Sodium Benzoate to kolejna substancja, występująca w kosmetykach, której właściwości przeanalizujemy. Czym jest? Czy jest szkodliwa? W jakich kosmetykach ją znajdziemy? Rozwiejemy wszelkie wątpliwości.
Spis treści:
- Sodium Benzoate – co to?
1.1. Sodium Benzoate w kosmetykach - Sodium Benzoate – czy jest szkodliwy?
2.1. Sodium Benzoate w ciąży
2.2. Sodium Benzoate – alergia
Polecane produkty:
Sodium Benzoate – co to?
Sodium Benzoate posiada zwyczajową nazwę – benzoesan sodu. W produktach kosmetycznych pełni funkcję konserwującą, która hamuje rozwój i bytowanie mikroorganizmów podczas całego okresu przydatności produktu. Chroni przed pojawieniem się drożdżaków, bakterii i pleśni. Dzięki niej możemy czuć się bezpiecznie, nabierając krem palcem, ponieważ benzoesan sodu powstrzymuje rozwój zakażenia wtórnego, czyli przeniesienia patogenów ze skóry do masy kosmetycznej.
Dlaczego należy konserwować kosmetyki? Aby zachowały świeżość i swoje właściwości pielęgnacyjne przez cały okres użytkowania. Po otwarciu produktu zaczyna się okres jego szczególnej wrażliwości na mikroorganizmy, ponieważ masa kosmetyczna podczas wielokrotnego otwierania słoiczka czy tuby ma kontakt z powietrzem lub naskórkiem, gdy nabieramy produkt palcami. Może dochodzić wówczas do rozwoju niechcianych drobnoustrojów, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. To jest najważniejszy powód, dla którego stosuje się substancje konserwujące. Benzoesan sodu posiada również właściwości maskujące i zapachowe.
Sodium Benzoate występuje pod postacią białego, bezwonnego proszku, który posiada właściwości higroskopijne, czyli „lubi” się z wodą. Może mieć pochodzenie syntetyczne lub roślinne. Ciekawostką jest to, że benzoesan sodu, czyli E211, używany jest jako konserwant żywności.
Sodium Benzoate w kosmetykach
Czy wiesz, że każdy kosmetyk dopuszczony na rynek europejski musi posiadać w swoim składzie konserwant? Nie dotyczy to jedynie produktów o bardzo krótkim terminie ważności, opartych na olejach czy masłach roślinnych. Jeżeli formuła produktu zawiera wodę, konserwant być musi, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania.
Gdzie możemy znaleźć benzoesan sodu? Począwszy od kosmetyków do kąpieli, mydeł, produktów do oczyszczania skóry, poprzez kosmetyki do pielęgnacji włosów i paznokci, skończywszy na kosmetykach do makijażu.
Ważną informacją dla poszukiwaczy kosmetyków naturalnych jest to, że omawiana substancja jest dopuszczona przez organizacje certyfikujące, np. Ecocert, do stosowania w kosmetykach naturalnych. Konserwujący benzoesan sodu jest delikatny, dlatego znajdziemy go w preparatach o naturalnym składzie. Oprócz niego dopuszczone do użycia zostały inne, delikatne składniki chroniące przed rozwojem patogenów.
Są to:
- Potassium Sorbate,
- Citric Acid,
- Benzyl Alcohol,
- Salicylic Acid,
- Tocopherol.
Pod takimi nazwami znajdziemy je w INCI kosmetyku.
Sprawdź kosmetyki polskiej marki Naturativ, która bezkompromisowo podchodzi do czystości i jakości składników wykorzystywanych w kosmetykach naturalnych, które produkuje, a które opatrzone są certyfikatem Nature, jednej z kilku organizacji na świecie, zajmującej się przyznawaniem certyfikatów poświadczających naturalny skład kosmetyków.
W jej ofercie znajdziemy kosmetyki zakonserwowane przy pomocy Sodium Benzoate, np. płyny micelarne, szampony do włosów czy mgiełki do włosów.
Sprawdź:
- Naturativ Shampoo and Washing Gel For Babies and Newborns szampon i płyn do kąpieli dla dzieci i niemowląt (250 ml)
- Naturativ Orange Flower Mist Face & Body wodna mgiełka do ciała Kwiat Pomarańczy (100 ml)
Jakie są inne konserwanty w kosmetykach? Sprawdź – parabeny w kosmetykach
Sodium Benzoate – czy jest szkodliwy?
Jest to bezpieczny składnik konserwujący. Dozwolony do stosowania w ograniczonym stężeniu w kosmetykach wg Rozporządzenia 1223/2009.
Ograniczenia:
- 2,5% maksymalne, dopuszczalne stężenie soli kwasu benzoesowego w produktach, które się spłukuje,
- 1,7% w preparatach do jamy ustnej,
- 0,5% w kosmetykach, których nie spłukujemy.
Według ekspertyzy Cosmetic Ingredient Review, czyli instytucji, która zajmuje się oceną i przeglądem składników kosmetycznych pod względem ich bezpieczeństwa, a swoje wyniki publikuje w literaturze naukowej, benzoesan sodu jest substancją bezpieczną, nierakotwórczą.
Sodium Benzoate w ciąży
To konserwant, który można bezpiecznie stosować, będąc w ciąży. Produkty, które zawierają benzoesan sodu, mogą być również stosowane przez kobiety karmiące piersią.
Sodium Benzoate – alergia
Bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Jego działanie bardziej może podrażniać oczy niż skórę, choć ją również może drażnić. Jednak jak już wspomniano to konserwant, który niebywale rzadko uczula.
Pojawiają się również pytania, czy Sodium Benzoate to SLS. Nic bardziej mylnego. Ten drugi to substancja powierzchniowo-czynna, której zadaniem jest oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń. Posiada bardzo dobre właściwości pianotwórcze.
Nie należy traktować konserwantów z góry jako coś szkodliwego i wkładać wszystkich do jednego worka. Jak widać po naszym dzisiejszym bohaterze nie taki diabeł straszny, jak go malują, a wręcz przeciwnie, bardzo potrzebny, delikatny i stojący na straży bezpieczeństwa całej formuły kosmetyku.
Polecane produkty: