.
Czym jest fotostarzenie skóry? Dowiedz się więcej!
Pullulan – w kosmetykach
W produktach kosmetycznych pullulan pełni rolę składnika wiążącego. Gdzie go znajdziemy? Przede wszystkim w takich kosmetykach, jak:
- kremy na dzień i kremy na noc,
- kremy przeciwzmarszczkowe,
- balsamy do ciała,
- peelingi do ciała,
- szampony do włosów,
- odżywki do włosów i maseczki do włosów,
- żele do prysznic,
- toniki do twarzy,
- kremy do rąk,
- produkty do demakijażu.
Sprawdź:
- kosmetyki marki Livioon, które zawierają pullulan w roli przeciwutleniającej, napinającej naskórek i poprawiającej ogólny wygląd skóry,
- kremy pod oczy marki Biodermic, w których ten składnik pełni funkcję nawilżającą, wiążąc cząsteczki wody w naskórku, niwelując drobne zmarszczki i linie. Tworzy na powierzchni skóry film, który powoduje jej natychmiastowe ujędrnienie i wygładzenie,
- w kosmetykach do higieny intymnej marki Vis Plantis wykorzystano ten polisacharyd jako składnik prebiotyczny, który odpowiada za namnażanie korzystnej mikroflory,
- suplementy diety marki Formeds, które posiadają otoczkę kapsułki wykonaną z pullulanu.
Pullulan – szkodliwość
Ta substancja naturalna jest bezpieczna do stosowania w produktach kosmetycznych i spożywczych. Jako czysta substancja również nie została zaklasyfikowana jako niebezpieczna zgodnie z przepisami chemicznymi. Jest składnikiem pochodzenia roślinnego i wykazuje brak alergiczności. Nie posiada cech komedogennych, dlatego z powodzeniem mogą go stosować osoby, które mają tendencję do nadprodukcji sebum, zapychania porów, mają cerę trądzikową, tłustą i mieszaną. Ten naturalny składnik chwalony jest za swoją delikatność w działaniu, dlatego jest chętnie stosowany w preparatach do cer reaktywnych, wrażliwych i podatnych na alergie.
Skóra reaktywna – jak ją pielęgnować?
Czy pullulan może być stosowany w ciąży?
Jest bezpieczny do stosowania w kosmetykach podczas ciąży, połogu i karmienia piersią. Należy podkreślić, że skóra w momencie dużych wahań hormonalnych może być uwrażliwiona na składniki aktywne, nawet na te, które do tej pory nas nie uczulały, dlatego szczególnie w tych okresach warto obserwować stan swojej skóry i w razie podrażnienia lub zaczerwienienia wyeliminować składnik drażniący. Dobrą praktyką jest również niewprowadzanie nowych składników pielęgnacyjnych w czasie ciąży, o ile nie mamy takie potrzeby. Wszystko w granicach rozsądku, ale również bez nadmiernych obaw, ponieważ bezpieczeństwo stosowania składników kosmetycznych jest jasno określone na preparatach, które kupujemy.
Pulluan – kapsułki
Jedną z ciekawych właściwości pullulanu jest to, że to właśnie z niego tworzy się kapsułki, wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym. Jako jadalny polimer, który nie ma smaku, barwy, ani zapachu stosowany jest w kapsułkach jako otoczka. Jest w 100% wegański, dlatego stanowi świetną alternatywę dla wegan i wegetarian przy wyborze suplementów i leków w kapsułkach, ponieważ jest zamiennikiem dla otoczek żelatynowych. Kapsułki pullulanowe produkuje się jedynie z wykorzystaniem wody i właśnie tego polisacharydu. Co ważne takie kapsułki są bardzo szczelne i nie wchodzą w reakcję chemiczną z żadną substancją czynną, która znajduje wewnątrz kapsułki. W produktach żywnościowych występuje w składzie pod numerem E1204.
Pullulan okazuje się składnikiem o szerokim zastosowaniu, całkowicie bezpiecznym, naturalnym i wegańskim. W czasach, gdy coraz baczniej przypatrujemy się składom kosmetyków i produktów spożywczych, na pewno jego obecność ucieszy zwolenników naturalnych składników.
Polecane produkty:
Źródła:
Pullulan, dostępny: kosmopedia.pl dostęp 22.05.2023, https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/pullulan