Kwas azelainowy

Kwas azelainowy uważany jest substancję, która – mimo swojego łagodnego działania – skutecznie niweluje bądź eliminuje wiele skórnych problemów, chociażby przebarwienia czy trądzik. Warto natomiast podkreślić, że jego działanie jest o wiele szersze, dlatego koniecznie dowiedz się, dlaczego należy wprowadzić go do swojej rutyny pielęgnacyjnej.


Spis treści:

  1. Kwas azelainowy: co to właściwie jest i jakie ma właściwości?
  2. Kwas azelainowy: efekty i działanie
  3. Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik
    3.1. Kwas azelainowy: krem na problemy skórne
  4. Kwas azelainowy: jak stosować?
    4.1. Kwas azelainowy w ciąży
  5. Kwas azelainowy: z czym nie łączyć, a z czym łączyć?
    5.1. Kwas azelainowy i niacynamid
    5.2. Kwas azelainowy i witamina C
    5.3. Kwas azelainowy i retinol
  6. Kwas azelainowy w pielęgnacji skóry

Kwasy w kosmetyce cieszą się ogromną popularnością już od kilku lat. Zdaje się, że azelaic acid jest jedną z tych substancji, która w najbliższym czasie z pewnością znajdzie się w czołówce najchętniej wykorzystywanych kwasów. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jego wielopłaszczyznowe i wielokierunkowe działanie, jest na wagę złota.

Kwas azelainowy: co to właściwie jest i jakie ma właściwości?

Kwas azelainowy, czyli Azelaic Acid (bądź w skrócie AZA), jest jednym z kwasów dikarboksylowych. Naturalnie występuje on w ziarnach żyta czy pszenicy, jednak w kosmetyce i produktach kosmetycznych, wykorzystywana jest forma laboratoryjna, która charakteryzuje się wyższą skutecznością i stabilnością.

Azelaic Acid jest substancją, która została dokładnie przebadana, a jej skuteczność została potwierdzona naukowo. Jej pochodną jest azeloglicyna, a więc połączenie glicyny z kwasem azelainowym, która wykazuje niemal tożsame właściwości, ale z uwagi na to, że znacznie lepiej rozpuszcza się w wodzie, dodatkowo nawilża.

Jako kwas, oczywiście złuszcza martwy naskórek, jednak jest przy tym o wiele delikatniejszy niż pozostałe kwasy AHA. Co ważne, w zasadzie nie ma przeciwwskazań do jego stosowania, a dodatkowo, może być wykorzystywany w pielęgnacji przez cały rok – również latem.


Przeczytaj koniecznie: Kwasy na twarz (AHA, BHA, PHA) – rewelacyjna kuracja!


Kwas azelainowy: efekty i działanie

Kwas azelainowy uwielbiany jest przede wszystkim za delikatne, ale bardzo skuteczne działanie. Działa wielokierunkowo i wielopłaszczyznowo, dlatego z właściwości kwasu skorzystają w zasadzie osoby z każdym rodzajem skóry, a zwłaszcza cera problemowa, w tym cera trądzikowa i naczynkowa, której zmorą są pajączki na twarzy.

Kwas ceniony jest przede wszystkim za działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego też niweluje problem wyprysków, niedoskonałości skórnych, a przede wszystkim trądziku – również różowatego.

Substancja wspiera również prawidłową pigmentację skóry, a to oznacza, że redukuje przebarwienia na twarzy, czy też niweluje widoczność melasmy i blizny po trądziku, dzięki czemu koloryt cery jest bardziej wyrównany.

Kwas azelainowy efekty

Jak już zostało wspomniane, kwas azelainowy sprawdzi się również w pielęgnacji cery naczynkowej. Przede wszystkim dlatego, że złuszcza bardzo delikatnie, redukuje zaczerwienienia, ale też ujednolica koloryt.

Kwas azelainowy – efekty:

  • działa złuszczająco oraz wybielająco,
  • zmniejsza stan zapalny skóry,
  • wykazuje właściwości antyoksydacyjne,
  • działa antybakteryjnie,
  • niweluje tendencję do zatykania się porów,
  • zapobiega powstawaniu zaskórników,
  • wspomaga leczenie trądziku,
  • działa przeciwłojotokowo,
  • redukuje nadmiar sebum,
  • eliminuje przebarwienia skórne, blizny czy pozostałości po trądziku,
  • przeciwdziała pojawianiu się krost, grudek, plam,
  • reguluje proces keratynizacji naskórka.

Polecamy artykuł: Kaszka na twarzy: jak się jej pozbyć?


Pierwsze efekty kuracji kwasem azelainowym będą widoczne po kilku tygodniach regularnego stosowania. Im dłużej będzie wspierał naszą pielęgnację, tym efekty będą bardziej zadowalające – zwłaszcza w przypadku przebarwień – te zostaną zniwelowane w perspektywie kilku miesięcy, dlatego też Azelaic Acid polecany jest do kuracji długoterminowych.

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik

Kwas azelainowy słynie przede wszystkim z tego, że jest skuteczny w walce z przebarwieniami oraz trądzikiem. Jest to zasługą jego najważniejszych właściwości, a więc działania antybakteryjnego, przeciwzapalnego, z także złuszczającego i wybielającego.

Azelaic Acid zwalcza bakterie propionibacterium acnes, które uważane są najczęstszą przyczynę trądziku i wyprysków. Powszechnie stosowany jest także jako środek na przebarwienia i plamy skórne. Jednocześnie przeciwdziała pojawianiu się grudek, krostek czy kaszki.

Skutecznie ogranicza również zmiany pigmentacyjne różnego pochodzenia – potrądzikowe, powstałe po nadmiernej ekspozycji na słońce, czy też wywołane zmianami hormonalnymi bądź przyjmowaniem niektórych leków.


Dowiedz się więcej: Hiperpigmentacja skóry: jak pozbyć się plam?


Kwas azelainowy: krem na problemy skórne

Kwas azelainowy głównie zasila formulacje kosmetyków przeciwtrądzikowych, zwłaszcza kremów, serum, maseczek czy peelingów. Gotowe drogeryjne produkty są łatwe w aplikacji, ale też gwarantują bezpieczeństwo stosowania.

Kwas azelainowy krem

W kosmetykach obok kwasu azelainowego występują również inne dobroczynne składniki aktywne, co pozwala osiągnąć jeszcze bardziej zadowalające efekty pielęgnacyjne.


Dowiedz się więcej o właściwościach kwasów: Kosmetyki z kwasami: u kogo się sprawdzą?


Kwas azelainowy: jak stosować?

Kwas azelainowy przede wszystkim polecany jest cerom problemowym: trądzikowej, skłonnej do niedoskonałości czy zaczerwienień. Z uwagi na to, że charakteryzuje się łagodnym działaniem, może zastąpić kwas glikolowy oraz kwas migdałowy.

W gabinetach kosmetycznych, kwas stosowany jest w czystej postaci, natomiast na rynku drogeryjnym jest wiele gotowych produktów, które wykorzystują moc kwasu w walce z trądzikiem czy przebarwieniami.

Jak stosować kwas azelainowy? Przede wszystkim regularnie. Po konsultacji ze specjalistami – kosmetologiem bądź dermatologiem, możemy wprowadzić preparaty na receptę – z wyższym stężeniem kwasu. Do użytku domowego polecane są natomiast produkty zawierające kwas w stężeniu od 5 do 20%.

Pamiętać należy o tym, że wyższe stężenia mogą działać na skórę drażniąco, dlatego w pielęgnacji domowej, warto rozpocząć od stężeń niższych i w razie potrzeby je zwiększać. Kwas można stosować samodzielnie, bądź może być dodatkiem do innych kosmetyków, zasilać kremy, maseczki do twarzy czy sera do twarzy.

Najlepiej aplikować kwas azelainowy podczas wieczornej rutyny pielęgnacyjnej – można go nakładać punktowo – na miejsca z niedoskonałościami, ale i na całą powierzchnię skory twarzy – zwłaszcza w połączeniu z kremem czy maseczką. W większości przypadków nie ma też przeciwwskazań, by produkty z kwasem azelainowym, były stosowane dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Kwas azelainowy jak stosować

Warto również wspomnieć, że kwas azelainowy, w przeciwieństwie do innych kwasów, można stosować niezależnie od pory roku – również latem, gdyż nie wykazuje on właściwości fotouczulających. Mimo to, pamiętajmy, że w słoneczne i gorące dni, należy go aplikować wieczorem i nie zapominać o produktach przeciwsłonecznych w ciągu dnia.

Azelaic acid, jak już zostało wspomniane, działa łagodnie, a to oznacza, że jest dobrze tolerowany przez skórę. Ewentualnymi skutkami ubocznymi mogą być chwilowe podrażnienie czy zaczerwienienie w miejscu aplikacji, które bardzo szybko samoistnie ustępują. W przypadku cer bardzo wrażliwych, mogą wystąpić dodatkowo swędzenie, pieczenie bądź mrowienie.

Kwas azelainowy w ciąży

Co ważne, kwas azelainowy może być również stosowany przez kobiety ciężarne oraz karmiące piersią – nie ma żadnych przeciwwskazań, jednak każdorazowo warto omówić kwestię stosowania go z lekarzem ginekologiem.

Trądzik jest powszechną dolegliwością skórną podczas ciąży, a z uwagi na to, że kwas azelainowy doskonale radzi sobie z tymi niedoskonałościami skórnymi, warto pomyśleć o tym, by wprowadzić go do swojej pielęgnacji.

Kwas azelainowy: z czym nie łączyć, a z czym łączyć?

Wspomnieć należy również, że choć większość kwasów najlepiej działa solo, w przypadku Azelaic Acid jest zupełnie odwrotnie, bowiem substancja ta jeszcze efektywniej zadziała w towarzystwie innych składników, chociażby kwasów AHA, BHA czy nawet retinolu.

Z czym łączyć kwas azelainowy? Szczególnie często towarzyszą mu kwas hialuronowy, niacynamid, retinol, bakuchiol czy witamina C. Dobrym towarzystwem będzie dla niego również kwas salicylowy czy nadtlenek benzoilu. Azelaic acid w połączeniu z innymi substancjami może być uzupełnieniem bądź wzmocnieniem właściwości i działania.

Kwas azelainowy: z czym nie łączyć

Kwas azelainowy i niacynamid

Kwas azelainowy i niacynamid doskonale uzupełniają swoje działanie. Niacynamid, czyli witamina B3, wykazuje zbliżone właściwości do kwasu azelainowego, dlatego doskonale walczą z przebarwieniami. Mogą być stosowane naprzemiennie jako dwa odrębne produkty, ale na rynku nie brakuje kosmetyków, które zwierają obie te substancje.

Kwas azelainowy i witamina C

Kwas azelainowy i witamina C to doskonały duet i nie ma przeciwwskazań, by łączyć te substancje. Witamina C, czyli popularny składnik anti-aging, podobnie jak kwas azelainowy, może przynieść szczególnie dobre efekty w przypadku skóry z pierwszymi oznakami starzenia się.

Kwas azelainowy i retinol

Kwas azelainowy i retinol, to kolejny duet, który może dobroczynnie zadziałać na skórę. Retinol dobrze sprawdza się w przypadku cery trądzikowej, podobnie jak kwas azelainowy, dlatego stosowane w ducie, potęgują swoje działanie. Warto je stosować naprzemienne, np. rano i wieczorem, bądź w różne dni.

Z czym nie łączyć kwasu azelainowego? Tu lista nie jest długa, bowiem kwas ten dobrze współpracuje z większością składników. Nie należy go łączyć natomiast z izotretynoiną oraz klaksoteronem – mogą one wywołać podrażnienie, zaczerwienienie bądź wysuszenie skóry.

Kwas azelainowy w pielęgnacji skóry

Kwas azelainowy jest substancją, która może wnieść wiele dobrego do naszej rutyny pielęgnacyjnej. Nie tylko doskonale walczy z niedoskonałościami skórnymi, ale też wyraźnie poprawia ogólną kondycję cery.

Jego zaletą bez wątpienia jest fakt, że może być stosowany bez względu na rodzaj skóry. Jest dobrze tolerowany oraz bezpieczny – również dla kobiet w ciąży. Może być również stosowany w towarzystwie wielu innych cennych substancji, które zwykle nie są pożądane podczas terapii kwasami AHA czy BHA.