Pielęgnacja pięt to czynność, o której często zapominamy albo odsuwamy na dalszy plan naszych domowych zabiegów, szczególnie wtedy, gdy nasze stopy i pięty nie przysparzają nam większych problemów.
Co zrobić jednak, gdy korzystanie z pumeksu lub tarki nie wystarcza, a skóra na piętach i podeszwach stóp jest gruba i zrogowaciała? Przestawiamy plan na pielęgnację pięt i wskazujemy kilka kosmetyków, które ułatwią pozbycie się szorstkiego i chropowatego naskórka.
1. Pielęgnacja pięt – krok pierwszy: kąpiel
Pielęgnacja pięt to ważna część pielęgnacji ciała i powinniśmy o nie dbać przez cały rok. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy nasze stopy są schowane przez cały dzień w ocieplanych butach i grubszych skarpetach. Skóra nie oddycha, a stopy stają się wilgotne, co może stać się doskonałą pożywką do rozwoju bakterii. Przesuszona lub zbyt wilgotna skóra wymaga większej uwagi w doborze kosmetyków do pielęgnacji.
Zanim zaczniemy prawidłową pielęgnację pięt, warto wiedzieć, że skóra na podeszwach stóp jest specyficzna – ma niewiele gruczołów łojowych, dlatego łatwo się przesusza, staje szorstka. Natomiast gruczołów potowych na stopach jest sporo, dlatego często narzekamy na przepocone skarpetki. Mając taką podstawową wiedzę, należy zastanowić się, w jaki sposób pielęgnować stopy, aby z jednej strony zadbać o ich odpowiednie nawilżenie i wygładzenie, a z drugiej o ochronę przed nadmiernym poceniem się.
Więcej na temat nadmiernej potliwości stóp przeczytasz w artykule: Dezodoranty do stóp – komfort przez cały rok.
W drodze do pięknych stóp i gładkich pięt
Pierwszym etapem powinna być kąpiel, która dokładnie oczyści skórę, zmiękczy zgrubiony naskórek i przygotuje do dalszych etapów pielęgnacyjnych. Do kąpieli stóp najlepiej użyć wygodnej, dużej miski, w której swobodnie umieścimy dwie stopy. Do ciepłej wody wlewamy ulubiony olejek lub oliwę z oliwek, którą mamy pod ręką. Jeżeli jesteś fanką domowych mikstur pielęgnacyjnych, wypróbuj przepis na kąpiel dla stóp z sody oczyszczonej i soli kuchennej – taka mieszanka doskonale zmiękczy zrogowaciałą skórę stóp i pomoże ją bezboleśnie usunąć.
Możesz również skorzystać ze specjalnie opracowanych formuł kosmetycznych do pielęgnacji stóp i sięgnąć po gotowe produkty na bazie soli kamiennej. Sprawdź działanie Silcare Nappa Salt sól do stóp lawenda, która zmiękczy i wygładzi naskórek. Szczególnie przyda się w pielęgnacji stóp ze skłonnością do nadmiernego pocenia się. Usunie uczucie ciężkości nóg, a dodatkowo zadziała antybakteryjnie i antyseptycznie, ponieważ zawiera kwas borowy.
Pielęgnacja pięt to również kąpiele ziołowe, które zadziałają odświeżająco i przyniosą ulgę zmęczonym stopom. Jeżeli walczysz z problemem nadmiernej potliwości stóp, wypróbuj moczenie stóp w wodzie z dodatkiem ziół, na przykład lawendy czy tymianku. Do zadań specjalnych zgłasza się sól do kąpieli odświeżająca marki Bielenda Professional, która zawiera intensywnie nawilżający mocznik, ekstrakt z mięty, melisy, olejek rozmarynowy i minerały morskie.
Wodny relaks zafunduj swoim stopom przez ok. 15-20 minut. To czas, kiedy skóra wystarczająco zmięknie i łatwiej będzie można usunąć zrogowaciały naskórek.
Jeżeli twoja skóra na piętach nie wymaga złuszczania, zastosuj żel odświeżający z melonem marki Soraya, który zapewnia długotrwałą świeżość i miękkość.
2. Jak dbać o pięty – krok drugi: usuwanie zrogowaciałego naskórka
Wymoczone stopy są gotowe do kolejnego etapu pielęgnacji – usuwanie zgrubiałego naskórka. Aby pozbyć się grubej skóry na piętach, wykonaj peeling stóp lub posłuż się tarką czy naturalnym pumeksem.
Na rynku istnieje wielu peelingów do stóp, my dzisiaj zdecydowaliśmy się polecić zmiękczający peeling do stóp marki Soraya Foodie z miodem manuka. Nałóż go na lekko wilgotną skórę i okrężnymi ruchami masuj skórę pięt i podeszew, aby pozbyć się martwych komórek naskórka, wygładzić i zmiękczyć skórę. Poświęć na to chwilę czasu i troskliwie masuj stopy. Dzięki temu nie tylko peeling zadziała skuteczniej, ale również pobudzisz krążenie, delikatnie uciskając stopy i palce. Po kilku minutach opłucz stopy pod ciepłą wodą.
Ciekawą propozycją na złuszczanie zrogowaciej skóry na piętach i stopach są maski złuszczające do stóp w formie skarpetek. Polecamy twojej uwadze produkt marki Purederm. Włóż skarpetki na umyte i osuszone stopy. Produkt opiera się na naturalnych składnikach – ekstrakcie z cytryny, pomarańczy, papai i jabłka, które rozpuszczają martwy naskórek i ułatwiają jego usuwanie. Obecność wyciągu z rumianku łagodzi podrażnienia po złuszczeniu naskórka, dzięki czemu równowaga w pielęgnacji zostaje zachowana. Po ok. 4-7 dniach od użycia skarpetek skóra zacznie się złuszczać, a w kolejnych kilku dniach skóra stanie się miękka, wygładzona i odnowiona.
Przyjmuje się, że usuwanie zrogowaciałego naskórka dobrze jest wykonywać co najmniej raz w tygodniu, a w razie potrzeb kilka razy. Oprócz peelingów i kąpieli ziołowych niejednokrotnie sięgamy po najbardziej popularne akcesoria do pielęgnacji stóp, czyli pumeks lub tarkę do pięt. Tarka do pięt jest wygodniejsza, ponieważ posiada rączkę, która ułatwia trzymanie i wywieranie odpowiedniego nacisku na pięty. Tarka z obu stron posiada powierzchnię ścierającą – jedną ostrzejszą, a drugą służącą do wygładzania faktury skóry. Najpierw używamy tej z mocniejszym ścierniwem, a następnie polerujemy stopy, aby wyrównać skórę.
Po usunięciu zrogowaciałej warstwy skóry z pięt, należy je zabezpieczyć kremem do stóp o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i ochronnym.
3. Popękane pięty – krok trzeci: nawilżanie
W domowej, uproszonej pielęgnacji pięt to ostatni krok, o którym nie należy zapominać. Służy do zabezpieczenia delikatnej, złuszczonej skóry przed przesuszeniem i pękaniem. Skóra pięt nie została sowicie wyposażona w gruczoły łojowe, dlatego wymaga solidnej dawki nawilżenia i odżywienia, aby zapobiec szybkiemu rogowaceniu naskórka.
Na tym etapie masz ogromny wybór produktów – o różnej konsystencji czy formie podania. Niezależnie od tego czy będzie to krem, żel, skarpetki nawilżające z olejkiem czy sztyft do pielęgnacji stóp, warto stawiać na sprawdzone i skuteczne substancje aktywne. Jedną z nich jest mocznik.
Krem do stóp z mocznikiem zdecydowanie poprawi kondycję twoich pięt. Wysokie stężenie mocznika, aż 30%, znajdziesz w kremie marki Silcare. Krem z mocznikiem złuszcza skórę i regeneruje. Chroni przed utratą nawilżenia i zapobiega powstawaniu zrogowaceń. Dodatek oleju brzoskwiniowego i lanoliny natłuszcza i zmiękcza skórę.
Czy wiesz, że…
Mocznik to nazwa zwyczajowa dla diamidu kwasu węglowego, który powstaje w procesie rozpadu białek. Wydalany jest razem z potem i moczem, stąd jego potoczne określenie. Mocznik jest również składnikiem NMF – czyli naturalnego czynnika nawilżającego. Stanowi nawet 1% masy naskórka. Prawidłowy poziom mocznika świadczy o optymalnym nawilżeniu i wygładzeniu skóry. Zmniejszenie jego stężenia powoduje przesuszenie skóry.
Mocznik ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, ponieważ ma silne właściwości higroskopijne, czyli przyciąga cząsteczki wody i wiąże w głębszych warstwach naskórka, zapobiegając migracji wody. Często w składzie kosmetyków występuje pod nazwą Urea. Ma postać bezwonnego i krystalicznie białego proszku. Jest tak zwanym humektantem. Oprócz tego ma właściwości antyseptyczne i złuszczające, dlatego sprawdzi się w pielęgnacji zarówno cery suchej, jak i problematycznej. Znajdziemy go w kremach do twarzy, balsamach do ciała i w preparatach do pielęgnacji popękanej skóry pięt. Mocznik regeneruje naskórek, nawilża go i działa antybakteryjne.
Nawilżanie stóp chroni skórę przed zbyt szybkim i nadmiernym rogowaceniem. Wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, uszczelnia ją i chroni przed przesuszeniem, podrażnieniem i pękaniem.
Pielęgnuj i obserwuj
Stopy niosą nas przez cały życie – to na nich opieramy cały ciężar ciała. Szczególnie eksploatujemy je podczas pracy stojącej, wtedy mogą pojawić się odciski, zgrubienia na krawędziach pięt, pęknięcia. To uporczywe dolegliwości, na które możemy zaradzić na początkowym etapie domowymi sposobami i preparatami dostępnymi w drogeriach i aptekach. Jeżeli mocno zaniedbamy nasze stopy, wtedy warto wybrać się do profesjonalisty na pedicure i peeling mechaniczny.
Pielęgnacja pięt nie musi być skomplikowana. Ważne, aby była regularna. Jednak gdy zauważysz, że pomimo należytej uwagi, jaką poświęcasz na dbanie o swoje stopy, problem pękających i bolesnych pięt nawraca, a domowe nawilżanie i złuszczanie naskórka nie pomaga, zwróć się do specjalisty, bo pękające pięty mogą być oznaką różnych problemów zdrowotnych, np. cukrzycy, zaburzeń krążenia, chorób tarczycy, otyłości, czy schorzeń skórnych (łuszczyca, AZS, egzema).