Kosmetyki antysmogowe - jak działają?

Kosmetyki antysmogowe to preparaty, których zadaniem jest ochrona naszej skóry przed szkodliwym wpływem toksyn i zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Są popularne zwłaszcza w dużych miastach, gdzie zawarte w powietrzu mikrocząsteczki i toksyny każdego dnia atakują naszą skórę i negatywnie wpływają na jej barierę ochronną oraz przyspieszają procesy starzenia.


Spis treści:

 1. Kosmetyki antysmogowe – jak działają i co to jest?
  1.1. Kosmetyki antysmogowe – co powinny zawierać kremy, maseczki i kosmetyki do demakijażu?
 2. Kosmetyki antysmogowe – jak smog wpływa na skórę i zdrowie?
  2.1. Smog – co to jest?

Polecane kosmetyki antysmogowe:

Dym nad dachami domów

Kosmetyki antysmogowe – jak działają i co to jest?

Kosmetyki antysmogowe w ostatnim czasie stały się jednym z elementów codziennej pielęgnacji kobiet mieszkających w dużych miastach. Okazuje się, że moda na te preparaty przywędrowała do naszego kraju z Azji. Kosmetyki azjatyckie do pielęgnacji są prawdziwym hitem ostatnich lat. Azjatyckie marki w swojej ofercie często posiadają kosmetyki chroniące przed smogiem. Wraz z przybyciem ich do Polski zwiększyła się świadomość kobiet na temat codziennego wpływu zanieczyszczonego powietrza na skórę.

Kosmetyki walczące ze smogiem mają walczyć z problemami skórnymi, które powstają poprzez przebywanie w miejscu, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest bardzo duże. Zanieczyszczenia powietrza, środowiska, pyły oraz spaliny prowadzą do powstania wolnych rodników, które uszkadzają barierę ochronną skóry i hamują dopływ tlenu. Właśnie wtedy dochodzi do powstawania zmarszczek, przebarwień i obniżenia poziomu witamin.

Kosmetyki antysmogowe – co powinny zawierać kremy, maseczki i kosmetyki do demakijażu?

Kosmetyki antysmogowe

Planujesz wdrożyć zmiany w swoich rytuałach pielęgnacyjnych tak, by chronić skórę przed zanieczyszczonym powietrzem? Postaw na kosmetyki bogate w antyoksydanty. To właśnie te składniki redukują wpływ wolnych rodników na kondycję skóry. Wybierając kremy do twarzy warto, by zawierały one witaminę C, która jest nie tylko doskonałym antyoksydantem, ale także zmniejsza widoczność przebarwień i ujędrnia skórę. Kremy antysmogowe mają za zadanie stworzenie specjalnej bariery, która sprawi, że cząsteczki pyłu i kurzu nie dostaną się w głąb skóry. Ważne też, by posiadały filtr przeciwsłoneczny, który chroni przed promieniowanie UVA i UVB.


Zobacz również: Opalanie — zdrowa oplenizna w 3 krokach


Do wzmocnienia działania kremu można raz lub dwa razy w tygodniu stosować maseczki do twarzy. Popularnością cieszą się preparaty z czarnym aktywnym węglem, który “przyciąga” zanieczyszczenia, toksyny i reguluje działanie gruczołów łojowych. W demakijażu natomiast ważne jest, by codziennie dokładnie oczyścić cerę z resztek makijażu i kurzu. W usuwaniu zanieczyszczeń sprawdzają się kosmetyki o oleistej konsystencji. Zabieg demakijażu warto wykonywać zaraz po powrocie do domu.

Do najważniejszych składników kosmetyków antysmogowych zaliczamy:

 • antyutleniacze – polifenole, flawanoidy, koenzym Q10, cynk, selen,
 • witamina C – usuwa wolne rodniki,
 • witamina E – zatrzymuje procesy uszkodzenia komórek. Stężenie powinno wynosić 1,5 – 3%,
 • składniki regenerujące – retinol, peptydy, alantoina, kwasy omega,
 • filtry przeciwsłoneczne – UVA i UVB.
 • węgiel aktywny – redukuje zanieczyszczenia chemiczne, toksyny oraz zwalcza zaskórniki zamknięte i otwarte.

Kosmetyki antysmogowe – jak smog wpływa na skórę i zdrowie?

Kosmetyki antysmogowe jakiś czas temu pojawiły się w branży beauty. Wiele marek kosmetycznych postanowiło tworzyć specjalnie serie produktów, które mają za zadanie chronić skórę przed szkodliwym działaniem smogu. By rozpocząć swoją przygodę z takimi preparatami, należy dokładnie wiedzieć, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na kondycję naszej skóry. Okazuje się, że smog:

 • wysusza skórę – pył i kurz, która opada na nasze twarze, narusza warstwę hydrolipidową skóry i sprawia, że cera staje się szorstka.
 • przyspiesza procesy starzenia się skóry – toksyny wnikające w głąb skóry uwalniają wolne rodniki, które niszczą włókna kolagenu i elastyny (to one odpowiadają za jędrność skóry). Smog niszczy także lipidy w skórze (odpowiadają za odpowiedni poziom nawilżenia) oraz prowadzi do powstawania przebarwień.
 • powoduje podrażnienia skóry – uszkodzenie warstwy hydrolipidowej sprawia, że cera bardziej narażona jest na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych (mróz, wiatr, różnice temperatur) oraz przenikanie w jej głąb toksyn. To prowadzi do nieprzyjemnego pieczenia swędzenia i zaczerwienień.

Skutki smogu nie są widoczne od razu. Może okazać się, że negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza może pojawić się z wiekiem i być bardziej widoczny. Warto więc zadbać o skórę wcześniej stosując kosmetyki antysmogowe, które zawczasu kompleksowo będą wspierać skórę w walce z zanieczyszczeniami i wnikaniem wolnych rodników w głąb skóry.


Jak kompleksowo oczyścić skórę? Metoda OCM – 5 rzeczy, które warto wiedzieć o oczyszczaniu skóry olejami


Kobieta w masce antysmogowej

Smog – co to jest?

Temat smogu powraca w Polsce jak bumerang późną jesienią, gdy w naszym kraju rozpoczyna się tzw. “sezon grzewczy”. Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, aż 36 znajduje się w Polsce. Oznacza to, że problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy praktycznie każdego regionu w naszym kraju.

Smog to w rzeczywistości mieszanina pyłów i innych zanieczyszczeń powietrza, która powstaje na skutek naszej działalności oraz niekorzystnych zjawisk pogodowych (np. mgły). Smog uznawany jest za pewnego rodzaju chmurę, która unosi się nad miastem i zawiera wiele szkodliwych substancji. Ciekawostką jest to, że “smog, smogowi nie równy”. Wyróżniamy m.in:

 • Smog Londyn – w jego skład wchodzą takie substancje jak dwutlenki siarki, tlenki azotu, sadza oraz pyły. W Polsce ten rodzaj smogu występuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym.
 • Smog Los Angeles – występuje latem w strefach subtropikalnych, gdzie często dochodzi do reakcji tlenków węgla, azotu i węglowodorów. W wyniku czego dochodzi do powstania azotanów nadtlenku acetylu, aldehydów oraz ozonu.
 • Smog Polski – to jedno z największych zanieczyszczeń w Europie. W składzie “trującej chmury” można znaleźć m.in tlenki węgla, azotu, siarki oraz szkodliwych pyłów PM10, PM2,5 oraz bezno(a)piernu.

Smog negatywnie wpływa na nasze życie i zdrowie. A Ty jakich kosmetyków antysmogowych używasz?