Dezodoranty do stóp

Dezodoranty do stóp to produkty, które działają antybakteryjnie i niwelują nieprzyjemny zapach. Jak działają i jakie wybrać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Dezodoranty do stóp – przydatne wskazówki

Dezodoranty do stóp

Warto wybierać dezodoranty do stóp niezawierające alkoholu, który może podrażniać skórę. Zazwyczaj dezodoranty do stóp mają delikatny zapach, który maskuje nieprzyjemną woń. Regularne stosowanie dezodorantów dobrej jakości może pomóc ograniczyć nadmierne pocenie. Jednak, jeśli jest ono spowodowane zmianami chorobowymi lub hormonalnymi, należy oddać nasze stopy pod opiekę profesjonalistów.

Dezodoranty do stóp są polecane szczególnie osobom aktywnie spędzającym czas, ponieważ wysiłek fizyczny zwiększa wydzielanie potu. W przypadku osób aktywnych, żyjących w biegu świetnie sprawdzą się dezodoranty w niewielkich opakowaniach travel size, które można mieć zawsze pod ręką i zaaplikować je sobie po intensywnym wysiłku. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są również dezodoranty, które możemy aplikować na skarpetki, bez konieczności ich zdejmowania.

Dezodoranty do stóp mają za zadanie przede wszystkim niwelować nieprzyjemny zapach stóp, który pojawia się po wysiłku fizycznym lub po prostu po całym dniu spędzonym w biegu. Należy pamiętać, że pocenie się stóp jest naturalną reakcją organizmu, ale dzięki właściwej pielęgnacji możemy zapewnić naszym stopom świeżość i komfort przez długie godziny. Z pewnością stosowanie dobrego dezodorantu pozwala ograniczyć dyskomfort związany z poceniem się stóp. Często popełnianym błędem jest stosowanie antyperspirantu rano przed włożeniem butów. Tymczasem preparat tego typu zadziała najskuteczniej, gdy zostanie zaaplikowany wieczorem na dokładnie umyte i wypilingowane stopy. Natomiast w ciągu dnia świetnie sprawdzi się na przykład dezodorant o działaniu chłodzącym.


 Interesuje cię tematyka związana z pielęgnacją stóp? Przeczytaj artykuł: Pielęgnacja pięt – jak o nie dbać? 3 kroki do pięknych stóp.


Dlaczego się pocimy?

Pocenie się to naturalna czynność fizjologiczna ciała, jednakże u wielu osób przebiega ona zbyt intensywnie. Wilgotne dłonie czy czoło to znak, że nasz organizm próbuje uporać się z upałem, pot jest bowiem najważniejszym elementem w naszym naturalnym systemie chłodzenia. Każdy człowiek jest wyposażony w ok. 2 mln gruczołów potowych, z czego najwięcej znajduje się pod pachami, na wewnętrznych stronach stóp i dłoni, a także na czole i piersiach. Wydzielanie potu nasila się, gdy temperatura otoczenia przekracza granicę 30 stopni lub po intensywnym wysiłku fizycznym.

Na funkcjonowanie gruczołów potowych wpływ ma także praca ośrodkowego układu nerwowego, która wiąże się z tzw. poceniem emocjonalnym, dotyczącym zwłaszcza dłoni, stóp i twarzy. Skład potu oraz intensywność pocenia się zależą od wielu czynników, w tym od spożywanych pokarmów, warunków klimatycznych i intensywności wysiłku fizycznego. Jednakże na ilość wytwarzanego potu wpływ mają także takie czynniki indywidualne, jak metabolizm organizmu, uwarunkowania psychiczne, zmiany hormonalne związane z okresem dojrzewania lub menopauzą oraz uwarunkowania genetyczne.

Nadmierna potliwość, nie tylko stóp, ale także całego ciała, często bywa dziedziczona. Może się także wiązać z innymi predyspozycjami organizmu, takimi jak nadmierna pobudliwość emocjonalna.

Gwałtowne reakcje na stresujące sytuacje zwiększają wydzielanie potu. Inną, bardzo istotną, przyczyną może być także nieprawidłowa pielęgnacja stóp, mianowicie:

  • noszenie skarpetek wykonanych z niezdrowych, sztucznych włókien,
  • noszenie ciasnych lub nieprzepuszczających powietrza butów,
  • zbyt rzadkie mycie stóp,
  • niedokładne osuszanie stóp po umyciu.

O ile sam pot nie jest niczym niepokojącym, to nadmierne pocenie się stóp może powodować poważne problemy. Jeśli nasze stopy są ciągle spocone i wilgotne, a skarpetki i buty nie są odpowiednio pielęgnowane i często zmieniane, możemy doprowadzić do pojawienia się grzybicy stóp i innych stanów zapalnych. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja, w której kluczową rolę odgrywają dezodoranty do stóp. Pamiętajmy, że pot sam w sobie jest bezwonny, a nieprzyjemna woń pojawia się dopiero, gdy pot ulega rozkładowi pod wpływem bakterii występujących na skórze. Dezodoranty nie zatrzymują całkowicie wydzielania potu, ale mogą znacząco zmniejszyć potliwość, a ponadto ograniczają rozwój rozkładających się bakterii, a tym samym likwidują przyczynę nieprzyjemnego zapachu i zapewniają nam poczucie komfortu i świeżości.


Masz problem z suchą skórą na stopach? Koniecznie zapoznaj się z treścią: Suche stopy – jak temu zaradzić? Jak przywrócić im gładkość?


Jakie dezodoranty do stóp wybrać? Poznaj ich właściwości

Dezodoranty odświeżające do stóp

Dostępne na rynku dezodoranty do stóp, występujące najczęściej w postaci sprayu, mogą zwierać substancje o działaniu:

  • przeciwgrzybiczym, które zapobiegają powstaniu groźnych chorób skóry, takich jak grzybica,
  • przeciwbakteryjnym, które zapobiegają powstawaniu krępującego zapachu,
  • chłodzącym, które dają poczucie lekkości i świeżości,
  • antyperspiracyjnym, czyli ograniczającym potliwość,
  • absorbującym nadmiar wilgoci,
  • nawilżającym.

Dlatego przed zakupem warto przeczytać skład i sprawdzić, jakie jest dokładnie przeznaczenie danego preparatu, by dopasować kosmetyk do indywidualnych potrzeb. Osoby, które chcą zahamować wydzielanie potu, powinny wybierać antyperspirant. Z kolei dezodorant o działaniu antyseptycznym i zapachowym będzie dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy pot już się pojawił, ponieważ przeciwdziała rozwojowi drobnoustrojów i niweluje przykry zapach.