Makijaż wieczorowy jest rodzajem make-upu wykonywanego na specjalne okazje i wielkie wyjścia. Stanowi dopełnienie kreacji i fryzury, i to w zasadzie od niego zależy efekt końcowy, a ten – bez względu na charakter imprezy – powinien być zjawiskowy i zniewalający.
Make-up wieczorowy z pewnością niejedno ma imię – niektóre kobiety preferują mocny blask i intensywne kolory, zaś inne wybierają matową klasykę, czasem z mocniejszym, zaskakującym akcentem.
Makijaż wieczorowy – czym się charakteryzuje?
Makijaż wieczorowy, jak już zostało wspomniane, jest rodzajem make-upu okolicznościowego, na specjalne okazje. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na wielki bal, przyjęcie czy imprezę w gronie przyjaciół, zależy nam, by wyglądać zjawiskowo, a tym może pomóc nam właśnie perfekcyjny make-up, który będzie współgrał z rodzajem naszej urody, kreacją czy nawet osobistymi preferencjami.
Przeciwieństwem make-upu wieczorowego jest makijaż dzienny, który w subtelny sposób powinien podkreślać atuty urody. Z reguły jest delikatniejszy, bazuje na stonowanych barwach i nie wykorzystuje się w nim mocniejszych akcentów.
W makijażu wieczorowym możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i ekstrawagancji – wykorzystać intensywne, mocne i żywe odcienie, o połyskującym czy nawet brokatowym wykończeniu. Oprócz nienagannego makijażu oczu, w tym rodzaju make-upu niezwykle ważne jest wyeksponowanie rysów, modelowanie owalu i konturowanie twarzy.
Nie bez powodu makijaż okolicznościowy wieczorowy kojarzy się z intensywnością i wyrazistością. Z uwagi na to, że nie prezentuje się w świetle dziennym, a sztucznym, które pochłania barwy, by był zauważalny, musi mieć wyraziste kontury oraz mocne kolory. Pożądane są również kosmetyki rozświetlające, które dodadzą skórze blasku.
Chcesz zwrócić uwagę na swoje oczy? Sprawdź: Makijaż smokey eyes
Makijaż wieczorowy krok po kroku
Makijaż wieczorowy nie jest sztuką tajemną. Oczywiście, by prezentował się perfekcyjnie, przyda się odrobina umiejętności oraz wprawy, jednak każda z kobiet może stworzyć make-up okolicznościowy samodzielnie. Jak to zrobić?
Podstawą udanego, ale przede wszystkim trwałego makijażu, jest odpowiednie przygotowanie skóry. Warto zatem z wyprzedzeniem wykonać peeling skóry twarzy, zaaplikować maseczkę nawilżająco-wygładzającą czy też płatki pod oczy, które zniwelują oznaki zmęczenia.
- Przed przystąpieniem do wykonania makijażu wieczorowego, koniecznie dokładnie oczyść skórę twarzy – chociażby za pomocą płynu micelarnego.
- Nanieś na skórę krem nawilżający, a gdy się wchłonie, zaaplikuj odrobinę bazy pod makijaż, która przedłuży trwałość make-upu.
- Aplikacja podkładu – staranna i równomierna pozwoli uniknąć efektu maski. Warto wspomnieć, że niektóre wizażystki zalecają nakładanie podkładu po wykonaniu make-upu oczu.
- Na skórę wokół oczu należy nanieść korektor – w jaśniejszym odcieniu niż odcień podkładu.
- Oprószyć skórę pudrem transparentnym.
- Zaaplikuj rozświetlacz (na skronie i szczyty kości policzkowych), bronzer (pod kości policzkowe) i/lub róż (na policzki).
- Podkreśl swoje brwi – nadaj im pożądany kształt i za pomocą cienia lub pomady do brwi, optycznie je zagęść. Utrwal efekt za pomocą wosku. Wykorzystaj dobrej jakości produkt, np. Affect Colour Brow Collection.
- Makijaż wieczorowy oczu – to najważniejszy i najbardziej czasochłonny element całego make-upu. Poszczególne czynności zależą od rodzaju makijażu, jednak warto pamiętać o kilku uniwersalnych wskazówkach:
– wewnętrzne kąciki oka należy podkreślić za pomocą jasnego cienia;
– w zewnętrznych kącikach powinien znaleźć się najciemniejszy kolor, jaki wykorzystamy w swoim makijażu,
– za pomocą ciemniejszego cienia należy podkreślić również górną linie rzęs;
– precyzyjnie wytuszuj rzęsy lub użyj produktów takich jak kępki rzęs. - Podkreśl usta – zrób to bardzo precyzyjnie.
- Utrwal makijaż.
Rodzajów makijażu wieczorowego jest naprawdę sporo – najpopularniejszym wariantem jest jednak smokey eyes, czyli przydymione oczy, które najczęściej podkreślone są za pomocą ciemnych barw. Nie musi być on jednak nudny, bo wystarczy kontrastowy odcień czy eyeliner i osiągniemy niebanalny efekt.
Ta klasyczna propozycja pasuje właściwie do każdego typu urody – najważniejszy jest jednak dobór kolorów cieni tak, by podkreślały one nasze oczy i uwydatniały spojrzenie. W ostatnich sezonach konkurentem dla smokey eyes stał się makijaż w stylu cut crease, który polega na naszkicowaniu nowej linii załamania powieki, co pozwala optycznie otworzyć oraz powiększyć oko.
Jak wykonać zjawiskowy make-up? Przeczytaj: Makijaż dla opadającej powieki
Makijaż wieczorowy dla blondynek i dla brunetek
Wykonując makijaż wieczorowy, należy wziąć pod uwagę nasz typ urody, a więc między innymi rodzaj karnacji, kolor oczu i oczywiście włosów. Wszystko po to, by przy make-upie oczu wykorzystać cienie, które podkreślą głębię spojrzenia.
Nie tylko kolor włosów, ale również kolor oczu jest dużą podpowiedzią w kwestii doboru odcieni. Przykładowo, blondynki o zielonych oczach świetnie będą prezentować się w beżach oraz brązach, natomiast z oczami niebieskimi najlepiej będą wyglądać w neutralnych barwach. Najważniejsze, to uniknąć przerysowania, np. zbyt mocnego konturowania, które może dodać nam lat.
Brunetki maja zdecydowanie większe pole do popisu – mocna oprawa oczu, konturowanie czy głęboki odcień szminki są mile widziane. Przede wszystkim dlatego, że brunetki z reguły mają ciemniejsze brwi oraz ciemniejszą oprawę oka.
Pamiętajmy przy tym, że makijaż wieczorowy, czy kolory dobierane pod względem odcienia włosów czy oczu są czysto umowne, bowiem nie istnieje jeden konkretny typ urody, a make-up wieczorowy ma to do siebie, że pozwala na więcej, a więc eksperymenty mogą przynieść naprawdę zaskakujące – w pozytywnym tego słowa znaczeniu – efekty.
Sprawdź również: Makijaż wieczorowy dla blondynek – cienie foliowe Paese
Makijaż wieczorowy – postaw na wysokiej jakości kosmetyki
Sukces pięknego makijażu wieczorowego tkwi przede wszystkim w wysokiej jakości kosmetykach. Ich formuły wpływają nie tylko na efekt końcowy, ale też na trwałość makijażu, a przecież każdej kobiecie zależy, by makijaż okolicznościowy utrzymał się na skórze przez wiele godzin.
Warto więc zainwestować nie tylko w dobrą bazę pod makijaż czy długotrwałe podkłady do twarzy, ale również puder, bronzer, róż czy rozświetlacz. Niewątpliwie na wagę złota są także dobre eyelinery czy tusze do rzęs, które nie sklejają rzęs, ale też nie osypują się i nie tworzą nieestetycznych grudek.
I oczywiście… najważniejsze w makijażu wieczorowym: cienie do powiek! Te powinny być doskonale napigmentowane, łatwo się ze sobą blendować, nie blednąć, ani też nie rolować się, czy nie gromadzić w załamaniach powiek. Warto też zainwestować w dobrej jakości palety cieni do powiek, które mieszczą w sobie kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt odcieni. Dzięki tak rozbudowanej gamie kolorystycznej, będziemy w stanie stworzyć makijaż na każdą okazję! Polecamy m. in. paletę Eveline Charming Mocha Palette marki Eveline czy też Catrice Pro Next-Gen Nudes Slim.
Palety cieni do powiek, zwłaszcza te o bogatym wnętrzu, dają nam szerokie pole do popisu i pokazania inwencji twórczej, wszak makijaż wieczorowy, to głównie makijaż oczu – od ich oprawy zależy nasz wieczorowy look.
Co ważne, nawet z jedną paletą cieni można wyczarować wiele ciekawych propozycji makijaży dziennych i wieczorowych, dopasowanych do każdego typu urody – zwłaszcza, gdy paletka skrywa w środku przemyślaną kompozycję barw, które znakomicie się ze sobą blendują i współgrają kolorystycznie.
Makijaż wieczorowy czy też dzienny powinien być ozdobą każdej kobiety – tuszować niedoskonałości, a podkreślać zalety urody. Dzięki niemu stajemy się piękniejsze w swoich oczach, ale też możemy odkryć swój potencjał artystyczny, bowiem w makijażu nie ma jedynych słusznych kanonów i zasad – możemy więc puścić wodze fantazji i odkryć make-up, w którym czujemy się pewnie i pięknie.