Cera palacza to określenie skóry, która przez wiele lat zmaga się niekorzystnym wpływem nikotyny i innych substancji chemicznych znajdujących się w dymie papierosowym. Cera ta boryka się z charakterystycznymi problemami. Posiada zmiany w strukturze, zmarszczki oraz nie wygląda na zdrową. Czym dokładnie charakteryzuje się ta cera i jakie rozwiązania w codziennej pielęgnacji warto wdrożyć, by zadbać o jej lepszą kondycję? Czy brzydka cera po rzeuceniu palenia szybko się regeneruje? Sprawdź to!
Spis treści:
- Jak palenie wpływa na skórę?
1.1. Co powoduje nikotyna? - Cera palacza — charakterystyka, czyli jak wygląda cera palacza?
- Cera palacza przed i po
- Jak pielęgnować cerę palacza?
4.1. Cera palacza regeneracja - Zmarszczki palacza — czym są i jak je usunąć?
- Cera palacza — FAQ
Popularne kosmetyki przeciwstarzeniowe dla cery palacza:
Jak palenie wpływa na skórę?
Palenie papierosów negatywnie wpływa nie tylko na stan naszej skóry, ale także na resztę organizmu. Nawet odstraszające hasła i obrazki znajdujące się na paczkach nie sprawiają, że osoby palące od lat, rezygnują z przysłowiowego dymka. Badania pokazują, że palenie papierosów to jeden z najważniejszych czynników, który negatywnie wpływa na wygląd naszej skóry. Na początek warto zaznaczyć, że w dymie papierosowym znajduje się około 7 tysięcy substancji i związków chemicznych, które są szkodliwe dla naszego zdrowia.
Palenie tytoniu sprawia, że skóra staje się matowa, sucha i traci elastyczność. Z czasem staje się szara, a cechą charakterystyczną dla cery palacza są głębokie zmarszczki, worki pod oczami oraz podłużne zmarszczki wokół ust powstające przez zaciąganie się papierosem.
Powinno Cię zainteresować: Śniada cera — jak wygląda i co pasuje? [CHARAKTERYSTYKA]
Co powoduje nikotyna?
Udowodniono, że nikotyna negatywnie wpływa na syntezę włókien kolagenowych i elastanowych, co ma kluczowe znaczenie w zaburzeniu jędrności i sprężystości skóry. Nikotyna obniża zawartość witamin A, C, E w naszej skórze, które są odpowiedzialne za włączanie procesów regeneracyjnych skóry. Statystyki pokazują, że ubytek witaminy E z wiekiem jest dwa razy szybszy niż u osób niepalących.
Dym tytoniowy powoduje skurcze naczyń krwionośnych, co niekorzystnie wpływa na dotlenienie tkanek. Wypalenie jednego papierosa utrzymuje stan skurczu przez nawet 90 minut. Przepływ krwi się obniża, co w rezultacie prowadzi do niedokrwienia i niedożywienia skóry.
WAŻNE! Czy wiesz, że skóra nałogowego palacza w wieku 40 lat wygląda jak skóra niepalącego 70-latka!
Cera palacza — charakterystyka, czyli jak wygląda cera palacza?
Cera palacza musi zmagać się z charakterystycznymi problemami. Do najważniejszych cech tego rodzaju cery zaliczamy:
- Widoczne zmarszczki — cera palacza charakteryzuje się nadmiernym powstawaniem zmarszczek. Zmiany te dotyczą najczęściej okolicy oczu i ust. Nikotyna zaburza produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do zaburzenia jędrności i elastyczności skóry.
- Zaburzenie procesów regeneracyjnych — skóra palacza regeneruje się zdecydowanie dłużej niż u osób niepalących. Nikotyna zaburza transport składników odżywczych w głąb skóry. To powoduje m.in. opóźnianie procesów gojenia się ran, uszkodzeń i zaburza niwelowanie podrażnień skórnych.
- Szary koloryt cery — cera palacza posiada szary lub matowy odcień. Palenie papierosów zaburza naturalny koloryt skóry i powoduje utratę blasku.
- Ryzyko pojawienia się zmian skórnych — cera palacza jest bardziej podatna na pojawienie się przebarwień, zmian pigmentacyjnych i innych niedoskonałości skórnych. Dym papierosowy negatywnie wpływa na procesy regeneracyjne skóry.
Cera palacza przed i po
Skóra palacza po rzuceniu palenia nie regeneruje się z dnia na dzień. By idealnie przedstawić zjawisko wpływu palenia papierosów na naszą cerę, warto sięgnąć po wynik eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z Case Western Reserve University w Cleavland. W badaniu wzięło udział 79 par bliźniąt w wieku 18-78 lat. W każdej parze jedno z bliźniąt regularnie paliło papierosy. Jaki był wynik? Naukowcy i chirurdzy plastyczni dokładnie przebadali skórę bliźniąt. Okazało się, że osoby, które regularnie paliły, posiadały zdecydowanie więcej zmarszczek, niż niepalące rodzeństwo. Dodatkowo stwierdzono mniejsze napięcie skóry i elastyczność. Widoczne u palących były też worki pod oczami i opadnięte, obwisłe policzki.
Cera palacza po rzuceniu palenia odnawia się, ale trzeba wiedzieć, że dym papierosowy oddziałuje również na inne partie ciała. Wskutek palenia zmienia się nie tylko cera. Negatywnym zmianom ulegają także dłonie. Wieloletnie palenie tytoniu powoduje zmiany w kolorze płytki paznokcia. Pojawiają się żółte przebarwienia, a na wierzchniej stronie dłoni widoczne są plamy na skórze. Dodatkowo paznokcie ulegają rozwarstwieniu. Palenie papierosów robi również spustoszenie w jamie ustnej. Pojawić się mogą stany zapalne dziąseł, nieświeży oddech oraz przebarwienia szkliwa. Palaczy częściej dotyka próchnica i choroby przyzębia.
Ważne! Pamiętaj, że cera palacza przed i po, a więc po wypaleniu pierwszego papierosa w życiu i po rzuceniu nie będzie nigdy taka sama. Pewnych zmian nie da się cofnąć w 100%. Pamiętać również trzeba na to, że cera na przestrzeni lat zmieniła się nie tylko przez palenie, ale także przez inne czynniki zewnętrzne, używane kosmetyki oraz wpływ zwykłego starzenia.
Jak pielęgnować cerę palacza?
Nie ma co ukrywać, ale cera palacza stawia przed właścicielem wyjątkowe wyzwanie pielęgnacyjne, gdzie liczy się wdrożenie odpowiedniej strategii i multifunkcyjnych kosmetyków. Dzięki temu jesteśmy w stanie poprawić kondycję cery. By jednak pielęgnację móc zaliczyć do udanych, warto zastanowić się nad rezygnacją z palenia papierosów i wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, dbania o nawilżenie i stosowanie produktów anti-aging. Brzyda cera po rzuceniu palenia wymaga specjalnego traktowania. By zneutralizować zmiany skórne, warto skorzystać z kilku typów kosmetyków.
Cera palacza pielęgnacja — co obejmuje?
- Dbanie o nawilżenie — nawilżenie skóry jest kluczowe. W codziennej pielęgnacji należy stawiać na kosmetyki nawilżające, które chronią skórę przed utratą wody.
- Danie o ochronę przeciwsłoneczną — tutaj warto stawiać na preparaty bogate w filtry UVA/UVB, które chronią skórę przed działaniem negatywnych promieni słonecznych.
- Dbanie o składniki przeciwstarzeniowe — wybieraj produkty bogate w witaminy C, E, retinol i kwas hialuronowy. Ich odpowiednia ilość pozwala poprawić strukturę skóry i skutecznie redukuje widoczność zmarszczek.
Cera palacza regeneracja
Brzyda cera po rzuceniu palenia potrzebuje czasu. Czy jest w stanie się odpowiednio zregenerować? Do pewnego stopnia tak. Cera palacza po rzuceniu palenia w krótkim czasie zaczyna optycznie wyglądać lepiej, ale na naprawę glębokich i długoletnich zmian trzeba jednak zaczekać. Po odrzuceniu tytoniu organizm błyskawicznie stara się odzyskać zdrowie. Cera po rzuceniu palenia lepiej się nawilża, poprawie ulega wygląd naskórka, a naczynia krwonośnie odzyskują elastyczność. Specjaliści zauważają, że pierwsze 9 miesięcy przynosi najbardziej widoczne rezultaty. Po tym czasie wiele osób zauważa, że po rzuceniu palenia ich skóra wygląda o 10 lat młodziej!
Czy zabiegi kosmetyczne są w stanie przyspieszyć procesy regeneracyjne skóry? Oczywiście, że tak! Pielęgnacja cery palacza za pomocą zabiegów, zwłaszcza tych przeciwstarzeniowych jest w stanie przynieść niesamowite rezultaty. Jakie produkty warto wybrać? Tutaj sprawdzą się m.in. kremy do twarzy o właściwościach regeneracyjnych, preparaty przeciwzmarszczkowe i odżywcze maseczki.
Zmarszczki palacza — czym są i jak je usunąć?
Czy wiesz, że skóra palacza nazywana jest często „wybielaczem”? Dlaczego? Palenie tytoniu powoduje zmiany i odbarwienia skóry, który mogą pojawić się na twarzy, dłoniach i palcach.
Starzenie skóry palacza postępuje inaczej niż u osób, które nie palą. Zmarszczki palacza to termin określający zmiany związane z aktywnością mięśnia okrężnego ust, który działa dziennie nawet ponad tysiąc razy. Najmocniej pracuje właśnie podczas zaciągania się papierosem. Za główną przyczynę powstawania zmarszczek palacza uważa się mimikę, a palenie papierosów lub częste picie przez słomkę przyspiesza ten proces.
Zastanawiasz się jak usunąć zmarszczki palacza? Jeśli przez wiele lat paliłaś, to likwidacja głębokich zmarszczek nie powiedzie się podczas standardowej pielęgnacji. Jedynie co można zrobić to zredukować ich widoczność. W tym celu stosuje się specjalnie zabiegi kosmetyczne, które wymagają regularnego powtarzania, by utrzymać efekt. W domowej pielęgnacji warto wdrożyć kremy i inne preparaty antystarzeniowe. Popularne składniki to:
- Koenzym Q10, kreatyna, kwas hialuronowy, boostery kolagenu, witamina E i C, filtry UVA/UVB oraz naturalne olejki.
Zobacz również: Koenzym Q10 w kosmetyce (właściwości i działanie)
Cera palacza wymaga szczególnej uwagi i wyboru odpowiednich kosmetyków. W rytuałach pielęgnacyjnych liczy się szczegółowa strategia oraz moc składników odżywczych, nawilżających i przeciwstarzeniowych. Eliminacja palenia oraz zdrowy tryb życia również przyspieszają procesy regeneracyjne skóry.
Dbanie o zdrową cerę jest wyzwaniem, ale warto to zrobić. Może to właśnie ten moment, że zrezygnujesz z przysłowiowego „dymka”, na rzecz kompleksowej pielęgnacji?
Cera palacza — FAQ
- Czy od palenia pogarsza się cera?
Tak! Palenie powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych, co prowadzi do niedotlenienia komórek. W rezultacie cera staje się szara i ziemista. Dodatkowo pojawiać się mogą głębokie zmarszczki, zwłaszcza w okolicy ust (tzw. zmarszczki palacza).
- Czy rzucenie palenia poprawia cerę?
Rzucenie palenia wraz z wprowadzeniem zdrowej diety i aktywności fizycznej pozytywnie wpływa na wygląd naszej skóry. Stan naskórka poprawia się, skóra staje się bardziej nawilżona i uelastyczniona. Dobrym wsparciem skóry są także kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne dostarczające w głąb skóry liczne składniki odżywcze.
- Po jakim czasie poprawia się cera od rzucenia palenia?
To sprawa indywidualna. Można jednak przyjąć, że już po miesiącu zauważalne są widoczne zmiany. Do najważniejszych zaliczamy lepsze nawilżenie i ujędrnienie skóry. By wzmocnić efekty oprócz kosmetyków nawilżających i preparatów anti-aging poleca się masaż twarzy. Ma on za zadanie pobudzić głębsze warstwy skóry i krążenie, aby uelastycznić skórę i sprawić, by kosmetyki odżywcze szybciej się wchłaniały.